Hassas/Egzemalı cilt üzerinde Sert sakal var. Sert sabun kullanmak istiyorum
@"Hexciter" Fransızlar biraz '' snob '' adamlardır. 12 no' lu ölçüleri 22mm. Smile

Bu linkini paylaştığınız ürün yeni nesil düğümleri. Eski nesil düğümlerini yakın zamana kadar kullandım. Bunu denemedim. Plisson olması da şart değil bu arada... Benzer nitelikli ve benzer kalitede çok daha ekonomik Çin menşeili üreticiler bulunuyor. Yaqi , Dscosmetics gibi.

Yumuşak uçlu ve çok yoğun olmayan 22-24 mm lik bir düğüme sahip sentetik fırçalar mevcut durumunuz göz önüne alındığında cildiniz için tercih edilesi duruyor.

https://www.yaqishaving.com.au/collectio...ng-brushes

Bu linkteki ürünler eski nesil Plisson benzeri düğümlere sahip. Bu fırçalardan beğendiğiniz bir modeli Aliexpress üzerinden çok makul fiyatlarla temin edebilirsiniz.
(12/12/2020, Saat: 13:25)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Hexciter"  Fransızlar biraz '' snob '' adamlardır. 12 no' lu ölçüleri 22mm. Smile

Bu linkini paylaştığınız ürün yeni nesil düğümleri. Eski nesil düğümlerini yakın zamana kadar kullandım. Bunu denemedim. Plisson olması da şart değil bu arada... Benzer nitelikli ve benzer kalitede çok daha ekonomik Çin menşeili üreticiler bulunuyor. Yaqi , Dscosmetics gibi.

Yumuşak uçlu ve çok yoğun olmayan 22-24 mm lik bir düğüme sahip sentetik fırçalar mevcut durumunuz göz önüne alındığında cildiniz için tercih edilesi duruyor.

https://www.yaqishaving.com.au/collectio...ng-brushes

Bu linkteki ürünler eski nesil Plisson benzeri düğümlere sahip. Bu fırçalardan beğendiğiniz bir modeli Aliexpress üzerinden çok makul fiyatlarla temin edebilirsiniz.

Teşekkürler komşum. Aslında su tutma problemleri dolayısıyla sentetikler gözümde öne çıkmıyor henüz. Semogue Misrata gibi karışık kıl fırça düşünüyorum. Aslında düşündüğüm (resim fırçalarından bildiğim) sentetik-porsuk karışımı fırça ama tıraş fırçalarında böyle üretim yok gibi.
@Hexciter Mevcut durumunuzu göz önüne alarak tavsiye de bulunuyorum. Sizin dermatolojik durumunuzun derecesini ve cildinizin vereceği tepkiyi ne yazık ki kağıt üzerinden anlayabilmek mümkün değil. Semogue Mistura kullanmış birisi olarak hassas ciltli - cilt problemleri yaşayan birisine tavsiye edeceğim bir seçenek değil.

İlk mesajımda da belirttiğim üzere elinizdeki fırça zaten mevcut cilt probleminiz için önerebilecek en iyi seçeneklerden. Hani gidin Shavemac 177 alın desem de çok farklı bir üç bant silvertip fırça almış olmayacaksınız. Sentetik fırçayıda alternatif olarak belirttim. Su tutma konusu bence sizin en son düşüneceğiz hadiselerden olmalı. Zira cildi ne kadar az yorup, ne derece hızlı ve kıvamlı köpük yaparsanız o derece tıraş konforunuzu arttırmış olacaksınız. Sağa sola sıçrayacak iki damla su bu noktada çok dert olmasa gerek.
(12/12/2020, Saat: 15:32)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Hexciter  Mevcut durumunuzu göz önüne alarak tavsiye de bulunuyorum. Sizin dermatolojik durumunuzun derecesini ve cildinizin vereceği tepkiyi ne yazık ki kağıt üzerinden anlayabilmek mümkün değil. Semogue Mistura  kullanmış birisi olarak hassas ciltli - cilt problemleri yaşayan birisine tavsiye edeceğim bir seçenek değil.

İlk mesajımda da belirttiğim üzere elinizdeki fırça zaten mevcut cilt probleminiz için önerebilecek en iyi seçeneklerden. Hani gidin Shavemac 177 alın desem de çok farklı bir üç bant silvertip fırça almış olmayacaksınız. Sentetik fırçayıda alternatif olarak belirttim. Su tutma konusu bence sizin en son düşüneceğiz hadiselerden olmalı. Zira cildi ne kadar az yorup, ne derece hızlı ve kıvamlı köpük yaparsanız o derece tıraş konforunuzu arttırmış olacaksınız. Sağa sola sıçrayacak iki damla su bu noktada çok dert olmasa gerek.

Anladım komşum. İlginiz için teşekkür ederim.
hocam geçmiş olsun. forum üstadları gerekli tavsiyeleri vermiş ve ben de sınırlı tecrübem ile bir kaç şey söylemek isterim. cildim aşırı hassas, ister kapta ister yüzde köpürtme yapayım, ne kadar mild aletler kullanırsam kullanayım, ya tahriş+yanık ya da kesik meydana geliyor. bu sorunu çözmüş değilim ama durumun üstesinden biraz da olsa gelebildim. fırça olarak domuz, porsuk, sentetik kullandım. fırçanız bence şuan en ideal olanı, da vinci ise silvertip fırçadır ve bildiğim kadarıyla fırçalar arasında en yumuşak olanı silvertip'tir. firma alman firma yani çinliler gibi araya ucuz kıllar karıştırmıyorlardır diye düşünüyorum. bence yapılması gereken kasede köpürtme, sabun değil krem kullanmak. scuttle deniyor galiba o tür porselen kaselere. bi yanına sıcak su koyuyorsun, su ve köpük birbirine temas etmiyorken suyun ısısıyla köpük yapıyorsun. o porselen tıraşta daha çok işinize yarayabilir. son olarak da mild alet, alete oranla biraz daha agresif jilet. ve tek perde tıraş. bu söylediklerim hassas cilt için yapılabilir, egzama konusunda hiç bilgim yok. büyük geçmişler olsun hocam.
Stay Sharp. Jilet
Senelerdir cok tekrarladik ama yine soyleyelim, dostlar sert sabun sert firca sever gibi bir olay yok. En sert sabunu en yumusak sentetik fircayla bile kopurtebilirsiniz. Kopugun cogunlugu su dur. Fircada suyunuzu bol tutun. Kurudan suluya kopuk degil, suludan kuruya kopuk seklinde calisin. Belki suyunuzda kirec coktur, denemelik icme suyu kullanin.
Sert sabun sizi zorluyorsa belki bir krem denemek isteyebilirsiniz ama sorun fircada degil en azindan onu bilin.
Saygilar
Tişikkirlir Sipirmin.
(13/05/2021, Saat: 01:59)muhendisbey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam geçmiş olsun. forum üstadları gerekli tavsiyeleri vermiş ve ben de sınırlı tecrübem ile bir kaç şey söylemek isterim. cildim aşırı hassas, ister kapta ister yüzde köpürtme yapayım, ne kadar mild aletler kullanırsam kullanayım, ya tahriş+yanık ya da kesik meydana geliyor. bu sorunu çözmüş değilim ama durumun üstesinden biraz da olsa gelebildim. fırça olarak domuz, porsuk, sentetik kullandım. fırçanız bence şuan en ideal olanı, da vinci ise silvertip fırçadır ve bildiğim kadarıyla fırçalar arasında en yumuşak olanı silvertip'tir. firma alman firma yani çinliler gibi araya ucuz kıllar karıştırmıyorlardır diye düşünüyorum. bence yapılması gereken kasede köpürtme, sabun değil krem kullanmak. scuttle deniyor galiba o tür porselen kaselere. bi yanına sıcak su koyuyorsun, su ve köpük birbirine temas etmiyorken suyun ısısıyla köpük yapıyorsun. o porselen tıraşta daha çok işinize yarayabilir. son olarak da mild alet, alete oranla biraz daha agresif jilet. ve tek perde tıraş. bu söylediklerim hassas cilt için yapılabilir, egzama konusunda hiç bilgim yok. büyük geçmişler olsun hocam.

Teşekkür ederim. Aradan geçen zamanda egzemam geçti. Aslında geçti denemez çünkü kesin tedavisi olmayan bir hastalık. Kontrol altında demek daha doğru. Soğuk ve yakın traş, karite yağı ve immünmodülatör birleşimi ile bu sonuca ulaştım. Tedavi uzunca bir süre devam edecek ama.
Senin için söyleyebileceklerim:
1- Soğuk tıraş ol. Sıcak su deriyi hassaslaştırıyor. Soğuk demekle buz gibiyi kastetmiyorum. Sakal yumuşatmak için Proraso pre-shave mentollü en etkilisi ama denemen lazım. Başka formülasyonları da var ama kullanmadım.
2. Tasta köpürtmeye başla ya da başlama ama köpürtmeyi yüzde bitir. Cildinin zaman içinde kalınlaşması için gerekli. Bunu Katalan bir fırça üreticisi tavsiye etti.
3- Da Vinci Oumo’nun kıl uçları süper tamam da, hiç backbone yok. Çok çabuk açılıyor. Çok köpük hapsediyor. Ama 10-12 mm lik cırt bantla sorunları büyük ölçüde halloluyor. Doğal hali ile sadece kibar bir krem fırçası. Bantla croap tipi sabunlar kullanıma giriyor. Traş öncesi sabunu bir süre ıslak tutmak işe yarıyor. (Özellikle SV ve WK da)
4- Scuttle sıcak traş için. Bazı sabunlar sever, bazıları sevmez. Arko sever, MWF sevmez mesela. Scuttle ile birlikte doğal kıllı fırça kullanmak lazım. Sentetikleri bozarsın sıcak su ile.
5- Jiletli ustura iki perde takibinde çene altına aletle iki ek ATG perde ile sürekli BBS traş oluyorum desem. 3 günde bir traş.
6- Arko ile kuruluğun çözümü var ama astarı yüzünden pahalı cinsten bir durum. Traş sonrası Hyaluronik asit ve üzerine onu korumak için nemlendirici. Üzerine losyon/kolonya oluyor.
(13/05/2021, Saat: 19:18)Hexciter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim. Aradan geçen zamanda egzemam geçti. Aslında geçti denemez çünkü kesin tedavisi olmayan bir hastalık. Kontrol altında demek daha doğru. Soğuk ve yakın traş, karite yağı ve immünmodülatör birleşimi ile bu sonuca ulaştım. Tedavi uzunca bir süre devam edecek ama.
Senin için söyleyebileceklerim:
1- Soğuk tıraş ol. Sıcak su deriyi hassaslaştırıyor. Soğuk demekle buz gibiyi kastetmiyorum. Sakal yumuşatmak için Proraso pre-shave mentollü en etkilisi ama denemen lazım. Başka formülasyonları da var ama kullanmadım.
2. Tasta köpürtmeye başla ya da başlama ama köpürtmeyi yüzde bitir. Cildinin zaman içinde kalınlaşması için gerekli. Bunu Katalan bir fırça üreticisi tavsiye etti.
3- Da Vinci Oumo’nun kıl uçları süper tamam da, hiç backbone yok. Çok çabuk açılıyor. Çok köpük hapsediyor. Ama 10-12 mm lik cırt bantla sorunları büyük ölçüde halloluyor. Doğal hali ile sadece kibar bir krem fırçası. Bantla croap tipi sabunlar kullanıma giriyor. Traş öncesi sabunu bir süre ıslak tutmak işe yarıyor. (Özellikle SV ve WK da)
4- Scuttle sıcak traş için. Bazı sabunlar sever, bazıları sevmez. Arko sever, MWF sevmez mesela. Scuttle ile birlikte doğal kıllı fırça kullanmak lazım. Sentetikleri bozarsın sıcak su ile.
5- Jiletli ustura iki perde takibinde çene altına aletle iki ek ATG perde ile sürekli BBS traş oluyorum desem. 3 günde bir traş.
6- Arko ile kuruluğun çözümü var ama astarı yüzünden pahalı cinsten bir durum. Traş sonrası Hyaluronik asit ve üzerine onu korumak için nemlendirici. Üzerine losyon/kolonya oluyor.

tavsiyeler için teşekkür ederim hocam. hastalığınızın kontrol altında olması da bayram sevincini arttırdır. sağlıcakla, uzun yıllar buralarda tıraş üzerine sohbet etmek üzere..
Stay Sharp. Jilet
(13/05/2021, Saat: 21:00)muhendisbey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: tavsiyeler için teşekkür ederim hocam. hastalığınızın kontrol altında olması da bayram sevincini arttırdır. sağlıcakla, uzun yıllar buralarda tıraş üzerine sohbet etmek üzere..

Bil mukabil. İsteğiniz zaman.
(13/05/2021, Saat: 03:07)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Senelerdir cok tekrarladik ama yine soyleyelim, dostlar sert sabun sert firca sever gibi bir olay yok. En sert sabunu en yumusak sentetik fircayla bile kopurtebilirsiniz. Kopugun cogunlugu su dur. Fircada suyunuzu bol tutun. Kurudan suluya kopuk degil, suludan kuruya kopuk seklinde calisin. Belki suyunuzda kirec coktur, denemelik icme suyu kullanin.
Sert sabun sizi zorluyorsa belki bir krem denemek isteyebilirsiniz ama sorun fircada degil en azindan onu bilin.
Saygilar

Benim bunu anlatabileceğimiz konusunda bir umudum kalmadı zaten yıllar içerisinde. Smile

Kimden çıktıysa omurga iyidir muhabbeti almış başını gidiyor. Herkes süpürge sapı gibi fırça arayısı içinde. Halbuki hiç bir fırça, herhangi bir sabun ya da kremde sorun yaşamaz, ya da sakalları yumuşatmada zorlanmaz. Yeter ki kullanılması bilinsin.

Silvertip fırçadan yüksek omurga beklemek zaten yanlıştır. Silvertip kıllar diğer porsuklara göre belirgin oranda daha ince yapılı kıllardır. İmalat olarak sık yapıda olsun olmasın, kısa loftlu olsun olmasın, sert ve baskılı kullanıma kesinlikle uygun değildirler çünkü kırılırlar. Silvertip fırçalarda olay köpürtme konforu, keyfi, su ve ısı tutuşudur. Bu demek değil ki sakalı yumaşatamasın, sert sabunla çalışamasın. Böyle bir mantık yok. Fırçan yumuşaksa, sabununu da yumuşat kardeşim, fırçanı suya koyarken az bir şey sabunun üzeirne de sıcak su koy, 1dk beklesin bak ne kadar kolay köpürüyor. Bu kadar basit. soracaklara da baştan söyleyeyim; hayır, sabuna bir zararı yok.

Çok omurga isteyen kısa loftlu finest fırça almalı. Finestlarda kıllar belirgin olarak daha kalın ve güçlü yapıda. Duruşları daha gergin. Kalın oldukları içinde baskılı kullanıma dayanıklılar. Dolayısıyla hem kısa loftlu hem de sıkı bir finest fırça alırsanız tebrikler hep o arzu ettiğiniz süpürge saplı fırçanız olmuş olacak. Şimdi keyifle yanaklarınızı oyabilirsiniz. Smile

Şaka bir yana bu omurga mevzusunu yeni başlayanlar çok yanlış anlıyorlar. Cildi hassas veya sorunlu kişinin zaten fazla omurgalı fırça olması baştan yanlış. O kıllar sadece sakallara değil aynı zamanda cilde de baskı uyguluyor. Sizin zaten cildiniz hassas ise yüksek baskılı fırçanın getiriden çok götürüsü olacaktır. -Sakalı yumuşatmada su ve sabunun etkisi baskıdan da çok daha fazladır- bunu da ekleyelim. Siz yeterki iyi sabun/krem kullanın ve su oranı ile köpürtme süresini doğru uygulayın. Ondan sonra yumuşakmış, omurgalıymış fark etmez zaten. Yumuşak fırça ile iyi tıraş olamıyorum diyorsanız sorun fırçada değil onu kullanış tarzınızdadır. Çünkü yüksek omurgalı, kısa loftlu fırçalar geleneksel tıraşta 10-20 yıllık oldukça yeni bir trend, tıpkı çok büyük düğümlü fırçalar gibi. Ondan öncesinde insanlar 18-20mmlik, uzun ya da normal loftlu fırçalarla zaten gayet memnun mesut tıraşlarını olabiliyorlardı. Bir iki üreticinin hype'ı yani ballandırara ballandıra abartması sonrasında çinlilerin de olaya atlamasıyla trendler değişti. Trendlere yem olmayın. Şu anda standart fırça çapı 26mm olmalıdır zanneden bir sürü yeni başlayan arkadaş var..
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bölge bölge sakal dökülmeleri clausewitz 30 11,535 28/08/2023, Saat: 18:05
Son Yorum: simsek
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,262 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 26,076 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Sakal çıkış yönü burakceetn 1 2,610 29/07/2021, Saat: 12:11
Son Yorum: yazark
  Sakal çıkış yönü burakceetn 1 1,602 14/07/2021, Saat: 12:33
Son Yorum: Berberbey
  Sakal çıkış yönü Haymatlos 1 1,527 27/06/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Murathan Kurt
  Bir sabun/kreme en fazla ne kadar verirsiniz? Lord Sparhawk 115 91,466 21/05/2021, Saat: 12:40
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Sabun mu krem mi? piankhy 185 189,287 11/05/2021, Saat: 17:45
Son Yorum: Laylaylom
  Sabun Muhafaza Ederken Dikkat Edilecek Noktalar volkanslim 52 25,178 21/04/2021, Saat: 18:37
Son Yorum: tiktak
  Doktorlar Pandemiye karşı sakal ve bıyıkları kesmeyi öneriyor!!! Mustafa40 1 1,859 19/10/2020, Saat: 11:55
Son Yorum: Erdi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: