Alsancak Tıraş Sabunu - Mentol/Limon/Sandal/Aci Badem
Diğer değerli komşularım gibi uzun uzun bir şeyler yazmak içimden gelmiyor affedin beni çünkü hiç beğenmedim. Üretici arkadaşımıza emeklerinden ötürü teşekkür ederim ancak vasat olmuş. Arko ikonik bir ürün bu sebepten arko tıraş sabunuyla dahi kıyaslanamaz düşüncesindeyim.

Bu forumda bulunan bütün kişilerin bambaşka arayış içerisinde olduğu eminim; bu sebepten bu tarz sabunlar bizlere pek hitap etmiyor maalesef...
(15/04/2021, Saat: 13:34)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Türkiyede amatör olarak sabun yapanların en çok zorlandığı konu kaliteli hammadelere ulaşabilmek. Özellikle ülkemizde kaliteli esans bulmak biraz zor, ama bir bakıma üreticiler de buna önem vermiyor. Herkes tıraş camiasına ve camiadaki ürünlerin koku kalitesine tam aşina olmadığından ucuz esanslarla üretimde sorun olmayacağnı düşünüyor, ama bu tabi ki büyük bir yanılgı elin almanının , fransızının, italyanının kullandığı esans kalitesine alışmış birisi ucuz ve sentetik koku esanslarını kesinlikle sevemez.

Ben üreticilere hep aynı çağrıyı yapıyorum, özellikle de karma parfümlü esanslı ürün yapmaya çalışanlara, bu çok zordur, tek notalı ürün yapın diye. Misal gibi davidoff kokulu ürün yapmaya çalışmayın. Başarısız olacaktır. Bakın bizim ülkemizde ne meşhur? Gül. Ispartaya gidin birinci sınıf naturel gül esansı alın. Bununla çok kaliteli ve doğal gül kokulu bir ürün yapın misal.

Sonra yine kaliteli badem yağı ve esansı arayın. Ne bileyim ülkemizin ormanlarında çam ağaçları yaygındır, taze çam sakızı üretimi boldur, fıstık çamı boldur. Misal doğal reçine esansı, çam fıstığı esansı ve balmumu ile çok kaliteli ve güzel kokulu tıraş sabunları yapılabilir. Köylüsü vs de üretimden pay sahibi olmuş olur. Bunlar zor şeyler değil. Kaliteli ürün ancak böyle olur. Hele Isparta gibi bir gerçek varken, ülkemizde hala yüksek kalitede gül kokulu tıraş kozmetiği olmamasını anlayamıyorum. Elin almanı Klar nasıl da yapıyor ama.

Başka türlü litresi 200-300 liraya hazır sandalağacı esansı alıp ürün yapmaya kalkarsan bunun yapay ve deterjan gibi kokmamasının imkanı zaten yoktur.

12'den vurmuşsunuz hocam. O kadar güzel özetlemişsiniz ki diyecek bir şey kalmamış. Ben özellikle gülsüzlükten çok şikayetçiyim.
istemiyor gibi bu saat, istemiyor sanki...
Lavantayı da dahil edebiliriz yerel esanslar arasına, Türkiyede yetişen bitkilerden
(15/04/2021, Saat: 13:34)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Türkiyede amatör olarak sabun yapanların en çok zorlandığı konu kaliteli hammadelere ulaşabilmek. Özellikle ülkemizde kaliteli esans bulmak biraz zor, ama bir bakıma üreticiler de buna önem vermiyor. Herkes tıraş camiasına ve camiadaki ürünlerin koku kalitesine tam aşina olmadığından ucuz esanslarla üretimde sorun olmayacağnı düşünüyor, ama bu tabi ki büyük bir yanılgı elin almanının , fransızının, italyanının kullandığı esans kalitesine alışmış birisi ucuz ve sentetik koku esanslarını kesinlikle sevemez.

Ben üreticilere hep aynı çağrıyı yapıyorum, özellikle de karma parfümlü esanslı ürün yapmaya çalışanlara, bu çok zordur, tek notalı ürün yapın diye. Misal davidoff gibi kokulu ürün yapmaya çalışmayın. Başarısız olacaktır. Bakın bizim ülkemizde ne meşhur? Gül. Ispartaya gidin birinci sınıf naturel gül esansı alın. Bununla çok kaliteli ve doğal gül kokulu bir ürün yapın misal.

Sonra yine kaliteli badem yağı ve esansı arayın. Ne bileyim ülkemizin ormanlarında çam ağaçları yaygındır, taze çam sakızı üretimi boldur, fıstık çamı boldur. Misal doğal reçine esansı, çam fıstığı esansı ve balmumu ile çok kaliteli ve güzel kokulu tıraş sabunları yapılabilir. Köylüsü vs de üretimden pay sahibi olmuş olur. Bunlar zor şeyler değil. Kaliteli ürün ancak böyle olur. Hele Isparta gibi bir gerçek varken, ülkemizde hala yüksek kalitede gül kokulu tıraş kozmetiği olmamasını anlayamıyorum. Elin almanı Klar nasıl da yapıyor ama.

Başka türlü litresi 200-300 liraya hazır sandalağacı esansı alıp ürün yapmaya kalkarsan bunun yapay ve deterjan gibi kokmamasının imkanı zaten yoktur.
Eline sağlık komşum, ben de bu şekilde düşünüyorum. Biz forumcular olarak gül, lavanta, karanfil neden kullanılmaz diye düşünüyoruz. Ben ticaretle hiç ugrasmadim devlet memuruyum. Olay kar, satış olanağı vb. sebepler olsa gerek. Fine, Razorock gibi markaların kuruluş hikayesi hep geleneksel tıraş sevdalısı insanların kaliteli uygun ürün yaratma çabasından doğuyor. Arko, Alsancak örneklerinde bu durum olmadığından bizim gül beklentimiz gerçekleşmiyor. Umarım aramızdan bir girişimci çıkar.

JSN-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Her belirleme değillemedir.
(15/04/2021, Saat: 18:25)mtcn77 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...

Vay anasını demek dışında bir şey diyemiyorum. Şu ülkede her konu ne olacak bu memleketin hali diye bitebilir mi be kardeşim..?

Alsancak sabuna dönecek olursak, doğal yağlı yeni bir formül çıkarmışlar, elimde yeterli miktarda sabun olmasa belki denerdim de şu an elim hiç gitmiyor. Özellikle denemek istediğim yerli artizan sabunlar da varken, hiç cezbedici gelmemeye başladı. Umarım forumdan biri yeni seriyi dener de fikirlerini bizimle paylaşır.
istemiyor gibi bu saat, istemiyor sanki...
Beyler bir tüyo vereyim mi bu sabunu ilk önce kalıp halinde yüzde kopurtme uygulayın sonra arko sabununu tasta kopurtup yüzde birbirlerine karıştırarak fırçalayın. Tasta da yapabilirsiniz. Arko ile alsancak'ın birleşiminde muazzam bir icat çıkıyor. Aynı zamanda arkonun erken kuruma problemin önüne geçilmiş oluyor.
SEDEF USTURA + TURUNCU ASCO Jilet
(15/04/2021, Saat: 13:34)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Türkiyede amatör olarak sabun yapanların en çok zorlandığı konu kaliteli hammadelere ulaşabilmek. Özellikle ülkemizde kaliteli esans bulmak biraz zor, ama bir bakıma üreticiler de buna önem vermiyor. Herkes tıraş camiasına ve camiadaki ürünlerin koku kalitesine tam aşina olmadığından ucuz esanslarla üretimde sorun olmayacağnı düşünüyor, ama bu tabi ki büyük bir yanılgı elin almanının , fransızının, italyanının kullandığı esans kalitesine alışmış birisi ucuz ve sentetik koku esanslarını kesinlikle sevemez.

Ben üreticilere hep aynı çağrıyı yapıyorum, özellikle de karma parfümlü esanslı ürün yapmaya çalışanlara, bu çok zordur, tek notalı ürün yapın diye. Misal davidoff gibi kokulu ürün yapmaya çalışmayın. Başarısız olacaktır. Bakın bizim ülkemizde ne meşhur? Gül. Ispartaya gidin birinci sınıf naturel gül esansı alın. Bununla çok kaliteli ve doğal gül kokulu bir ürün yapın misal.

Amatörce tıraş sabunu yapan bir arkadaşınız olarak doğal gülyağı içerikli sabun özleminizi çok iyi anladığımı belirtmek isterim. Konuyla ilgili fiili duruma ışık tutabileceği için yaşanmış bir gül yağı ile yaptığım sabun hikayesini paylaşmak isterim. Bu konu hakkında yorumlar yapılırken ismini paylaşmayacağım buradan bir arkadaş özelden doğal gül yağlı sabununu çok sevdiğini ve böyle bir çalışma yapabilir miyim diye bana fikrimi sordu. Şöyle izah ettim: Böyle bir sabun yapmanın hiç sorun olmadığını asıl problemin zaten çok az sayıda satılabilen tıraş sabunu için bunun ciddi bir maliyet artışına sebep olacağı için seri üretime sıcak bakmadığımı yazdım. Gülyağı fiyatlarını araştırdığımda Gülbirlik resmi satış sitesindeki (https://www.rosensemagaza.com/kategori/g...1)fiyatlar 1 gram için 149 tl,5 gram için 640 tl ve en düşük maliyet için 100gramlık ambalaj 10500tl olduğunu belirttim. Yani en ucuza maliyet için 10500 tl yatırım yapmak gerekiyor. Bu durumda kendisine eğer isterse gülyağını bana satın alarak kargolarsa seve seve sabunu yapacağımı belirttim. Arkadaşta çok istediği doğal sabun için bu maliyete katlandı ve bana 640 tl ye satın aldığı gülyağını kargoladı. Kendisine hemen sabununu hazırlayıp gönderdim. Bu şekilde bu isteğe cevap vermiş olduk. Demem o ki eğer başka arkadaşlar isterse aynı kolaylıkları sağlamaya çalışırım. Yeter ki elimizden gelsin. Bu arada merak eden arkadaşlar için doğal gülyağı ile üretilen sabunda 5 gram gülyağı kullanarak 170 gramlık bir sabun ürettim. Toplam maliyeti 640 tl gülyağı ve 70 tl sabun ve kargo dahil 710tl olarak gerçekleşti. Şu anda seyahatte olduğunu bildiğim arkadaşta uygun zamanda gül yağlı sabunuyla ilgili paylaşım yapacaktır diye umut ediyorum. Ben kullanmadığım için kendisinden bilgi isteyebilirsiniz. Teşekkür ederim.
(25/05/2021, Saat: 20:19)Creator Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Amatörce tıraş sabunu yapan bir arkadaşınız olarak doğal gülyağı içerikli sabun özleminizi çok iyi anladığımı belirtmek isterim. Konuyla ilgili fiili duruma ışık tutabileceği için yaşanmış bir gül yağı ile yaptığım sabun hikayesini paylaşmak isterim. Bu konu hakkında yorumlar yapılırken ismini paylaşmayacağım buradan bir arkadaş özelden doğal gül yağlı sabununu çok sevdiğini ve böyle bir çalışma yapabilir miyim diye bana fikrimi sordu. Şöyle izah ettim: Böyle bir sabun yapmanın hiç sorun olmadığını asıl problemin zaten çok az sayıda satılabilen tıraş sabunu için bunun ciddi bir maliyet artışına sebep olacağı için seri üretime sıcak bakmadığımı yazdım. Gülyağı fiyatlarını araştırdığımda Gülbirlik resmi satış sitesindeki (https://www.rosensemagaza.com/kategori/g...1)fiyatlar 1 gram için 149 tl,5 gram için 640 tl ve en düşük maliyet için 100gramlık ambalaj 10500tl olduğunu belirttim. Yani en ucuza maliyet için 10500 tl yatırım yapmak gerekiyor. Bu durumda kendisine eğer isterse gülyağını bana satın alarak kargolarsa seve seve sabunu yapacağımı belirttim. Arkadaşta çok istediği doğal sabun için bu maliyete katlandı ve bana 640 tl ye satın aldığı gülyağını kargoladı. Kendisine hemen sabununu hazırlayıp gönderdim. Bu şekilde bu isteğe cevap vermiş olduk. Demem o ki eğer başka arkadaşlar isterse aynı kolaylıkları sağlamaya çalışırım. Yeter ki elimizden gelsin. Bu arada merak eden arkadaşlar için doğal gülyağı ile üretilen sabunda 5 gram gülyağı kullanarak 170 gramlık bir sabun ürettim. Toplam maliyeti 640 tl gülyağı ve 70 tl sabun ve kargo dahil 710tl olarak gerçekleşti. Şu anda seyahatte olduğunu bildiğim arkadaşta uygun zamanda gül yağlı sabunuyla ilgili paylaşım yapacaktır diye umut ediyorum. Ben kullanmadığım için kendisinden bilgi isteyebilirsiniz. Teşekkür ederim.
@Creator Osman bey gül kokulu sabun talep eden komşumuzla yaptığınız iş çok değerli. Sizi kutlarım, bu şekilde bir üretim yapmanız büyük bir emek ürünü. Ben de Emeraude sabununuzu kullanan bir tıraş sever olarak, çok kıymetli bir iş yaptığınızı düşünüyorum. Komşum adına da çok mutlu oldum. İyi ki varsınız.

Her belirleme değillemedir.
(26/05/2021, Saat: 12:44)Schumi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Creator Osman bey gül kokulu sabun talep eden komşumuzla yaptığınız iş çok değerli. Sizi kutlarım, bu şekilde bir üretim yapmanız büyük bir emek ürünü. Ben de Emeraude sabununuzu kullanan bir tıraş sever olarak, çok kıymetli bir iş yaptığınızı düşünüyorum. Komşum adına da çok mutlu oldum. İyi ki varsınız.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sabun üretimindeki tercihlerimi yaparken önemsediğim bazı konular var.
Geniş kitlelerin ulaşabileceği kadar maliyeti düşük tutmaya çalışıyorum. Çok özel ve pahalı malzemeler kullanarak sadece maddi imkanı daha iyi olanlara değil genele hitap etmek istiyorum.
Üretimde bulunduğum iki adet sabunum var bu sabunlarımın tüm parametrelerini en hassas oranda ayarlamaya çalışıyorum. Çeşitlendirmeyi bir çok değerli artisan sabun üreticisi gibi aceleyle geliştirilmiş sürpriz sabunlar yerine üzerinde bolca düşünülmüş, çalışılmış ve test edilmiş sabunlarla değil esanslama yoluyla yapmaya çalışıyorum. Esanslarımı dünyaca ünlü Fransız esans üreticisi Mane firmasından tedarik ediyorum.
Ürettiğim sabunlarımı devamlılığı olacak şekilde herkesin istediği zaman ulaşabileceği şekilde sunuyorum. Uçacak kaçacak bitecek sabunum yok maalesef.
Sabunlarımın hiç birinde zararlı olabilecek deterjan, koruyucu, renklendirici vb. katkı maddesi kullanmadım bundan sonrada kullanmayacağım. Sabunlarımı evimin mutfağında 3kg lık şarjlar halinde sabunlarımın hepsinde bulunan içerik etiketindeki malzemeleri kullanarak tamamen şeffaf bir şekilde üretiyorum sabun modifiye ederek sabun yaptım demiyorum.
Herkesin isteklerini önemsiyorum ve dikkate alıyorum ancak her ne kadar hobi olarak bu işi sürdürsem de tıraş sabunu işini ticari bir faaliyetmiş gibi yürütüyorum. Başlangıçta bir çok harcama yapsam da sürekli cebimden harcama yaparak üretim yapmak mümkün olmayacaktır. Bu üretimimi, geliştirme ve test çalışmalarımı sabun gelirleriyle devam ettiriyorum.
Netice itibarıyla konu gül yağlı sabundan buralara geldi şanslı arkadaşımız hayalindeki sabuna kavuştu.
Herhangi bir arkadaşım da iki çeşit sabunumdan birini tercih etmek şartıyla özel bir etiket tasarımı olmaksızın benim elimde şu esanstan var veya size satın aldığım esansı göndereyim de bana özel sabun yapar mısınız derse buna her zaman hazır olduğumu belirtmek isterim. Artık butik üretimden kişiye özel tıraş sabunu üretmeye geçebiliriz. Özel bir tıraş sabunu hayali olanlar whatsapp tan bana ulaşabilirler. Teşekkür ederim.
(25/05/2021, Saat: 20:19)Creator Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Amatörce tıraş sabunu yapan bir arkadaşınız olarak doğal gülyağı içerikli sabun özleminizi çok iyi anladığımı belirtmek isterim. Konuyla ilgili fiili duruma ışık tutabileceği için yaşanmış bir gül yağı ile yaptığım sabun hikayesini paylaşmak isterim. Bu konu hakkında yorumlar yapılırken ismini paylaşmayacağım buradan bir arkadaş özelden doğal gül yağlı sabununu çok sevdiğini ve böyle bir çalışma  yapabilir miyim diye bana fikrimi sordu. Şöyle izah ettim: Böyle bir sabun yapmanın hiç sorun olmadığını asıl problemin zaten çok az sayıda satılabilen tıraş sabunu için bunun ciddi bir maliyet artışına sebep olacağı için seri üretime sıcak bakmadığımı yazdım. Gülyağı fiyatlarını araştırdığımda Gülbirlik resmi satış sitesindeki (https://www.rosensemagaza.com/kategori/g...1)fiyatlar 1 gram için 149 tl,5 gram için 640 tl ve en düşük maliyet için 100gramlık ambalaj 10500tl olduğunu belirttim. Yani en ucuza maliyet için 10500 tl yatırım yapmak gerekiyor. Bu durumda kendisine eğer isterse gülyağını bana satın alarak kargolarsa seve seve sabunu yapacağımı belirttim. Arkadaşta çok istediği doğal  sabun için bu maliyete katlandı ve bana 640 tl ye satın aldığı gülyağını kargoladı. Kendisine hemen sabununu hazırlayıp gönderdim. Bu şekilde bu isteğe cevap vermiş olduk. Demem o ki eğer başka arkadaşlar isterse aynı kolaylıkları sağlamaya çalışırım. Yeter ki elimizden gelsin. Bu arada merak eden arkadaşlar için doğal gülyağı ile üretilen sabunda 5 gram gülyağı kullanarak 170 gramlık bir sabun ürettim. Toplam maliyeti 640 tl gülyağı ve 70 tl sabun ve kargo dahil 710tl olarak gerçekleşti. Şu anda seyahatte olduğunu bildiğim arkadaşta uygun zamanda gül yağlı sabunuyla ilgili paylaşım yapacaktır diye umut ediyorum. Ben kullanmadığım için kendisinden bilgi isteyebilirsiniz. Teşekkür ederim.

2 senedir forumu takip ediyorum sabun konusunda detaya girmemiştim, araştırma yaparken henüz yeni sizin ürettiğiniz sabunlarla karşılaştım, belirtmeliyim ki yaptığınız çok zahmetli ve değerli bir uğraş. Web sitenizden ürünlerinizi inceledim ürün ambalajında bile ciddi emek harcanmış, çalışmalarınızın devamı dilerim. Forumda bir ürününüz hakkında (http://geltir.com/showthread.php?tid=11970) detaylı açıklama yapmışsınız, web sitenizde de benzeri detay açıklamayı görmek faydalı olurdu.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 95,316 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 650 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 950 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 497,485 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,412 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,238 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,924 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,338 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 82,978 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica
  hayli's PANNA Tıraş Sabunu sohayli 10 4,952 27/03/2023, Saat: 23:31
Son Yorum: inter

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: