Yaqi Gibbs Replica
Uyarı: Bu post Yaqi Ayarlı makineyi yerden yere vurma, yerin dibine sokma postu kesinlikle değildir. Aksine, gözlemlediklerimi objektif bir biçimde yazıya aktarmak yegane amacım.

Evet, uyarıyı da yaptığımıza göre geçelim makineye. Öncelikle makinenin isminin bir revize edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yaqi Adjustable değil, YaQibbs hiç değil, Yaqi Adjustablesque olmalı bence. Yani adjustable bir makine ortaya konmaya çalışılmış ama ne derece başarılı olunmuş lütfen Rex Ambassador, Merkur Progress gibi makineleri kullanan bir komşumuz gelsin söylesin. Yalnızca "Bir 'çıt' yapıyorum, istediğim ayara alıyorum" demesi bile yeterli olacaktır. Ya da ben yanlış biliyorsam beni lütfen düzeltin. Adjustable bir makine dendiğinde benim anladığım, tıraş esnasında bakıyorum çok mu agresif geldi, bir hareketle ben bu seviyeyi indirebiliyor olacağım. Düşüreceğim kademeyi ve tıraşıma devam edeceğim. Eğer Adjustable makineden anladığımız bu ise, Yaqi tam da bu yüzden 'Adjustable' sıfatını değil de yanına "-esk" takısını alıyor. Şahsen Yaqi Adjustablesque benim ilk ayarlı makinem, daha önce ayarlı bir makine kullanmadım. "E kardeşim, kullanmadıysan nasıl yorum yapıyorsun?" demezler mi? Elbette derler ve haklılardır da. Ancak komşularım bunu yalnızca ben değil, elinden tonlarca ayarlı makine geçmiş, eski-yeni birçok makineyi de kullanmış HomeLike Shaving de söylüyor. Uzağa gitmeye gerek de yok aslında, hem Özgün Hocam, hem de @Timor1322 Bey bu mesele hakkında yazdılar. Ayar mekanizması çok karışık ve tıraş esnasında ayar değiştirmenize neredeyse izin vermiyor. Detayına birazdan ayar mekanizmasına geldiğimde ineceğim. Ancak benim nazarımda ismi bu: Yaqi Adjustablesque.

Makine dışarıdan mükemmel şık duruyor ama mükemmel yani. "Ya" diyorsunuz kendi kendinize "ben herhalde replica falan değil de Gibbs'in gayet geliştirilmiş bir versiyonunu edindim". Hatta benim bununla alakalı bir yazım da var, önceki mesajlarımdan birindedir. Yaqi Adjustablesque Razorus stoklarına girdiği andan itibaren makineye inanılmaz ilgi duydum, birçok yazı okudum ve onların getirdikleriyle yorumumu yapmıştım. Ancak işin rengi elinize makineyi alıp bir tıraş olmaya niyetlendiğinizde değişiyormuş. Tasarımının güzelliğine diyecek yok, ayrıca ele de çok güzel oturuyor.

ToaQhz.jpg

Aleti elinize alıp jileti taktığınızda ilk hayal kırıklığı ile karşılaşıyorsunuz. Yani benim için hayal kırıklığı, çünkü belirttiğim gibi bu ilk makinemdi benim. Aşağıdaki fotoğrafta belirttiğim kısımlara lütfen dikkatlice bakın, orantısız gittiğini ve makinenin iki ağzında da (sol tarafta sol üst, sağ tarafta sağ alt) jiletin orantısız bir şekilde dışarıya çıktığını göreceksiniz. Bunu ölçmeye gerek duymadım, yeterince açık bir şekilde gözüktüğünü düşünüyorum çünkü. Hani bariz bir yamukluk. Eğer ki arzu ederseniz daha büyük boyutlu bir fotoğraf ekleyebilirim bununla alakalı. Paint'te kalemle siyah daireler içerisine aldığım yerlere ve takip ettikleri çizgiye dikkatli bakın lütfen.

UZUfgE.jpg

Bu andan sonra kendimi kesmemek adına jileti tekrar çıkardım ve makineyi incelemeye devam ettim. Ayar mekanizmasına bir bakmak istedim. Makineyi tam kapattığınızda yüksüğe ayar verebilmeniz imkansız. Bu yüzden @Lord Sparhawk ve @Timor1322 komşuların belirttiği gibi en alt kısmı mutlaka gevşetmeniz gerekiyor. Ancak makinenin ayar mekanizmasının 1'den tutun 6'ya kadar çalıştığını söyleyebilirim. Bunu düzgünce çalıştırabilmek için aşağıdaki adımları izlemek gerekiyor. Ben bunu daha anlaşılabilir ve derli toplu olması adına tek bir kolaj içerisinde topladım. Sanıyorum Özgün Bey'den Yaqi Adjustablesque'in ayar mekanizması hakkında video ya da blog yazısı bekleyen komşularımız da vardı, öyle anımsıyorum. Umarım bu resimli mini tutorial yardımcı olur bir nebze.

Mvxiqz.jpg
VWF05I.jpg

Bu adımlardan sonra geriye kalan yalnızca gövdeyi takıp, en alt kısmı sıkıştırmak oluyor. Daha sonra ayar yapmak için en alt kısmı tekrar gevşetip, gövdeyi de gevşetip istediğiniz ayara alın (sola doğru gitmeniz gerekiyor, sağa çevirmeniz imkansız yani 6'dan geriye gideceğiz 6-1-2-3-4-5-6 şeklinde). Tekrar gövdeyi sıkın, ancak gövdeyi sıkarken dikkat edin, gövdeyle birlikte ayar yüksüğü de kayabiliyor. Bunun olmasını engellemek adına yüksüğü elinizle sabit tutup gövdeyi çevirebilirsiniz. Daha sonra da alt kısmı sıkıştırın güzelce.

Tamam, bu kadar zahmetten sonra artık nihayet gelelim tıraşa. Ben yukarıdaki şekilde makineyi toplayıp üçüncü ayarda tıraşıma başladım. Elimde sınırlı makine var bu yüzden kafaları benzediği için EJ DE89 ile kıyas ederek anlatacağım tıraşı. Üçüncü ayarda bana EJ DE89'dan daha yumuşak başlı geldi, ancak makinede herhangi bir problem yoktu. Yaqi'ye has çıtır çıtır sesler yine aynı seviyede duyuluyor, Arko turuncu krem kullandım, herhangi bir preshave olmadan. Üçüncü ayarda akıp gitti açıkçası. Yani DE89'a çok yakın, ancak ondan bir tık daha yumuşak bir tıraş verdi 3'te. Her şey hoş ve güzeldi, ancak ikinci perdeye başlarken ayar değiştirmek gibi bir gaflete düştüm. Testvari bir şey yapıyordum sonuçta ve agresif kısmını da denemeliydim, ancak o ıslak ellerle bu ayar mekanizmasını tam oturtabilmek, her şeyi ayarlamak o kadar zor geldi ki bana. Yani altı gevşetiyorum, sapı gevşetiyorum, somunu 6'ya getiriyorum, daha sonrasında aşağıyı sıkıştırıp tam gövdeyi sıkıştıracağım, bu sefer gövdeyi sıkıştırırken gövdeyle birlikte somun da kayıyor vs. Zaten ıslak elle o somunu tutabilmek başlı başına bir beceri gibi geliyor bana. Bir şekilde 6'ya alıp tıraşa başladım, ancak vitesi arttırdığınızda aletin oturmamış hatalı geometrisi kendini iyice belli etmeye başlıyor. Nasıl mı? Hemen aşağıya alalım sizi.

sIqFye.jpg

(Fotoğraf bugün, 08 Aralık Cumartesi, 2020 tarihinde çekildi)

Ancak bu direkt olarak Yaqi'nin problemi. Çünkü daha en başta bahsettiğim HomeLike Shaving adlı YouTube kanalının Yaqi Adjustablesque incelemesinde de bu problem göze çarpıyor. RAZORUS'un hiç ama hiçbir suçu yok, hatta bu makineyle de şunu görmüş oldum; Razorus hediyeleriyle, paketlemesiyle ne kadar iyi ise, alışverişiniz sonrasında yaşadığınız EN UFAK SORUNDA da o derece iyi. Tecrübeyle sabittir komşular. Bu açıklık üzerine Özgün Bey ile bir konuşmamız oldu, kendisinin de izni olursa daha sonra ekleme şeklinde paylaşacağım. Yalnız şunu söyleyebilirim, Özgün Bey bu tür açıklıkların tıraşa bir etkisinin olmayacağı kanaatinde. Kendisi Futur, Progress gibi makineleri de kullandığı, bir hayli hakim olduğu için onun tecrübelerine sonuna kadar güveniyorum. Konudan sapmadan devam edeyim, 6. ayarda gerçekten agresifliğin arttığını hissediyorsunuz, bu açıklık alttan iki parmağınızla ittirdiğinizde bir nebze kapanıyor gibi oluyor, ancak bu kalıcı bir çözüm değil çünkü bu aletin geometrisinin bozuk olduğunu düşünüyorum. Çok parçalı oluşu da nedenlerden bir tanesi. Kahvaltıda yürek de yemedim ama boyun bölgemi tersten alayım dedim, ikinci perde idi nihayetinde. Bastırma olmamasına rağmen anlık herhangi bir acı vs. hissetmesem de üçüncü perdeye geçerken boynumun en alt kısmının kızarmaya başlamış olduğunu gördüm. Bayağı bir agresifti. Elimde olan Parker 87R'den de çok çok agresifti, EJ DE89 makineden de. Yani en azından bir daha asla 6. ayara almayacağımı biliyorum, öyle söyleyeyim. Ben 5. ayarı denemedim ancak postum içerisinde bir hayli atıfta bulunduğum Rus YouTube kanalı HomeLike Shaving Progress 4'e benzetiyor Yaqi 5'i.

TL;DR

— Çok beklentiye girmemek gerekiyor. Fiyatı belli, sundukları belli. 3 numaranın kesim hissini çok beğendim, akıp gidiyor, daha üstünü kullanacağımı da düşünmüyorum.
— Dış görünüşü mükemmel. Hatta şu bile olabilir: Geleneksel tıraşla uzaktan yakından alakası olmayan birine gerçek Gibbs gösterilip yanına da Yaqi konulsa, Yaqi'nin seçilme ihtimalini daha yüksek görüyorum.
— Ayar mekanizması karmaşık, problemli ve çok zahmetli.
— Jilet tutuşu vasat geldi açıkçası. Bunun sebeplerini de aslında 1. madde açıklıyor.
— V1 versiyonu kesinlikle yarım kalmış. Sebeplerine yukarıda değindim. V2 çıkarsa da almayacağım gibi gözüküyor açıkçası.
(07/08/2020, Saat: 17:26)rating Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu anlattıklarınızı videoya dökme imkanınız var mı komşum?

@rating Konuyla alakalı ben kendi incelememi http://www.geltir.com/showthread.php?tid=12919&page=3 başlığı altında paylaştım, en son posta bakabilirsiniz. Ayar mekanizması 1-6 arası çalışır durumda, ancak karmaşık yapıya sahip. Resimli bir şekilde anlattım. Dilerseniz göz atabilirsiniz. İyi forumlar!
Cok guzel inceleme olmus.
Elinize saglik. Smile
@tiffanygt bencede süper bir inceleme, hiç soru işareti kalmadı bende şahsen.
Heritage ona gelen prototipte ayar yuzugunun duzgun calismadigini soyledi.
Yaqi Heritage'la irtibati kopardi. Ayar yuzugu bozuk olan aleti piyasa surmusler.
Isin garip yani aleti kendi sitelerinde satmayip, uluslar arasi saticilara gonderiyorlar.
(08/08/2020, Saat: 20:28)tiffanygt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...

Nokta atışı olmuş komşum, emeğine kalemine sağlık.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

(08/08/2020, Saat: 21:07)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Heritage ona gelen prototipte ayar yuzugunun duzgun calismadigini soyledi.
Yaqi Heritage'la irtibati kopardi. Ayar yuzugu bozuk olan aleti piyasa surmusler.
Isin garip yani aleti kendi sitelerinde satmayip, uluslar arasi saticilara gonderiyorlar.

aliexpress’de ki sayfalarında yok. Bende dün gece fark ettim.

(08/08/2020, Saat: 21:07)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Heritage ona gelen prototipte ayar yuzugunun duzgun calismadigini soyledi.
Muhtemelen düzelterek V2 olarak piyasa sürmemek içindir. Heritage ile problem yaşamamak için de olabilir. Çinli bu ne yapacağı belli olmaz.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sanıyorum durum tam da bu şekilde. Esasında Yaqi Classic'i beğenmiştim, hani yani bir Merkur'e baktığınız zaman jiletli tıraş makinesi konusunda Yaqi biraz nonamer gibi duruyor, ancak önceki Yaqi tecrübem bu denli olumsuz değildi. O yüzden Yaqi Adjustablesque hakkında beklentim yüksekti biraz, öte yandan Yaqi'nin çok güzel tasarımları var, hem fırçalar hem makinelerde. Ancak arkaplanda bu denli meselelerin döndüğü (Heritage olayları vs.) bir makine bu denli de vasat olmamalıydı. Tıraşı da 3 numarada fena değildi, akıcı idi, ancak yazımda bahsettiğim meseleler de çok göze çarpıyor, rahatsız ediyor Hocam. @Timor1322 komşumuzun incelemesine benim incelememin de ufacık bir katkısı olmuşsa, ne mutlu bana. Vakit ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

(08/08/2020, Saat: 21:08)shaving nick Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nokta atışı olmuş komşum, emeğine kalemine sağlık.

Değerli vaktinizi ayırıp incelememi okuduğunuz için ben teşekkür ederim komşum.
(08/08/2020, Saat: 21:23)tiffanygt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanıyorum durum tam da bu şekilde. Esasında Yaqi Classic'i beğenmiştim, hani yani bir Merkur'e baktığınız zaman jiletli tıraş makinesi konusunda Yaqi biraz nonamer gibi duruyor, ancak önceki Yaqi tecrübem bu denli olumsuz değildi. O yüzden Yaqi Adjustablesque hakkında beklentim yüksekti biraz, öte yandan Yaqi'nin çok güzel tasarımları var, hem fırçalar hem makinelerde. Ancak arkaplanda bu denli meselelerin döndüğü (Heritage olayları vs.) bir makine bu denli de vasat olmamalıydı. Tıraşı da 3 numarada fena değildi, akıcı idi, ancak yazımda bahsettiğim meseleler de çok göze çarpıyor, rahatsız ediyor Hocam. @Timor1322 komşumuzun incelemesine benim incelememin de ufacık bir katkısı olmuşsa, ne mutlu bana. Vakit ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

Sn. @tiffanygt Komşum , Sizin değerli katkılarınız ile çok daha nitelikli bir başlık haline geldi. Özellikle YGR'ın 1-6 ayar arası nasıl kullanılacağı ile görselli anlatım harika olmuş. Ben incelememde en küçük ayarında kullandığımdan değindiğiniz konuyu yakalayamamıştım, sayenizde onu da öğrendim. Bu forum en sevdiğim yanı işte bu sürekli farklı tecrübelerden yararlanabilme imkanı. Tekrar değerli incelemeniz için çok teşekkürler.
Çok detaylı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş @tiffanygt komşum. Değerli vaktinizi harcayıp bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür ederim kendi adıma. İlk gördüğümde epey sevmiştim aleti ancak git gide soğudum. Belki şans 2. Versiyonda güler kendisine benim tarafımdan.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaqi Taraklı Mellon ismailinbiri 48 28,849 19/05/2023, Saat: 03:41
Son Yorum: Andreichu
  DLC Yaqi Klasik ismailinbiri 95 67,642 14/03/2023, Saat: 23:26
Son Yorum: kaankkaraman
  R41 vs Yaqi Knight Helmet howardroark 7 2,677 20/12/2022, Saat: 17:12
Son Yorum: Bakkal
  Yaqi Agamemnon: nâm-ı diğer, 'DOCS' "Double Open Comb Slant" mtcn77 60 26,379 14/04/2022, Saat: 14:03
Son Yorum: yucelyilmaz
  Yaqi mellon Chefkara 5 2,843 24/02/2021, Saat: 18:37
Son Yorum: Soner
  Yaqi Agamemnon mennan 2 2,173 01/02/2021, Saat: 14:51
Son Yorum: Ert.ozk
  Yaqi Mellon Ales - Slant fatihbyfah 34 21,186 08/08/2020, Saat: 15:01
Son Yorum: MERCAN.04
  Yaqi Gibbs Replica vs Merkur Progress Timor1322 22 10,867 08/08/2020, Saat: 00:20
Son Yorum: Timor1322
  Heritage Gibbs Replica CK89 11 6,659 16/06/2020, Saat: 21:58
Son Yorum: KAYHAN
  Ayarlı Vintage Gibbs dr_green 30 9,864 28/05/2020, Saat: 21:30
Son Yorum: fusuy

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: