Kartuşlu tıraş aletleri ve hazır köpükler
Star 
Komşularım merhaba, daha önce yazılmışmıdır bilmiyorum ama, şunu merak ediyorum. Acaba gelecekte kartuşlu tıraş aletleri de geleneksel tıraş aleti sayılır mı?
İlk baş "straight" usturalar, hayvan kılı fırçalar ve sabun vardı. Daha sonra (sırasını bilmiyorum) " shavette" usturalar, safety razor lar, sonra ayarlılar, kelebek tipi olanlar, slant(eğimli) olanlar, tıraş kremleri, sentetik fırçalar vesaire.. acaba ileride tıraş için çok farklı bir alet piyasaya sürülürse, kartuşlularla da tıraş olmak geleneksel tıraş sayılır mı?
Yolo
Komşum çok farklı bir düşünce, hiç böyle düşünmemiştim daha önce. Aslında kartuşlu kullanımı yerine dominant olan başka bir sistem olsa kartuslular geleneksel tıraş sınıfında olmaz ama ıslak tıraş türüne girebilir gelecekte. Belki torunlarimizin torunları eline mach3 alıp bizim vintage aletlere baktığımız gibi bakacaklar, onlara çok garip gelecek.
Güncel kartuşlu aletlerin malzeme ve işcilik kalitesi buna müsade etmeyecektir sanırım.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Üstte komşularımız da benzer ve sağlam ifadeler kullanmışlar. Günümüzde fusion a benzer lazer kesimli makineler var ancak henüz piyasada yer edinemediler. Hatta kartuşu ısıtmalı fusion bile var . Ancak bir yüz yıl sonra bunlari bulmak mümkün olacak mı? Bulunanlarin maliyeti ne olacak. ? Yaprak jiletin makine üreticilerinden bağımsiz bir sektör içinde üretimi var. O kartuşları sapı üretmeyi bırakan makine üretecek mi ?

Özetle yenisi çıktıkça eski versiyonu bulunmaz olacak kartuşlu sistemin. Bu yüzden geleneksel olabilecek bir ömür görmüyorum ben.

Yaprak jiletin seyrini hep birlikte görüyoruz Smile
Konu başlığı ile yazılanlar arasında bir bağlantı kuramadım. Böyle bir başlığı ne amaçla açtığınızı söylerseniz seviniriz.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Kartuş ve diğer modern tıraş sistemlerini üreten firmaların eskinin yerine daha iyisini koymak gibi amaçları yok.Sözgelimi şahsen fusion ,sensör excelden iyi değil.Sadece yeni ürün yaptık oldu mantığındalar.
Çok sayıda yurtdışı sitesinde retro butik üretim halinde eski kartuş sistemleri üretiliyor.Bu durum yukarıdaki görüşümün özeti.
Geleneksel tıraşta modern üretimlerin amacı ise eskiyi öldürmek değil yaşatmak.Bu yüzden kartuş sistemleri farklı bir stratejiye sahip.Eski kartuşlar üretilmezse geleneksel tarafı olmaz modern tıraş sistemlerinin.
Daha eski kartuşlu cihazların bile kaliteli sapları var.
Aynı şekilde gillette 5 bıçakli kartuş icin muhle’de stanttan tutucuya kadar bir sürü aksesuar var.
Prorasa’dan örnek vereyim sabun var ,krem var , köpük var.

Biz klasik trastan sevk aldığımız gibi, kartuştan zevk alan insanlar var. Bu işin doğrusu yok anlayacağımız.

Onun icin bence hepsi gelecek dönemlerde de yaşayacağına inanıyorum.
Eskiden 60 model Mercedes klasik olarak anılırken , şimdi 80 model bile klasik oldu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(21/07/2020, Saat: 19:50)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu başlığı ile yazılanlar arasında bir bağlantı kuramadım. Böyle bir başlığı ne amaçla açtığınızı söylerseniz seviniriz.

Çok uzun olsun istemedim başlığın komşum. Kusura bakmayın.

(21/07/2020, Saat: 20:43)GecayS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Daha eski kartuşlu cihazların bile kaliteli sapları var.
Aynı şekilde gillette 5 bıçakli kartuş icin muhle’de stanttan tutucuya kadar bir sürü aksesuar var.
Prorasa’dan örnek vereyim sabun var ,krem var , köpük var.

Biz klasik trastan sevk aldığımız gibi, kartuştan zevk alan insanlar var. Bu işin doğrusu yok anlayacağımız.

Onun icin bence hepsi gelecek dönemlerde de yaşayacağına inanıyorum.
Eskiden 60 model Mercedes klasik olarak anılırken , şimdi 80 model bile klasik oldu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aynı şekilde düşünüyorum komşum.
Yolo
(21/07/2020, Saat: 21:28)Second pass Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok uzun olsun istemedim başlığın komşum. Kusura bakmayın.

Kullandığımız sabunların içeriği bile didik didik edilirken hazır köpük başlığı atmanız bana garip geldi. Ayrıca hiç bir paylaşımda hazır köpük bahsi geçmiyor. Siz yanılmıyorsam gün gelecek mevcut kartuşlu sistemler bizim şu anda kullandığımız alet + jilet kombinasyonunun yerini alır mı? sorusuna yanıt arıyorsunuz. Eğer o gün gelirse mevcut kartuşluların yerini ne alacak merak ediyorsunuz. Komşum yabancı dilde bir deyiş vardır " sieze the day". Merak etmeyin o günlerde de futuristic aletlerine jilet takan yeni nesil komşular olacaktır. Hazır köpük için bende diğer komşular gibi hiç bir yorum yapmıyorum.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Neden bu kadar agresiflesmis anlamasam da kendimce dusuncelerimi soyleyeyim. Cunku sorunuz bana gore gayet mantikli ve konusulup guzel sonuclar cikarilabilir.

Acikcasi geleneksel tiras tabiri Turkcelesmis bir tabir yurt disinda wet shaving olarak geciyor ve islak tiras yani makineyle yapilmayan tirasi anlatiyor. Yani aslinda tiras kopugu ve kartuslularla olunan tiras da wet shaving Smile cok buyutmeye kotulemeye gerek yok. Ha bu forumda vakit gecirenlerin buyuk cogunlugu kartuslu aletlerle ve kopukle tiras olmaktan verim veya keyif alamadigi icin burada(buradayiz).

Sorunuza gelince bana kalirsa pandemi ile beraber sakal uzatanlarin sayisinda bir azalma var. Gerek hijyenik sebepler gerek de maske verimliligi acisindan tirasli yuz daha iyi tabiki de. İnsanlar cogu metodu deneyecektir elbet. Geleneksel islak tirasi arastirip bulan elbet olacaktir. Bu yuzen de sanayinin bize bakan kismi bana sorarsaniz aktif kalacak. Ve bu seri urerim yapan firmalar( EJ, muhle, merkur) veya da butik uretim yani artizan uretim yapan firmalar( rocnel, barbaros, timless, att vb.) tarafindan zaman gectikce geliserek yapilacaktir. Keza sabun ve fircalar da ayni sekilde.

Ote yandan kartuslu aletler hazir kopukler ve jeller de gelismeye devam edecektir. Bir aralar youtube da tiras videosu atan kisiler karsilastirma videolari atiyorlardi. Kopukleri degil de jelleri is gorur bulmuslardi yanilmiyorsam.

Ama olaya tabiki de keyif faktoru girince tiras sabunlari fircalar farkli farkli jiletler ve degisik aletlerle isin bizim kismi daha renkli ve keyifli diye dusunuyorum. Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 331,748 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 332,266 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,271 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 886 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,445 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,218 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 1,998 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,212 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,488 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,419 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: