Anket Başlığı: Ne zaman doğdunuz?
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
50'li yıllar
1.63%
2 1.63%
60'li yıllar
8.94%
11 8.94%
70'li yıllar
18.70%
23 18.70%
80'li yıllar
39.84%
49 39.84%
90'li yıllar
27.64%
34 27.64%
milenyum çocukları
2.44%
3 2.44%
2010 sonrası doğumlular
0.81%
1 0.81%
Katılımcı sayısı: 123 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

En büyüğümüz kim?
sanırım yaşça benden küçük olan çok az Smile
forumun tekne kazıntıları Smile *

* eskiden küçük çocuklara kullanılan tabir

(18/07/2012, Saat: 12:04)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sanırım yaşça benden küçük olan çok az Smile
yok hocam ben tekne kazıntısı değilim...ilk çocuğum Smile
nesiller arası iletişimde farklılaşma var,kullanılan dil tedavül yani güncel değil
konuşmayı ve düşünmeye öğrendiğimiz zaman dilimleri farklı dolayısıyla kelimelerin arkasındaki terim ve anlam dizilimleri farklı anlam yada anlamsızlık oluşturuyor

geçenlerde papazeriği üstadla özelden konuşurken '' tevellüd kaç '' diye sordum Smile
sözlüğe bakıp cevap vermişBig Grin

(18/07/2012, Saat: 23:10)eskiuye3315 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18/07/2012, Saat: 23:00)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yok hocam ben tekne kazıntısı değilim...ilk çocuğum Smile

forumdaki en genc uyelerdensin manasinda demek istedi ihtilaf hocam ..
(16/07/2012, Saat: 23:26)psycho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 68 kuşağından sonra en muzdarip kuşak olan 81 kuşağının naçizane bir üyesiyim. Onlar siyasetten biz ösym den çektik.

Hatirlarmisiniz bilmem, anadolu lisesi sınavları da iptal edilmişti, iki kez, girmiştik. Efsane nesil oldukSmile
tekne kazıntısını bizim burada genelde son çocuklara derler. sizin en küçüklerden olduğuma vurgu yaparak dediğinizi bildim ama tecahul i arif yaptım... Big Grin
tevellüd bilemedim ama Smile
seviyorum sizleri... Allah selamet versin hepinize Smile
Saygılarımla
(18/07/2012, Saat: 23:21)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: nesiller arası iletişimde farklılaşma var,kullanılan dil tedavül yani güncel değil
konuşmayı ve düşünmeye öğrendiğimiz zaman dilimleri farklı dolayısıyla kelimelerin arkasındaki terim ve anlam dizilimleri farklı anlam yada anlamsızlık oluşturuyor

geçenlerde papazeriği üstadla özelden konuşurken '' tevellüd kaç '' diye sordum Smile

[/quote]
zannederim bu kopukluğu gidermek ancak özel ilgi ile olabiliyor. bu hale gelinmesinin esbabı malum. maalesef uzun süreler harcanarak eski dile yatkınlık kazanılabiliyor, herkes te böyle bir vakit ayıramıyor yahut aklına gelmiyor. endişe verici bir hal alıyor düşünülünce. hiçyoktan "Mehmet Akif" okuyup ta sözlüksüz anlayabilen kaç kişi var? genci de geçtim orta yaş üzeri kaç kişi var? tarih ile bağlarımız koptu. tevellüdü de anlamak için herhalde evde bir yaşlı olmalı ki aşina olunsun.

(18/07/2012, Saat: 23:21)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: nesiller arası iletişimde farklılaşma var,kullanılan dil tedavül yani güncel değil

(18/07/2012, Saat: 23:00)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yok hocam ben tekne kazıntısı değilim...ilk çocuğum Smile

+1
Big Grin
(18/07/2012, Saat: 23:29)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: zannederim bu kopukluğu gidermek ancak özel ilgi ile olabiliyor. bu hale gelinmesinin esbabı malum. maalesef uzun süreler harcanarak eski dile yatkınlık kazanılabiliyor, herkes te böyle bir vakit ayıramıyor yahut aklına gelmiyor. endişe verici bir hal alıyor düşünülünce. hiçyoktan "Mehmet Akif" okuyup ta sözlüksüz anlayabilen kaç kişi var? genci de geçtim orta yaş üzeri kaç kişi var? tarih ile bağlarımız koptu. tevellüdü de anlamak için herhalde evde bir yaşlı olmalı ki aşina olunsun.
dil düşünmek için değil de konuşmak için kullanılınca otobüs minibüs yoculuğu iletişimine dönüyor
indi bindi iletişimBig Grin

(18/07/2012, Saat: 23:29)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: zannederim bu kopukluğu gidermek ancak özel ilgi ile olabiliyor. bu hale gelinmesinin esbabı malum. maalesef uzun süreler harcanarak eski dile yatkınlık kazanılabiliyor, herkes te böyle bir vakit ayıramıyor yahut aklına gelmiyor. endişe verici bir hal alıyor düşünülünce. hiçyoktan "Mehmet Akif" okuyup ta sözlüksüz anlayabilen kaç kişi var? genci de geçtim orta yaş üzeri kaç kişi var? tarih ile bağlarımız koptu. tevellüdü de anlamak için herhalde evde bir yaşlı olmalı ki aşina olunsun.

harika bir söz Smile izniniz olursa, lafı geçtiğinde kullanmak isterim.

hakikaten öyle, harikulade halk deyimlerimizi bile hatırlayan, bilen ancak nadir kişiler. birkaç yıl evvel gazetede okumuştum; günümüz gençleri yalnızca 200 kelime ile iletişim kuruyorlarmış. bilim insanlarına göre, konuştuğu dil insanın zekasını belirlerken, durumun vehametine bakınız. 200 kelime ile ne düşünebilir, ne anlatabilirsiniz? elbette düşünme fiilide yapılıyor, hazır internet bilgisi alınmıyorsa mezkûr kişilerce. dediğiniz ziyadesi ile doğru.

hepsini aradan çıkarıp, belirli bilgi birikimine sahip, hoşsohbet papazeriği gibi kardeşlerimiz de (yaşı öğrendim ya, kardeşimiz diyebilirim artık Smile) okulda öğretilmediğinden, daha sonra da belki yoğunluktan, belki de bu konuya ilgisini çekecek temel atılmadığından uzak kalıyor maalesef. böyle kişiler için büyük eksiklik olduğunu düşünmüyorum gerçi. zaten kendilerini oldukça geliştirmişler. yalnızca o "kopukluk" az sorun çıkarabilir. o da sözlükle giderilebiliyor işte.

(18/07/2012, Saat: 23:38)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: dil düşünmek için değil de konuşmak için kullanılınca otobüs minibüs yoculuğu iletişimine dönüyor
indi bindi iletişimBig Grin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: