Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım)
(10/02/2020, Saat: 16:45)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim üstatlar, coticule ve sentetik taş arasında tercih yapmam gerekirse kullanım kolaylığından dolayı sentetik taşlar tercihim olur. sanıyorum ki her ikisinin tıraşa etkisi bakımından birbirine üstünlüğü tartışılır durumda ve kesin bir doğru yok gibi, bazılarına göre coticule bazılarına göre sentetik taşlar üstün oluyor yanılıyormuyum ?

Remzi üstadın bilediği bir ustura ile tıraş olma şansım oldu. Sonuçta bence keskinlik ve konfor açısından sentetikler ile coticule arasında farkedilebilecek düzeyde bir fark yok. Fakat öğrenme sürecininin sentetiklerde çok kısa olduğunu okudum.

Ağız açmak için bence büyük paralar harcamaya gerek yok. Videoda da gösterilen Makita taş ağız açmakta muhteşem başarılı ve 70-80 TL gibi de çok makul bir fiyata satılıyor.
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
Remzi Bey videolarınızın devamı gelecektir biliyorum ama gecenin bu saatinde aklıma takılan bir konuyu paylaşmak istedim. Sentetik taşlar, farklı grit değerlerinde bir kaç taştan oluşuyor. Sonuçta çeşitli kaynaklarda bileme işlemini gösteren bir çok video mevcut. Fakat her usturanın kendi özelliklerine göre farklı teknikleri dolayısıyla farklı bileme işlemleri oluyor.Hangi taşta, kaç tur bileme işlemi yapmamız gerektiğini nasıl anlamamamız gerekiyor. Videonuzda bir büyüteciniz olduğunu fakat hiç ihtiyaç duymadığınızı söylediniz. Değişik konularda bazı üstadlar büyütecin gerekli olduğundan bahsediyorlar. Açıklama olarak ta büyütecin, usturanın ağzında olabilecek krılmalar ve çapakların görülebileceği yönünde. Belki ben bir taşı gereğinden fazla kullanacağım. Bu kullanım sınırını nasıl bileceğim ?
(16/02/2020, Saat: 02:00)connect Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Remzi Bey videolarınızın devamı gelecektir biliyorum ama gecenin bu saatinde aklıma takılan bir konuyu paylaşmak istedim. Sentetik taşlar, farklı grit değerlerinde bir kaç taştan oluşuyor. Sonuçta çeşitli kaynaklarda bileme işlemini gösteren bir çok video mevcut. Fakat her usturanın kendi özelliklerine göre farklı teknikleri dolayısıyla farklı bileme işlemleri oluyor.Hangi taşta, kaç tur bileme işlemi yapmamız gerektiğini nasıl anlamamamız gerekiyor. Videonuzda bir büyüteciniz olduğunu fakat hiç ihtiyaç duymadığınızı söylediniz. Değişik konularda bazı üstadlar büyütecin gerekli olduğundan bahsediyorlar. Açıklama olarak ta büyütecin, usturanın ağzında olabilecek krılmalar ve çapakların görülebileceği yönünde. Belki ben bir taşı  gereğinden fazla kullanacağım. Bu kullanım sınırını nasıl bileceğim ?

connect üstadım aslına bakarsanız bunun belirli bir sayısı yok, yeni ağız açılacaksa 1000 grit taşla yapılan bileme sonrası usturanın kesici kısmını belirli bir açıyla ışığa (küçük led lamba olur masa lambası olur) tuttuğumuzda kesici ağızda ki çizgiyi görmememiz lazım ( daha iyi anlamanız için mutfak bıçaklarının kesici kısmını belirli bir açıyla tutup kıl gibi olan kesici çizgiyi gözlemleyebilirsiniz), yani o çizgi kaybolmalı, yapılan bileme eşit olmalı, örneğin bileme yaparken uç kısma fazla baskı yapıp arkaya az yaparsanız usturanın dengesiz bir ağız almasına neden olursunuz, 1k taşta çizgi eşit kaybolduktan sonra koldaki kılları almalı sonrasında diğer taşa geçilmeli, bu işte en uğraştırıcı bölüm ağız açma işlemidir, sonrasında diğer taşlarda emin olmamakla birlikte 50 tur civarı (taşın yapısı, usturanın çeliği durumu değiştirir) yapılır. Her 10 15 tur arasında kıl kesme performansı ölçülür, mercek kullanımı bu dediğim ağzı daha net görmenizi sağlayacaktır, bilediğim usturalarda ağız kırılması yada çapaklanma gibi bir durumla karşılaşmadım, belki de farketmedim bilemiyorum, ağız kırılması aşırı taş kullanımından kaynaklanabilir, söylediklerimi daha iyi anlamak için bileme denemeleri yapmak gerekli.
Yazdıklarınız şu aşamada yeterli oldu üstadım. Dediğiniz gibi denemelerle olacak bu iş. Teşekkür ederim.
Üstadım tüm bu anlattıklarınızı, yakın çekim ile detaylı olarak anlatan bir video çekmeniz mümkün mü ? Yani en baştan en son işleme kadar detaylı anlatımlı ve detaylı şekilde bir video tüm söylenilenleri çok iyi pekiştirir bizim açımızdan.

(16/02/2020, Saat: 15:22)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: connect üstadım aslına bakarsanız bunun belirli bir sayısı yok, yeni ağız açılacaksa 1000 grit taşla yapılan bileme sonrası usturanın kesici kısmını belirli bir açıyla ışığa (küçük led lamba olur masa lambası olur) tuttuğumuzda kesici ağızda ki çizgiyi görmememiz lazım ( daha iyi anlamanız için mutfak bıçaklarının kesici kısmını belirli bir açıyla tutup kıl gibi olan kesici çizgiyi gözlemleyebilirsiniz), yani o çizgi kaybolmalı, yapılan bileme eşit olmalı, örneğin bileme yaparken uç kısma fazla baskı yapıp arkaya az yaparsanız usturanın dengesiz bir ağız almasına neden olursunuz, 1k taşta çizgi eşit kaybolduktan sonra koldaki kılları almalı sonrasında diğer taşa geçilmeli, bu işte en uğraştırıcı bölüm ağız açma işlemidir, sonrasında diğer taşlarda emin olmamakla birlikte 50 tur civarı (taşın yapısı, usturanın çeliği durumu değiştirir) yapılır. Her 10 15 tur arasında kıl kesme performansı ölçülür, mercek kullanımı bu dediğim ağzı daha net görmenizi sağlayacaktır, bilediğim usturalarda ağız kırılması yada çapaklanma gibi bir durumla karşılaşmadım, belki de farketmedim bilemiyorum, ağız kırılması aşırı taş kullanımından kaynaklanabilir, söylediklerimi daha iyi anlamak için bileme denemeleri yapmak gerekli.
@Don Quijote üstadım ilerleyen zamanlarda paylaşım yapmayı düşünüyorum, ne kadar süre sonra olur bilemem.
Değerli komşularım dün fırsat bulup çelik ustura bileme videosu çektim, faydalı olacağını umuyorum, video biraz uzun olduğu için geniş bir zamanda izlemenizi tavsiye ederim, ayrıca adminlerden ricam bu video konu başına da eklenirse memnun olurum, iyi seyirler.

(19/09/2020, Saat: 08:44)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Değerli komşularım dün fırsat bulup çelik ustura bileme videosu çektim, faydalı olacağını umuyorum, video biraz uzun olduğu için geniş bir zamanda izlemenizi tavsiye ederim, ayrıca adminlerden ricam bu video konu başına da eklenirse memnun olurum, iyi seyirler.
Henüz izleyemedim ama şimdiden elinize sağlık. Böyle bir ihtiyaç vardı. Teşekkürler.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@rewolwer_ Remzi üstadım elinize sağlık referans niteliğinde çok güzel bir video olmuş. Türkçe kaynağın çok yetersiz olduğu bu alanda eminim ilgili arkadaşlar çok faydalanacaktır. Yüzey temizlemek için kullandığınız taşın grit değeri nedir?

Ben de kendimi biraz toparlayınca Coticule kullanarak benzer bir video çekmek istiyorum. Tekrar elinize emeğinize sağlık olsun.
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
(20/09/2020, Saat: 01:49)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @rewolwer_ Remzi üstadım elinize sağlık referans niteliğinde çok güzel bir video olmuş. Türkçe kaynağın çok yetersiz olduğu bu alanda eminim ilgili arkadaşlar çok faydalanacaktır. Yüzey temizlemek için kullandığınız taşın grit değeri nedir?

Ben de kendimi biraz toparlayınca Coticule kullanarak benzer bir video çekmek istiyorum. Tekrar elinize emeğinize sağlık olsun.

Haldun abi çok teşekkür ederim, coticule ile usturanın nasıl bilendiğini merak ediyorum açıkçası, video paylaşımı çok iyi olacaktır, abi kullandığım taşın kahverengi tarafı makita 1200 ayarında, diğer tarafı da daha ince kumlu tahminen naniwa 1k ayarında, yüzeyde ki büyük düzeltmeleri mutfak tezgahı üzerine zımpara koyarak yada makita 1200 lük taşı kullanarak yapıyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 637 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,087 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,160 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,648 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,330 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,089 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,236 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,243 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet
  Ustura Kayışı Hk. yigit 14 4,359 07/11/2021, Saat: 19:42
Son Yorum: alikonyalioglu

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: