Galat-ı Meşhur - Doğru bilinen yanlışlar
Galat-ı meşhur, kelime veya deyimlerin yaygın olarak yanlış bir biçimde kullanılması sonucu, doğrusunun yerini alması halidir. "Herkesin doğru bildiği yanlış" denebilir. Kaynak: Vikipedi

Günümüz konuşma dilinde, bazı kelime ve söz öbekleri, bir takım ses mutasyonlarına uğrayarak asıl anlamından uzaklaşmış, buna karşılık yaygın kullanımı genel kabul görmüştür. Bu mutasyona uğramış kelime ve deyimler üzerinde bir arkeolojik çalışma yapıldığında ortaya ilginç bilgiler çıkabiliyor.

İşte bunlara bir örnek; BAŞIN SAĞOLSUN

Bir yakını vefat eden kişiye teselli veya üzüntüsünü paylaşma babında söylene durur.
Şöyle bir baktığımızda "ölen öldü, sen sağ ol" ya da "kalan sağlar bizimdir" gibi aslında ölüm acısı yaşayan birisi için pek de yerine oturmayan bir anlam içeriyor. Hatta yakını vefat eden kişi de buna "dostlar sağolsun" gibi bir karşılık verir. Hani böyle "eyvallah, aman sizlere bir şey olmasın" gibi ilginç bir ifade.

Fakat kelimeler üzerine biraz araştırınca, eski anadolu türkçesinde, "baş" kelimesinin "yara" anlamına geldiği görülüyor. Diğer taraftan "sağalmak", şifa bulmak, iyileşmek anlamında. Yani deyimin aslı "başın sağ olsun" değil, "başın sağalsın". Yaran tez zamanda iyileşsin, acın dinsin anlamında bir temenni sözü. Deyim zamanla evrilerek farklı bir hale dönüşmüş.

Başlığa katkı yapacak komşularla, ilginç bilgilere sahip olabileceğimizi düşünüyorum.
Tıraş ile alakalı olarak en çok tıraş sonrası "sıhatler olsun" u "saatler olsun" olarak söylenmesi diyebilirim.
Forumda yanlış kullanıldığını hiç görmedim ama günlük hayatta bu yanlış çok yapılıyor.
Bir tane de benden gelsin. "Eşek hoşaftan ne anlar." sözünün doğrusu "Eşek hoş laftan ne anlar." Kemal Sunal, Hababam Sınıfı filminde espri amaçlı söylemiş ama toplumun diline yapışmış.
Tıraş oluyorum, o halde varım.
Kısa kes aydın havası olsun lafının doğrusu da kısa kes aydın abası olsundur.
TemeT NoscE
Çocukken söylemesi kolay anlamındaki "dile kolay" sözünü ben "dilek olay" anlar ve kendimce şaşılacak olay, çok kötü olay gibi anlamlar verirdim.
Bir de şu var: "Azimli sıçan duvarı deler"
Ayranı yok içmeye tahtiravalli ile gider s.çmaya.

Tahtırevan olduğunu öğreneli çok olmadı.
(24/08/2020, Saat: 17:53)muntazaman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ayranı yok içmeye tahtiravalli ile gider s.çmaya.

Tahtırevan olduğunu öğreneli çok olmadı.

Doğrusunu unutmuşsunuz komşum ; taht-ı revan olacak.
(24/08/2020, Saat: 18:36)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Doğrusunu unutmuşsunuz komşum ; taht-ı revan olacak.
@Sheeplessness Emin miyiz?
(24/08/2020, Saat: 19:26)muntazaman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Sheeplessness Emin miyiz?

Komşum takdir edersiniz ki tahterevallinin mobilizasyonu hacetlenmeye gitmek için yetersiz kalır. Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ergenlik döneminde doğru beslenme nasıl olmalı ? İnce 10 3,915 19/08/2020, Saat: 17:52
Son Yorum: İnce

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: