Merhaba Arkadaşlar
aramiza hosgeldiniz, sabun yapiminin tarifelerini alabilirmiyiz Smile
Merhaba dedi ve gitti
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
kimi üyenin sabun köpüğü kadar hevesi var
kimiside kartuş kullansada bırakmıyor forumuSmile

(20/07/2012, Saat: 17:44)eskiuye3315 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gecen bir üye daha vardı bu tarz sabun vs birşeyler paylaşmıştı o da gitti Şimdi martin amca gitti Smile Sabunla gelen gidiyor ...
(20/07/2012, Saat: 18:01)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kimi üyenin sabun köpüğü kadar hevesi var

Bu ben oluyorum galiba Big Grin

Buradaki seviyeli ortamı sevdiğim ve de her köyün bir delisi (kartuşlusu) olması gerektiği için bırakmıyorum. Cool
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
üstadım forumlar size feda olsun
bütün deliler sizin gibi olsa akıllılara ihtiyaç olmaz Big Grin

(20/07/2012, Saat: 18:46)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(20/07/2012, Saat: 18:01)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kimi üyenin sabun köpüğü kadar hevesi var

Bu ben oluyorum galiba Big Grin

Buradaki seviyeli ortamı sevdiğim ve de her köyün bir delisi (kartuşlusu) olması gerektiği için bırakmıyorum. Cool
delilik üzerine konuşuyorsanız ya bende de şöyle bi çağrışım yaptı. eskiden her mahallelinin sahiplendiği bi deli dolayısıyla da her delinin bi mahallesi vardı. en azından benim anılarımda böyle bi yeri var diyeyim Smile
benim ima ettiğim dahi deliler yoksa homeless tarzı garibanlar değil

(20/07/2012, Saat: 19:08)canbaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: delilik üzerine konuşuyorsanız ya bende de şöyle bi çağrışım yaptı. eskiden her mahallelinin sahiplendiği bi deli dolayısıyla da her delinin bi mahallesi vardı. en azından benim anılarımda böyle bi yeri var diyeyim Smile
(20/07/2012, Saat: 19:16)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: benim ima ettiğim dahi deliler yoksa homeless tarzı garibanlar değil

(20/07/2012, Saat: 19:08)canbaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: delilik üzerine konuşuyorsanız ya bende de şöyle bi çağrışım yaptı. eskiden her mahallelinin sahiplendiği bi deli dolayısıyla da her delinin bi mahallesi vardı. en azından benim anılarımda böyle bi yeri var diyeyim Smile

üstadım imanız açık ve net. problem bende böyle bi çağrışım yapması Smile
yok problem yokBig Grin
evet çocuklukta hep evsizlere deli derlerdi,belki çoğuda tedavi ve bakımla düzelecek insanlardı Idea
bir çoğuda gururlu insanlardı akıllı geçinen gevşek zümreye muhtaç olmak belki onları gerçekten delirtebilirdi*

*vay peyami safa gibi yazdım bunu Idea

(20/07/2012, Saat: 19:24)canbaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(20/07/2012, Saat: 19:16)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: benim ima ettiğim dahi deliler yoksa homeless tarzı garibanlar değil

üstadım imanız açık ve net. problem bende böyle bi çağrışım yapması Smile
işte eksik olan aradığımız üye
üstad sabun mevzusunda epey soracağız size

(20/07/2012, Saat: 20:27)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle sıcak hoşgeldin mesajlarınız için hepinize çok çok teşekkürler
işlerin yoğunluğundan bir görünüp bir kaybolabilirim. Bunun için affınıza sığınıyorum.

Ev yapımı traş sabunlarına bu kadar ilgi gösterdiğiniz için çok sevindim.

Arkadaşlar hangi marka olursa olsun ticari sabunların içinde bir dolu koruyucu kimyasal var. Kiminde kanserojen olan paraben bile bulunuyor. Tabi en kötüsü suni köpürtücü yani deterjan olan SLS de koyabilirler içine hem de üzerine hiç yazmadan.

Evde sabun yapmak çok kolaydır ancak çok da sabır ve dikkat gerektiririr. Çünkü çok tehlikelidir çok ciddi cilt yanıklarına sebep olabilir. Bunun için mutlaka çok kalın lastik eldivenlerle ve mutlaka uzun kollu giysilerle çalışmalısınız.

gerekli malzemeler

NaOH (sodyum hidroksit granül halinde)
Saf su ya da keçi sütü
Hint yağı
Kil
Acı badem yağı
zeytin yağı
dana ya da domuz iç yağı (tallow)

bunların oranlarını da soapcalculator adlı siteden bulabilirsiniz ama ingilizce biliyorsanız

traş sabununda köpüğün kremsi ve yoğun olması için hint yağı köpüğün ince olması ciltte hemen kruyup sönmemesi için de don yağında gerek vardır. En kaliteli tıraş sabunları don yağı içerir ve en iyisi de domuz iç yağıdır. (lard) Domuz yağını ülkemizde bulmak neredyse imkansız bulunsa da dini hassasiyeti yüksek olanlar kullanmak istemeyebilir (her nekadar haram olan etinin yenmesi ise de )

don yağı bulunamazsa alternatif olarak cacao butter ya da almond butter da kullanılabilir.

Ben dana iç yağı ve kayganlaştırıcı kil ile yaptığım ilk tıraş sabunumu (2 kase yapmıştım) büyük zevkle kullandım. Hala bir kase duruyor. Yalnız traş tasında köpürtmeniz gerekiyor. Arko gibi hemen yüzüme süreyim derseniz olmaz.

Ayrıca limonlu ve portakallı sabunlar da yaptım. Bir gün resimlerini de paylaşırım.

Sabun yapım aşamalarını da sonraki yazımda anlatırım

sevgiler saygılar

Martin Amca

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 851 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,582 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 686 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,840 17/05/2023, Saat: 04:34