Semogue 1460
Merhaba,

Siz değerli komşularım için bu ufak boyutlardaki domuz kılı fırçayı elimden geldiğince incelemeye çalışacağım. Öncelikle belirtmem gerekir ki daha önce bir tane omega domuz kılı fırçam oldu ve kendisiyle pek iyi tecrübeler yaşamadık. Bunda benim acemiliğim ve fırçayı biraz mahvetmem de önemli rol oynadı. Yani domuz kılı fırçalarda tecrübem yok desek yeridir.

6213a43e92feb5dfdf91b5d79ada51c5.jpg

Gelelim konunun kahramanına. Fırçayı Razorus’tan ( https://www.razorus.com/semogue-1460-dom...as-fircasi ) aldım. Kendilerine selamlar.

Bu fırçayı almaya @onur7 komşumuzun 610 incelemesinden sonra karar verdim. (İki fırçanın kıl kalitesi aynı, sadece sapları farklı.) Fırça toplamda 100 mm. Kıl ve sap uzunlukları 50’şer mm. Sapı boyalı ahşap; ama boyada şimdiden çatlak oluştu.

6797dad6968b68b10e9f236a9825aada.jpg

Fırçayı kutusundan çıkarttığımda kötü bir koku yoktu. İlk önce ılık suda 5-10 dakika arası bekletip, kullanmadığım ws mavi sabun ile köpürttüm ve duruladım. (Yine kötü bir koku olmadığı gibi hemen ws sabunun kokusunu çekti.) Sonrasında düğüm kısmına gelecek şekilde su doldurduğum bardakta, 3 gün boyunca buzdolabında beklettim. 3 günün sonunda çıkarttığım fırçayı 10 dakikaya yakın bir süre havluya (bastırmadan) sürterek nemini aldım ve kurumaya bıraktım.

Ertesi gün ılık suda 5-10 dakika bekletip, ws sabunla yükleme yapıp, kasede köpürtüp duruladım. Bu işlemi 4 gün boyunca sabah akşam uyguladıktan sonra batıcı ve ters kılları temizlemeye çalıştım. Kimisini makasla keserek kimisini de cımbızla çekerek yaklaşık 30 kadar kıl temizledim. Siyah kıllara ise dokunmadım. ( Uyguladığım break-in yöntemlerini tavsiye amaçlı aktarmıyorum. Ben risk alıp uyguladım; ama bu yöntemlerin doğru olduğunu iddia edemem. Cımbızla kıl çekerek uzun vadede düğüme zarar vermiş olabilirim. Ters ve batıcı kılları mümkün olduğunca düğüme yakın bir noktadan kesmek daha isabetli olacaktır diye düşünüyorum.)

Fırça tam kuruduktan sonra kullanmaya karar verdim. Ilık suda 5-10 dakika arası bekletip, proraso kremle direkt yüzde köpürtme yaptım. Halen batıcı kıl olacağını düşünmeme rağmen, hissedilir bir batıcılık yoktu. Hatta düşündüğümden daha yumuşak bir hale gelmişti. İlk perde için kısa sürede yoğun bir köpük oluştu. Maalesef ikinci perdeye o köpükten pek eser kalmadı. Bugün ise proraso kremle kasede köpürtme yaptım. Yine kısa sürede yoğun bir köpük oluşturdu. İkinci perdeye ilk sefere göre biraz daha fazla köpük kaldı. 3. perde için ince bir tabaka kaldı. Zamanla köpük yutması azalacak diye umuyorum.

Yazının içeriğinde de değindiğim avantaj ve dezavantajları netleştirmek gerekirse:
- Kıl boyu 50 mm ve omurgalı bir fırça olduğu için masaj hissiyatı gayet güzel.
- Şu anda kıl yumuşaklığı açısından elimdeki yaqi two band porsuktan daha iyi bile olabilir.
- Sapın boyası daha kaliteli olabilirdi. Elime şap sürüp kullandığım halde, küçük boyutlarından dolayı sapa köpük geldiğinde kayganlık oluyor. Boyasız modeli stokta olsaydı onu tercih ederdim.
- Bir fırça alıp bu kadar uğraşmaya değer mi derseniz, tamamen kişisel zevkinize kalmış bir husus.
- Başka domuz kılı fırça alır mıyım? Zenith’in zeytin ağacı saplı fırçaları arada bana göz kırpıyor.

Sonuç olarak, ilk iki kullanıma göre beklentilerimin altında kalmayan hatta bazı yönlerden üstüne çıkan, kullanmaktan hoşlandığım bir fırça oldu.

Uzun bir yazı oldu, zaman ayırıp okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. Umarım fırçayla ilgili bir fikir verebilmişimdir. Saygılarımla.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Hocam hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Semogue 610 benim çok sevdiğim bir fırça ve

(30/12/2019, Saat: 11:38)matrakçı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: - Şu anda kıl yumuşaklığı açısından elimdeki yaqi two band porsuktan daha iyi bile olabilir.

cümlenize de katılıyorum. Kılların gerginliği daha az olduğu için ben de aynı hissiyatı taşıyorum.

İnceleme için ayrıca teşekkürler. Umarım keyifle kullanmaya devam edersiniz.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse benim sözlerimi seçin"
Çok iyi bir inceleme yazısı olmuş, emeğinize sağlık komşum.
So far so good..
elinize sağlık komşum. fırçayı merak eden ve almayı düşünenlere bir referans olacaktır.
(30/12/2019, Saat: 11:38)matrakçı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sapı boyalı ahşap; ama boyada şimdiden çatlak oluştu.

...

Sonrasında düğüm kısmına gelecek şekilde su doldurduğum bardakta, 3 gün boyunca buzdolabında beklettim.

İnceleme için teşekkürler komşum.

Fırçadaki çatlak buzdolabında bekletmeden önce mi oluştu yoksa sonra mı?

¶¶¶¶¶¶¶
(30/12/2019, Saat: 12:47)Mehmet_G Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için teşekkürler komşum.

Fırçadaki çatlak buzdolabında bekletmeden önce mi oluştu yoksa sonra mı?

¶¶¶¶¶¶¶

Rica ederim komşum. Buzdolabından sonra oldu, büyük ihtimalle sıcak soğuk farkı etki etti ya da süreci hızlandırdı. Burada suçun hepsini boya kalitesine atmak haksızlık olur.

(30/12/2019, Saat: 13:09)matrakçı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Rica ederim komşum. Buzdolabından sonra oldu, büyük ihtimalle sıcak soğuk farkı etki etti ya da süreci hızlandırdı. Burada suçun hepsini boya kalitesine atmak haksızlık olur.

Daha önce benim de başıma gelmişti. Eğer buzdolabında bekleteceksiniz suyu tam düğüme kadar koymayın. Bence kılların ortasına kadar gelmesi yeterli. Çünkü kıllar suyu yukarı doğru çekiyor. O yüzden ahşap kısım şişerek boyayı çatlatıyor.

¶¶¶¶¶¶¶
(30/12/2019, Saat: 11:53)onur7 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Semogue 610 benim çok sevdiğim bir fırça ve

cümlenize de katılıyorum. Kılların gerginliği daha az olduğu için ben de aynı hissiyatı taşıyorum.

İnceleme için ayrıca teşekkürler. Umarım keyifle kullanmaya devam edersiniz.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben teşekkür ederim komşum. Düğüm zamanla fark edilir oranda gevşemezse keyif de artarak devam eder sanırım.

(30/12/2019, Saat: 12:05)ahbap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok iyi bir inceleme yazısı olmuş, emeğinize sağlık komşum.

Teşekkür ederim komşum.

(30/12/2019, Saat: 12:31)00serkan4300 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: elinize sağlık komşum. fırçayı merak eden ve almayı düşünenlere bir referans olacaktır.

Rica ederim komşum, umarım yararlı olur.

Elinize sağlık incelme için Teşekkürler komşum
(30/12/2019, Saat: 13:13)Mehmet_G Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Daha önce benim de başıma gelmişti. Eğer buzdolabında bekleteceksiniz suyu tam düğüme kadar koymayın. Bence kılların ortasına kadar gelmesi yeterli. Çünkü kıllar suyu yukarı doğru çekiyor. O yüzden ahşap kısım şişerek boyayı çatlatıyor.

¶¶¶¶¶¶¶

Artık olan oldu, bundan sonrası için aklımda bulunsun komşum.

(30/12/2019, Saat: 13:22)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık incelme için Teşekkürler komşum

Rica ederim komşum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SATILIK: Semogue 1470 Domuz Kılı Fırça asrnnn 2 1,155 11/10/2023, Saat: 14:03
Son Yorum: farukkati
  Semogue Torga-C5 Premium Domuz Kılı Tıraş Fırçası Fatih23 18 8,847 05/04/2023, Saat: 12:22
Son Yorum: Mecanica
  Semogue 2000 Pele69 9 3,451 18/01/2023, Saat: 11:49
Son Yorum: exselans
  Semogue SOC Boar Bristle karakartal 93 79,006 17/12/2022, Saat: 11:11
Son Yorum: Shavettin
  Semogue 830 seiko 330 271,089 30/09/2022, Saat: 10:54
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Semogue 620 (ilk izlenimler) linguist 62 58,344 07/07/2022, Saat: 17:33
Son Yorum: mixfruit
  Semogue 2000 1905sss 14 7,055 05/03/2021, Saat: 21:30
Son Yorum: 1905sss
  Semogue 1305 uataman 116 130,146 26/08/2020, Saat: 12:36