Yuma ve Orak Tıraş Makinelerinin Karşılaştırması
Merhabalar, herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün bir milyoncu, ucuzluk pazarı veya Japon AVM olarak bilinen bir yerde bu iki tıraş aletini görünce, alıp bir denemek istedim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki geleneksel tıraşta yeni biriyim. Bugüne kadar yalnızca Edwin Jagger DE89 ile tıraş oldum. Bu işe yeni başlamak isteyen ancak hoşuna gidip gitmeyeceği konusunda endişesi olanların, bir acemi gözünden değerlendirmesinin faydalı olacağını düşündüm.

Öncelikle fotoğraflar:

https://eksiup.com/p/zt390227mib2

https://eksiup.com/p/7w390229c7az

https://eksiup.com/p/qn390230zvya

Yuma'nın fiyatı 5 TL, Orak'ın fiyatı ise 8,5 TL idi benim aldığım yerde. Yuma'nın bazı paketlerinde nikel kaplama yazdığını biliyorum ancak benim aldığımda öyle bir yazı yok. Yalnızca YM-403 Lüks traş aparatı yazıyor. Zaten malzeme kalitesi de hepinizin bildiği üzere biraz tenekeyi andırıyor. Orak ise kromla kaplanmış. Zaten Yuma'yla karşılaştırınca hem görüntü itibarıyla daha parlak hem de elinize aldığınızda biraz daha kaliteli bir his veriyor. Yuma'nın ağırlğı geltir.com tarafından 26 gram olarak ölçülmüş. Orak da kaplamadan dolayı belki birkaç gram daha ağırdır, fazla değil. Bunun dışında boyları, başlık ölçüleri, sap işlemeleri vs. her şey aynı. Tek fark birinin başlığının üzerinde Yuma yazarken diğerinde hiçbir şey yazmıyor. Ayrıca Yuma'da sapın alt tarafı boş bırakılmış ama Orak'ta buraya bir kapak yapılmış ve daha güzel olmuş. Bir de jileti tutuş açıları farklı ama ona daha sonra değineceğim.

Her iki aleti alırken de 4-5 farklı kutuyu açıp baktım. Çünkü bir çoğunda ya ufak tefek paslanmalar vardı, ya bazı yerlerde kaplamaları soyulmuştu ya başlık kısmında çapak vardı ya da simetrik olmadığı açıkça görülüyordu. Yine de olabildiğince en uygununu seçip eve döndüm.

Bu iki makinenin de ortalamanın üzerinde agresifliğe sahip olduğu söylendiği için keskinliği ortalama altı olan Zaza super stainless (kırmızı) jilet ile kombine ettim (bu jilet garip bir şekilde makine yağı kokuyor). Bir de bu ekonomik makinelerin yine ekonomik bir jiletle nasıl bir performans göstereceğini merak ettim. Her ikisine de sıfır jilet taktım. Semogue 1520 tıraş fırçası ve Arko berber tıraş sabunu kullandım. Köpürtme işlemi tasta yapıldı. Tıraş öncesi hazırlık olarak sadece sıcak su ile yüzümü yıkadım.

Her iki makine de ne yazık ki jiletleri ortalayarak tutmuyor, benim elle düzeltmem gerekti. DE89'da böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Yuma'nın jileti normal eğdiğini gördüm, ama Orak'ta jilet sapa göre çok daha dik bir açıyla durdu. sap ve jilet arasında neredeyse 90 derecelik bir açı var. Jileti taktıktan sonra parmağımla sürtünce jilet sanki çok açıkmış hissi veriyor, halbuki iki aletin de aralığı aynı.

Yüzümün sağ tarafını Yuma, sol tarafını ise Orak ile tıraş ettim. İlk perde sakalların çıkış yönünde. Yuma'nın kırmızı Zaza ile uyumunu çok beğendim. Yüzde çok güzel kayıyor, neredeyse sanki jilet takmamışım gibi geldi bana. Bu arada sakallarım çok gür değil, yanak bölgelerim biraz seyrek. Bu nedenle gür sakallı kullanıcılarda nasıl bir performans göstereceğini bilemem. Orak ise keserken çatır çutur sesler çıkarttı. Yumaya göre biraz daha agresif buldum. Belki kutudan çıkan jiletler standart değildir diye ikinci perdede aletlere taktığım jiletleri değiş-tokuş yaptım.

İkinci perdeyi sakalların çıkış yönünün tersinde oldum. Yuma'yı yine yüzümün sağında, Orak'ı ise solunda kullanmaya devam ettim. İlk perdede olduğu gibi ikinci perdede de Yuma gayet iyi bir iş çıkarttı. Orak ise keserken çatır çutur sesler çıkarmaya devam etti. Yüzümü yıkadıktan sonra EST No: 3 tıraş kolonyasını kullandım. Her iki tarafta da fazla yanma olmamakla birlikte, Orak'la tıraş ettiğim yüzümün sağ tarafında yanma biraz daha fazla hissedildi.

Sonuç olarak bu aletler görüntü ve kalite bakımından fazla tatmin edici olmasalar da, performans açısından fena sayılmazlar. Ama açıkçası ben Yuma'yı daha fazla beğendim. Orak kaplaması nedeniyle göze daha kaliteli gelse de Yuma kadar başarılı bir kesim sunmuyor. Elbette farklı ellerde ve yüzlerde ortaya daha farklı sonuçlar da çıkabilir.
Elinize emeginize saglik guzel bir inceleme olmus. Ben de yumayi cok basarili buluyorum. Kaplamasina biraz daha emek harcasalar yeter , ben her tirasta jileti elimle duzeltmeye ragziyim Big Grin
Güzel bir karşılaştırma olmuş.Teşekkürler.
Komşum harika bir inceleme yapmışsınız. Elinize sağlık. Bir Orak bulup karşılaştırmayı deneyesim geldi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
İnceleme için teşekkürler. Benim tıraş aletleri hakkında karşılaştırma yapabilecek kadar tecrübem yok ama şunu söylemek istiyorum. Yaklaşık 1.5 senedir rimei ye benzer bi aletle tıraş oluyorum. Yuma ile olduğum zamanlar sanki tıkanmış kartuşlu jiletlerle tıraş oluyor gibi hissediyorum.
İnceleme ve bilgiler için teşekkür ederim komşum .
İnceleme için teşekkürler komşum, bu yazıdan anladığımız önemli olan görünümü değil işlevi Big Grin
Teşekkür ederim, beğendiğinize sevindim. Daha önce de belirttiğim gibi geleneksel tıraş konusunda çok yeniyim. O yüzden benden daha deneyimli tıraşseverlerin bu ürünleri çok daha iyi karşılaştırabileceğine inanıyorum. Benim amacım daha çok bu işe yeni başlayacakların söz konusu aletler için karşılaşacağı durumları gözler önüne sermekti. Bu aletler farklı ellerle, sakallarla ve jiletlerle değişik sonuçlar verebilir. En basiti, yüzümüzün sağı ve solu bile bir değil. Dahası, bu karşılaştırmada sağlak veya solak olmak bile sonucu etkileyebilir.

Yazının sondan bir önceki paragrafın son cümlesinde yanlışlıkla "Her iki tarafta da fazla yanma olmamakla birlikte, Orak'la tıraş ettiğim yüzümün sağ tarafında yanma biraz daha fazla hissedildi" yazmışım. Sağ yerine sol olması gerekiyordu. Bu hata için kusuruma bakmayın.
Güzel incelemeniz için teşekkürler.
Deden gibi tıraş ol.
@Tony Soprano komşum eline sağlık, güzel inceleme olmuş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YUMA traş makinesi papazerigi 481 392,070 28/04/2023, Saat: 03:46
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Rimei tıraş aleti BigHillMe 700 807,207 18/04/2023, Saat: 21:10
Son Yorum: Kaptan
  tima tıraş makinası srwann 19 27,634 19/07/2022, Saat: 16:33
Son Yorum: muhendisbey
  ORAK Lüks tıraş makinesi retrojunkie 95 147,569 14/07/2022, Saat: 16:32
Son Yorum: Murat62
  Kartuşlu Tıraş Bıçaklarının Tutulma Nedenleri erdoganzi 36 27,699 11/11/2021, Saat: 20:21
Son Yorum: taka
  (YENİ)YUMA Tıraş Makinesi jegal 33 25,353 06/02/2021, Saat: 15:11
Son Yorum: saintdumas
  QSHAVE Ayarlanabilir tıraş aleti Devil67 178 113,931 04/02/2021, Saat: 14:20
Son Yorum: hasanandnexus
  Shark Long Handle Tıraş Aleti edward 2 3,703 10/01/2021, Saat: 15:13
Son Yorum: hasanandnexus
  Şıkbay plastik tıraş aleti BigHillMe 19 41,246 23/12/2020, Saat: 18:38
Son Yorum: saintdumas
  Weishi 9306 TTO Tıraş Aleti ulkerhan 35 42,957 17/09/2020, Saat: 20:31
Son Yorum: marv

Hızlı Menü: