Herkese Merhabalar
Öncelikle Herkese Merhabalar,

22 yaşında, İstanbul'da yaşayan bir öğrenciyim. Her ne kadar 4 yıldır sakallarımı kessem de 2 ay önce geleneksel tıraşa başlamadan önce düzenli tıraş olmuyordum. Üstelik sakal bırakmayı sevmememe ve hem kendim hem de çevremdekiler tarafından temiz bir yüzün bana daha çok yakıştığı düşünülmesine rağmen. Bunun sebebi de kartuşlu ya da elektrikli makinelerle yaptığım tıraşın benim için keyifli bir uğraştan ziyade vaktimi ayırmam gereken meşakkatli bir iş olmasıydı.

Aslında DE makinelerle 1.5 yıl kadar önce tanıştım. Sinekkaydı tıraş olduğum bir gün arkadaşım "Ooo, tersten de mi aldın" dedi. Sonra yanağıma dokununca tersten almadığımı anladı tabii Big Grin. O zamana kadar hep WTG giden ben ATG'yi denemeye karar verdim. Zira her ne kadar sık tıraş olmasam da pürüzsüz ten hissini seviyordum. Ama kartuşlu makineyle, özellikle de yüz bölgesinde ATG gitmek bana hiç uygun değilmiş çünkü kıllarımı çok fazla çekiştirdi. Ben de internetten tıraş nasıl olunur diye araştırırken, ATG'nin kıl batmasına yol açabileceğini, bunun için en iyi çözümün de geleneksel DE makineler olduğunu öğrendim. İyi tamam dedim, zaten Mach 3'lerden sıkılmıştım, yakındaki Gratis'ten bir Wilkinson Classic plastik DE makine aldım. Fakat o aralar bunu normal tıraştan ziyade kartuşlu makineyle olduğum asıl tıraşın üstüne tamamlayıcı bir ATG geçiş için kullanıyordum, bayağı da memnundum. Sonunda üşengeçlik yine baskın geldi, ayda bir olduğum tıraşlara geri döndüm.

Ta ki COVID-19 araya girene dek. Pandemi döneminde okullar bittikten sonra Tokat'a, köye gittim ve tam manasıyla Robinson Crusoe'ya döndüm: 3 ay saçı sakalı koyverdim. E bayram geldi çattı, kesmem gerekti. Ben de önce kartuşlu denedim ama mümkün değil, 2 cm gitmeden tıkanıveriyor makine. Baktım olacak gibi değil, önce berber tipi saç tıraş makinesiyle kısalttım sonra kartuşlu makineyle kestim. Sonra da kendi kendime düzenli tıraş olmaya karar verdim. O aralar reddit'te bu konuyu araştırmaya karar verdim. Bir de ne göreyim, ben burada Nivea, Gilette bakınırken elin Amerikalısı İngilizi Derby bıçakla, kırmızı kağıtlı Arko'yla tıraş oluyor. Öncesinde ekşisözlük'te de ıslak tıraşın methedildiğini görmüştüm, yerli ürünlerin yurt dışında da hatırı sayılır bir ünü olduğunu görünce özüme dönmeye karar verdim Big Grin. Tokat'ta birkaç tane süpermarkette yaprak jilet görmüştüm, İstanbul'a gidince de buna güvenip market market dolaşmaya başladım ama yok. Ne Migros, ne Carrefour ne de başka büyük marketlerde yaprak jilet satılıyor. Tam umudumu kesmişken köşedeki küçük büfeye de gireyim dedim ama hiç beklentim yok tabii. Yaprak jilet sordum, kadın var deyince teyit etmek için "Hani şu eski tip makinelerde kullanılan, çift taraflı falan" derken kadın "Evet, biliyorum, var bizde" dedi. Sonra da Permasharp'ı çıkardı. Koskoca marketlerde bulamadığım jilet köşedeki büfede vardı.

Eve gidince koşa koşa Wilkinson'u dolaptan çıkardım, Permasharp'ı takıp tıraş jeliyle tıraşımı oldum. Baktım keyif alıyorum, biraz araştırma sonucu Omega S-10018 Sentetik Fırça; BIC, Astra ve Shark jilet paketi(önceden elimde Permasharp ve Wilkinson da vardı) ve tabii ki Arko çubuk sabun aldım. Sonradan Arko ve Derby tıraş kremleri de edindim. Önceden bıyıklarım yemeğe girmedikçe tıraş olmayan ben, artık uzasa da kessem şu sakallarımı diye bekliyorum. Bu halimden de oldukça memnunum. Hala daha tekniğim tam manasıyla oturmuş değil ama öğrenmeye istekliyim. Uzun bir yazı oldu, kusura bakmayın. Geleneksel Islak Tıraşla alakalı böyle bir bilgi hazinesi oluşturduğunuz için hepinizin ellerine sağlık, çok teşekkür ediyorum.

Bitirmeden önce ufak bir soru sormak istiyorum. Bütçem pek geniş olmadığı için mümkün olduğunca başlangıç seviyesi ürünleri tercih etmiştim. Fakat iki ayın sonunda geleneksel tıraşın benim için gelip geçici bir heveste ziyade keyif aldığım bir hobi olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı hazır biraz para da biriktirmişken ekipmanımı geliştirmeyi ve koleksiyonumu genişletmeyi düşünüyorum. Şu an elimde Wilkinson Classic(plastik) tıraş makinesi, Omega S-10018 Sentetik Fırça, Arko Tıraş Sabunu ve Arko ve Derby Tıraş kremleri var. Bunların yanına/yerine
  • Edwin Jagger DE89 tıraş makinesi
  • Proraso ve Tabac(çubuk) tıraş sabunları
  • Ali Bıyıklı Şap
  • Proraso Tıraş Sonrası Hassas balsam
almayı düşünüyorum. Ne dersiniz, sizce gerekli bir alışveriş mi yoksa israf mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.
I never said it was a good joke! I'm just playin' along with the gag.
Merhaba, öncelikle aramıza hoş geldiniz. Tanışma yazınızı keyifle okudum, elinize sağlık :-)
Yeni malzeme almaya gelince, aslında şu anda geleneksel tıraşta yolunuza nasıl devam edeceğiniz konusunda çok ince bir sınır çizgisinin üzerindesiniz. Çizgiyi aşmayıp yerinizde kalırsanız, elinizdeki malzemeler tıraş olmak adına yeterli malzemeler ve dahasına gerek yok. Ama diğer tarafa geçerseniz, hobiye evrilmeye başladığını sizin de hissetmeye başladığınız noktaya adım atacaksınız ve hem ufkunuz daha da genişleyecek hem de yeni malzemelerle bu işten daha da keyif alacaksınız Smile İkinci seçeneği seçmeye karar verecek olursanız, almayı düşündüğünüz malzemeler f/p olarak oldukça başarılı ürünler. Alternatif ararsanız da forumda göz gezdirmeye devam edin.

Yolunuza ne şekilde devam ederseniz edin, tıraş keyfiniz eksik olmasın. Mutlu tıraşlar dilerim.
So far so good..
Hoş geldiniz. Yazınızı ben de keyifle okudum. Almayı düşündüğünüz ürünler uygun görünüyor. Sadece alternatif olması açısından sabun olarak Cella olabilir. Şap olarak da Osma ya da Zaza düşünebilirsiniz. Ali Bıyıklıdan çok daha kaliteli ve uzun ömürlü. After shave olarak balsam istiyorsanız Niveanin balsamlarına göz atabilirsiniz daha uygun fiyatlı olsun isterseniz. DE89 için zaten söylenecek birşey yok. Forumun satılık ilanlarına da bir göz gezdirin isterseniz. Tıraş keyfiniz daim olsun.

@"ahbap" komşum o çizgi bence çoktan geçilmiş gibi duruyor Smile
@"atmacao" komşum bana da öyle geldi ama ben yine de uyarayım dedim Big Grin Zehir fena yayılmış, üzülerek söylüyorum ki gerisi gelecek Smile
So far so good..
@"ahbap" hoş bulduk komşum. @"atmacao" komşumun da belirttiği gibi galiba o çizgiyi çoktan geçtim çünkü hala arada sırada olduğum kartuşlu tıraşların geleneksel tıraşın yakınlık ve temizlik hissini veremediğini fark ettim. E dedim madem böyle devam edeceğim, bari Arko'ya göre biraz daha üst sınıf ürünleri de deneyimleyeyim. Ürünler konusundaki bilgiler için çok sağ olun, hafta sonuna kadar bekleyip bunun kadınların kıyafet alışverişi gibi bağımlılık olmadığı konusunda kendimi bir süre daha kandırmaya çalışacağım Big Grin Cuma günü siparişlerimi vereceğim galiba.

Çok teşekkür ederim, ben de size mutlu tıraşlar dilerim.
@"atmacao" hoş bulduk komşum. Cella sabunu bir süre düşündüm ama internet üzerinde uygun fiyatlı bulamadım, ondan dolayı da şimdilik pek düşünmüyorum. Şap konusunda da, altı üstü şap taşı diye biraz ucuza kaçıp o bütçeyi daha kaliteli bir balsamda kullanayım dedim. Satılık ilanlarına da öneriniz üzere göz attım ama ilk sağlam aletimi sıfır almak istiyorum açıkçası. Ama özellikle sabun için düşünebilirim, oldukça güzel fırsatlar ve seçenekler var. Önerileriniz ve değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum. Keyifli tıraşlar dilerim.
Hoş geldiniz komşum
ben size şap önermem ama illaki istiyorum diyorsanız osma şap alın
sabun ve after shave olarak size prorasonun kırmızı serisini öneririm
alet olarakta eğer uzun sap hoşunuza gittiyse merkur 47c ye bir göz atabilirsiniz
Hosgeldiniz.
Israf konusu tartismaya acik Smile Proraso/cella/tabac guzel urunler. Koku hassasiyeti/onceliginize gore istediginizi secebilirsiniz. After shave olarak Nivea veya L'oreal'in urunlerini de dusunebilirsiniz. Ozellikle tiras aleti konusunda forum 2.el ilanlarina da goz gezdirin. Ilgili konularda da dusundugunuz urunlere ait bol bol yorum bulabilirsiniz.
Keyifli tiraslar.
Aramıza hoş geldiniz komşum keyifli forumlar
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Hoşgeldiniz. Keyifli sohbetleriniz ve tıraşlarınız olsun.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Herkese selamlar alimarcaa 0 728 22/07/2023, Saat: 14:23
Son Yorum: alimarcaa
  Herkese merhabalar altın porsuk 2 586 08/07/2023, Saat: 21:54
Son Yorum: altın porsuk
  Merhabalar! Cascada 5 1,602 27/06/2023, Saat: 05:44
Son Yorum: Cascada
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,695 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhabalar EnverCan Enver Can 3 630 07/05/2023, Saat: 15:11
Son Yorum: sfenks