Tıraştan sonra bıyıklarım gözükmeye devam ediyor
Herkese merhabalar komşular,

8-9 aydır geleneksel tıraş ile ilgiliyim ve çoğu zaman her gün, nadiren de 2-3 günde bir tıraş oluyorum. Geleneksel tıraşa Merkur 34C ile başladım ve 1 ay önce artık elimin alıştığına, daha agresif bir makineye geçmem gerektiğine karar verdim. Çünkü Merkur ile son zamanlarda olduğum tıraşlarda bıyık bölgemin açıkça gözüktüğünü fark ediyordum. Bunu makinenin agresif olmamasına bağlayıp geçiştirdim.

1-1.5 ay önce Mühle R41 aldım. Sabun olarak Proraso, Muhle gibi kaliteli sayılabilecek sabunlar kullanıyorum. Jilet tercihim de ilk başladığımdan beri Silver Blue, 7 O'Clock gibi keskin jiletler oldu. Fırçam ise NOM markasının orta kalite sayılabilecek domuz kılı fırçası.

Gördüğünüz üzere ekipmanlarım gayet yeterli. Tıraş hazırlığımı da iyi yaptığıma inanıyorum. Lakin Merkur ile son zamanlarda yaşadığım problem R41 ile hala devam ediyor. Sorunum: Tıraştan sonra bıyıklarımın bir karartı, gölge şeklinde iğrenç bir şekilde görünmesi.

3 perdede tıraş oluyorum, hazırlığım ve köpüğüm gayet iyi oluyor. Her yerim sinek kaydı oluyor özellikle yanak bölgem. Hatta tıraştan sonra birisi beni yanaklarıma bakarak köse bile sanabilir, o kadar yakın ve temiz bir tıraş alabiliyorum yüz bölgemden. Sıfır tahrişle mükemmel bir tıraş elde edebiliyorum. Sorun bende veya tekniğimde mi diye düşündüm ama agresif bir makine ve jiletle 3 perdede bu kadar yakın ve tahrişsiz bir tıraş elde edebilmem tekniğimin de iyi olduğunu gösteriyor. Lakin bıyık bölgesi tam bir facia. Denemediğim yöntem kalmadı, gerdirme, farklı çıkış yönleri hesaplayarak kesme, farklı jiletler, farklı makineler, sabunlar, fırçalar... Ne denediysem fayda etmedi. İşin garip kısmı böyle bir şeyi hiç yaşamamışken son 2-3 aydır böyle bir şey yaşamaya başlamış olmam. İnanın hayatta en sevdiğim şeylerden biri olan tıraştan soğuyacağım yakında çünkü o bıyık kısmındaki karartı öyle iğrenç gözüküyor ki tıraş olasım gelmiyor artık. Yeni tıraş olduktan sonra beni gören herkes "Bıyıklarını kesmedin mi?" ya da "Bıyık mı bırakacasın orayı tam kesmemişsin." falan diyor. Ancak işin garip tarafı da şu ki, bıyık bölgesini aslında iyi tıraş ediyorum. Ne görünürde cilt üzerinde bir kıl kalıyor, ne de elime kıl var gibi bir his geliyor. Yakından bakıldığında ve elle kontrol edildiğinde bıyık bölgesinin de tıraşı oldukça yakın ve iyi ama o gölgemsi karartı yine de oluyor. Resmen derinin altında kalan kıl kökleri karartı şeklinde gözüküyor dışarıdan iğrenç bir şekilde.

Orta sıklıkta, yumuşak-çok hafif sert denilebilecek uysal bir sakalım ve bıyığım var. Sert veya çok yoğun bir sakal-bıyık da yok. İnanın aylardır her şey bir yana bu dert bir yana. O kadar büyük bir sorun oldu ki artık. Her sabah bu sefer olacak umuduyla tıraş olup yine olmayışını görmenin yarattığı hayalkırıklığını ancak gerçek tıraşseverler anlar. Eskiden terapi gözüyle baktığım, yarın olsa da yine olsam diye beklediğim hayatımın en keyifli rutini olan tıraş, artık bir işkenceye ve koca bir hayalkırıklığına dönüştü benim için.

Bu konuda bilgisi, tecrübesi ve tavsiyesi olanların yardımcı olmasını rica ediyorum.
Komşum ben de ilk başladığımda aynı sorunu tüm yüzümde yaşıyordum. Ben de sinekkaydı olsun kaygısıyla çok perde yapıyordum ve sakalı tersten alıyordum bu yüzden. Sonra umudu kestim nasılsa olmuyor diyerek 2 perde wtg ve xtg yaparak tıraşı bitirmeye başladım bari cildim yorulmasın diyerek. Bir kaç ay sonra atg ile alamadığım temiz görüntüyü wtg ile almaya başladım. Bunun sebebi olarak uzun vadede kartuşlu aletlerle tıraş olunduğunda ya da sakal tersten alındığında kıl kökleri bozuluyor ve daha yatık hale geliyor. Size tavsiyem görüntüyü kafaya takmadan 2 perde cildinizi zorlamadan tersten almadan tıraş olmanız. Bir kaç ay içinde sorunun azaldığını fark edeceksiniz. Kısa vadede bir çözüm aklıma gelmiyor.
Sheelessness komşuma aynen eksiksiz katılıyorum, kalıyor diyerek tersten alıp yüzümü mahvetmeye doğru giderken git gide doğru ekipman secimi ile hiç tersten almadan günlük tıraşta merkur 34g ile sorunsuz tertemiz sakal bile kalmadan tıraş oluyorum.Komsum belki eliniz çok alışmıştır ama tekniginiz yüzünüze uygun mu ? Hiç değiştirmeyi denediniz mi ? Ekipmaniniz gayet güzel belki ufak degisiklikler bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Keyifli tıraşlar dilerim.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(24/08/2020, Saat: 15:56)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum ben de ilk başladığımda aynı sorunu tüm yüzümde yaşıyordum. Ben de sinekkaydı olsun kaygısıyla çok perde yapıyordum ve sakalı tersten alıyordum bu yüzden. Sonra umudu kestim nasılsa olmuyor diyerek 2 perde wtg ve xtg yaparak tıraşı bitirmeye başladım bari cildim yorulmasın diyerek. Bir kaç ay sonra atg ile alamadığım temiz görüntüyü wtg ile almaya başladım. Bunun sebebi olarak uzun vadede kartuşlu aletlerle tıraş olunduğunda ya da sakal tersten alındığında kıl kökleri bozuluyor ve daha yatık hale geliyor. Size tavsiyem görüntüyü kafaya takmadan 2 perde cildinizi zorlamadan tersten almadan tıraş olmanız. Bir kaç ay içinde sorunun azaldığını fark edeceksiniz. Kısa vadede bir çözüm aklıma gelmiyor.

Teşekkürler komşum, ben de aslında aynısından şüpheleniyordum. Bu sorunun son 2-3 ayda ortaya çıkmış olması büyük ihtimalle sakal yapısındaki bir değişiklikten kaynaklanıyor. Bunun da sebebi her gün tersten almak olabilir diye düşünüyordum. Büyüklerimiz tersten kesme bir yerden sonra o da işlemez derdi de dinlemezdik. Belki de her Allah'ın günü 3 perde ve tersten almaktan ötürü bu hale geldi. Başka kısa vadeli çözüm önerileri gelmezse bu dediğinizi mutlaka deneyeceğim. Tecrübenizi ve tavsiyenizi paylaştığınız için çok teşekkürler komşum.

(24/08/2020, Saat: 16:01)Cem.O44 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sheelessness komşuma aynen eksiksiz katılıyorum, kalıyor diyerek tersten alıp yüzümü mahvetmeye doğru giderken git gide doğru ekipman secimi ile hiç tersten almadan günlük tıraşta merkur 34g ile sorunsuz tertemiz sakal bile kalmadan tıraş oluyorum.Komsum belki eliniz çok alışmıştır ama tekniginiz yüzünüze uygun mu ? Hiç değiştirmeyi denediniz mi ? Ekipmaniniz gayet güzel belki ufak degisiklikler bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Keyifli tıraşlar dilerim.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlginiz için teşekkürler komşum. Çok farklı teknikler, çok farklı yöntemler denedim ve kendime en uygun olanını bulduğumu düşünüyorum. Ama Sheeplessness komşunun da dediği gibi sanırım 8-9 aydır hemen her gün hem 3 perdenin verdiği yoruculuk hem de sürekli tersten almak böyle bir soruna yol açmış olabilir. Soruna dair başka bir çözüm önerisi gelmediği takdirde 8-10 gün tıraş olmayıp cildimi dinlendirdikten sonra tersten almayı bırakıp deneyeceğim.
Muhtemelen her gün 3 perde tıraş olmaktan dolayı böyle bir sorun yaşadınız. Eğer günlük tıraş olma zorunluluğunuz yoksa cildinizi bir süre dinlendirin ve sonra ilk tıraşı berberde ustura ile olun. Eğer aynı şekilde sorun olursa bir de berbere sorarsınız.
TemeT NoscE
Bıyık bölgesini aşağıdan yukarı doğru değilde 45 derece açıyla alabilirsiniz. Sağ tarafı sağa sol tarafı sola doğru. Ek olarak dudağınızı dille gerdirmeden serbest şekilde yaparsanız sıkıntı çekmezsiniz. Ben sadece orta kısmı ters alıyorum dikine onu da gerdirmeden serbest bırakarak. Çünkü gerdirince sakal dışarı çıkıyor. Kesiyorsunuz bırakınca içine kaçıyor ve batık ihtimali artıyor. Belki yardımcı olur komşularıma.

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Resim paylaşabilir misiniz?
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
zTpgJu.jpg

Buyrun, görüntü böyle.

daha 1.5-2 saat önceki tıraştan hemen sonrası bu halde. 3 perde ve tersten dahil bile bu kadar bariz bir bıyık kalıyor. Sanıyorum ki diğer komşuların dediği gibi aşırı tersten alma sonucu böyle bir sorun yaşıyorum.
(24/08/2020, Saat: 19:24)Ülker Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Buyrun, görüntü böyle.

daha 1.5-2 saat önceki tıraştan hemen sonrası bu halde. 3 perde ve tersten dahil bile bu kadar bariz bir bıyık kalıyor. Sanıyorum ki diğer komşuların dediği gibi aşırı tersten alma sonucu böyle bir sorun yaşıyorum.
Komşum bu bıyık değil tahriş.

https://zbm.co/u/9XRJPJ?r=333204178
https://beyfendi.org
@"Ülker" Görünürde kıl görünmüyor. sıkıntılı bir durum yok gibi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yıllar Sonra Bir Berber Deneyimi ekindgn 23 8,527 25/07/2021, Saat: 08:35
Son Yorum: Schumi
  Jiletleri Kullandıktan Sonra Nasıl Saklıyoruz Tahir 19 7,323 26/04/2021, Saat: 22:26
Son Yorum: onomasticon
  Tıraştan sonraki yeşillik piresis 54 65,647 21/04/2019, Saat: 19:39
Son Yorum: Karslı
Question Tıraş olduktan sonra baktığımda hep kalıntılar oluyor bymeister- 9 11,393 09/06/2012, Saat: 09:57
Son Yorum: bravoecho

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: