Eski Tıraş Jiletleri Nasıl Keskinleştirilir?
Merhaba Arkadaşlar,
Biraz da pandeminin etkisiyle tıraş jiletlerin maliyeti gittikçe artmaya başladı.
Bu nedenle kullanılmış jiletleri atmayıp tekrar kullanmanız için yukarıda başlığı verilen bir konu açtım.
Yorumlarınızı almak isterim.
Aşağıdaki yazı çeviridir. (Kaynak: https://www.wikihow.com/Sharpen-Old-Razor-Blades) Not: Nasıl uygulanacağı, websitesinde resimlerle anlatılmıştır.

Yedek tıraş bıçağı satın almak, zaman içinde bir maliyet olabilir. Bir tıraş bıçağı tipik olarak birkaç ay dayanır, özellikle kalın veya kaba saçlarınız varsa, belki daha da az! Tıraş makineniz kullanımla köreldikçe, daha az verimli olduğunu fark edeceksiniz. Bu, geride kirli sakal bırakmaya veya tıraş olurken acı verici bir çekme hissine neden olabilir. Ancak tıraş makinenizin kullanışlılığını uzatmak için birkaç püf noktası ile bıçaklarınızı koruyarak kendinize biraz para kazandırabilirsiniz.

Jiletinizi bileyleme Yöntemi

1 - Bileme için bir çift eski kot alın. Geleneksel bir kayış deriden yapılır, ancak eski bir kot pantolon neredeyse aynı şekilde çalışacaktır. Düzenli olarak giydiğiniz yeni kot veya kotların aksine eski kot pantolonları kullanmalısınız. Bezi, güvenli tıraş makinenizin bıçaklarını canlandırmak için kullanacaksınız, ancak bunu yapmak kotunuzun kumaşının zamanla yıpranmasına veya bozulmasına neden olabilir. İyi bir kot pantolona zarar vermemek için eski kotları kullanın!
2 - Kotlarınızı düz, temiz ve sağlam bir yüzeye yerleştirin. Banyo lavabonuzun masa veya tezgah üstü bileme yüzeyi olarak uygun olmalıdır. Önce alanı temizleyin; düz olmayan bir yüzey, bileme işleminizi olumsuz etkileyebilir ve dağınıklık, bileme hareketinizi engelleyebilir (Bu bileme tekniğini kullanırken alanın kuru olduğundan da emin olmalısınız. En iyi sonuçlar için, bıçağınızı kuruduğunda keskinleştirmelisiniz).
3 - Jilet bıçağınızı temizleyin. Bu, bir bardak ılık, sabunlu suda yapılabilir. Bulaşık sabunu, bıçaklarınızda biriken yapışkan maddeleri uzaklaştırmak için işe yarayabilir. En iyi sonuçları elde etmek için, tıraş makinenizi ara sıra suda döndürerek 15 ila 30 dakika bekletebilirsiniz (Ayrıca, özel olarak formüle edilmiş bir tıraş bıçağı temizleme solüsyonu da kullanabilirsiniz. Bunlar özellikle cilt ve saç oluşumunda iyi sonuç verecek şekilde tasarlanmıştır. Bir tıraş bıçağı temizleme solüsyonu bulmak için yerel eczanenize veya çevrimiçi satıcılarınızın tıraş bölümüne bakın).
4 - Jiletinizi tamamen kurulayın. Tıraş makinenizdeki fazla nemin çoğunu sıkıca tutarak ve lavabonuzun leğenine doğru sallayarak çıkarabilirsiniz. Ardından bıçağın tamamen kuruduğundan emin olmak için, kalan nemi silmek için bir bez kullanmalısınız. Bunu, bıçakların yönünü takip eden bir hareketle jiletinizi kumaş üzerinde gezdirerek yapın (Tüy veya tüy birikmesini önlemek için, tıraş makinenizi kurutmak için tüy bırakmayan veya mikrofiber bir bez kullanmayı düşünebilirsiniz).
5 - Jiletinizi kotunuz boyunca gezdirin. Bunu bıçaklara karşı değil, bıçakların yönüne göre yapmak isteyeceksiniz. Bunu kısa, hızlı hareketlerle tek yönde yaklaşık 20 kez yapın. Stropping adı verilen bu işlem, bıçağınızdaki çapakları ve düzensizlikleri kaldırarak tıraş makinenizin kenarını keskinleştirir. (Bıçaklarınızı eşit şekilde ve tamamen bilemek için, aynı hareketi ters yönde de (kotun aynı bölümünde) yapmak isteyeceksiniz. Yönleri değiştirin ve bıçağı jean kumaş boyunca daha önce yaptığınız gibi yaklaşık 20 kez gezdirin. Bileylerken hafif baskı uygulayın. Çok sert bastırmak aslında bıçağınızın kenarına zarar verebilir.
6 - Jiletinizi kot pantolonsuz bileylemek için ön kolunuz boyunca gezdirin. Bunu yaparken dikkatli olun; bileme yaparken kendinizi kesmek istemezsiniz! Orta derecede basınç uygulayın ve tıraş makinenizin bıçaklarını, bıçakların yönüne göre ön kolunuzun üst kısmının düz kısmı boyunca gezdirin. Hızlı, kısa vuruşlar yapın ve bu hareketi yaklaşık 10-15 kez yapın.(Kolunuz, bıçakları bilemek için kullanılan bir deri parçası olan eski moda bir deri kayışa çok benzer. Aynı şekilde bir kayış, bir bıçağı keskinleştirir, kolunuz da öyle. Tıraş makinenizi bıçaklarla gezdirdiğiniz için, emniyetli tıraş makineniz ön kolunuzdaki kılları kesmemelidir. Bıçağı kaydırmamaya ve yana (side-to-side) hareket ettirmemeye dikkat edin çünkü bu, kendinizi kesmenize neden olabilir).
7 - Çok kör bıçaklar için tıraş makinenizi tekrar bileyleyin. Özellikle kör bıçaklar, en iyi sonuçlar için daha fazla vuruş gerektirebilir. İlk bileylemeniz için kullandığınız aynı hareketle, bıçaklarınızı jean boyunca, (bıçakların yönünün tersine değil) gezdirin. Yaklaşık 20 vuruş için hafif basınç ve kısa, hızlı vuruşlar uygulayın, tıraş makinenizi kot boyunca ileri geri hareket ettirin, daima bıçaklarla aynı yönde.
kemal sunal'ın varyemez filmi vardı, onu hatırlattın bana komşum.
Komşum teşekkür ederim güzel anlatmışsınız. Lakin ufak bir maliyetten kaçmak için o kadar uğraşmaya gerek var mı? Ayrıca jiletin konforu da önemli. Eski üretim jiletlerin üstünde "do not wipe" yani silmeyin yazıyor.
Yolo
Bence gayet güzel bir konu olmuş, olurda bir gün kör bir jiletle tıraş olmak zorunda kalınırsa bu teknikler kullanılıp daha iyi tıraş olunabilir.
(26/12/2020, Saat: 10:06)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence gayet güzel bir konu olmuş, olurda bir gün kör bir jiletle tıraş olmak zorunda kalınırsa bu teknikler kullanılıp daha iyi tıraş olunabilir.
George Orwell-1984 aklıma geldi komşum

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(26/12/2020, Saat: 05:01)saintdumas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kemal sunal'ın varyemez filmi vardı, onu hatırlattın bana komşum.

Bende de çok jilet var. Jiletler ucuz derken 40 ila 60 TL lik marka jiletler (Feather ve Merkür gibi) de var. Bilinen bir tekniğe Kemal Sunal vari demek, gerçekte çok ilginç!!! Burada amaç, alternatif teknikler tanıtmak.
(26/12/2020, Saat: 06:42)Second pass Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum teşekkür ederim güzel anlatmışsınız. Lakin ufak bir maliyetten kaçmak için o kadar uğraşmaya gerek var mı? Ayrıca jiletin konforu da önemli. Eski üretim jiletlerin üstünde "do not wipe" yani silmeyin yazıyor.

Birşey değil, hiç uygulamadım ama en fazla 3 dakikamızı alır ? Ufak bir maliyet diyorsun Komşum, ama önümüzdeki Haziran ayına en vasat jilet kutusu bile bu gidişle 10 TL olacak. O zaman ufak maliyet olmayacak ?
Bu işlemin jiletler için çokta uygun olmayacağını düşünüyorum, keskinleştirmek yerine iyice köreltebilir açıyı ayarlamak çok zor olacaktır buda kesici ağzı büker. işlem kesici ağzın her iki yanak kısmına da uygulanması gerekir yani çelik ustura kayışlar gibi düşünmek lazım. Jiletlere böyle bir uygulama yapılacaksa da farklı bir sistem geliştirip yapmak gerekir eskiden varmış jilet honlama makineleri onun gibi bir şey olabilir.
Uğraşmaya değermi kısmı kişiye göre değişir, keyif veriyorsa uğraşır insan Smile
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

(28/12/2020, Saat: 10:42)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu işlemin jiletler için çokta uygun olmayacağını düşünüyorum, keskinleştirmek yerine iyice köreltebilir açıyı ayarlamak çok zor olacaktır buda kesici ağzı büker. işlem kesici ağzın her iki yanak kısmına da uygulanması gerekir yani çelik ustura kayışlar gibi düşünmek lazım. Jiletlere böyle bir uygulama yapılacaksa da farklı bir sistem geliştirip yapmak gerekir eskiden varmış jilet honlama makineleri onun gibi bir şey olabilir.
Uğraşmaya değermi kısmı kişiye göre değişir, keyif veriyorsa uğraşır insan Smile

Katılıyorum komşum. Keyif kısmı ayrı burada komşumun yazma sebebi maliyeti düşürmek.
Bu sebeple ben uğraşmaya değmeyeceğini düşünüyorum dedim. Dediğiniz gibi bilemeye çalışırken daha da körelebilir mikro çapaklar oluşursa keyif veren tıraş eziyete dönebilir.
Yolo
(28/12/2020, Saat: 10:42)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu işlemin jiletler için çokta uygun olmayacağını düşünüyorum, keskinleştirmek yerine iyice köreltebilir açıyı ayarlamak çok zor olacaktır buda kesici ağzı büker. işlem kesici ağzın her iki yanak kısmına da uygulanması gerekir yani çelik ustura kayışlar gibi düşünmek lazım. Jiletlere böyle bir uygulama yapılacaksa da farklı bir sistem geliştirip yapmak gerekir eskiden varmış jilet honlama makineleri onun gibi bir şey olabilir.

Katılıyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Lightbulb Tıraş. Duştan önce mi, sonra mı? mancho 75 58,217 28/09/2022, Saat: 21:22
Son Yorum: Can Çelik
  Favoriler Nasıl Düzeltilmeli Kalfa 51 38,387 28/09/2022, Saat: 20:25
Son Yorum: ferencpuskas
  DE Tıraş Makinasında İki Eli Aynı Etkinlikle Kullanma MerkurFutur 11 6,682 31/08/2020, Saat: 00:00
Son Yorum: krub
Lightbulb Scuttle Nedir, Nasıl Kullanılır? porsuk 23 29,371 30/08/2020, Saat: 00:30
Son Yorum: marv
  Yazın kullanmaktan en çok keyif aldığınız tıraş ürünleri nelerdir? btoprak 62 63,226 16/04/2020, Saat: 22:40
Son Yorum: Jonas
  WTG, XTG, ATG ve Sakal Yönüne Göre Tıraş Teknikleri pars 56 94,441 24/06/2019, Saat: 13:59
Son Yorum: Silentsv
  Tıraş Olmak Saçları ve Sakalları Daha Hızlı ve Gür Mü Çıkarır? Delidumrul 9 5,923 26/01/2019, Saat: 19:32
Son Yorum: gr00v3r
  Favoriler EŞİT olarak nasıl kesilir? teknikcocuk 11 12,664 15/08/2018, Saat: 15:37
Son Yorum: manuple
  İleri tıraş denemeleri Lord Sparhawk 45 63,208 22/10/2016, Saat: 19:07
Son Yorum: Raskolnikov
  Geleneksel Tıraşa Nasıl Başladım ? - Kendi Tıraş Tekniklerim Xo-oX 14 12,734 14/05/2016, Saat: 11:02
Son Yorum: rating

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: