Boyundaki Yatık Sakallar
(08/08/2020, Saat: 19:20)Asktm Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim bütün boyun bölgem adem elmasının üstünden itibaren hem ters hem yatık. Bir yıl önce ıslak tıraşa ilk başladığımda hiç tahrissiz tıraş olamıyordum. Boyun bölgemi temizlemek için en az üç perde + en az 3 düzeltme ile tıraş olmam gerekiyordu. Arko sabun ws tıraş aleti ve 20 den fazla çeşit jilet ile başladım denemelere. Ws olmadi rimei aldım. Bu jiletle olmadı digerine geçtim. Arkonun derbinin niveanin kremlerini denedim hiçbiri çare olmadı. Bu süreç 3 ay kadar sürdü.
Sonra ne oldu da tahrissiz temiz tıraş olmaya başladım. Tabac cella ossman gibi koruyuculuğu arko dan üstün sabunlara geçtim. Silvertip porsuk fırça alıp yüzde kopurtme yapmaya başladım. Cildime uyan jiletleri bulup jilet denemelerini bıraktım. En önemlisi de bastirmamayi öğrendim.
Bence sizde o sorunlu bölgeyi konforlu jiletlerle koruyuculuğu iyi sabunlarla bastırmadan tıraş ederek tahrişi önleyebilirsiniz. Sabredin bence.
Kesinlikle katılıyorum komşum, sabun çok önemli. Benim de boynumun sağ tarafında bir bölge var, normalde top sakalım olmasa çengel hareketi ile sinekkaydı alabiliyorum. Ama sakal olunca tek yönden almam gerekiyor. Sabun ve köpük iyi olmazsa alet veya jilet fark etmeksizin tahriş oluyor. Yada o bölgeyi fazla zorlamıyorum. Ama MdC, Speick SV gibi sabunlarla 2-3 perde den sonra 2-3 kere de rötuş da yapsam (tabi muhakkak köpük sürerek elimle) tahriş olmuyor.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(08/08/2020, Saat: 16:54)AsakiR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Boynumun sag alt tarafindaki 2-3 parmak kadar olan mesafedeki yatik sakallar yuzunden boyle guzel bir hobiden vazgecme arefesindeyim.Ne yaparsam yapayim sag alttaki yatik sakallari tahrissiz tiras edemiyorum.Hep bir miktar kaliyor o bolgede.Tiras sonrasi kizariklik,tahris ve batma beni boylesine guzel bir hobiden soguttu.Tecrubeli abilerimve kardeslerim lutfen yardim edin.Bu forumdan ve geleneksel islak tirastan uzak kalmak istemiyorum.

Komşum bu sorunla daha önce çok uğraşmış ve baya çare aramış biri olarak yardımcı olmaya çalışayım. Cildim hassas ve jilet seçimi olsun sabun seçimi olsun pek alternatifli hareket edemiyorum. Boyun altımda askerlik zamanı hızlı hızlı tıraş olmalarımın sonucu siyah siyah lekeler baya bir rahatsız ediyordu. Geleneksel tıraşa ilk başladığım zamanlar bu bölgeler baya bir kaşınıp kızarıyordu. Öncelikle sabunumu değiştirdim. Tabac kase sabun alerjim olduğu için tenime çok güzel uyum sağlıyor. Uygun köpük seviyesi ile gayet güzel bir sabun. Daha sonra Jilet seçimi olarak keskin ve konforlu Sharp-Edge kullandım ki bunun sonucunda tek perde + düzeltme yaparak fazla jiletle temas olmanın önüne geçtim. Tıraş makinesi seçimi olarak şuan ne kadar Mühle R41 ve jiletli ustura kullansam da ilk başlarda Parker 89R Razorus'dan Noyan Bey'in tabiri ile muhteşem jilet büküş şekli ile agresif olup cildi fazla yormayan Parker 89R ı kullandım. Cilt yapımdan dolayı malesef ekonomik tıraşlar olamıyorum ki bu hobimin amacı ekonomik tıraş olmak deil zaten. Ben kullandığım malzemeler dışında sentetik fırça kullanıyorum ve yüzümü kesinlikle sıcak suyla yıkamıyorum. Soğuk suyla yıkıyorum yüzümü fırça zaten yumşatmaya gerek olmadığı için köpüğümü hazırlayıp güzelce 1 perde çıkış yönüne + düzeltme şeklinde tıraş oluyorum. Selman abimizin dediği gibi yakın tıraş iyidir tahrişsiz tıraş daha iyidir felsefesinden yola çıkarak tıraşımı gerçekleştiriyorum. Boyun alt bölgem yanlara ve yukarı çapraz çıkıyor ve her biri ayrı yöne. Umarım bir nebzede olsa yardımcı olmuşumdur. Soğuk tıraşı bir dene derim. Ve kesinlikle boyun altını sinek kaydı yapmaya çalışma. Cilt alışınca elin alışınca süper tıraşlar çıkartacağını düşünüyorum. Keyifli tıraşlar dilerim komşum...
(12/08/2020, Saat: 11:00)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum bu sorunla daha önce çok uğraşmış ve baya çare aramış biri olarak yardımcı olmaya çalışayım. Cildim hassas ve jilet seçimi olsun sabun seçimi olsun pek alternatifli hareket edemiyorum. Boyun altımda askerlik zamanı hızlı hızlı tıraş olmalarımın sonucu siyah siyah lekeler baya bir rahatsız ediyordu. Geleneksel tıraşa ilk başladığım zamanlar bu bölgeler baya bir kaşınıp kızarıyordu. Öncelikle sabunumu değiştirdim. Tabac kase sabun alerjim olduğu için tenime çok güzel uyum sağlıyor. Uygun köpük seviyesi ile gayet güzel bir sabun. Daha sonra Jilet seçimi olarak keskin ve konforlu Sharp-Edge kullandım ki bunun sonucunda tek perde + düzeltme yaparak fazla jiletle temas olmanın önüne geçtim. Tıraş makinesi seçimi olarak şuan ne kadar Mühle R41 ve jiletli ustura kullansam da ilk başlarda Parker 89R Razorus'dan Noyan Bey'in tabiri ile muhteşem jilet büküş şekli ile agresif olup cildi fazla yormayan Parker 89R ı kullandım. Cilt yapımdan dolayı malesef ekonomik tıraşlar olamıyorum ki bu hobimin amacı ekonomik tıraş olmak deil zaten. Ben kullandığım malzemeler dışında sentetik fırça kullanıyorum ve yüzümü kesinlikle sıcak suyla yıkamıyorum. Soğuk suyla yıkıyorum yüzümü fırça zaten yumşatmaya gerek olmadığı için köpüğümü hazırlayıp güzelce 1 perde çıkış yönüne + düzeltme şeklinde tıraş oluyorum. Selman abimizin dediği gibi yakın tıraş iyidir tahrişsiz tıraş daha iyidir felsefesinden yola çıkarak tıraşımı gerçekleştiriyorum. Boyun alt bölgem yanlara ve yukarı çapraz çıkıyor ve her biri ayrı yöne. Umarım bir nebzede olsa yardımcı olmuşumdur. Soğuk tıraşı bir dene derim. Ve kesinlikle boyun altını sinek kaydı yapmaya çalışma. Cilt alışınca elin alışınca süper tıraşlar çıkartacağını düşünüyorum. Keyifli tıraşlar dilerim komşum...

Oncelikle cok tesekkur ederim.Soguk tirasi hic denenedim ama deneyecegim ilk firsatta.Ben ekonomik davranmak zorunda oldugum icin farkli sabunlar veya kremler deneyemiyorum.Jilet olayini da tam olarak cozemedim.Evet jilet kisisel bir olay ama boyun bolgesindeki yatik sakak icin keskin bir jilet mi kullanmak gerek yoksa konforlu bir jilet mi ? Tabi bunun yaninda makine secimi nasil olmali ?
Konforu ön planda olan jiletleri tercih ederek yüzünüzün sorunlu bölgesini hafif gerdirerek tıraş olmayı deneyebilirsiniz. Çok fazla da gerdirmeyin Smile
Bir diğer önerim, köpüğü hazırlarken sabun miktarını artırın ve köpüğü yüzünüze fırça dışında iyice elinizle yedirin.
(12/08/2020, Saat: 11:39)AsakiR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Oncelikle cok tesekkur ederim.Soguk tirasi hic denenedim ama deneyecegim ilk firsatta.Ben ekonomik davranmak zorunda oldugum icin farkli sabunlar veya kremler deneyemiyorum.Jilet olayini da tam olarak cozemedim.Evet jilet kisisel bir olay ama boyun bolgesindeki yatik sakak icin keskin bir jilet mi kullanmak gerek yoksa konforlu bir jilet mi ? Tabi bunun yaninda makine secimi nasil olmali ?

Komşum arko sabun ( su konusu önemli biraz hızlı kuruyor ) perma sharp jilet ve yuma tıraş bıçağı ile tek perdede temiz bir tıraşta oluna bilir. İlk tıraşa başlarken de boyun bölgesinden başlarsan sorunu halledebilirsin diye düşünüyorum komşum. İlk bende bu ekipmanla başlamıştım ilk 10 tıraşım bu ekipmanlaydı.

Tabi cilt ve sakal yapına göre jilet seçimin farklı olabilir. başlığı fena olmayan bir yuma işini görecektir diye düşünüyorum. Yada wilkinsonun gratiste 20 tl ye makine artı 5 jilet şeklinde bi set ivar oda işini göre bilir.
(12/08/2020, Saat: 13:23)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum arko sabun ( su konusu önemli biraz hızlı kuruyor ) perma sharp jilet ve yuma tıraş bıçağı ile tek perdede temiz bir tıraşta oluna bilir. İlk tıraşa başlarken de boyun bölgesinden başlarsan sorunu halledebilirsin diye düşünüyorum komşum. İlk bende bu ekipmanla başlamıştım ilk 10 tıraşım bu ekipmanlaydı.

Cok tesekkur ederim tavsiyeleriniz ve ornekleriniz icin ama tek tek ornek olarak degil de mesela su agresiflikte bir tiras aletiyle su jilet kombini boyundaki yatik sakalda ise yarar gibisinden ornek verecek olsaniz ne tavsiye ederdiniz ? Mesela orta agrasif aletle agresif bir jilet mi boyundaki yatik sakali halleder yoksa baska bir kombin mi ?
(12/08/2020, Saat: 14:22)AsakiR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cok tesekkur ederim tavsiyeleriniz ve ornekleriniz icin ama tek tek ornek olarak degil de mesela su agresiflikte bir tiras aletiyle su jilet kombini boyundaki yatik sakalda ise yarar gibisinden ornek verecek olsaniz ne tavsiye ederdiniz ? Mesela orta agrasif aletle agresif bir jilet mi boyundaki yatik sakali halleder yoksa baska bir kombin mi ?

Komşum benimde boyunda sakallar tam sağa kayıyor ve bazı yerlerde dönenler oluyor bende ilk başta ws alet ile baya sıkıntı yaşadım ama öncede yazdığım gibi baili 179 Astra yada perma jiletle çözdüm. Tabi bir süre arko hatta bir çok sabundan uzak durdum proraso yada Nivea gibi daha nemlendirici özelliği olan bir kremle tıraşın başında boyun altını 1-2 parmak yukarı sağa doğru çıkış yönünde alıyorum sonra diğer tarafları sakal çıkış yönünde alıyorum 2 perde de ise boyun altını komple çeneden itibaren aşağı doğru ama bastırmadan alıyorum. Ara sıra halen o bölgede tek tük tahriş ve batma olsada benim kombinim baili179 tto- paroraso mentol krem- yeşil Astra yada perma jilet oldu.
Kartallar yüksekten uçar
(12/08/2020, Saat: 14:22)AsakiR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cok tesekkur ederim tavsiyeleriniz ve ornekleriniz icin ama tek tek ornek olarak degil de mesela su agresiflikte bir tiras aletiyle su jilet kombini boyundaki yatik sakalda ise yarar gibisinden ornek verecek olsaniz ne tavsiye ederdiniz ? Mesela orta agrasif aletle agresif bir jilet mi boyundaki yatik sakali halleder yoksa baska bir kombin mi ?

Bende ilk bu soruları sorduğumda bana yöneltilen sorular şu şekildeydi. Cilt tipim nasıl. Sakal yapım nasıl. Alerjik durumum ne seviyede gibi. Fiyat uygunluğu ve tatminkarlık açısından 100 Tl altı bir komple bütçe hayal edersek Yuma tıraş bıçağı agresif bir alet ve persharp jiletle 1 en fazla 2 perdede işini çözer. Bu youtube daki yabancılar bile çoğu bu kombini yapıyor çünkü garanti kombinlerden. Ama çok hassas cildin varsa sakallarında sert deilse daha mild jilerleri deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsin. Fakat her tıraş arasına 1 -2 gün koy ki yeni tahriş olmuş cilde tekrar jilet vurup ekipmanda hata aramayasın. Teknik oturduysa yüz hazırlığında uygun ise yuma perma arko üçlüsü gayet hem ekonomik hemde uygun olur. Bulabilirsen mavi astrada perma yerine kullanırsan daha garanti olur. Şahsen ben şuan jiletli usturaya geçiş yaptım kanam olmasada hafif teknik eksiğimi hissediyorum. Oyüzden 2 güne bir tıraş oluyorum. 1 gün tıraş 1 gün cilt dinlendirme şeklinde. Ama şu konuda emin ol jilet ve alet tavsiyesi konusunda kimse bir fikir yürütemiyor. En fazla benim gibi kullandıkları ürün tecrübelerini paylaşa biliyor insanlar.
Benimde her tıraştan sonra boyun bölgemde aşırı tahriş ve kızarıklık oluyordu 3-4 farklı ekipman denedim sonuç hep aynı oluyordu. Sorunu şöyle giderdim: banyodan sonra tıraş olmadım, sabunu ılık suyla köpürtüm, boyun bölgemi kesinlikle fırçalamadım. Köpüğü fırçayı bastırmadan boyun bölgeme sürdüm tıraş makinasını yumurta hassasiyeti ile (bastırmadan) uyguladım. Tıraştan sonra soğuk su ile yıkadım. Sonuç sıfır tahriş. Bu tekniği uygularsan ekipman hiç faretmiyor.
(12/08/2020, Saat: 23:57)ati19 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benimde her tıraştan sonra boyun bölgemde aşırı tahriş ve kızarıklık oluyordu 3-4 farklı ekipman denedim sonuç hep aynı oluyordu. Sorunu şöyle giderdim: banyodan sonra tıraş olmadım, sabunu ılık suyla köpürtüm, boyun bölgemi kesinlikle fırçalamadım. Köpüğü fırçayı bastırmadan boyun bölgeme sürdüm tıraş makinasını yumurta hassasiyeti ile (bastırmadan) uyguladım. Tıraştan sonra soğuk su ile yıkadım. Sonuç sıfır tahriş. Bu tekniği uygularsan ekipman hiç faretmiyor.

Tarif: Hassas cilde karşı soğuk tıraş+ fırçayı yüze bastırmamak + tıraş aletini kuş tüyünü yüzde gezdirir gibi bastırmadan kesmek

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yatik sakal seiko 98 80,720 17/11/2019, Saat: 00:04
Son Yorum: TheCurseOfCurl

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: