Usturaya başlangıcım ve kullandığım jiletler
İnternette izlediğim videolarla jiletli ustura kullanmaya başladım. El göz koordinasyonum genel olarak iyidir, o yüzden alışmakta pek güçlük çekmedim. Şu ana kadar 5 defa kullandım ve ilk tıraşımda sakallarım yaklaşık 1 aylıktı. Sakallarım çabuk uzar ve baya sert tellidir. Eskiden mach 3 tarzı kartuşlu tıraş bıçaklarını denedim ancak çabuk tıkanması ve yüzde bıraktığı hoş olmayan his bıktırdı. Bu yüzden yıllardır makine ile tıraş oluyordum. Açıkçası eskiden tıraş olmak benim için sıkıcıydı, ustura ile tanıştıktan sonra gerçekten tıraştan keyif almaya başladım. Şimdiye kadar 3 farklı jilet ile tıraş oldum ve elimden geldiğince kendi yorumumla sizlere aktarmaya çalışacağım.
Lord yarım yaprak jilet: İlk ustura tıraşımı olduğum jilet, o yüzden yeri bende farklı olabilir, veya olmayabilir bilmiyorum Smile bu jilet bana yeterince keskin gelmedi bazen sakallarda tutma yapabiliyor. Boyun bölgesinde kızarıklığa neden oldu ve noktasal bir kaç kanama ile tıraşı tamamladık. Genel olarak konforu düşük denebilir.
Derby usta: Bu jilet gerçekten çok hoşuma gitti. Gerek fiyatının uygunluğu, gerekse verdiği konfor hissi gerçekten takdire değer. Tıraşın ardından bıyık bölgesinde ufak bir kanama oldu ama bu muhtemelen benimle alakalı. Keskinliği orta veya düşük denebilir ancak ustura ile tıraş olurken sakalda takılma olmadı. Konforu çok iyi ve cildimde tahriş yapmadı.
Permasharp(gillette) yeni versiyon: Bu jilete 3 defa şans verdim ve tekrar kullanacağımı sanmıyorum. Öncelikle bu jilette hissettiğim şey tam olarak ön görülemezlik. Jilet bana normalden daha esnek geldi.(usturaya takarken adeta dans ediyorSmile) Fazlasıyla keskin bir jilet, bu jiletle boyun bölgemde ve çene bölgemde baya kanama yaşadım. Konforu da iyi değildi tahriş yaptı.
Şimdilik kullandığım jiletler bunlar. Dediğim gibi yeni başladığım için yorumlarım isabetli olmayabilir, yanlış ise affola Rolleyes
@"Playfultiger" Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Derby Ustayı ben de çok severek kullanıyorum. 2 yıllık ustura tecrübeme dayanarak size söyleyebileceğim, eğer usturayı çok dik açılı teninize temas ettiriyorsanız çok keskin jiletlerin kesik atması olası olacaktır. Bu nedenle permasharpı sevmemiş sevememiş olabilirsiniz. Usturada benim için önemli olan ilk şey tıraş öncesi hazırlıktır. bunu duş alarak yapabilirsiniz, yüzünüzü sıcak suyla ıslatarak yapabilirsiniz ya da tıraş öncesi dediğimiz pre shave ürünleri kullanabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra da yine rahat edemezseniz bir de mavi astrayı denemenizi öneririm. Şimdiden iyi tıraşlar keyfiniz daim olsun.

@"Playfultiger" Ek olarak jilet size ince geldiyse, jileti usturaya yüklemekte zorlanıyorsanız. Rich Bro, Blue Beards Revenge, Katze ustura, Zaza ustura gibi değişik markalardaki usturalarla daha rahat edeceğinizi düşünmekteyim. Tabi ki takdir sizin bunu da eklemiş olayım Smile
(28/11/2020, Saat: 21:35)Tıraşolog Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Playfultiger" Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Derby Ustayı ben de çok severek kullanıyorum. 2 yıllık ustura tecrübeme dayanarak size söyleyebileceğim, eğer usturayı çok dik açılı teninize temas ettiriyorsanız çok keskin jiletlerin kesik atması olası olacaktır. Bu nedenle permasharpı sevmemiş sevememiş olabilirsiniz. Usturada benim için önemli olan ilk şey tıraş öncesi hazırlıktır. bunu duş alarak yapabilirsiniz, yüzünüzü sıcak suyla ıslatarak yapabilirsiniz ya da tıraş öncesi dediğimiz pre shave ürünleri kullanabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra da yine rahat edemezseniz bir de mavi astrayı denemenizi öneririm. Şimdiden iyi tıraşlar keyfiniz daim olsun.

Jilet açısını bir sonraki tıraşımda tekrar gözden geçireceğim teşekkür ederim. Tıraş öncesi hazırlık dediğiniz gibi gerçekten tıraş konforunu önemli ölçüde etkiliyor

(28/11/2020, Saat: 21:40)Tıraşolog Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Playfultiger" Ek olarak jilet size ince geldiyse, jileti usturaya yüklemekte zorlanıyorsanız. Rich Bro, Blue Beards Revenge, Katze ustura, Zaza ustura gibi değişik markalardaki usturalarla daha rahat edeceğinizi düşünmekteyim. Tabi ki takdir sizin bunu da eklemiş olayım Smile

Şimdilik sedef usturayla mutluyum, ileride düşünebilirim Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Usturaya jilet nasıl takılır detaylı anlatım Berberbey 11 7,154 06/05/2022, Saat: 20:11
Son Yorum: master44tr
  Jiletli usturaya takılacak jiletin yönü önemli mi? FearOfATG 13 7,707 04/08/2018, Saat: 14:18
Son Yorum: FearOfATG
  Usturayı Güvenli Tutuş ve Başlangıç /Kai,Feather Korumalı jiletler ve Coolcut martin 8 20,525 02/01/2017, Saat: 11:47
Son Yorum: KASSAM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: