Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım)
Remzi bey harika bir eğitici konu açmışsınız.Öncelikle bu duyarlılığınız ve videonuz için çok teşekkür ederim.
Bu tür eğitici, öğretici videolarınızın kesinlikle devamı bence gelmeli.Eminim ki diğer üstadlarımız da zaten ufak eklemelerle bizlere yardımda bulunacaklardır.
@manuple üstadım çok sağolun, aslında çok iyi değilim video çekme konusunda, birşeyleri yapmakla anlatmak farklı şeyler, o nedenle biraz eksiklik var Smile @Soner @erfa üstadlarım çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için, şartlar elverirse belki bir bileme videosu çekebilirim, tekrardan sağolun.
@rewolwer_ üstad eline emeğine sağlık, çok güzel video olmuş. Bir sonrakinde uygulamalı bileme görmek isteriz Smile
@rewolver_ emeğine sağlık başlangıç videosu gibi olmuş, sanırım devamı gelecek gibi Smile
Diğer taraftan @taskind üstadın açıklamasındaki bilgileri ne zamandır merak ediyordum epey araştırmış ama bunların ayrımına dair bilgi bulamamıştım teşekkür ederim kendisine.
Birde bu bileme seti genelde 1-5-8-12 şeklinde tercih ediliyor 1000 grid çok fazla gelmiyormu, ağız açmak için 2000 grid olsa olmazmı ? hani sanki 1000 grid taşa usturayı sürtsem usturada ağız burun dağıtırım gibi bir hisse kapılıyorum nedense  Rolleyes
(09/02/2020, Saat: 22:51)taskind Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir de tüm arkadaşlara bilgi ve öneri olarak şunu belirtmek isterim. Ustura bilemede Naniwa şirketinin süperstone ve Chosera modelleri tercih ediliyor genelde . Nanivanın süper stoneları daha yumuşak taşlar olduğu için ağız açmada Naniwa chosera 1000 griti kullanmanızı önemle öneririm. İnanılmaz farkediyor gerçekten, ancak iş parlatmaya geldimi choseranın son taşı olan 10.000 grit  süperstone 8000 grit  kadar iyi  parlatma yapamıyor. chosera serisinin yeni adı Naniwa professionel stone olarak değiştiğinden bazı sitelerde farklı farklı kullanılabiliyor. Senin aldığın 2cm lik taşlar ile 1 cm lik taşların tek farkı kullanım ömürleri ve fiyatı. çok teşekkürler video için.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

(10/02/2020, Saat: 11:31)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @rewolver_ emeğine sağlık başlangıç videosu gibi olmuş, sanırım devamı gelecek gibi Smile
Diğer taraftan @taskind üstadın açıklamasındaki bilgileri ne zamandır merak ediyordum epey araştırmış ama bunların ayrımına dair bilgi bulamamıştım teşekkür ederim kendisine.
Birde bu bileme seti genelde 1-5-8-12 şeklinde tercih ediliyor 1000 grid çok fazla gelmiyormu, ağız açmak için 2000 grid olsa olmazmı ? hani sanki 1000 grid taşa usturayı sürtsem usturada ağız burun dağıtırım gibi bir hisse kapılıyorum nedense  Rolleyes

Komşum usturada 800-1000 kum yeni ağız açmak için idealdir. 2000 fazla ince kalıyor.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
1- Videoda yer alan görüntüde işlem yapmadan önce bileme yapacak taşın hazırlanması için başka bir taş ile işleme hazır getirme durumu Coticule(Vintage) için de geçerli midir?

2- Sizin tabirinizle kapalı olan taşı ağız açmaya veya çalışmaya hazır hale getirme işlemi için kullandığınız özel taşın yerine zımpara kağıdı(en ince kumlu) kullanılabilir mi?

3- Coticule'nin mermerimsi tarafı bileyleme yapmak için kullanılıyor. Altında yer alan siyah kısmı ağız açma amacıyla kullanılıyor mu veya kullanılabilir mi?

E n v i r o n m e n t a l i s t

@ArdıçKatranı üstadım çok teşekkür ederim. @Delidumrul üstadım naniwanın 1000 grit taşı çok ince aslında, diğer bir çok taşın 3000 grit taşı gibi, 2000 grit taşta olur lakin daha fazla uğraştırır.

@manuple üstadım sorduğunuz sorulara gelecek olursak;

1- Videoda yer alan görüntüde işlem yapmadan önce bileme yapacak taşın hazırlanması için başka bir taş ile işleme hazır getirme durumu Coticule(Vintage) için de geçerli midir?
Cevap 1- Bence geçerlidir üstadım, taşlarla alakalı olmayan diğer malzemelerin hepsi ortak kullanılıyor.

2- Sizin tabirinizle kapalı olan taşı ağız açmaya veya çalışmaya hazır hale getirme işlemi için kullandığınız özel taşın yerine zımpara kağıdı(en ince kumlu) kullanılabilir mi?
Cevap 2- 800 grit bence ideal üstadım,lakin zımparayı elle atacaksanız olmaz, çünkü yüzeyin düzlüğünü bozabilirsiniz, lakin düz bir malzemeye zamparayı yapıştırıp kullanabilirsiniz.

3- Coticule'nin mermerimsi tarafı bileyleme yapmak için kullanılıyor. Altında yer alan siyah kısmı ağız açma amacıyla kullanılıyor mu veya kullanılabilir mi?

Cevap 3- Üstadım inanın coticule ile hiçbir tecrübem yok, @habaz üstad sanırım coticule kullanıyor, size yardımcı olacağını düşünüyorum.
(10/02/2020, Saat: 16:16)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ArdıçKatranı üstadım çok teşekkür ederim. @Delidumrul üstadım naniwanın 1000 grit taşı çok ince aslında, diğer bir çok taşın 3000 grit taşı gibi, 2000 grit taşta olur lakin daha fazla uğraştırır.

@manuple üstadım sorduğunuz sorulara gelecek olursak;

Cevap 1-  Bence geçerlidir üstadım, taşlarla alakalı olmayan diğer malzemelerin hepsi ortak kullanılıyor.

Cevap 2- 800 grit bence ideal üstadım,lakin zımparayı elle atacaksanız olmaz, çünkü yüzeyin düzlüğünü bozabilirsiniz, lakin düz bir malzemeye zamparayı yapıştırıp kullanabilirsiniz.

Cevap 3- Üstadım inanın coticule ile hiçbir tecrübem yok, @habaz üstad sanırım coticule kullanıyor, size yardımcı olacağını düşünüyorum.

Teşekkür ederim, sağolun.
Coticule kullanmak bazı üstatların tabiriyle kimilerine "Saç baş yoldurur" olsa da  bazı nedenlerden dolayı kullanmak istiyorum.
Bakalım @habaz Usta ne diyecek.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(10/02/2020, Saat: 12:45)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum usturada 800-1000 kum yeni ağız açmak için idealdir. 2000 fazla ince kalıyor.

(10/02/2020, Saat: 16:16)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ArdıçKatranı üstadım çok teşekkür ederim. @Delidumrul üstadım naniwanın 1000 grit taşı çok ince aslında, diğer bir çok taşın 3000 grit taşı gibi, 2000 grit taşta olur lakin daha fazla uğraştırır.

Teşekkür ederim üstatlar, coticule ve sentetik taş arasında tercih yapmam gerekirse kullanım kolaylığından dolayı sentetik taşlar tercihim olur. sanıyorum ki her ikisinin tıraşa etkisi bakımından birbirine üstünlüğü tartışılır durumda ve kesin bir doğru yok gibi, bazılarına göre coticule bazılarına göre sentetik taşlar üstün oluyor yanılıyormuyum ?
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

(10/02/2020, Saat: 16:25)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim, sağolun.
Coticule kullanmak bazı üstatların tabiriyle kimilerine "Saç baş yoldurur" olsa da  bazı nedenlerden dolayı kullanmak istiyorum.
Bakalım @habaz Usta ne diyecek.

Komşum iki tür Coticule taşı var. Biri ocaktan çıkarıldığında bir tarafı siyah bir tarafı sarı olanlar. Bunların siyah tarafı mavi coticule olarak adladırılıyor. Grit değeri sarı tarafa eşdeğer fakat aşındırma hızı yavaş. Bu tarafını da ustura bilemede kullanan var. Diğer tip taş ise ocaktan sadece sarı olarak çıkıyor, bunlara sonradan kırılmasın diye dayanıklılık sağlaması için siyah bir tabaka yapıştırılıyor. Bu siyah tabaka bileme amaçlı kullanılamıyor genelde. Ama istisnalar da var. Bazen bu yapıştırılan tabaka daha düşük grit değerinde bir taştan seçiliyor ve taş iki kademeli bilemede kullanılıyor. Deneyip görmeniz lazım.

Coticule ile bilemeyi öğrenmek biraz zaman ve çaba gerektiriyor ama sonuç genelde memnun edici oluyor. Kolay gelsin şimdiden
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 705 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,134 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,183 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,671 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,545 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,154 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,719 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,027 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,275 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet
  Ustura Kayışı Hk. yigit 14 4,464 07/11/2021, Saat: 19:42
Son Yorum: alikonyalioglu

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: