Alsancak Tıraş Sabunu - Mentol/Limon/Sandal/Aci Badem
Bir ay önce standart olanı alıp denemiştim ve memnun olduğumu söyleyebilirim. Kesinlikle tavsiye ederim. Diğer yerli ürünlere benziyor, standart olanda hafif sabun ve limon kokusu aldım freah bir koku güzel yani. Krem gibi değil sabun şeklinde kıvamı var. Yeni ürünlerde yağlayıcılık özelliğinin arttırıldığı ifade edilmiş , gerçekten bu noktaya eğilim yapıldıysa çok daha başarılı olacağını düşünüyorum. Bu ürünler içinde tüm çalışanları tebrik ve teşekkür ederim. Açıkçası yerli imalat varsa mutlaka öncelik tanınmalı , jan janlı kutu benim için hiç bir şey ifade etmiyor ancak piyasada kazanım anlamında önem arz edebilir. Mevcuttaki ürün çeşitli resimlerde gördüğünüz gibi plastik bir kapta geliyor, 85 gram çok büyük bir kap değil fırça ile köpürtmek biraz zorluyor , zaten yeni kaplarda yapacaklarmış, neyse bu nedenle bir kaba basıp fırça kullanmak daha hayırlı oluyor. Bu fiyata titanyum katkılı paslanmaz çelik üstüne lazer işlemeli kap beklemiyoruz zaten. . Sandalağacı kokulu sabun bakıyordum gördüğüm iyi oldu moralim düzeldi.Hepsinden birer adet sipariş verdim bir iki güne gelir.
Ya islam ile yükselir ya inkar ile çürürsün. Bu yol mezarda bitmiyor, gittiğinde görürsün.
Necip Fazıl Kısakürek
Forumda sabunu kullanan birçok komşum var, ancak PTTAVM sitesinde hiç yorum yapılmamış. Yapılacak yorumların geleneksel tıraşın yaygınlaşmasına yardımı olmaz mı? Ben de bir adet acı bademli sipariş verdim bu arada. Dener denemez yorumumu ekleyeceğim.
Alan kullanan arkadaşlardan pek geri dönüş gelmedi. Bende hepsinden aldım ama sadece acı bademiliyi 4-5 sefer kullandım tabi ben beğendim ilk seri sade olanida beğenmiştim. Acaba kullanan arkadaşlar ne düşünüyor.
Kartallar yüksekten uçar
Acıbademli sabunum geldi, daha denemedim, ancak buram buram koktuğunu söyleyebilirim.

Kap olarak firmaya önerim olamaz ama kullanıcı olarak kaygılarımı belirtmek isterim.

1. Kap emniyet kilidine sahip değil. Sabun benim için temizliği çağrıştırır. O yüzden bir adım öndedir. O yüzden aldığım sabunun temiz/el değmemiş olduğu bilmek isterim.

2. Islak tıraş seven biri olarak, doğaya oldukça önem veriyorum. Hatta tek jileti sırf doğa dostu olduğu için tercih ediyorum, kullandığımız metaller geri dönüşebiliyor. Sabun kapları da köpüğe göre daha az plastik içeriyor ve daha kolay geri dönüşebiliyor. Kağıt kaptaki, az mürekkep kullanılmış sabunları hem görünüş hem de doğa dostu olduğu için çok seviyorum.

Yazmışken sabunun içeriğini de ekleyeyim. Tamamen kabının üzerindeki yazıları alıyorum, yanlış yazdıysam uyarınız:

Sodium Laurol isethicnate, Sodium palmate, Stearic asid, Glycerin, Betaine, Sodium stearate, ETDA, Sodium microcrisis talina, Tetrasodium, Sodium Cocoat, Sodium cloride propilen glikol, aqua(water), parfüm (parfume)
Bu arada simge de önemli, bizim forumda bile öneri simge yapacak olanlar olabilir bu arada.
Diğer kullanıcılara fırsat vermek maksadıyla görüşlerimi sonra yazayım dedim ancak şimdi farkettiğim üzere çok fazla bir değerlendirme yapan olmamış.

Öncelikle ilk versiyonu denememiş arkadaşların veya bu versiyona ilişkin görüşlerimi merak eden arkadaşların şu başlıktaki yorumumu bir okumalarını tavsiye ederim.

http://geltir.com/showthread.php?tid=124...#pid281897

Sabun kıvamı: İlk versiyonu kullananların hatırlayacağı üzere gliserin bazlı bir formülasyondu ve sabun gözle görülür ölçüde hızlı tükenen bir yapıya sahipti. Bu versiyonda formülasyon eskiye nazaran daha sert ancak yinede günlük kullanımda çabuk bitiyor. Benim için değil de hitap ettiği kitle olan berberler için ilk etapta tercih etmeme nedeni olacak etkenlerden.

Kayganlık : Sabun formülasyonu sertleştirilmiş dedik. Peki ama nasıl ? Gliserin bazlı bir sabun olması nedeniyle içeriğinde kullanılan gliserin miktarı azaltılmış. Hissediliyor. Bu durum sabunun kayganlığına olumsuz yönde etki etse de yeterli seviyede kayganlık sunmakta...

Köpük kıvamı: Donyağı bazı sabunlar gibi ( hepsi değil ) hardcore yoğun köpük yok ama yeterli ölçüde kıvamlı , parlak , güzel bir köpüğü var.

Koruyuculuk- yastıklama : Vasat.

Tıraş sonrası: Gliserin etkisi var ama yeterli seviyede nemlendiriciliği yok. Özellikle kuru ciltler için. Karma ciltler için de sınırın altında olduğunu söyleyebilirim , yağlı ciltliler ve nemli bölgelerde yaşayan karma ciltliler problem yaşamayabilirler.

Koku : Limonlu olan misket limonu formatında kolonya kokan bir koku profiline sahip. Mentollüsü Olips yeşil , nane kokulu. Dört koku , hatta beyaz sabun kokulu olanla birlikte beş koku arasında en çok beğendiğim iki koku bu kokular. Beğendiğim derken ürün gamı içinde en çok beğendiğim diyeyim. Acıbadem - Acı kaysı çekirdeği yediğinizde böyle ağzınızın içinde keskin bir acı olur ya hani. Tam olarak koku bu Smile Yani bir Cella , Vitos, Valobra, 3p gibi bir acıbadem kokusu değil. Kesif ve sert bir koku. Başarısız bir koku. Sandalağacı - Deterjan kokusu. Odunsu bir koku alamadım ki günlük hayatta maskulen odunsu kokular tercih eden birisiyim. Çok sentetik ucuz bir esans. Arkadaşların deterjan benzetmesi nokta atışı...

Misket limonlu sabununun yaklaşık üç hafta sonra misketi kayboldu. Limonu kaldı. Koku profili değişti. İlk aldığım zamanki koku kalmadı. Fresh bir limon kokusu geliyor. Gözlerinizi kapatıp hayal edip zorlarsanız biraz daha yaklaşıyorsunuz bu kokuya Smile Acıbadem' i forumdan @onur98'e verdim. O da birşeyler karalar müsait olursa. Mentollü olanda mentol olmaması da işin ayrı komik yanlarından biri. Ürün isminde mentol geçip içinde mentol olmayan benim görüp kullandığım/hatırladığım iki ürün oldu. Biri Derby Mentol ' dü. Diğeri de Alsancak. Yalnız hakkını yemeyim Alsancak Mentol' ün kokusu Derby den daha iyi Smile

Sabun kötü değil ama mevcudun üzerine birşeyler koyamıyor eleştirim de halen geçerli. Üreticinin Türkiye ' de bu işten para kazanması için berberlere ürününü satabilmesi gerekiyor. Bu haliyle hem fiyat/hem de uzun ömürlülük anlamında o kitleye hitap edemiyor. Daha önce üreteceğini söylediği donyağlı sabunu da göremedik halen. Koku çalışması da maalesef baştan savma olmuş ve üretici bu konuyla özel olarak ilgilenmemiş. Sadece talep olduğu için alelacele birşeyler üretip sürmüş piyasaya. Kardeşim 10 tl lık sabundan ne bekliyorsun ? Öncekileri geçmesini... '' Alsancak ' dan daha pahalı olup daha kötü performansa sahip sabunlar kullandım mı ? '' Evet kullandım. Hiç de az sayıda değil hatta onu söyleyim ama kendisiyle aynı fiyat skalasında olup daha iyi kokan sabunlar da kullandım. Onu da belirteyim. Üzerine Taylor of Old Bond Street yazsan kimsenin koku olarak yadırgamayacağı Füme gibi, Bluness gibi daha güzel kokan yerli alternatifler vardı. Demek istediğim bu. Yani özensizlik... Yoksa Penhaligon's la İnstitut Karite' yle vs koku olarak kıyaslamıyorum. Ne kadar ekmek , o kadar köfte neticede...

Velhasıl kelam beni maalesef tatmin etmedi. Performans fena değil ama ikinci kez alacağım bir ürün değil. Özellikle de Arko, Derby dururken kesinlikle almam. Umarım üretici arkadaşımız da kendisinden önce de bu sektörde üretim yapan/yapmış birçok üretici gibi iyi niyetli bir girişim olarak tarih sahnesine adını yazdırmaz.
@"marv" ayrıntılı inceleme için teşekkür ederim. Bende tümünü denedim koku anlamında en kötüsü acı badem li olanı. Diğerleri eh işte idare eder.
öncelikle @"marv"  arkadaşımıza teşekkürlerimi iletiyorum.

Sabunu yapan girişimci beyefendiyi özgüveni ve ürünü için ayrıca kutlarım.

Kendi naçizane tecrübemi paylaşmak isterim.

Colonel Conk ve Mama Bears ın gliserinli sabunlarının çoğunu tecrübe etmiş olan biri olarak, yukarıda @"marv" arkadaşımızın yazdıklarına tamamen katılıyorum. ilk versiyonunu deneme şansım olmadı, ben sadece Acıbadem versiyonunu denedim. Aşağıdaki yorumlarım bu ürün adına olacak:

1. Ambalajlama oldukça vasat emanet bir naylonumsu plastik içinde kapağını kapatayım derken çıt kırılıyor.
2. Kapağın altındaki Acıbadem kokusu oldukça güçlü beyni zonklatan şekilde. Bebak Acıbadem kremi andırsa da, daha keskin ve itici. Elbette koku öznel bir şey olduğu için kötü demiyorum mutlaka "seveni çıkabilir" ama bende uyandırdığı duygu şu şekilde: hani badem şekeri ya da kabak çekirdeği yerken ağzınıza acımış olanı gelir de bir öğğğ dersiniz, o derece.
3. Ben sabunu ıslak yüzümde sakalda rendeler şeklinde kullandım. Yaklaşık 10 tıraş için sabunun 1/3 ü gitti. Sabun bu boyutu ile her gün tıraşta bir ay civarı dayanır izlemi uyandırdı.
4. Sentetik, porsuk ve domuz kombinasyonlarından hepsi ile gayet güzel kıvamlı, parlak, ıslak görünümlü köpük yapıyor. Domuz fırçada daha kurumaya meyilli. Ancak eliniz yeterli derece hızlıysa iki perde rahatlıkla çıkarır.
5. Her ne kadar köpük kıvamı yeterli düzeyde olsa da koruyuculuk olması gerekenin altında. Özetle vasat.
6. Tıraş sonrası ise yüzünüz arkodan beter kuruma eğiliminde. Sabunun beğenmediğim kokusundan sonra şikayet edilecek ikinci kusuru tıraş sonrası. Üçüncüsü bereketsiz olması yani hızlı bitmesi diyebiliriz.

Toparlayacak olursak, bu sabunu elit bir koku ile yapıp afili bir ambalaj yapılırsa Yurtdışı pazarda "meraklısına" satılabilir. Üreticinin takdiridir tabii, sonraki sürümlerde bunlar düzeltilebilir noktalar.

Özetleyecek olursam bu hali ile:
Kullanabilir mi? Evet
Tekrar alınır mı? Hayır.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
merhaba

bu foruma ozellikle bu sabun icin uye oldum diyebilirim. gercekten cok heyecanlanmistim. misket limonu sandal agaci ve acibadem siparisim geldikten sonra hepsi ile tiras oldum. asagida firmaya yolladigim mesaji bulabilirsiniz. daha tecrubeli uyelerin veya berberlerin farkli yorumlari olabilir, ancak bu isi keyif icin yapan ve tek beklentisi guzel bir koku olan benim icin maalesef hayal kirikligi oldu.

"Merhaba,

Oncelikle farkli tiras sabunlari denediginiz icin cok tesekkur ederim. Yabanci sabunlar yerine yerli uretim guzel kokulu bir sabun kullanmak cok hos bir fikir. Ben de bu dusuncelerle yerli bir proraso kullanacagimi dusunerek misket limonu, acibadem ve sandal agaci tiras sabunlarindan aldim.

Aralik 2020 den beri tiras sabunu ve firca ile tiras oluyorum, su ana kadar proraso kirmizi / yesil / beyaz / arko ve tabac kullandim.

Bir tiras sabununu degerlendirirken sakalimi yumusatti, kayganligi guzel gibi kriterlerim yok zira bunlar tiras sabununun olmazsa olmazi benim icin. Benim tiras olurken gecirdigim 10 15dakikalik sureden tek beklentim guzel bir koku.

misket limonu: hafif bir kokusu var, begendim. ferah yazin kullanilabilir bir koku.
acibadem: cocukken annemin kullandigi bir krem vardi, onu hatirlatti. sevmedigim bir koku ama seveni olabilir.
sandal agaci: bu tam bir hayal kriikligi. cunku lise yillarimdan beri tutsu olarak kullandigim ve en sevdigim kokulardan biridir sandal. bu sabun sandal agaci kokmuyor, herhangi bir agac da kokmuyor. son derece yapay bir deterjan / ucuz parfum kokusu. o kadar kotu ki benzincide verilen islak mendil bu sekilde koksa arabami silmem.

3sabunu da wilkinson siayh klasik / astra jilet ve domuz kili firca ile kullandim. tiras olarak arkodan bir fark goremedim, yerli ucuz bir proraso hevesiyle aldigim sabunlarim pahali arko oldular maalesef.

yaptiginz ise olan saygimdan bu geri bildirimi yapmak istedim, denemeye devam edin ama lutfen yapay kokulara dikkat edin.

sayglarimla
"

onur98 gibi yazmak gerekirse
kullanilabilir mi? 1/3
tekrar alinir mi? 0/3

keyifli tiraslar
Türkiyede amatör olarak sabun yapanların en çok zorlandığı konu kaliteli hammadelere ulaşabilmek. Özellikle ülkemizde kaliteli esans bulmak biraz zor, ama bir bakıma üreticiler de buna önem vermiyor. Herkes tıraş camiasına ve camiadaki ürünlerin koku kalitesine tam aşina olmadığından ucuz esanslarla üretimde sorun olmayacağnı düşünüyor, ama bu tabi ki büyük bir yanılgı elin almanının , fransızının, italyanının kullandığı esans kalitesine alışmış birisi ucuz ve sentetik koku esanslarını kesinlikle sevemez.

Ben üreticilere hep aynı çağrıyı yapıyorum, özellikle de karma parfümlü esanslı ürün yapmaya çalışanlara, bu çok zordur, tek notalı ürün yapın diye. Misal davidoff gibi kokulu ürün yapmaya çalışmayın. Başarısız olacaktır. Bakın bizim ülkemizde ne meşhur? Gül. Ispartaya gidin birinci sınıf naturel gül esansı alın. Bununla çok kaliteli ve doğal gül kokulu bir ürün yapın misal.

Sonra yine kaliteli badem yağı ve esansı arayın. Ne bileyim ülkemizin ormanlarında çam ağaçları yaygındır, taze çam sakızı üretimi boldur, fıstık çamı boldur. Misal doğal reçine esansı, çam fıstığı esansı ve balmumu ile çok kaliteli ve güzel kokulu tıraş sabunları yapılabilir. Köylüsü vs de üretimden pay sahibi olmuş olur. Bunlar zor şeyler değil. Kaliteli ürün ancak böyle olur. Hele Isparta gibi bir gerçek varken, ülkemizde hala yüksek kalitede gül kokulu tıraş kozmetiği olmamasını anlayamıyorum. Elin almanı Klar nasıl da yapıyor ama.

Başka türlü litresi 200-300 liraya hazır sandalağacı esansı alıp ürün yapmaya kalkarsan bunun yapay ve deterjan gibi kokmamasının imkanı zaten yoktur.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 95,280 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 635 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 949 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 497,413 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,410 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,234 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,852 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,332 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 82,972 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica
  hayli's PANNA Tıraş Sabunu sohayli 10 4,950 27/03/2023, Saat: 23:31
Son Yorum: inter

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: