Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım)
#31
(10/02/2020, Saat: 16:45)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim üstatlar, coticule ve sentetik taş arasında tercih yapmam gerekirse kullanım kolaylığından dolayı sentetik taşlar tercihim olur. sanıyorum ki her ikisinin tıraşa etkisi bakımından birbirine üstünlüğü tartışılır durumda ve kesin bir doğru yok gibi, bazılarına göre coticule bazılarına göre sentetik taşlar üstün oluyor yanılıyormuyum ?

Remzi üstadın bilediği bir ustura ile tıraş olma şansım oldu. Sonuçta bence keskinlik ve konfor açısından sentetikler ile coticule arasında farkedilebilecek düzeyde bir fark yok. Fakat öğrenme sürecininin sentetiklerde çok kısa olduğunu okudum.

Ağız açmak için bence büyük paralar harcamaya gerek yok. Videoda da gösterilen Makita taş ağız açmakta muhteşem başarılı ve 70-80 TL gibi de çok makul bir fiyata satılıyor.
Yaşamakla Meşgul...
Cevapla
#32
Remzi Bey videolarınızın devamı gelecektir biliyorum ama gecenin bu saatinde aklıma takılan bir konuyu paylaşmak istedim. Sentetik taşlar, farklı grit değerlerinde bir kaç taştan oluşuyor. Sonuçta çeşitli kaynaklarda bileme işlemini gösteren bir çok video mevcut. Fakat her usturanın kendi özelliklerine göre farklı teknikleri dolayısıyla farklı bileme işlemleri oluyor.Hangi taşta, kaç tur bileme işlemi yapmamız gerektiğini nasıl anlamamamız gerekiyor. Videonuzda bir büyüteciniz olduğunu fakat hiç ihtiyaç duymadığınızı söylediniz. Değişik konularda bazı üstadlar büyütecin gerekli olduğundan bahsediyorlar. Açıklama olarak ta büyütecin, usturanın ağzında olabilecek krılmalar ve çapakların görülebileceği yönünde. Belki ben bir taşı gereğinden fazla kullanacağım. Bu kullanım sınırını nasıl bileceğim ?
Cevapla
#33
(16/02/2020, Saat: 02:00)connect Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Remzi Bey videolarınızın devamı gelecektir biliyorum ama gecenin bu saatinde aklıma takılan bir konuyu paylaşmak istedim. Sentetik taşlar, farklı grit değerlerinde bir kaç taştan oluşuyor. Sonuçta çeşitli kaynaklarda bileme işlemini gösteren bir çok video mevcut. Fakat her usturanın kendi özelliklerine göre farklı teknikleri dolayısıyla farklı bileme işlemleri oluyor.Hangi taşta, kaç tur bileme işlemi yapmamız gerektiğini nasıl anlamamamız gerekiyor. Videonuzda bir büyüteciniz olduğunu fakat hiç ihtiyaç duymadığınızı söylediniz. Değişik konularda bazı üstadlar büyütecin gerekli olduğundan bahsediyorlar. Açıklama olarak ta büyütecin, usturanın ağzında olabilecek krılmalar ve çapakların görülebileceği yönünde. Belki ben bir taşı  gereğinden fazla kullanacağım. Bu kullanım sınırını nasıl bileceğim ?

connect üstadım aslına bakarsanız bunun belirli bir sayısı yok, yeni ağız açılacaksa 1000 grit taşla yapılan bileme sonrası usturanın kesici kısmını belirli bir açıyla ışığa (küçük led lamba olur masa lambası olur) tuttuğumuzda kesici ağızda ki çizgiyi görmememiz lazım ( daha iyi anlamanız için mutfak bıçaklarının kesici kısmını belirli bir açıyla tutup kıl gibi olan kesici çizgiyi gözlemleyebilirsiniz), yani o çizgi kaybolmalı, yapılan bileme eşit olmalı, örneğin bileme yaparken uç kısma fazla baskı yapıp arkaya az yaparsanız usturanın dengesiz bir ağız almasına neden olursunuz, 1k taşta çizgi eşit kaybolduktan sonra koldaki kılları almalı sonrasında diğer taşa geçilmeli, bu işte en uğraştırıcı bölüm ağız açma işlemidir, sonrasında diğer taşlarda emin olmamakla birlikte 50 tur civarı (taşın yapısı, usturanın çeliği durumu değiştirir) yapılır. Her 10 15 tur arasında kıl kesme performansı ölçülür, mercek kullanımı bu dediğim ağzı daha net görmenizi sağlayacaktır, bilediğim usturalarda ağız kırılması yada çapaklanma gibi bir durumla karşılaşmadım, belki de farketmedim bilemiyorum, ağız kırılması aşırı taş kullanımından kaynaklanabilir, söylediklerimi daha iyi anlamak için bileme denemeleri yapmak gerekli.
Cevapla
#34
Yazdıklarınız şu aşamada yeterli oldu üstadım. Dediğiniz gibi denemelerle olacak bu iş. Teşekkür ederim.
Cevapla
#35
Üstadım tüm bu anlattıklarınızı, yakın çekim ile detaylı olarak anlatan bir video çekmeniz mümkün mü ? Yani en baştan en son işleme kadar detaylı anlatımlı ve detaylı şekilde bir video tüm söylenilenleri çok iyi pekiştirir bizim açımızdan.

(16/02/2020, Saat: 15:22)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: connect üstadım aslına bakarsanız bunun belirli bir sayısı yok, yeni ağız açılacaksa 1000 grit taşla yapılan bileme sonrası usturanın kesici kısmını belirli bir açıyla ışığa (küçük led lamba olur masa lambası olur) tuttuğumuzda kesici ağızda ki çizgiyi görmememiz lazım ( daha iyi anlamanız için mutfak bıçaklarının kesici kısmını belirli bir açıyla tutup kıl gibi olan kesici çizgiyi gözlemleyebilirsiniz), yani o çizgi kaybolmalı, yapılan bileme eşit olmalı, örneğin bileme yaparken uç kısma fazla baskı yapıp arkaya az yaparsanız usturanın dengesiz bir ağız almasına neden olursunuz, 1k taşta çizgi eşit kaybolduktan sonra koldaki kılları almalı sonrasında diğer taşa geçilmeli, bu işte en uğraştırıcı bölüm ağız açma işlemidir, sonrasında diğer taşlarda emin olmamakla birlikte 50 tur civarı (taşın yapısı, usturanın çeliği durumu değiştirir) yapılır. Her 10 15 tur arasında kıl kesme performansı ölçülür, mercek kullanımı bu dediğim ağzı daha net görmenizi sağlayacaktır, bilediğim usturalarda ağız kırılması yada çapaklanma gibi bir durumla karşılaşmadım, belki de farketmedim bilemiyorum, ağız kırılması aşırı taş kullanımından kaynaklanabilir, söylediklerimi daha iyi anlamak için bileme denemeleri yapmak gerekli.
Cevapla
#36
@Don Quijote üstadım ilerleyen zamanlarda paylaşım yapmayı düşünüyorum, ne kadar süre sonra olur bilemem.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çelik Ustura Bileme ve Ağız Açma Teknikleri(Ustalardan Tavsiyeler) manuple 70 665 Dün, Saat: 21:26
Son Yorum: manuple
  Coticule İle Çelik Ustura Bileme manuple 13 422 Dün, Saat: 16:45
Son Yorum: manuple
  Ustura kesmiyor! hasslinger 4 333 Dün, Saat: 10:32
Son Yorum: ArdıçKatranı
  ustura hakkında merak ettiklerim Don Quijote 36 2,173 10/02/2020, Saat: 02:02
Son Yorum: Stiladam
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 65 51,472 01/02/2020, Saat: 00:28
Son Yorum: Mstyldz
  İlk Çelik Ustura Tıraşım ve Geltir'e Teşekkür Burhan 16 10,777 26/01/2020, Saat: 16:14
Son Yorum: Jaguar Paw
  USTURA VERİTABANI - Straight Razor Database pumpingiron 8 7,390 20/01/2020, Saat: 21:46
Son Yorum: mustbe
  Ern çelik ustura FloydianDM 28 36,314 18/01/2020, Saat: 21:08
Son Yorum: asimunalan
  Çelik Ustura Başlangıç (starter pack) İçin Neler Gerekli ? Emirhan 15 1,106 17/01/2020, Saat: 13:02
Son Yorum: Emirhan
  Ustura Restorasyonu Chinaski 94 49,717 14/01/2020, Saat: 21:08
Son Yorum: habaz

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi