Parker 86R
Merhabalar,

Mild TTO'ları kullanmayı seviyorum. Geleneksel Tıraşa başladığım kısa zaman önce İmpa Ticarette gördüğüm Parker 86R'ı dayanamayıp almıştım.

Almadan internette araştırdığımda, yabancı bir forumda, dizaynı  Gillette SS'lere benzetilmiş. Bununla ilgili link;
https://www.badgerandblade.com/forum/thr...6r.383307/

Bir süre tecrübe edip izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Tıraş aleti Hindistan yapımı. Hafif bir TTO 56 gr. Selvi boylu 110mm. uzunluğunda.

[img]tTRa2K.jpg[/img]

İlk tıraş aletim ile kıyasladığım aşağıdaki fotoğraftan da görüleceği üzere, rengi biraz daha sarı. Belki metalürjik olarak pirinç ağırlıklıdır. İnanın hiç bilgi sahibi değilim. Yanlış yönlendirmeyeyim. Ancak fotoğrafta da göreceğiniz üzere rengi daha sarıya çalıyor.

[img]SouZAM.jpg[/img]

Silo kapakları gayet iyi açılıyor ve kapanıyor. Eski muslukları sıkarak kapatırken su kesildikten sonra da birkaç mm. çevirebilirdiniz. İşte onun gibi bir hissi var tam kapattığınızda silo kapakları kapanıyor ve hala birkaç mikro milim daha sıkıştırabiliyorsunuz.
Bu detayı neden anlattığıma gelince, foruma üye olmadan çok öncelerinde dindiğim bir WS Classic, duşta tıraş olmaya çalışırken iyi sıkıştırmadığımdan dolayı açılmış (olağan üstü agresif hale gelip) ve dudağımın üzerine sağlam bir faça bırakmıştı.
Bu TTO'larda sağlamca sıkıştırarak kapatabilmek bana bir güven veriyor.

[img]QC7cgG.jpg[/img]

Sapı Timor'a göre uzun. Sapı o kadar güzel tırtıklı hale getirilmiş ki eliniz ne kadar kaygan olursa olsun kayma ihtimali yok. Bu anlamda diğer tıraş aletlerim arasında açık ara en iyisi. Tutuş kararlılığı anlamında benim için standartları belirleyen bir tutuşu var.

[img]VYlepI.jpg[/img]
Üst tarafta göreceğini boğumcujtan tutup, alt tarafta kalan sapın kalanının tamamını döndürerek silo kapaklarını açıp kapatıyorsunuz.
Jilet tıraş başlığının kenarından dışarı çıkıyor. Bu konuda en güvenli koruma oldukça geniş tıraş başlıklı Rockwell R1(Baili 179) tarafından sunuluyor. Ancak ben olduğum tıraşların hiç birisinde burun veya kulağımda bir çizik yaşamadım.

Yeşil Astra, Bic, Gillette Platinium ile deneme şansım oldu.

En iyi sonucu Gillette Platinium ile aldım.

Mild ama efektif bir alet. Yeni başlayanlara hem çok agresif olmaması hem de göreceli olarak düşük fiyatı ile tavsiye ederim. İmpa'dan 2020 Mayıs ayında 160.TL'ye edindim.

Tıraş olurken oldukça çüçlü ve sesli bir geri bildirimi var. Bu konuda "tecrübe ettiklerim" arasında en çok sesli geri bildirim yapan aleti Progress olarak kabul ediyorum progress'ten sonra ikinci güçlü sesi olan bu Parker 86R.

Tıraş başlığının yapısı, burun altı bıyık bölgesinin tıraşında hiç bir zorluk arzetmiyor.

Hafif sarıya çalan rengi ile daha sıfırken eski görünümlü, uysal, sesi ile ne yaptığınız hakkında sizi iyice bilgilendiren, hesaplı, kolay jilet ve hızlı jilet takıp çıkartılabilen bir tıraş aleti düşünürseniz, mercek altına almanızı öneririm.

İzlenmilerimi aktarırken varsa kusurum affola...
@Timor1322 klavyenize sağlık incelme için teşekkür ediyorum.
(16/06/2020, Saat: 22:44)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Timor1322 klavyenize sağlık incelme için teşekkür ediyorum.

ben teşekkür ederim Sn. @Nani Kuş
@Timor1322 çok güzel işler yapıyorsun. eline emeğine sağlık
Güzel bir inceleme yazısı olmuş, keyifle okudum. Teşekkürler.
So far so good..
Güzel inceleme komşum emeğinize sağlık
@Timor1322 uzun olmasının dezantajını yaşadın mı kısa ile mukayese ettiğinde ?
ne mutlu türküm diyene !
[mention]Timor1322 [/mention] İncelemeleriniz ve karşılaştırmalarınız çok iyi. Keyifle takipteyim teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(17/06/2020, Saat: 00:58)GecayS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [mention]Timor1322 [/mention] İncelemeleriniz ve karşılaştırmalarınız çok iyi. Keyifle takipteyim teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sn. @Gecays , Rica ederim, asıl ben teşekkür ederim
(17/06/2020, Saat: 00:31)ahbap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir inceleme yazısı olmuş, keyifle okudum. Teşekkürler.

Ben teşekkür ederim

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Parker'ı nasıl bilirsiniz? papazerigi 24 34,105 14/11/2020, Saat: 01:29
Son Yorum: trooper_gs
  parker 99r tıraş izlenimleri... uataman 30 45,745 30/03/2015, Saat: 13:24
Son Yorum: merg
  Parker 96R ve benzerleri puchacz 2 6,415 08/05/2013, Saat: 17:24
Son Yorum: puchacz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: