Anket Başlığı: Cildiniz hassas mı
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
Evet
67.86%
19 67.86%
Hayır
32.14%
9 32.14%
Katılımcı sayısı: 28 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Cildimiz ne kadar hassas?
Özellikle tanışma ve jilet başlıklarında geçen bir ifade "oldukça hassas bir cilde sahibim ne önerirsiniz". Birçoğumuz hassas bir cilde sahip olduğumuzu düşünüyor. (ben de onlardan biriydim.) Bana göre hassas ciltten ziyade yanlış teknik-yanlış alet-yanlış jilet-atlanan ön hazırlık konulardan oluşuyor. Birçoğumuz suçu jilete atıyor. Aslında en masumu jilet. Çünkü işini yapıyor "yani kesiyor". Öncelikle jilet için doğru zeminin hazırlanması gerekir. Bunu ön hazırlık ve iyi bir köpük sağlar. Sonra iyi bir alet. Alet ucuz olabilir pahalı olabilir. Mild olabilir agresif olabilir. İyi bir aletten kastım cilde göre bir alet. Örneğin 1 haftalık kalın bir sakala wilkinson alet, derby extra, ön hazırlıkta olmadan bir tıraş düşünün. Düşünemezsiniz çünkü kesmiyor, kesmedikçe bastırıyoruz ve kaçınılmaz son tahriş. Sonra hassas bir cilde sahibim. Aslında belkide hiç hassas olmayan bir cilt ama yanlış tıraşın sorumlusu orada jilet oluyor.
Ben mach3 ile blue3 ile (reklamlarda bolca övülen kapitalist ürünler) kendimi doğrardım. Yaşadığım tahriş-sızı günlerce geçmezdi. Dediğim şu "hassas bir cilde sahibim". Bırakın hassas bir cildi oldukça sağlam bir cildim varmış.(Doktor bir arkadaşım sayesinde öğrendim). Şimdi GELTİR sayesinde usturayla tıraş olabiliyorum hem de kesmeden, tahriş yaşamadan.
Vel hasılı kelam, tıraş tekniği oturduktan sonra "hassas cilt" diye bir şey kalmıyor.

Eğer konusu varsa oraya taşınabilir, aradım bulamadım.
Tıraş oluyorum, o halde varım.
Komşum konuyu hortlatarak hem size hem de diğer tecrübeli üstadlarımıza birşey sorayım

Şimdi ben da Şükür başladım bu ıslak traş işine, artık yüzüme zulmetmiyorum elhamdülillah

Yalnız dediğiniz gibi, acaba biz diğer faktörler dolayısıyla olan kusurları da cildimize mi veriyoruz diye şüpheliyim

Yanaklarım genelde kırmızı olduğundan derin ince şeklinde yorum yapılıyor ama bu yeterli bir delil mi hassas cildli olduğuma karar vermek için acaba
(28/12/2020, Saat: 23:16)ycn2455 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum konuyu hortlatarak hem size hem de diğer tecrübeli üstadlarımıza birşey sorayım

Şimdi ben da Şükür başladım bu ıslak traş işine, artık yüzüme zulmetmiyorum elhamdülillah

Yalnız dediğiniz gibi, acaba biz diğer faktörler dolayısıyla olan kusurları da cildimize mi veriyoruz diye şüpheliyim

Yanaklarım genelde kırmızı olduğundan derin ince şeklinde yorum yapılıyor ama bu yeterli bir delil mi hassas cildli olduğuma karar vermek için acaba

Diğer faktörleri çeşitli kombinasyonlarla deneyerek görebiliriz. Eğer ne kadar farklı kombinasyon denerseniz doğru olanı bulabilirsiniz. Sabun mu/Krem mi ? Agresif mi/ Mild mi? Keskin jilet mi/ Küt jilet mi? Aftershaveler/Losyonlar/Şap mı? Ya da sadece buz gibi su mu? Her şekilde denemek gerekiyor. Ben o şekilde yaptım. Herşeyi herşeyle denedim. Yaklaşık 100-120 farklı tıraş oldum. Kendimce puanlamalar yaptım. Sonucum ise şöyle; Mild alet+keskin ve konforlu bir jilet+ arko sabun+ yumuşak bir domuz kılı fırça ve buz gibi su... Ama fırçayı kesinlikle silkelemem. Şapur şupur köpürtürüm. Arkonun kurutma etkisini bile aldı. Tıraş sonrası da buz gibi suyu çarpınca tamamdır. Umarım kendimce yaptığım uygulama size yol göstermiştir. Daha tecrübeli dostların farklı yöntemleri de vardır. Smile
Tıraş oluyorum, o halde varım.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: