Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı
(07/06/2020, Saat: 11:59)Muhibbi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu maliyete gelince herkes vazgeçiyor. Ben de birçok kişiye anlattım. Ama fiyatları merak ettikten sonra hiç merakları kalmıyor Big Grin

Ben de vazgeçtim anlatmaktan diyebilirim. Kargo geldiği zaman ben de yalan söylüyorum.

aman hocam hic girmeyelim maliyet konusuna, amaç tasarruf etmekti cogumuzda.
ucuza getirecem derken nerelere geldik. Big Grin
ilk basladigimda paraya kiyip almadigimiz jiletleri hediye gonderir olduk. Big Grin Big Grin Big Grin
Ben şanslıyım sanırım, en yakın arkadaşıma henüz geleneksel tıraşa başlamamışken konuyu açıp onu da kendimle birlikte başlatmıştım. Kısa süre Wilkinson kullanıp usturaya geçti hatta.

Aramızdaki en minimalist belki de odur sanırım, Ali Bıyıklı ustura, Arko sabun, baba yadigarı domuz fırça. Geleneksel tıraşın ekonomik olduğunu da sadece bu tür ekipman kullananlar savunabilir diye düşünüyorum, şu anki durumda güzel bir sabun veya DE alayım dediğiniz anda o ekonomi terazisi altüst oluyor.

Malzeme aldığım zaman dostuma da bir şeyler hediye ederim, farklı jiletler denemek dışında öyle bir ürün arayışı yok.

Benimseyeceğini düşündüğünüz kişilere deyim yerindeyse işin misyonerliğini yapıp başlangıç seviyesi alet hediye edebilirsiniz belki ama "banane nasıl tıraş oluyorsa olsun" demek de bir seçimdir.

Bir de internette farklı bir mecrada muhabbet ettiğim bir arkadaşım "Geltir'deki kişi sen misin" diye sormuştu, onunla baya geleneksel tıraş konuşmuştum Smile

Konuya yabancı birine de yeri gelirse bahsederim ama bana mach3 iyidir diye savunursa "bok iyi"
demesem de "yav he he" derim diye düşünüyorum Big Grin
Ne fakülte arkadaşlarım ne de sosyal çevrem tıraş olmak ile mesafeli. Gelenekselci değilken de düzenli tıraş olurdum. Garipsiyorlardı. Geleneksel tıraşa olumsuz manada "dede işi" etiketi ilk yapıştırılan ve aşılması en zor bariyer. Oysa ben olumlu manada dede işi diye başlamıştım Big Grin Algı meselesi. Bir de 2011 gibi başlayan Mmuhteşem yüzyıl sakal modası var tıraşa mesafe ile. Kısmetse şu virüs ortamı gevşesin çok yakın bir arkadaşıma rimei-arko-omega firca ile giriş seti hediye edeceğim. Kendisi az da olsa hevesli bu konuda. Şu kartuş fiyatları daha da uçarsa göreceğiz kimmiş dede kimmiş sultan süleyman (:
Bence bu hobiyi insanlara önermek gerekmiyor, hele de onlar size gelip yardım istemedikçe ben şöyle tıraş oluyorum demek niyet iyi bile olsa ters tepebilir, ne yazık ki insanımız iyilikten anlamıyor, yüzüme laf mı ediyor lan bu, sakallarımda ne var ki benim moduna girebilir kafasında. Ha aşırı yakın aile bireyleri ayrı tabi.

Diğer değinmek istediğim nokta şu, bazı komşular çevresinde anlattıkları insanların fiyattan dem vurmasından bahsetmiş, ne yazık ki bizim insanımız işçilikten anlamaz, Türkiye'de fark ettiğim bir nokta var ki zanaat yok olup gitmiş, 80 liraya kullan at alıp böbürlenip ayda 2 tane bile değiştirirler belki ama bir komşumuz mühle gösterince buna mı para vericem olur.

Bu sadece tıraş konusunda değil, kıyafet, ayakkabı, deri ürünler; çanta kemer cüzdan vs. gibi her konuda ülkemizde mevcut, kaliteli işçilikli, el yapımı belki 100 yıl dayanacak şey yerine makinada üretilmiş üzerine marka basılıp geçilmiş şeyleri seviyoruz çünkü insanlar bu konuda cahil, hiç zanaatkar görmemiş, kaliteli ürüne dokunmamış. Mesela klasik bir türk insanı 5000 liraya belki özel takım diktirebilecekken gider bilmem ne markadan pamuk polyester karışımı bir ürün bile alıp keyifle kullanabilir çünkü cehalet mutluluktur gibi bişeye çıkıyor yolun sonu.

Geleneksel tıraş da böyle bir şey, bir insana kalkıp da rex ambassador pahalı çünkü böyle böyle zahmetli bir işçilik var dediğinizde bizim insanımız genel olarak ondan pek anlamaz ve kıymet vermez, vay be ne işçilik varmış helal olsun demez, burda bunu diyecek sayılı insanlarız ve forumda ne zaman gezsem bakıyorum ki bir çok hobilerimiz ortak hepsine sayfa açılmış yüzlerce mesaj girilmiş. O yüzden demem o ki bana kalırsa bazı şeylerde bencil olmak bile iyidir, merak eden öğrenmek isteyen öğrenir sorar güzelce anlatırız onun harici herkesin kendi bileceği iştir. Biz güzel tıraşların keyfine varmaya devam edelim.

bu arada köpürtme demişken; bot alıp ağlayan çocuğu sanırım hepimiz şimdi daha iyi anlıyoruz... sabunun o köpürmesi...anlayamazsınız...
(07/06/2020, Saat: 13:42)FurkanB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence bu hobiyi insanlara önermek gerekmiyor,

Sn. @FurkanB, size katılıyorum ancak bir farkla.
Geleneksel Tıraş bence bir hobi değil bir Kültürdür.

Nasıl ki, "Kültür" herkese nasip olmaz veya bir olgunluk ve altyapı gerektirirse, Geleneksel Tıraş ta herkese nasip olmaz.

Gönül ister herkes bu kültürden tasını doldurabildiğince doldursun, ama hızlı tüketimin her türlü medya aracı ile pompalandığı bir zeminde bu kültürü aşılamak oldukça zordur.

Ancak geleneksel tıraş'ın zihinlerde bir "sınıf atlama" olduğunu "toplumun geniş kitleleri" keşfettiğinde buna yönelimleri olacaktır. Zaten bireylerin ihtiyaç sıralamasını değiştirmeye yönelik insan mühendisliğine "reklamcılık" denir. İşte bu yöntemle, yani insanlara yaptıkları veya edindikleri bir hizmet veya mal ile sınıf atladıkları hissine kapılmalarını sağlamak ile geleneksel tıraş yaygınlaşabilir.

AMA bu yaygınlaşma, "özümseme" anlamı taşımaz. Bu forumun değerli üyelerinden her dakika çok kıymetli bilgiler ediniyorum. Sizler bu kültürü özümsemiş ve üzerine sürekli üzerine birşeyler koyarak bu bilgiyi daha da ileriye taşımaktasınız.
Ben şahsım adına geleneksel tıraşın ülkemizde yüzbinler, milyonlar düzeyinde bir moda olarak yaygınlaşması yerine, geleneksek tıraşı özümseyerek uygulayan bu forumda aktif bilgi paylaşımında bulunan 10 adet kıymetli üyeyi tercih ederim.

Saygılarımla,
(07/06/2020, Saat: 13:42)FurkanB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence bu hobiyi insanlara önermek gerekmiyor, hele de onlar size gelip yardım istemedikçe ben şöyle tıraş oluyorum demek niyet iyi bile olsa ters tepebilir, ne yazık ki insanımız iyilikten anlamıyor, yüzüme laf mı ediyor lan bu, sakallarımda ne var ki benim moduna girebilir kafasında. Ha aşırı yakın aile bireyleri ayrı tabi.

Diğer değinmek istediğim nokta şu, bazı komşular çevresinde anlattıkları insanların fiyattan dem vurmasından bahsetmiş, ne yazık ki bizim insanımız işçilikten anlamaz, Türkiye'de fark ettiğim bir nokta var ki zanaat yok olup gitmiş, 80 liraya kullan at alıp böbürlenip ayda 2 tane bile değiştirirler belki ama bir komşumuz mühle gösterince buna mı para vericem olur.

Bu sadece tıraş konusunda değil, kıyafet, ayakkabı, deri ürünler; çanta kemer cüzdan vs. gibi her konuda ülkemizde mevcut, kaliteli işçilikli, el yapımı belki 100 yıl dayanacak şey yerine makinada üretilmiş üzerine marka basılıp geçilmiş şeyleri seviyoruz çünkü insanlar bu konuda cahil, hiç zanaatkar görmemiş, kaliteli ürüne dokunmamış. Mesela klasik bir türk insanı 5000 liraya belki özel takım diktirebilecekken gider bilmem ne markadan pamuk polyester karışımı bir ürün bile alıp keyifle kullanabilir çünkü cehalet mutluluktur gibi bişeye çıkıyor yolun sonu.

Geleneksel tıraş da böyle bir şey, bir insana kalkıp da rex ambassador pahalı çünkü böyle böyle zahmetli bir işçilik var dediğinizde bizim insanımız genel olarak ondan pek anlamaz ve kıymet vermez, vay be ne işçilik varmış helal olsun demez, burda bunu diyecek sayılı insanlarız ve forumda ne zaman gezsem bakıyorum ki bir çok hobilerimiz ortak hepsine sayfa açılmış yüzlerce mesaj girilmiş. O yüzden demem o ki bana kalırsa bazı şeylerde bencil olmak bile iyidir, merak eden öğrenmek isteyen öğrenir sorar güzelce anlatırız onun harici herkesin kendi bileceği iştir. Biz güzel tıraşların keyfine varmaya devam edelim.

bu arada köpürtme demişken; bot alıp ağlayan çocuğu sanırım hepimiz şimdi daha iyi anlıyoruz... sabunun o köpürmesi...anlayamazsınız...

Çok doğru söylemişsiniz. Daha birkaç gün önce başımdan böyle bir olay geçti. Yakın bir arkadaşıma geleneksel tıraşı tavsiye ettim ama sayemde adam daha başlamadan nefret etti bu işten. Hazır köpüklerin kötü olduğunu anlattım. Zaten bu ürünleri değil, çok farklı ve güzel bir ürün kullandığını söyleyip tıraş jelini gösterdi. Kullan at jiletler çok rererö dedim, başlığı değişen bilmem kaç bıçaklı jiletini gösterdi. Benim DE89'umu domuz kılı tıraş fırçamı, arko tıraş sabunumu ve yaprak jiletleri görünce de 21. yüzyılda yaşıyoruz bunlar ne diye küçümsemeye başladı. İnsanların yıllardır tıraş olma şekillerini küçümsemek, onların aslında çok kötü bir yöntemle tıraş olduklarını belirtmek kesinlikle çok ters tepiyor. Elbette bunu anlatma tarzımız da çok önemli.

Ayrıca geleneksel tıraşı anlattığımız insanların ellerindeki stok durumlarının da etkili olduğunu düşünüyorum. Çok sevdiği 3 bıçaklı jileti uygun fiyatlı bulup 1 yıl yetecek kadar satın almış, hoşuna giden hazır köpük veya jelden 5-6 tane stoklamış birisi, geleneksel tıraşa karşı soğuk bir tavır sergileyebilir. Benim bahsettiğim örnekte bu durumun da etkisi vardı.
(07/06/2020, Saat: 14:33)Timor1322 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: size katılıyorum ancak bir farkla.
Geleneksel Tıraş bence bir hobi değil bir Kültürdür.

Nasıl ki, "Kültür" herkese nasip olmaz veya bir olgunluk ve altyapı gerektirirse, Geleneksel Tıraş ta herkese nasip olmaz.

Gönül ister herkes bu kültürden tasını doldurabildiğince doldursun, ama hızlı tüketimin her türlü medya aracı ile pompalandığı bir zeminde bu kültürü aşılamak oldukça zordur.

Güzel ve farklı bir noktaya değinmişsiniz ben de harfi harfine katılıyorum, buna farklı bir kültür diyebiliriz. saygılar bizden.

(07/06/2020, Saat: 14:59)Tony Soprano Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok doğru söylemişsiniz. Daha birkaç gün önce başımdan böyle bir olay geçti. Yakın bir arkadaşıma geleneksel tıraşı tavsiye ettim ama sayemde adam daha başlamadan nefret etti bu işten. Hazır köpüklerin kötü olduğunu anlattım. Zaten bu ürünleri değil, çok farklı ve güzel bir ürün kullandığını söyleyip tıraş jelini gösterdi. Kullan at jiletler çok rererö dedim, başlığı değişen bilmem kaç bıçaklı jiletini gösterdi. Benim DE89'umu domuz kılı tıraş fırçamı, arko tıraş sabunumu ve yaprak jiletleri görünce de 21. yüzyılda yaşıyoruz bunlar ne diye küçümsemeye başladı. İnsanların yıllardır tıraş olma şekillerini küçümsemek, onların aslında çok kötü bir yöntemle tıraş olduklarını belirtmek kesinlikle çok ters tepiyor. Elbette bunu anlatma tarzımız da çok önemli.

Maalesef sonuç çoğu zaman böyle olacaktır gibi görünüyor, açıkcası bir eleştiri daha yapayım belki haddime değil ama insanımız genel olarak biraz egoist her şeyi ben bilirim kafasında, mesela bana birisi gelip bişey öğretiyor yardımcı oluyor olsa değer verip teşekkür ederim ama bizim millette bana mı öğretiyorsun bu işi sen savunması baş gösteriyor. Sizin örneği ele alalım mesela, insan bir merak eder yahu karşımda arkadaşım bu yollardan geçmiş ve şu an bir tıraş sabununu bu jele tercih ediyorsa belki bir sebebi vardır, belki gerçekten iyidir ha? falan demesi gerekir ama ne yapmış olayı 21. yüzyılda yaşıyoruz a getirmiş, bilmiyor ki 21. yüzyılda klasik bir araba almak istese güncel bir arabadan kat kat fazla para vermesi gerekecek. Bu iş de böyle.

İşin ilginç tarafı, bir çoğu eminim berbere gidip tıraş oluyorsa falan yahu ne güzel tıraş oluyorum diyordur, bir tanesi de düşünmez ama jilet 50 kuruş, sedef ustura 5 lira bilmiyor ki evde de kendisi öyle tıraş olabilecek. Mesela benim mach3lerle falan sorunum hiç olmadı(erken tükenmesi hariç) geleneksel tıraşa tamamen eskiye olan işçiliklere olan saygımdan araştırıp başladım, baktım ki her durumda olduğu gibi tıraş işinde de "klasik" her zaman yanıltmadan daha iyi sonuç veriyor. Darısı başkalarına artık.
Ben genelde hobilerimi pazarlar gibi değilde kısa ve net sevdiğim bir şey olarak anlatıyorum .
İletişimde iknada genel ve basit bir kural ; haklısın demek .
Size söyleyeceklerine haklısın dediğinizde arkasından anlatacakları daha iyi dinliyorlar.
İnanın ailem iş arkadaşlarım neredeyse tamamı geleneksellci ,bu forumu ilk keşfeden kuzenim olmuştu. Ama bu tıraş hobisini ona ben aşılamıştım.
İşyerine gelen paketlerime genelde el konulur .
Siz fazla anlatmayınca , sadece seviyorum kardeşim sabunu fırçayı jileti dediğinizde , fazla detay vermediğinizde daha bir peşine düşüyor insanlar Smile
Look Sharp - Feel Sharp - Be Sharp
@Metsgo , @FurkanB , @Tony Soprano , @Timor1322 , @Infinitum , @ismeraltan , @Nazikas komşularım tüm yazdıklarınızı iki defa okudum baştan aşağı, çok değerli yorumlar ve hepiniz çok haklısınız. Hatta bu kadar haklı insanı bir arada görmeyeli baya zaman oldu. Hikayenin akışına kaptırıp biraz dili bozdum sonunda kusura bakmayın. Hepinize ayrı ayrı teşekkürler ve saygılar.
Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın Tıraş aleti
Konu cok dogru noktada bir sohbete donusuyor begenerek okudum tum yorumlari.
Birilerine birsey anlatmak zordur; insanlari kandirildigina inandirmak, kandirmaktan zordur, seklinde bir ornek geldi aklima tabir caizse.
Birilerinin begendigini digeri begenmek zorunda degildir ve bu durum yuzunden biseyde soylemek aslinda cokta dogru sayilmaz, benim karpuzlu sabun meselesinde ki asil amac ise bu ise uygun olmayan sabunla başak sentetik firca kullanarak pancar gibi kizarmis ciltle gezerken benim aldigim urunleri bi noktada elestirmeside etkendir bahse konu abimin.
Aslinda degise dunyada tuketim topluu olduk hemde hizla tuketen, yetinmeyen bireyler. hepimiz bu terranenin icinde debelenirken bir kismimizin yolu bi sekilde forumla veya bu dunyayla kesisti, hepimiz farkli hobiler, zevler, hayatlar yasiyoruz, bambaska dunyalarimiz var ama bu noktada ortak payda da bulusabilen bireyleriz, sedef usturayla mutlu olanda var, bilmem kac yuz dolarlik dovo usturaylada, rimei arko basak firca kullananda var, mdc simson chuby tita ium timeless kullananda, kimse kimseye katilmak, hak vermek kendi fikrini empoze etmeye calismak zorunda degil ve olmamali, sohbet harika, muhabbet sahane, isin icinde ortak payda olmasida ayri keyif.
Bu ketifli muhabbet icin tek soyleyebilecegim sebep olana da katilana da sagol demek olur.
Köpüğünüz kivamli, tirasiniz keyifli olsun...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günün Tıraşı (SOTD) piankhy 28,670 14,440,210 18/03/2024, Saat: 21:40
Son Yorum: Johny White
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,271 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,445 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,488 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 533 286,113 18/09/2022, Saat: 21:29
Son Yorum: Can Çelik
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,132 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 29 11,784 03/01/2022, Saat: 23:37
Son Yorum: Oldstyle
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 25,972 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Jiletli tıraş aletleri kartuşlulardan daha yakın bir tıraş sağlıyor mu? Erdka 5 2,651 16/06/2021, Saat: 12:16
Son Yorum: Chavez
  Gelin el ele verelim, geleneksel tıraş ekipmanlarını yaygınlaştıralım. mvorun 19 6,987 01/05/2021, Saat: 19:26
Son Yorum: Ömer t. Katı

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: