Alsancak Tıraş Sabunu - Mentol/Limon/Sandal/Aci Badem
Alsancak sabunu uzunca süredir kullanıyorum,  ilk çıkan 1 kg’lık olan paketlerinden de aldım, plastik ve en son çıkan kaplarından da satın aldım. Alsancak Kimya’dan Basri Bey ile de uzunca süreler sohbet ettik. Gerek çabaları gerek ilgileri çok çok güzel ve iyi niyetli. Savunma sanayiinde çalışan bir mühendis olarak rekabetin gelişimin önünü nasıl açtığını bizzat gören birisi olarak ben bu tür girişimlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum ve daha da ileri gitmesini talep ediyorum.

Alsancak sabunun tüm çeşitleri içerisinde en çok beyaz-sade olanını sevdim ben. Beyaz sabunu   (temizlik hissiyatı veren geleneksel kokular diye tanımlasam daha doğru olur), lavanta ve defne kokularını seven birisi olarak Arko’yu sevmemin en büyük nedeni bu temizlik hissidir. Bu nedenle tüm Alsancak sabun türleri içerisinde en çok beyaz-sade olanını sevdim. Arko ile kıyaslarsam her anlamda üstün bulduğumu belirtmek isterim.

Diğer türlerinde beklediğim koku ve performansı bulamadım maalesef. Örneğin, uzunca süredir kullanmakta olduğum mentol sabununun serinletme ve mentol etkisinin sadece kokudan ibaret olmamasını, cildi de ferahlatmasını isterdim. Proraso yeşil ile karşılaştırdığımda (ki tercih ettiğim bir sabun değil) Proraso’nun cildi ferahlatmada işe yaradığını düşünüyorum.

Alsancak sade sabunu çok severek kullanırken diğer çeşitlerinin daha da iyi olmasını temenni ediyorum.
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
Hem denemek, hem yerli üretime destek olmak, hem de bu ekonomik belirsizlik günlerinde el altında Cella ikamesi bulunsun diye acıbademliden 110 gramlık iki kutu sipariş ettim. Alsancak Kimya N11 mağazasından. Fakat ürünler süresi içinde kargoya verilmedi. Mağazaya sordum, mesajıma cevap vermediler. Ben de siparişi iptal etmek zorunda kaldım. Ya ellerinde stok kalmamış, ya da sipariş ettiğim miktarı ilgilenmek için yeterli bulmadılar. Alsancak macerası böylece başlamadan bitti.
1 kg 90 TL olarak halen bulunabilen bu sabunu hatırladım ve konusunu güncellemek istedim. Bana göre fiyat/performans olarak en iyi noktada olan sabun şu anda budur. Elbette klasik olanı. Diğerlerini olumsuz yorumlardan ötürü denemedim bile.
Kafamda keşke arko da aromalı sabun çıkarsa; klasik imajımızı bozar korkusu varsa da Arko / Bornova ismiyle falan çıkarsınlar diye düşünüyordum kendi kendime. (Bornovalı olduğum için böyle fantezi bir senaryo düşündüm)

Meğer yapılmış, hemde üretim tesisleri Bornova'da...
Çok ilginç gerçekten, alıp denemek farz oldu.
Ben epeydir açıp bakmamışım ama PTT AVM sitesindeki sanal mağazalarında, ilk çıkardıkları 85 gr'lık ambalajlar yerine 110 gr'lık ambalajlarda 'yenilenmiş formül' ibaresiyle satılan ürünler mevcut. Bu revize edilmiş hallerini deneyen oldu mu acaba içimizde? İlk versiyonların koku profili forumda pek beğenilmemişti malum.
Acı bademlisini denedim kutuyu koklayinca yoğun bir acı neden kokusu var.ama kopurtunce sabunu koku gidiyor.kayganlik nemlilik iyi.yalniz kutu biraz derin olabilirdi köpük hep kutunun etrafından gidiyor.yine de güzel basarilu bir sabun bence.normali beyaz sabun kokuyor.kopurmesi daha iyi gibi geldi bana
Mentollü ve Acı Bademlisini denedim ve şunları söyleyebilirim;

Nemlendiricilik harika, koruyuculuk (yastıklama) vasat. Mentollü kapağı açınca harika kokuyor aynı olips gibi, köpük yapınca ise kokudan geriye bir partikül bile kalmıyor. Acı bademli ise kutusundayken inanılmaz sert ve acı (birebir çiğ kaysı çekirdeği kokusu) kokuyor ama köpük yapılınca gerçekten bayıldım kokusuna; acıbadem ezmeli kurabiye gibi kokuyor aynı ama şekerli bir tonda değil, tok bir tonda. Bir diğer analizimde zamanla kokuları azalıyor sabunların, belki de koklamaya alıştığım için bana öyle geliyordur. Acı bademli olanı yüz harici bölgelerimde sıkça kullanacağım kesin.
(15/04/2021, Saat: 13:34)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Türkiyede amatör olarak sabun yapanların en çok zorlandığı konu kaliteli hammadelere ulaşabilmek. Özellikle ülkemizde kaliteli esans bulmak biraz zor, ama bir bakıma üreticiler de buna önem vermiyor. Herkes tıraş camiasına ve camiadaki ürünlerin koku kalitesine tam aşina olmadığından ucuz esanslarla üretimde sorun olmayacağnı düşünüyor, ama bu tabi ki büyük bir yanılgı elin almanının , fransızının, italyanının kullandığı esans kalitesine alışmış birisi ucuz ve sentetik koku esanslarını kesinlikle sevemez.

Ben üreticilere hep aynı çağrıyı yapıyorum, özellikle de karma parfümlü esanslı ürün yapmaya çalışanlara, bu çok zordur, tek notalı ürün yapın diye. Misal davidoff gibi kokulu ürün yapmaya çalışmayın. Başarısız olacaktır. Bakın bizim ülkemizde ne meşhur? Gül. Ispartaya gidin birinci sınıf naturel gül esansı alın. Bununla çok kaliteli ve doğal gül kokulu bir ürün yapın misal.

Sonra yine kaliteli badem yağı ve esansı arayın. Ne bileyim ülkemizin ormanlarında çam ağaçları yaygındır, taze çam sakızı üretimi boldur, fıstık çamı boldur. Misal doğal reçine esansı, çam fıstığı esansı ve balmumu ile çok kaliteli ve güzel kokulu tıraş sabunları yapılabilir. Köylüsü vs de üretimden pay sahibi olmuş olur. Bunlar zor şeyler değil. Kaliteli ürün ancak böyle olur. Hele Isparta gibi bir gerçek varken, ülkemizde hala yüksek kalitede gül kokulu tıraş kozmetiği olmamasını anlayamıyorum. Elin almanı Klar nasıl da yapıyor ama.

Başka türlü litresi 200-300 liraya hazır sandalağacı esansı alıp ürün yapmaya kalkarsan bunun yapay ve deterjan gibi kokmamasının imkanı zaten yoktur.

Hocam klavyenizden bal damlamış. iki üç ay önce Isparta'daydım ve envai çeşit esanstan kolonya parfüm vs pek çok ürün deneme fırsatım oldu. Hele minik bir tüpteki gül yağına bakıp bunun büyük çoğunluğunun İngiltere'ye gittiğini öğrenince şaşırmıştım. Ama tabi şu da bir gerçek ki gül yağı ciddi anlamda zor elde edilen, kıymetli ve pahalı bir yağ. Onun yanlış hatırlamıyorsam dörtte biri ya da beşte biri fiyatına lavanta yağı vardı ve bana kalırsa nisbi olarak daha gerçekçi bir seçenek. Bir sabun ortaya çıksa mesela, sadece lavantalı bir çeşidi olsa... Kabı da mor olsa filan...

Ama tabi böyle bir girişimde bulunacak kişi kafasında ihracat ile kollarını sıyırmak durumunda. Diğer forumdaşları bilemem ama ben bugüne kadar geleneksel tıraş olan tek bir kişi tanıdım. Geri kalanlar benim başlattıklarımdı. Çok niche bir uğraş bu, bilhassa Türkiye şartlarında... Bu da ne yazık ki pek çok mes'eleye doğrudan etki ediyor. Örneğin yerli domuz fırça üreticilerinin naylona dönmesi gibi... Bu gidişle beş on seneye yerli tıraş ürünü alma durumu kalmayacak gibi görünüyor. Hayırlısı...
Till the break-in, use the cheap cream.
Biraz koruyuculuk tarafini guclendirseler enfes olacak..aci bademlisi cok guzel kokuyor banyoyu sariyor resmen..

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Gece tıraşını Alsancak acıbadem ile oldum..Fetaher ss ustura ile..İlginc olarak cok sasirtti beni..Kayganlik gayet yerindeydi ve tıraş boyunca devam etti..Temiz bir tıraş oldu..Jilet secen bir sabun olabilir..Feather ile cok iyi is cikardi bu sefer..Herhangi bir yanma,gerilme hissetmedim..Arko'dan üstün bir sabun diyebilirim bana o hissi net olarak verdi..Saygılar

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 95,263 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 633 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 949 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 497,378 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,410 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,231 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,806 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,331 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 82,970 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica
  hayli's PANNA Tıraş Sabunu sohayli 10 4,949 27/03/2023, Saat: 23:31
Son Yorum: inter

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: