Geleneksel tıraşa başlamaktan korkuyorum.
(19/06/2020, Saat: 23:49)ahmetahmet64 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: açıkçası hayatımda hiç tek bıçaklı bir aletle tıraş olmadım, yıllardan beri mach3 kullanırım, sorum sadece permatikle tıraş geleneksel tıraşa benzer mi?
bu arada zaten arko sabun kullanıyorum

Komşum permatikle tıraş olmak mach3 le olmaktan daha iyidir. Permatik ile geleneksel tıraşın benzerliği en basit anlamda yüzünün tek bıçakla muhatap olmasıdır. Ancak permatiklerin sapı çok hafif olduğu için kesmek için bastırmak gerekir, bu da tahrişe sebebiyet verebilir. Jiletli aletlerin buradaki üstünlüğü, saplarınin marka, model vb göre çeşitli ağırlıklarda üretilmesidir. Bu ağırlık sayesinde makine yüzünüze kendiliğinden olması gerektiği ölçüde bi baskı uygular. Siz baskı uygulamazsiniz. Belki başlarda eski alışkanlıklar geregi bastırmama konusunda zorlanabilirsiniz ama zamanla uyum sağlayacaksınız. Basit aletler ile başlayacaksınız, bu ağırlık-baskı-tahriş denklemi aklınızda olsun.
Jiletli aletlerin bir diğer avantaji da cok sayıda yaprak jilet seçeneğinin olmasıdır. Jiletin keskinliği, konforu ve kaplaması gibi etkenler tıraşın kalitesini belirlemektedir. Bir gün keskin bir jiletle damat tıraşı olmak isterken, diğer bir gün cildimi daha az yorayim isteyip daha uysal bi jilet seçebilirsiniz. Permatik tarzı ürünlerde bu seçenekler ne kadar çeşitli, bi kaç marka var malum.
Komşum ben de mach3 ile tıraş olurdum, bir zaman geleneksele başladım. 3-4 hafta kadar denedim hergün/2 günde bir olarak ama sonuç olarak bana uygun olmadığına karar verip mach3 e döndüm. Ama hala fırçam ve sabunumdam ayrılamam. Onları çok seviyorum Smile ıslak tıraşa devam ediyorum...

Demem o ki, herkese uymayabilir. Ama dene, tecrübe edin. Olan 30-40 liraya olur en fazla. Ama belki de cildine uyar, kimbiliir...
İnanın komşum kesinlikle yaparsınız yüzyılların bı geleneği milyonlarca insan bunu yaptı ve hala yapiliyo sizde yaparsınız .
Kesinlikle korkmayın komşu. Bir yıldan fazla bir süredir geleneksel tıraş aletlerini ve daha önemlisi yöntemlerini kullanıyorum. Kartuşlu aletlerdeki tahrişi yaşamadan her gün tıraş olabiliyorum, kartuşlularda aradan bir iki gün geçmeden bu mümkün değildi. Yöntemler dedim, çünkü en önemli farklardan birini tıraştan önce yüzünüzü bir, iki defa sabunlayıp yıkamak oluşturuyor. Bunun dışında bıçak, makine uyumunu da yakaladığınızda tahrişsiz, sorunsuz tıraş, üstelik gayet de hızlı biçimde mümkün oluyor. Tıraşa hazırlık için şu linki şiddetle tavsiye ederim.
http://geltir.com/showthread.php?tid=24
Korkma. Çoğu kartuşlu alet kadar keskin zaten bu klasik DE tiras aletlerinin. Öyle kendini kesmek için zorlaman lazım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,332 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,536 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,547 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraşa başlangıç ekipmanları kogan 19 6,541 09/06/2022, Saat: 12:01
Son Yorum: mertcanartan
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 29 11,867 03/01/2022, Saat: 23:37
Son Yorum: Oldstyle
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 26,085 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Ustura İle Tıraşa Başlama ve İlgi Konusunda Azalma mı Var? manuple 34 14,258 11/05/2021, Saat: 18:20
Son Yorum: Laylaylom
  Gelin el ele verelim, geleneksel tıraş ekipmanlarını yaygınlaştıralım. mvorun 19 7,024 01/05/2021, Saat: 19:26
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 16,083 01/05/2021, Saat: 19:22
  Malzeme Tedariği Yüzünden Geleneksel Tıraşa Ara Vermek Zorunda Kaldım esatakgul 30 9,582 17/09/2020, Saat: 23:55
Son Yorum: shopol21

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: