3D Printer ile köpürtme tası yapımı
Youtube'da bir videoda denk geldim 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş köpürtme tası kullanılıyordu. Aramızda 3 boyutlu yazıcı kullanan, sahibi olan ya da bu konuyla alakalı birilerini tanıyan var mıdır?

Köpürtme tasının linki;

https://www.thingiverse.com/thing:3392930
Forumda bir arkadas vardı sanki sap vs. denemeleri yapmıstı, ama kimdi su an cıkaramadım.

Konu hakkında bilgisi olan cıkarsa, bir soru sormak istiyorum. Bu 3d cıkan orneklerde bazı amatorlerin islerine bakıyorum, o plastigin kat izleri cok belli oluyor, ama arkadasımın gonderdigi kopurtme tası gibi orneklerde o katman izleri o kadar belli olmuyor.
O kat izlerinin gorunmemesinin sebebi;
1- Makinanın daha profesyonel bir cihaz olmasımı
2- Sureyi kısaltmayarak kalın memeli bir uc veya plastik rod yerine, daha uzun surede ortaya cıkan ince memeli uc ve plastik cubukla daha ince bir isciliklemi uretilmesimi
3- Plastik rod ların tam erimesine yol acan, makinanın ince ısı ayarının daha dogru yaplmasımı
4- Yoksa aslında cıkan urun sonucları cogu benzer, sonradan tambur veya zımparalama kumlama ile o kat izleri alılnıyormu.

Konuya bilgili biri cıkarsa bizleri aydınlatırsa sevinirim.
Saygılar

49462867677_40c2808e57_z.jpg
Tişikkirlir Sipirmin.
(30/01/2020, Saat: 08:30)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Forumda bir arkadas vardı sanki sap vs. denemeleri yapmıstı, ama kimdi su an cıkaramadım.

Konu hakkında bilgisi olan cıkarsa, bir soru sormak istiyorum. Bu 3d cıkan orneklerde bazı amatorlerin islerine bakıyorum, o plastigin kat izleri cok belli oluyor, ama arkadasımın gonderdigi kopurtme tası gibi orneklerde o katman izleri o kadar belli olmuyor.
O kat izlerinin gorunmemesinin sebebi;
1- Makinanın daha profesyonel bir cihaz olmasımı
2- Sureyi kısaltmayarak kalın memeli bir uc veya plastik rod yerine, daha uzun surede ortaya cıkan ince memeli uc ve plastik cubukla daha ince bir isciliklemi uretilmesimi
3- Plastik rod ların tam erimesine yol acan, makinanın ince ısı ayarının daha dogru yaplmasımı
4- Yoksa aslında cıkan urun sonucları cogu benzer, sonradan tambur veya zımparalama kumlama ile o kat izleri alılnıyormu.

Konuya bilgili biri cıkarsa bizleri aydınlatırsa sevinirim.
Saygılar

49462867677_40c2808e57_z.jpg

Merhabalar 3 Boyutlu yazıcı bende var. Bir çok tıraş ürünü tüp sıkacağı bastım.
3 boyutlu yazıcılar objeleri katmanlar halinde basar ve bu katman yüksekliğini ayarlamak sizin elinizde.
Katman yüksekliğini küçültürseniz izler azalabilir ancak baskı süresi uzar. Katman yüksekliğini artırırsanız çabuk basarsınız ancak izler biraz daha belli olur.
Baskı süresinin uzaması da çok istenen birşey değil çünkü obje bu süre içerisindeki ortam sıcaklığındaki değişimlerden etkilenebilir.
Kat izleri zımparayla veya bakıda kullanan malzemeye göre aseton ile silerek giderilebilir. Daha pürüzsüz bir görünüm kazanabilir.
Açıklamada da basan arkadaş yazmış. 42+ saaate baskıyı tamamlamış be 0.12 mm katman yüksekliği kullanmış.
Bu baskı süresi ve çok uzun ve katman yüksekliği oldukça az.
https://beyfendi.org
(30/01/2020, Saat: 12:52)sohayli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar  3 Boyutlu yazıcı  bende var. Bir çok tıraş ürünü tüp sıkacağı bastım.
3 boyutlu yazıcılar objeleri katmanlar halinde basar ve bu katman yüksekliğini ayarlamak sizin elinizde.
Katman yüksekliğini küçültürseniz izler azalabilir ancak baskı süresi uzar. Katman yüksekliğini artırırsanız çabuk  basarsınız ancak izler biraz daha belli olur.
Baskı süresinin uzaması da çok istenen birşey değil çünkü obje bu süre içerisindeki ortam sıcaklığındaki değişimlerden etkilenebilir.
Kat izleri zımparayla veya bakıda kullanan malzemeye göre aseton ile silerek giderilebilir. Daha pürüzsüz bir görünüm kazanabilir.
Açıklamada da basan arkadaş yazmış. 42+ saaate baskıyı tamamlamış be 0.12 mm katman yüksekliği kullanmış.
Bu baskı süresi ve çok uzun ve katman yüksekliği oldukça az.

Merhaba @sohayli komşum, bu konuda tecrübenize güvenerek size bir şey sormak istiyorum. Konuda adı geçen tasın sizce tahmini maliyeti ne olabilir. Maliyetler çok uçuk değilse bir 3D yazıcı almayı planlıyorum da.
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
Şimdi hatırladım, evet sizdiniz komsum. Guzel bilgiler icin cok tesekkurler.

Vaktin oldugunda birsey daha sorabilirmiyim, bunlarda kullanılan o rod hammeddeler PLA ve ABS gibi cesitleri oluyor, buyuk ihtimal baska çok cesidi vardır da su an aklımda degil. Bunların kullanım yerlerini hangisi hangi uygulamalarda daha cok kullanılıyor gibi basit bilgileri bizimle paylasabilirmisin.

Mevzuyu konuyu acan komsuma baglamak icinde, senin bu tarz bir kopurtme tası yapma planın veya istegin varmıdır.
Tesekkurler.
Tişikkirlir Sipirmin.
(30/01/2020, Saat: 13:22)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba @sohayli komşum, bu konuda  tecrübenize güvenerek size bir şey sormak istiyorum. Konuda adı geçen tasın sizce tahmini maliyeti ne olabilir. Maliyetler çok uçuk değilse bir 3D yazıcı almayı planlıyorum da.

Ufak tefek eşyaların maliyetleri çok olmaz ancak, bunun gibi sıcak suya maruz kalabilecek ve sızdırmaz olması gereken bir ürünü çok da ucuza mal etmek mümkün değil. Çünkü iç dolgusunun fazla olması gerekir ve bir de ince katmanlı yapmak isterseniz 42 saatlik bir baskı çok da ucuz olmayacaktır. Hem 42 saat boyunca harcanan elektrik parasını tablanın 90 derece iğnenin 210 derece gibi çalıştığını düşünerek maliyete eklemelisiniz.
(30/01/2020, Saat: 13:28)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdi hatırladım, evet sizdiniz komsum. Guzel bilgiler icin cok tesekkurler.

Vaktin oldugunda birsey daha sorabilirmiyim, bunlarda kullanılan o rod hammeddeler PLA ve ABS gibi cesitleri oluyor, buyuk ihtimal baska çok cesidi vardır da su an aklımda degil. Bunların kullanım yerlerini hangisi hangi uygulamalarda daha cok kullanılıyor gibi basit bilgileri bizimle paylasabilirmisin.

Mevzuyu konuyu acan komsuma baglamak icinde, senin bu tarz bir kopurtme tası yapma planın veya istegin varmıdır.
Tesekkurler.

Hammaddeler ile ilgili bir tablo var çeşit çok fazla. Günlük kullanıma en uygun olan PLA filament. Genellikle filamet türünün dayanımı arttıkça düzgün baskı yapmak daha zorlaştığından tecrübe istiyor.
Sıcak suya maruz kalacaksa farklı, mekanik direnç gerekli ise farklı filament seçmek gerekiyor.

Ben Pla filamentden küçük bir scuttle yaptım tabi PLA ısıya çok dayanıklı olmadığından biraz yumuşuyor sıcak suyu görünce. Ancak ABS ve PEtG malzeme ile yapılırısa scuttle bile olsa hiçbir sorun olmadan kullanılır.

Bu köpürtme tasından yapmayı deneyebilirim hızlı bir baskı ile haftasonu.
https://www.artiboyut.com/index.php/tr/b...zellikleri

Redmi Note 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ben de bu köpürtme tasının XL boyu için bir kaç yerden fiyat almıştım. Yanlış hatırlamıyorsam 120 TL ve üzeri fiyatlar geldi. Hiç 3D printer tecrübem olmadığından ve tıraşa yaptığım yatırım nedeniyle evde bıyık altından gülücüklere muhatap olduğumdan şimdilik vazgeçtim.
(30/01/2020, Saat: 16:36)AbuzTech Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de bu köpürtme tasının XL boyu için bir kaç yerden fiyat almıştım. Yanlış hatırlamıyorsam 120 TL ve üzeri fiyatlar geldi. Hiç 3D printer tecrübem olmadığından ve tıraşa yaptığım yatırım nedeniyle evde bıyık altından gülücüklere muhatap olduğumdan şimdilik vazgeçtim.

120 tl de çokmuş o kadara mal olmaz herhalde.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  El Yapımı Tıraş Kremleri Efrasyab 35 14,366 09/10/2023, Saat: 23:39
Son Yorum: DeaKeN
  El Yapımı Traş Çantası Seuy 9 2,038 10/04/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: Mecanica
  EPOKSİ FİNE SHAVİNG KÖPÜRTME KASESİ sohayli 19 7,849 26/03/2023, Saat: 03:46
Son Yorum: mustafa03
  Tıraş sabunu Yapımı. SertAdam 35 10,339 11/12/2021, Saat: 16:15
Son Yorum: serboser
  DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı Straht 51 58,877 25/06/2021, Saat: 18:19
Son Yorum: XauPau
  Kendi kendine tıraş kolonyası yapımı Cesko 17 13,296 14/06/2020, Saat: 14:32
Son Yorum: smltrpn
  Köpürtme Tası İmalatı habaz 199 100,516 09/06/2020, Saat: 11:48
Son Yorum: aliyuksel
  Köpürtme Tası Örnekleri manuple 13 8,521 12/05/2020, Saat: 12:47
Son Yorum: fooo
  Led Işıklı Saç/Sakal Tıraş Aynası Yapımı mvorun 15 8,937 01/04/2020, Saat: 12:52
Son Yorum: mvorun
  Tıraş Sabunu Yapımı Oguzhan53 6 5,799 17/12/2019, Saat: 19:38
Son Yorum: barefixxe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: