Dorco Super Sharp
Bu gece Dorco Super Sharp ile ilk tıraşımı oldum.
İlk defa deneyecek olmam nedeniyle son haftalarda Nacet ile yaşadığım sorunlarda tıraşın ortasında jilet değiştirmek işi olmasın diye bir tarafa da yeşil Astra takılı bir aleti hazır kuvvet bekleterek tıraşıma başladım. Sabun Proraso beyaz seri, alet Şıkbay ..

Oldukça iyi bir tıraş çıkardı, keskinlik hafif bir nebze az, ama kör değil, daha da önemlisi çekme çekiştirme yapmadı. Gayet güzel bir tıraş çıkardı. Tahriş hemen hemen hiç yok, yüzde bırakılan sakal yok. Kesim hissiyatı güzel. Bu hissiyat oldukça dengeli, zira çene bölgesinde bir küçük hata yaptım ama kesme / dalma yapmadı.

Kullandığım alet de çok iyi sayılmaz, Şıkbay 3 parçalı plastik tıraş aleti ile kullandım. Sonrasında Yuma ve DE89 ile de deneyeceğim. Sanırım WS'ye uymaz, zaten alet mild, jilet de mild olunca sonuç alamayız gibi görüyorum. Agresiflik derecesi yüksek aletlerle uyum sağlaması kuvvetle muhtemel bir jilet.

İkinci bir tıraşı yine aynı rahatlıkta çıkarır gibi duruyor ama bunu sanırım o zaman görmek lazım.
Eldeki 5'lik kutuyu bitirince bir kaç paket daha alıp koyacağım bakalım.

Bir treet veya astra'dan kullanımda bir derece daha geride diyebiliriz. Evet, üst kalite bir jilet değil, bir Perma Sharp ile kıyaslanamaz, ama bendeki jiletlerden bakarsak bir Shark, Derby Usta ve Premium'dan çok daha iyi, özellikle aynı fiyat segmentinde olmalarına rağmen ..

Ama biliyoruz ki jiletler kişiye özel bir alandır. Benim Dorco'yu iyi bulmam herkese de iyi gelecek demek değil ..
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]
Ben bu jileti oldukça beğendim. Astra yeşil ile aşağı yukarı aynı karaktere sahip. Astradan biraz daha keskin ve biraz daha kibar bir jilet. Çok keskin bir jilet değil ama sakala saplanma veya takılma sıkıntıları olmadığı için derby usta gibi yumuşak jiletler yerine tercih edilebilir.
Geçen Ulus'ta gezerken, esnafın biri eline mikrofonu almış: ''ne alırsan 2 lira, en kaliteli ürünler 2 lira'' diye söylüyordu. Tezgaha yanaştım, bu jiletlerden vardı. Bir tane aldım. Dün deneyeyim dedim. Katze usturada denedim, gayet başarılı sonuç verdi. Tahriş felan da olmadı. Güzelde temizledi 4 günlük sakalı. Jilet, alıştığımız Derby Usta'dan felan daha kalın, kesim hissi güzel. Stok yapılır mı şimdilik bilemeyeceğim, bakalım sakallar uzarken kaşıntı felan yapacak mı zamanla göreceğiz.
Bence ustura
@"Erdi" komşum tamda almayı düşünüyordum, teşekkürler paylaşım için.
(06/09/2021, Saat: 22:52)abdussamedy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Erdi"  komşum tamda almayı düşünüyordum, teşekkürler paylaşım için.

Ben teşekkür ederim, keyifli forumlar
Bence ustura
Mümkün olduğunca daha doğru değerlendirebilmek için 3 farklı paketten 3 er adet ve her biriyle de 2 şer kez olmak üzere toplamda 18 tıraş ve düzeltmelerini gerçekleştirdim. Öncelikle agresif makine veya usturalar için daha uygun bir jilet olarak değerlendirdim. İlk tıraşta jilete sıcak su temas ettirmeyip pahlanmasını soğuk suyla tamamlarsanız ikinci tıraş daha güzel hissettiriyor. Keskinlik konusunda zayıf kalan bir jilet. 3 üncü tıraşı zorlamanızı tavsiye etmem. Hemen hemen bütün agresiflik derecelerinde diğer şartları sabit tutmaya çalışarak değerlendirmeye çalıştım. 9 adet jilet ten ikisinin ağzı bozuk çıktı. Isırma ve tahriş yaptı. Bu gibi durumlarda şap taşının yüzeyini kullanarak düzeltme yaparım. Hiç kullanmadan jilet atmayı engeller. Sonuçta üst segment bir jilet değil. Ama stoklarda bulunması gerekli mi? Bana göre aynı fiyat seviyesinde daha iyi jiletler var.
Kullanım ömrü berbat olan jilet. Tek kullanımlık olacak ise seyrek sakallılar veya hassas ciltliler için önerebilirim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Dorco Prime sfenks 20 9,838 07/03/2024, Saat: 20:10
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,289 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,013,700 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Gillette 7 O'Clock Super Stainless Double Edge (Yeşil Paket) koolandgang 50 43,494 24/04/2023, Saat: 15:43
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Gilette 7 O' clock Super Platinium ohtararan 32 40,784 23/04/2023, Saat: 21:20
Son Yorum: Mecanica
  RAPIRA SUPER STAINLESS (pembe/mavi/siyah) RUSYA eggman 261 268,865 10/11/2022, Saat: 17:41
Son Yorum: Johny White
  The Gentleman Super Platinum / Made in India dramahlas 10 4,400 30/10/2022, Saat: 20:51
Son Yorum: cavenaut
  Ladas Super Stainless Lord Sparhawk 35 31,309 20/04/2022, Saat: 18:07
Son Yorum: exselans
  Crown Super Stainless Blades FearOfATG 4 4,501 12/10/2021, Saat: 00:48
Son Yorum: Murathan Kurt
  Rapira Super Stainless Lord Sparhawk 8 22,167 23/09/2021, Saat: 23:15
Son Yorum: Oldstyle

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: