Balkon Bahçeciliği
Son dönemlerin en popüler hobisi .
Kendi gıdanı üretmek kendi paranı basmaktır diye iddaalı laflarla bu işe girişin çok arkadaşım var elbette durum öyle değil ama yinele keyifli ve öğrenme aşaması bitmeyen, kafa boşaltan güzel bir hobi .
1a449b7dd4a0e8cc7d61be25040cd51a.jpg

Açıkçası benim yıllardır kafamda vardı , köyüm uzak olduğundan gidemiyordum ama son bir kaç yıl üstüste giderek orada meyve agacları diktim , senede 10 günde olsa gittiğimde sabah 5 akşam 5 toprakla uğraştım ve keyif aldım .

Bu pandemi sürecinde moda olan bu hobi eşimi ikna etmeme yardımcı oldu ve fırsata çevirdim ( saksıların ufak olması ve her yeri kaplamaması şartı ile Smile )

94faae2d102f351cbec56ce5f9f367fe.jpg

Konuda çok bilgili değilim , öğrenme aşamasındayım , en amatörce başladım , zamanla okuya danışa geliştirmeyi umuyorum . Forumda bu konuda çok iyi yol gösterecek arkadaşlar olacağından aslında bu konuyu açtım .

Öncelikle Çatalca’dan bir arkadaşımdan bir çuval toprak ve koyun gübresi getirttim
Bahçe Market mağazalarından (ibb kuruluşu ) torf, domates salatalık biber fidesi ve roka dereotu kuzukulagı tohumları aldım .

Toprak gübre karışımına bir torba torf ekledim ve saksıları doldurdum
Fideler ekildi can suyu verildi
Tohumlar serpilirken kızımın ısrarlı yardım etme isteğini kuramadım ve homojen serpemedik.
Tohumları serptikten sonra 1 cm kalınlığında üzerine toprak atmak veya tırmıkla toprağın altına geçmesini sağlamak gerekiyor
Ardından can suyu verip
Her gün toprağı parmakla çapalar gibi havalandırmak
Kuruyan yaprakları ve alttan çıkan yaprakları koparıp gövdeyi güçlendirmek
2 günde bir sulamak
Ve yabani ot varsa temizlemek rutin işlerim oldu
779a424e6e0b8342c7b1eb4a68c05aa4.jpg

4ef5ff87a20d8766506d2c2b545b994d.jpg

fa291686f3b667cf9dca4fccd984e727.jpg

En kolayı ve işe başlamak için rahatı soğan ; markette satılan arpacık soğanları saksıya kökleri asagıda olacak şekilde yarısına kadar toprağa koyun kısa sürede uzuyor zaten
cc5aa51368394b4531a49ebaac94310e.jpg

Yavaş yavaş sonuç almaya başladık
Büyüdükçe ve olgunlaştıkça resim atarım
6e5cac8cfcd067bc1b30c02b4a11a58e.jpg
899f161ba8eb627ff27660b18dd25b42.jpg
8ce5b26bfa373da3c03a0e00ee814a15.jpg

Her türlü tavsiye öneri ve bilgiye ihtiyacım var keyifle okurum .
Saygılarımla
f5b937a47e21b76e868cbaecb783c17a.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Look Sharp - Feel Sharp - Be Sharp
Çok güzel konu. Meraklısı varsa ejder meyvesi temin edebilirim. 13e6ba98fb8f32c09a82863876e86c6e.jpg

LG-M700 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
youtube.com/Berberbey
Sizin youtube kanalda görmüştüm üstadım
Biraz anlatabilir misiniz , nedir nerede yetişir .
@MetsGo Pitaya Ejder Meyvesi olarak biliniyor. Kaktüs gibi az dikenli. Meyvesi yeniliyor. Sıcak iklimi seviyor.
Videoda gördüğünüz dayımın serası. İlk denemesi. Geçen yıldan beri filizlenmesini bekliyordu yeni ekildi.
İnternetten küçük bir araştırma yaparsanız daha detaylı bilgiye ulaşırsınız.

LG-M700 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
youtube.com/Berberbey
Siz yazarken bende araştırmaya başlamıştım Smile
Teşekkürler Bilgi için .
Üstadım çok güzel bir uğraş ve başlık olmuş. Afiyetle yiyin inşallah. Cimcime her dakika ilgilenmek isterdir Smile
Benim de iki taraftan ailenin evi bahçeli. Yalandan iki kürek sallar yoruldum diye kaçarım Smile
Köy kökenli olmadığım için konunun uzmanı komşularım kadar deneyim sahibi değilim. Geçen yıl salatalık, domates ve çilekte hayal kırıklığı yaşadık. Bu yıl yeşil soğandan yana yüzümüz gülüyor. Limon'dan umutluyuz. Birde maydanoz deneyeceğim ama tohum bulamıyorum. Ortam müsait neden olmasın, konuyu başlatan komşumuza teşekkür ederim. 8e2c7f0da3802c018a69739883120b23.jpga5544811a9219e9d68ef35a75e74fa37.jpgf0ddb62ac084e2df295d36c025300b09.jpg

STK-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
@MetsGo çok güzel konu ilgiyle takipçisi olacağım .
kekik vb saksıda yetişen çok yıllık bitkileri de listenize ekleyin. Domates için çeridomates dikerseniz biraz büyük bir saksıya birde küçük bir kazık saplarsanız olabilir.

Yeşil sogan yemek isterseniz arpacık sogan yerine yumru yapmayan yeşil sogan tohumu almak daha mantıklı.Arpacık sogan daha kısa sürede tohuma gidecektir.Kuru sogan için belli süre sonra yeşil dalları yatırıyorsunuz saksıda bunu yetiştirmek mantıklı degil.

Kumkuat güzel görüntüsü ve kokusu sebebiyle listenize ekleyin.Sonunda bende birkumkuat alacagım ama ne zaman...
@nani kus , @mustbe teşekkür ederim
@korgunv çok güzel görünüyor , deneye deneye oturacak galiba bu iş
@edward teşekkürler komşum bilgiler için , aslında benimde aklımda kekik biberiye gibi bitki yetiştirmek var . Boş bir zamanda o konuya eğilip araştırıp girişeceğim umarım

Bu arada soğanların divine haşlanmış yumurta kabukları ve demlenmiş çayın yapraklarını attım tavsiye üzerine . Sanırım etkisi oldu hızlı büyüdüler

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  cam balkon muratti 3 6,760 20/10/2011, Saat: 08:22
Son Yorum: papazerigi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: