Şap Taşı / Alum Block
Ben doktor değilim bu yüzden tip üzerine bilimsel makale okumuyorum komşum. Benim bu konudaki bilgim medyadaki okuduklarım ve seyrettiğim programlardan ibaret. Sizin aliminyumun saglik üzerine etkileri konusunda bilimsel bilginiz varsa bunu bizimle paylaşmanızı isterim. Hepimiz için faydalı olur
Zaten soruyu bu yüzden sormuştum.
tartışma açmak amacım değil, ancak kimyasal bileşikler içindeki elementlerden farklı özellik gösterir. en basit örnek sofra tuzu. sodyum tek başına su ile patlarken, klor ile birleşince lezzetli bir tuza dönüşüyor ve patlamıyor. hidrojen tek başına yanıcı bir gaz, ama oksijenle birleşince su oluyor, yanmıyor gibi.

tek başına aluminyum vucuda zararlı olabilir ayrı bir tartışma konusu, ancak diğer elementlerle birleşip şap olarak kullanıldığında bir zararı yok.
Alzheimer-alüminyum ilişki belirsiz bir konu. Alüminyumdan dolayı mı alzheimer olunuyor, yoksa alzheimer olunduğu için mi beyinde alüminyum tutuluyor, ispatlanabilmiş bir veri yok. Tereddüt ediliyorsa kullanılmayabilir tabii.
(08/11/2021, Saat: 13:55)taka Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben doktor değilim bu yüzden tip üzerine bilimsel makale okumuyorum komşum. Benim bu konudaki bilgim medyadaki okuduklarım ve seyrettiğim programlardan ibaret. Sizin aliminyumun saglik üzerine etkileri konusunda  bilimsel bilginiz varsa bunu bizimle paylaşmanızı isterim. Hepimiz için faydalı olur

O zaman durum şuna kalıyor. Siz sadece duyumlar ve tv'de gördükleriniz üzerine aluminyum zararlıdır kanaati getiriyorsunuz. Halbuki işin aslı öyle değil. Bu meseleyi şap zararlı mı konusunda da zamanında yazışmıştık. Araştırabilirsiniz. İlaveten ilgilendiğiniz bir konudaki gerçekleri öğrenmeniz için doktor olmanıza gerek yok. Kendi kendinize araştırmanızı yapıp sonuçlara ulaşıp kendi kararınızı verebilirsiniz. Kulaktan kulağa bahsi geçen bu aluminyum alzheimer yapar muhabbeti eski ve vasat bir akademik çalışmaya dayanıyor. Alzheimerlı hastaların beyin dokularında aluminyum metali biriktiğini görüyorlar ve "aluminyum alzheimer'a sebep olabilir" hipotezini ortaya atarak makaleyi sonlandırıyorlar. Halbuki alzheimer tedavisinde kullanılan ilacın bizzat beyinde aluminyum birikimine de neden olabileceğini söylüyor, ama bunu sonuçla bağdaştırmıyorlar. Yani ortaya atılan kanıtsız bir hipotez üzerinden insanlar yıllarca aynı şeye inanıyor. Ayrıca burada bahsedilen aluminyum metali ile aluminyum tuzu farklı bileşikler. Aynı şey değiller. Vücutta emilimleri de farklı. Yani biraz araştırmak lazım.

Bugüne kadar yapılan sayısız çalışmada aluminyum metalinin doğrudan alzheimer ile ilişkisi kurulamamıştır. Benzer koşullarda yapılan bazı deneyler yüksek doz aluminyum metalinin alzheimer ile ilişkisinin olabileceğini öneririken, diğerleri bir ilişki görememiştir. İlişkili olduğu söylenen testler yinelendiğinde yinelenen aynı sonuçlar alınmamıştır. Coğrafi olarak aluminyumu yüksek olan bölgelerde insanlar üzerinde yapılan testlerde bir ilişki kurulamamış, o bölgelerde de daha fazla alzheimer vakası olduğu gözlemlenmemiştir. Yani kanıtlanmış bir sonuç bulunmuyor.

Hem biz şapta aluminyum tuzundan bahsediyoruz. Doğal bir tuz minerali olan ve antik mısırdan beri insanlık tarafından düzenli kullanılan bir kristalden. Tuz ile metalin kimyasal yapıları ve vücut emilimleri farklıdır. Aluminyum potasyum sülfat yani şap, antibakteriyel ve antiviral özelliklerinden dolayı çok uzun zamandır aşılarda güçlendirici madde olarak kullanılmaktadır. Hatta geçen sene ülkemizde bununla ilgili bir akademik çalışma da yapılmış ve tübitakta yayınlanmış. Şapın bu etkilerinin covid iyileşme sürecinde vücuda yardımcı olup olmadığını görmek için bir grup kişi üzerinde deney yapılmış. Normal grupta ölenler olurken, gıda takviyesi olarak şap verilen grupta ölüm olmadığı gibi iyileşme hızının da daha yüksek olduğu not edilmiş. İlginç bir çalışma buradan okuyabilirsiniz.

https://journals.tubitak.gov.tr/medical/...09-140.pdf

Eğer genel anlamda aluminyumdan çekiniyorsanız o zaman çay, patates, havuç, kabak, muz, marul, ıspanak ve bilimum paketli gıdalar da tüketmemenizi öneririm ki bu ve benzeri başka pek çok gıdalar doğal olarak yüksek oranda aluminyum içerirler. Ayrıca içme suyunda ve deniz ürünlerinden de aluminyum yüksek oranda görülebiliyor.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
hocam linkini verdiğiniz makaleyi görmemiştim. Teşekkürler. Buna benzer kullanımı olan başka mineraller de var. Gümüş, altın çözeltileri vb. de aynı şekilde kullanılıyor. Kısacası ne varsa eskilerde var gibi.
Arkadaşlar şap taşı koltuk altı ve kasık bölgesinde nasıl kullanılır. Bilen var mı?
(23/02/2022, Saat: 23:39)Mustafa40 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar şap taşı koltuk altı ve kasık bölgesinde nasıl kullanılır. Bilen var mı?

Merhaba. Şahsen evvelden aldığım ucuz şaplari dediğiniz şekilde tatbik ediyorum. Genellikle duş sonrasında. Ama surata sürdüğümün aksine bekleyip yıkamaya girişmeye gerek duymayıp olduğu gibi bırakıyorum. Ama normal bir roll on'un aksine her gün kullanmak gerekiyor.

Bunun dışında ıslaklık gerekmemesi açısından bir sabah programında bir doktorun ya da şarlatan doktorumsu tipin eski roll on şişesine su, şap ve başka bir takım doğal tuzlar ekleyip karıştırdığını izlemiştim. Çok mantıklı ve elimde eski şişe kalmış olsa yapardım ama şimdilik gerek yok. Belki sprey şişeyle de uygulanabilir denemek lazım.
Till the break-in, use the cheap cream.
Selam,
Şehir dışında olduğum dönemde tıraş olduğum berber tıraş sonrası şapı yüzüme sürmeden önce fırçada kalan köpükle yüzümü köpükleyip ardından şapı sürüyordu.
Bu yöntemle etkisi azalıyor mu, azalıyorsa ne kadar azalıyor bilmiyorum ama ciltte sebep olduğu kuruluk ve gerginlik hissini en aza indirgediğini fark ettim.
Ben etkisinin azalıp azalmadığını fark edecek tecrübeye sahip değilim, daha önce bu yöntemi denemiş olan arkadaşlar varsa yorumlarının kıymetli olacağını düşünüyorum.
Esenlikler dilerim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  OSMA ALUM BLOCK bravoecho 41 41,893 02/12/2022, Saat: 19:41
Son Yorum: thatwickerhat
  PARKER PLASTİK KUTULU ŞAP TAŞI 120GR ATEGO06 10 5,188 27/02/2020, Saat: 18:07
Son Yorum: DenizKSK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: