Günün Tespihi
Aklımda başka bir damla vardı bunu almamak için kendimi biraz zorladım ama beceremedim, birazda bununla dolanalım bakalım. Meşk olsun güzel insanlar...

SM-G611F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
--------------------------------------
----------------------------------------
Samet Bey ; daha once sanırım siz bahsettiniz , bakım , yağlama gibi bir husus geçmisti ... cahilliğime verin ; bu bakım olayı nedir bir anlatsanız ,düzenli bir bakım - temizlik mi yapılmalı tesbihler için ? hangi tür materyalde ne yapılmalı ?
@yunusso komşum estağfurullah bende cahilim bu konuda. Bahsi geçmişti evet, özellikle ağaç tesbihler için türlü bakım, yağlama esanslama duydum ama kendi tecrübem yok malesef, daha yeni meraklıyım bu işe. Ben kendi yaptığımı söyleyeyim, sıkmalarla katalin bağa tesbihimi ufak bir ceviz parçasını ezip çıkan yağıyla yağlıyorum, yumuşak kadifemsi bir hâl alıyorlar bir süreliğine. Aslında sentetik malzeme hepsi bakım ihtiyacı bence yok, kullanıma göre arada bir temizlik kâfi. Damlaları gün içinde iki üç defa yıkarım, ki ihtiyaç duyuyor tesbih temizlenmeye birde malûm bu aralar hassaslaştık iyice. Akşam eve gelincede ılık suyla yıkayıp, kuruduktan sonra çörek otu yağıyla yağlıyorum hem kokusunu daha belirgin hale getirdiğini keşfettim hemde akıp gidiyor parmaklardan. Bilmem @40tansonra Murat Bey ne der bu işe Smile Bakım işi nedir ne değildir kendisine sormak lazım aslında.
Bugün yine evdeyiz sokağa çıkma yasağına uyuyoruz..

0424417391c2f92b6d41d907200ddb9e.jpg

Not: Ben tesbihlerimi ayda veya iki ayda bir fındık yağı ile temizliyorum. Bir beze bir miktar fındık yağı döküp habbeleri temizliyorum.

Damla tesbihleri yıkamak pek önerilen bir yöntem değil bu arada.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
“Abilerim ablalarım, şu elimde görmüş olduğunuz jileti taçsız kral Pele, Bakenbauer, Nadya Komanaççi, Biricit Bardo, İngiltere Kraliçesi Elizabet, kaleci Mıyer, fbli Cemil kullandı.”
Üstat kehribar kolyeler için özellikle arada bir yıkanması tavsiye ediliyor, hem ondan hemde sürekli elimde olduğundan mütevellit yıkıyorum. Haşır huşur ovalama değil tabi seve okşaya bebek yıkar gibi narin narin 30 saniye kadarcık sadece suyla
(18/04/2020, Saat: 21:29)Samet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstat kehribar kolyeler için özellikle arada bir yıkanması tavsiye ediliyor, hem ondan hemde sürekli elimde olduğundan mütevellit yıkıyorum. Haşır huşur ovalama değil tabi seve okşaya bebek yıkar gibi narin narin 30 saniye kadarcık sadece suyla
Bebe şampuanı veya MdC de kullanırsın şimdi

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
tesbihler bitsede konuyu keyifle takip ediyorum. konu dışı olacak ama bugün iki yüzükle karılayım akik ve kaplan gözü ikiside 12 yıldır parmaklarımda

ECEFB6-E3-0178-4-A99-A7-CD-C979396-FA5-B8.jpg
055-C7-EF7-8-C78-4-BB0-88-B4-8579-E85-CAA99.jpg
F820-DB42-0-F0-B-44-FC-BB23-B33-ECBEE40-E1.jpg
9-E19-DC4-D-B7-EE-41-F9-BF5-E-304-C9-AF2-DC40.jpg
@hlkkzn Güzel yüzükler güle güle kullanın. Benim de gümüş yüzüklerim var aslında ama şu virüs döneminde takmamayı tercih ediyorum.

@Samet Kehribar kolyeyle bilekliklerimi, yüzüklerimi ve tabi tesbihlerimi arada bir toprağa koyarım ben. Bunu kaplantaşı ve akik yüzüklerim için de yaparım bu arada. Topraktan aldıktan sonra da fındık yağıyla güzelce temizlerim. Yıkamam. Bugüne kadar da temizlemem gerektiğinde sadece yağ kullandım. Hatta pratik olsun diye yağ koyduğum spreyli küçük dezenfektan şişesinden direk bir iki fıslayıp elimle sıvazlayarak temizlediğim de oluyor.

@Tarkaner Tıraş sabunu da bambaşka bir fantezi olur herhalde Smile

“Abilerim ablalarım, şu elimde görmüş olduğunuz jileti taçsız kral Pele, Bakenbauer, Nadya Komanaççi, Biricit Bardo, İngiltere Kraliçesi Elizabet, kaleci Mıyer, fbli Cemil kullandı.”
(18/04/2020, Saat: 22:17)40tansonra Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @hlkkzn Güzel yüzükler güle güle kullanın. Benim de gümüş yüzüklerim var aslında ama şu virüs döneminde takmamayı tercih ediyorum.

@Samet Kehribar kolyeyle bilekliklerimi, yüzüklerimi ve tabi tesbihlerimi arada bir toprağa koyarım ben. Bunu kaplantaşı ve akik yüzüklerim için de yaparım bu arada. Topraktan aldıktan sonra da fındık yağıyla güzelce temizlerim. Yıkamam. Bugüne kadar da temizlemem gerektiğinde sadece yağ kullandım. Hatta pratik olsun diye yağ koyduğum spreyli küçük dezenfektan şişesinden direk bir iki fıslayıp elimle sıvazlayarak temizlediğim de oluyor.

@Tarkaner Tıraş sabunu da bambaşka bir fantezi olur herhalde Smile

Üstad bu forumda bu kadar titiz insan varken mümkün olur bence

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@tarkaner abi durduk yere niye aklıma düşürürsün böyle şeyler Big Grin
@40tansonra üstat toprağa koyma konusunda üç beş saat dursun diyen var, bir gün diyen var, üç ay gömdüğünü söyleyen dahi var. Sizin uygulama nasıldır? Bende kolyeleri ayda bir defa bir gün gömüyorum toprağa.
(19/04/2020, Saat: 01:42)Samet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @tarkaner abi durduk yere niye aklıma düşürürsün böyle şeyler Big Grin

Samet gizli bilgiyi verelim Dalin bebe şampuanı ile köpük banyosu yaptıracaksın tesbihlere .

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günün Şiiri yamtar 8 8,088 18/05/2015, Saat: 04:05
Son Yorum: ozgun41
  GÜNÜN FIKRASI martin 3 4,474 07/04/2015, Saat: 20:35
Son Yorum: Bruce
  Günün kaç saatini internet/bilgisayar karşısında geçiriyorsunuz? Lord Sparhawk 15 18,985 14/08/2012, Saat: 19:20
Son Yorum: linguist

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: