Şap Taşı / Alum Block
Arkadaşlar bu şap taşıyla tuz sabunu aynı şey mi? Şap da bir çeşit tuzmuş bildiğim kadarıyla. Elimde bir tuz sabunu var bir kere tıraş sonrası sürdüm çok fena yaktı. Zaten yüze sürülmesi tavsiye edilen bir şey olduğu için bir şey olmaz diye düşündüm. Bu konu hakkında bilgisi olan ya da deneyen var mı?
Merhabalar,

Tuz sabunu ile şap taşı birbirinden oldukça farklı. Şap taşı porasyum alüminyum sülfat mineralinden oluşuyor, tuz sabunu ise sabunun yapım aşamasında içerisine kaya tuzu ( sodyum klorür, potasyum klorür ve eser miktarda bakır demir vs.) katılan normal sabun aslında.

Ikisi de antiseptik ve kılcal damarları kapatıyor ama şap taşı genelde safa yakın, kaya tuzunun içerisinde ise zararlı veya alerjen maddeler olabilir.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Çok teşekkür ederim hocam şap taşı alayım en iyisi Smile
(14/11/2017, Saat: 05:29)oguz han Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar bu şap taşıyla tuz sabunu aynı şey mi? Şap da bir çeşit tuzmuş bildiğim kadarıyla. Elimde bir tuz sabunu var bir kere tıraş sonrası sürdüm çok fena yaktı. Zaten yüze sürülmesi tavsiye edilen bir şey olduğu için bir şey olmaz diye düşündüm. Bu konu hakkında bilgisi olan ya da deneyen var mı?

8b9263132c3c5f6fe616d92d2105669e.jpg
e8eeb501443a2b80b346f380e2da397c.jpg

Tuz sabunu tıraştan öncede yüzünüze sürseniz 5 dakika boyunca yüzünüzü yakacaktır.Birkaç kullanımdan Sonra cildiniz alışabiliyor.Tıraştan sonra ise zaten tıraşla hassas hale gelen cildi daha fazla yakar.Doğal tuz sabunu cilt hastalıklarında kullanılır.Tıraş öncesi kullanırsanız tahrişi azaltır.Pek tıraşa yönelik değil.Şap almak sizin için daha uygun olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Zaza şapı görünce bizim Ali Bıyıklı ve İHA geldi gözümün önüne. Kesinlikle önceki kalitesinde değil bu şaplar. Zazaya göre neredeyse beyaz sofra tuzu renginde görünüyor bendeki Ali Bıyıklı şap. Seneler önce aldığımı hatırlıyorum o aynı Zaza gibi görünüyordu.
Birisi potasyum aluminyum silikat, diğeri sodyum klorür . akraba bile değiller.
Ben 1 aydır şap taşı kullanmıyorum. Zaten makine/ sabun/jilet cilde uygun seçilince ve teknik oturmaya başlayınca tahriş oluşmuyor ve şapa ihtiyaç azalıyor.

Şap yerine as, balm, haftada 1,2 kere Cadı fındığı kullanılabilir.

Ayrıca her tıraştan sonra şap kullanmak cildimi fazla kurutmuştu. O da bırakmamda etken oldu
(20/11/2017, Saat: 20:31)Dragon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben 1 aydır şap taşı kullanmıyorum. Zaten makine/ sabun/jilet cilde uygun seçilince ve teknik oturmaya başlayınca tahriş oluşmuyor ve şapa ihtiyaç azalıyor.

Şap yerine as, balm, haftada 1,2 kere Cadı fındığı kullanılabilir.

Ayrıca her tıraştan sonra şap kullanmak cildimi fazla kurutmuştu. O da bırakmamda etken oldu

Elma ile armut kadar farklı şeyler. Tercih farklı bir konu.
(20/11/2017, Saat: 20:43)protti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elma ile armut kadar farklı şeyler. Tercih farklı bir konu.

Sizin gibi düşünmüyorum komşum. Ben Şapı çok aşırı tahrişli durumlarda kullanıyordum ama her tıraşta kullanınca boyun altı bölgesinde sıkıntı/kuruma oldu.

Bu duruma Vegan/artizan sabunlarla çözüm buldum. Sabunu tıraştan sonra yüze as niyetine sürüp bekletince şapa gerek kalmadı. Bir de aşırı tahriş durumunda Cadı fındığı şaptan daha etkili oluyor. O zaman şap sürmemi gerektirecek bir durum kalmıyor. Kesik ve kanama(nerdeyse hiç olmuyor) olursa da kan taşı olayı çözüyor. Şapa ihtiyaç kalmıyor. Yani sonuç odaklı bakınca elma armut değil aynı benim için Smile
Geleneksel tıraş ömrümde hiç kantaşı vb. hiç kullanmadım.
Ayrıca, tıraş olmadan önce de sanki bir yerler kesilecek ve kanlar akacak beklentisine çanak tutma gibi algılıyorum.
Eyyy kantaşı, hazır ol az sonra yüzümde kesikler oluşacak denilir gibi..

Diyelim ki, yine de bir kesik oluştu, yaptığım şey şu : kağıt mendilden minicik bir parça kopararak kanayan yerin üzerine yapıştırıyorum.
10-15 dakika geçtikten sonra da kesikten kan akışı tamamen duruyor ve hatta kuruyor, ardından da tahriş etmeden kağıt mendili alarak yerine krem sürüyorum ve olay bitiyor.

Bu yazdıklarıma tepki verenler de olabilir. Smile)

E n v i r o n m e n t a l i s t

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  OSMA ALUM BLOCK bravoecho 41 41,915 02/12/2022, Saat: 19:41
Son Yorum: thatwickerhat
  PARKER PLASTİK KUTULU ŞAP TAŞI 120GR ATEGO06 10 5,188 27/02/2020, Saat: 18:07
Son Yorum: DenizKSK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: