Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli?
Arkadaşlar Tıraş aletinin kadife döşeli kutusunu dezenfekte etmenin bir yolu yok mudur ? Kutusunda saklamayı seviyorum aletleri.
www.BarbarosRazors.com

Jileti tek kullanım sonrası atarım. Makinayı Iyice yıkar kurularım.
Islak nemli bırakmam.
Makinaların durduğu bir kutum var onun içine kaldırırım toz vs almasın diye.
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
Edit: eskiden kullanılmış tıraş aletlerinin dezenfekte etme ile ilgili başlığı yazmışım
ama orada da birşeyler yazıyodu sanki.

http://www.geltir.com/thread-135.html
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
Bana göre ideali:

Jiletin 1 kez kullanılması ve tıraştan hemen sonra tıraş aletinden çıkarılması
Tıraş aletinin yıkanması
Metal aletlerin kurulanarak muhafaza edilmesi.
Kullanılmış aletlerin pas temizliği,parlatma vs konularda bilgim yok ama dezenfeksiyon ve hijyen konularında bazı arkadaşların paranoya derecesinde takıntılı olduklarını gördüm. Bir sağlık çalışanı olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim, Çoğu hastanede bu konudaki bazı arkadaşların kullandığı yöntemlerden çok daha basit şekilde dezenfeksiyon-sterilizasyon yöntemleri uygulanıyor.
Tıraş fırçası için birşey söylemek zor çünkü fırça kıllarının dip kısmında ulaşılamayan yerler kalması mümkün ama metal ve sağlam plastik aletlerin
dezenfeksiyonu için karmaşaya gerek yok.
(zaten ideal dezenfeksiyon;Basit,etkili ve kolay uygulanabilir olmalıdır)

-alet elinize ulaşır ulaşmaz yarı yarıya sulandırılmış çamaşır suyuna atın
15 dakika kadar bekletin
(bu işlemde çamaşır suyunun domestos tarzı deterjan katkılı değilde saf çamaşır suyu olması -ace olabilir- ,kullanılan suyun da klor içermeyen,kireçsiz su olması idealdir. Kaynatılp soğutulmuş su iş görecektir)
-su ile durulayıp herhangi bir deterjanla yıkayın tekrar durulayın

Bu aşamadan sonra aldığınız aletin üzerinde pas vs varsa bunları temizleyin
Pas tabakası varsa bu işlemde dikkatli olunmalıdır.çünkü istediğiniz kadar dezenfekte etmiş olun pas tabakasının altında ulaşılamayan bölge kalmış olabilir.
-temizledikten sonra suya koyup 5-10 dakika kaynatın(kaynamaya başladıktan sonra en az 5 dakika öneririm)
aletleriniz kullanıma hazırdır...

Bu işlemlerden geçmiş bir alet gayet etkili bir dezenfeksiyondan geçmiş olacaktır. Yetersiz bulan arkadaşlara çok da uzak olmayan bir zamana kadar sadece 5 dakika kaynatma yöntemi uygulanarak dezenfekte edilmiş enjektörler kullanılarak hastaların tedavi edildiğini hatırlatmış olalım Smile
Ayrıca özel dezenfektanlar vs almaya gerek yok. Evlerimizde bulunan çamaşır suyu ve deterjanlar zannettiğimizden daha etkilidir.
Çok fazla alet alıp sattığı için işlemleri hızlandırabilmek adına özel dezenfektan bulundurmak isteyen arkadaşlar olabilir, onlara da antiseptik solüsyonlar yerine alet dezenfektanı almalarını öneririm. Antiseptik solüsyonlar canlı üzerinde kullanılabilme imkanı olabilmesi için bazı etkili kimyasallardan kaçınmak zorunda olduklarından alet dezenfektanları kadar etkili değillerdir.Alkol bazlı dezenfektanları da almaya pek gerek yok.
Hele piyasadaki el ve cilt dezenfektanlarınn metal aletlerde yapacağı dezenfeksiyon işini evinizdeki çamaşır suyu fazlasıyla yapar.
Ben düzenli olmayan aralıklarla Savlon çözeltisi hazırlayıp, makinayı (aleti) içerisinde bekletiyorum. Aletin içerisinde kesinlikle jilet bırakmıyorum, jileti tekrar kağıdına sarıyorum. Jileti çıkarmamak makinalarda paslanmaya neden olabilir.
Merkur Progress
Omega 80005
Perma-Sharp Süper - Polsilver SI
Selam,

Featherdan aldığım cevabı paylaşmıştım,

Özetle;

Makina içinde jilet bırakma,
Makineyi kuru tut,

Başka bir numarası yok
Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.
(10/03/2014, Saat: 18:02)Aedan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selam,

Featherdan aldığım cevabı paylaşmıştım,

Özetle;

Makina içinde jilet bırakma,
Makineyi kuru tut,

Başka bir numarası yok

Aynen. Bu kadar basit. Savlon çözeltisini de lekeler için kullanıyorum ben. Hemen çözüyor. İçlerinde jilet bırakılmadığı sürece makinalar pas yapmıyorlar.
Merkur Progress
Omega 80005
Perma-Sharp Süper - Polsilver SI
Tıraş ekipmanları kişisel olduğundan 2. el tıraş ekipmanlarına ben pek sıcak bakmıyorum.
Herkese Merhaba,

İkinci el tıraş aletlerinin dezenfeksiyonu/sterilizasyonu öncesi temizliği için şu aleti almayı düşünüyorum (Sanırım biraz titizim). Ne dersiniz? İşe yarar mı? Daha iyi temizlik için solüsyonları varmış. Solüsyonlarını nereden alabilirim?

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-...-104709302

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  El Yapımı Tıraş Kremleri Efrasyab 35 14,364 09/10/2023, Saat: 23:39
Son Yorum: DeaKeN
  Dove shea butter katı sabunu tıraş sabununa dönüştürme SertAdam 6 3,057 05/06/2023, Saat: 18:54
Son Yorum: mustafa03
  Tıraş Aleti Sapı İmalatı habaz 24 7,742 26/03/2023, Saat: 03:44
  Tıraş Aleti ve Ekipman İmalatı hk. Kasis Medya 5 2,297 26/03/2023, Saat: 03:41
  Tıraş sabunu Yapımı. SertAdam 35 10,339 11/12/2021, Saat: 16:15
Son Yorum: serboser
  Kendi Tıraş Sabunumu Yaptım klasik63 17 7,830 15/10/2021, Saat: 01:33
Son Yorum: SertAdam
  Hazır Tıraş Dolabı Önerisi dikdik_s 69 62,662 07/09/2021, Saat: 19:38
Son Yorum: fatiherol54
  DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı Straht 51 58,870 25/06/2021, Saat: 18:19
Son Yorum: XauPau
  Yuma ve SJ Tıraş Aleti Boyama Ömer t. Katı 7 3,894 23/11/2020, Saat: 14:03
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş Aletinin Agresiflik Seviyesini Artırma (Shimming) pars 45 50,515 08/10/2020, Saat: 15:24
Son Yorum: Fermanbey

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: