Ustura ve sert sakal için jilet tavsiyesi
Bir berbere gidip sakal tıraşı olun. eğer yüzünüz de belirttiğiniz kesikler olmazsa ( ki olmayacağıdan eminim ) sorun jilette değil , tekniğinizdedir. Permasharp kaliteli, keskin bir jilettir. Berberler in % 90' ı sakal tıraşında bunu kullanır. Ense de vs derby , rapira , shark kullanırlar. Ustura tıraşı emek , zaman ve tecrübe ister. Ayrı bir sanat o iş. Bence daha çok teknik çalışın. Jilet sahteyse de toptan kartela almak zorunda değilsiniz. Herhangi bir hırdavatcı da / nalburda vs 5 li paketler halinde satılır. 3-4 tl ya Permasharp alırsınız. O şekilde almanız daha sağlıklı olur. Ha siz benim tekniğim kusursuz ben farklı jiletler denemek istiyorum diyorsanız da yine Permasharp ( elinizdekinin sahte olduğunu belirttiğiniz için öneriyorum ) , Mavi- yeşil astra , Polsilver , Gillette Silver Blue, 7' o clock sarı , Nacet, Feather gibi jiletler denenebilir , bunların yanı sıra Personna Lab Blue , Crystal , Bolzano gibi jiletlere de bir şans verebilirsiniz ancak tekrar belirtiyorum. Jiletli ustura da en kör jilet dahi normal çift taraflı tıraş aletinden daha iyi netice verir. Birkaç başlıkta daha yazdığınız için belirttim bu hususu. Normal şartlarda ne derby jilet , ne Permasharp jilet tekniğiniz düzgünse derinizi vs kesmez. Kör jilet takılır , akıcılığı yoktur , atlama vs yapar, temiz tıraş vermez ama sizin belirttiğiniz hususlardan açıkcası bana sanki sorunun jiletle alakası yok gibi geliyor. Jiletin kaplaması cildinizi tahriş eder , kaşıntı yapar. Bunlar da bambaşka şeyler ancak siz durup dururken derinizi kestiğinden , yüzünüzü kanattığınızdan vs bahsediyorsunuz.
Derbye tekrar bir şans verdim. Önceden çok keskindi şimdi hiç keskin değil sakallar hala kaldı defalarca üzerinden geçmeme rağmen. Tek iyi tarafı tahriş etmedi ancak sakal gitmedi. Aynı derby aynı kalitesizliği. O yüzden çöpe atıp başka markalara gececegim.
(22/09/2020, Saat: 22:34)kaanayhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir berbere gidip sakal tıraşı olun. eğer yüzünüz de belirttiğiniz kesikler olmazsa ( ki olmayacağıdan eminim ) sorun jilette değil , tekniğinizdedir. Permasharp kaliteli, keskin bir jilettir. Berberler in % 90' ı sakal tıraşında bunu kullanır. Ense de vs derby , rapira , shark kullanırlar.  Ustura tıraşı emek , zaman ve tecrübe ister. Ayrı bir sanat o iş. Bence daha çok teknik çalışın. Jilet sahteyse de toptan kartela almak zorunda değilsiniz. Herhangi bir hırdavatcı da / nalburda vs 5 li paketler halinde satılır. 3-4 tl ya Permasharp alırsınız. O şekilde almanız daha sağlıklı olur. Ha siz benim tekniğim kusursuz ben farklı jiletler denemek istiyorum diyorsanız da yine Permasharp ( elinizdekinin sahte olduğunu belirttiğiniz için öneriyorum ) , Mavi- yeşil astra , Polsilver , Gillette Silver Blue, 7' o clock sarı , Nacet, Feather gibi jiletler denenebilir , bunların yanı sıra Personna Lab Blue , Crystal , Bolzano gibi jiletlere de bir şans verebilirsiniz ancak tekrar belirtiyorum. Jiletli ustura da en kör jilet dahi normal çift taraflı tıraş aletinden daha iyi netice verir. Birkaç başlıkta daha yazdığınız için belirttim bu hususu. Normal şartlarda ne derby jilet , ne Permasharp jilet tekniğiniz düzgünse derinizi vs kesmez. Kör jilet takılır , akıcılığı yoktur , atlama vs yapar, temiz tıraş vermez ama sizin belirttiğiniz hususlardan açıkcası bana sanki sorunun jiletle alakası yok gibi geliyor. Jiletin kaplaması cildinizi tahriş eder , kaşıntı yapar. Bunlar da bambaşka şeyler ancak siz durup dururken derinizi kestiğinden , yüzünüzü kanattığınızdan vs bahsediyorsunuz.

Evet hocam haklısınız. Jilet kadar insanın tecrübesi de önemli. Ben çok iyi bir usta değilim ustura konusunda ancak ufak tefek tahrişler dışında çok da kötü kullanmam usturayı. Sahte dediğim ürün ustura da bir tarafı yüksek bir tarafı alçak duruyordu ve usturaya çok zor giriyordu. Bir şey olmaz düşüncesiyle 3-4 kere her defasında paketteki yeni yarım jiletle tıraş oluyordum. Her traşımda yüzümü anlamsız derecede, jileti zorlamadigim halde noktasal kanatıyordu. Biliyorsunuz, usturayı yatay ekseninde kullanılırsa ölüm fermanı imzalanması demek olur, ben hiç kaydirmadan tıraş olduğum halde farklı noktalarda önemsiz ama belirgin iki çizgi oluştu. Aynı tıraşta ise artık sinirden mi neyden benim hatamla bıyık bolgesinde biraz daha derin bir çizik attım. Yani benim hatam olsa da kesinlikle jilette problem olduğunu anlayıp hemen çöpe attım.

Bugün de daha guvenilir bir yerden 10'lu derby usta alıp tıraş oldum. Tabii ki eskisi gibi anormal bir durum olmadı. Ancak sanki tek bıçaklı permatikle tıraş olmuşum gibi kıllar kaldı. Hatta bazı yerlerde 2-3 kere geçmek zorunda kaldım kılların gitmesi için. 3 perdede tıraş olduğum halde usturanın verdiği tıraş keyfini nispeten yakaladım. Bunda da jiletin hata payı olduğu yüksek. "ustura jiletli alette daha iyi netice verir" den kastınız sinek kaydı tıraşı ustra her zaman daha iyi yapar mıdır? Öyleyse ben bunu hiç beceremiyorum, yanakları hem düz hem tersden alınca sinek kaydı oluyor ancak ne kadar da uğraşsam çene yanları ve boyun altında her zaman kıl kalıyor.
@"shopol21" komşum, belirttiğiniz konuda ki sıkıntının aynısını bende yaşadım. Sakal kalıntısı bende de çok oluyordu. Sizden ricam YouTube'dan berberbey'in videolarını bol bol izleyin. Zamanla eliniz alışacak ve pürüzsüz bir tıraş olacaksınız.
Keyifli tıraşlar.
Bence ustura
(24/09/2020, Saat: 02:14)Erdi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"shopol21"  komşum, belirttiğiniz konuda ki sıkıntının aynısını bende yaşadım. Sakal kalıntısı bende de çok oluyordu. Sizden ricam YouTube'dan berberbey'in videolarını bol bol izleyin. Zamanla eliniz alışacak ve pürüzsüz bir tıraş olacaksınız.
Keyifli tıraşlar.

Berberbeyin videolarını denk geldikçe izliyorum zaten. Aynı tekniğe göre kesmeye çalışıyorum. Bir müddet daha uğraşacağım, olmazsa artık en az tahrişle tıraş olmayla uğraşacağım.
Lord veya asco öneriyorum.Usturada çok konforlular.Fazla keskin değiller,el becerisi oturana kadar sorunsuz kullanılabilirler.
(22/09/2020, Saat: 20:17)shopol21 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba. Burada konuda bahsettiğim permasharp jilet sahte çıktı galiba çünkü durmadan yüzümü noktasal kanatıyordu ve usturayla yüzümü çizerek yaraladım.

Dışarıda sadece derby ve permasharp bulunduğu için ve bu jiletleri kullanmayacağım için razorustan almaya karar verdim. Razorustan hangi jileti tavsiye edersiniz?

Komşum '' VOSKHOD '' öneriyorum şiddetle. Keskinliği güzel konforu çok muazzam ve jiletin özelliğinden dolayı teflon kaplama kendileri; tıraş sonrası pürüzsüzlük hissi harika. Ben her gün parker srx ustura ve bu jilet kombini ile günlük tıraş oluyorum. Çok öenmli toplantım olduğunda noktasal kanama bile istemediğimde R41 Voskhod kombini yapıyorum. Malum beyaz gömlek yaz aylarında. Çok memnun kalırsın ve şunu belirtmek istiyorum. Sakallarım çok sert ve normalin bir tık üstü sıklıkta. Razorustan Noyan Bey'in tavsiyesi üzerine aldım ve çok memnunum. Ön hazırlık olarak sabunun kendi suyunu ( TABAC Sabun ) kullanıyorum ve sıcak su yerine soğuk su tıraşını tercih ettiğimden proraso tıraş öncesi kullanıyorum. Hiç hazırlık yapmadan yüzümü ıslatıp sentetik fırçayla sabunu köpürtüp ustura tıraşı olmuşluğum da var. Voskhod menun eder diye düşünmekteyim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,744 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,021,544 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Jilet Tavsiyesi Aedan 221 157,780 25/08/2023, Saat: 10:20
Son Yorum: sohayli
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,255 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii
  Jilet Stoku ne kadar olmalı? erdsde 59 32,418 31/05/2023, Saat: 17:20
Son Yorum: arandur