Yaqi Agamemnon: nâm-ı diğer, 'DOCS' "Double Open Comb Slant"
(31/01/2021, Saat: 12:23)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum, bu alet dünyada ilk olarak bize Razorus'a geldi satış için. Henüz Yaqi kendi bile satışa koymamıştı ve bir ismi yoktu. Sorduğumuzda henüz isim vermedik demişlerdi. Onun Agamemnon ismini ben verdim, isim babasıyım yani Smile Yaqi'ye bahsettik onların da hoşuna gitti ürünün ismini Agammemnon yaptılar. O top agressive slant, double open comb falan pazarlama departmanının iş bilmezliği malum çinlileri biliyorsunuz ingilizce seviyesinde. Hatta Yaqi aliexpress kendi sayfasındaki makinelerin bir kısmında alt tablayı ters takıp foto çektiklerini bile görebilirsin. Yani üretim departmanı ile pazarlama departmanı iletişimi biraz kopuk onlarda. Smile

Açıdan önemsiz olarak bir aletin gerçek çift tarak olması için adı gibi hem alt hem üst tablasının açık tarak olması gerekir. Çok da gerekli değil, bu tip scalloped barlar taraklılara göre ciltte daha konforlu akıyor zaten, yani Yaqi değişiklik yaptıysa iyi yapmış. Ben şu andaki dengesini çok iyi buluyorum. Kendisinden çok daha az agresiflikteki slant kafalara göre akıcılığı bariz daha iyi ve gerçekten çok iyi bir kesme akustiği var. Bu tadı bir benim Punktal 101' de alıyordum, bir bunda. Ben özellikle videodaki gibi aluminyum mellon sapla kullanıyorum. Hafif olduğu için kafanın hem akustiği hem de ele geri bildirimi çok daha net oluyor bu da kullanma keyfini çok arttırıyor. Elinde aluminyum melon sap ya da muadil aluminyum sapı olanlara kafayı bir de onla denemelerini tavsiye ederim. Yaqi bir ara aluminyum mellon sap üretmeyi durdurmuştu şimdi tekrar başladı. Kullanıca göreceksiniz içi boş hafif sapların kullanımı, içi dolu ağır saplara göre çok daha net oluyor ve bence çok daha keyifli oluyor ama bu kişisel tabi herkesin beğenisi farklı olabilir.

Komşum, elimdeki ürünün isim babasıyla tanıştığıma memnun oldum. Sleepy
Bugünkü traşımı shimi çıkartarak oldum, hakikaten shime meğer gerek yokmuş. Makineyi kendi esnekliği çok iyi tamamlıyor. Permasharp'ı 3. kez kullanınca hiçbir rahatsızlığım olmadı, ama ağız kenarındaki sakalları yine olması gerektiğinden yakın aldı.
Ben size ikinci mesajımdaki deri taşınabilir set çantası da gelebilir mi diye de sormak istiyorum. İnternette gördüm aklıma takıldı. Çok güzel takım olurdular - ne de olsa taşınabilir bir makine. Pantolonun telefon ön cebine bile sığacak şık bir set.
Bu dediklerinize de harfiyen katılıyorum, uzun ve hafif gövde sapının dengesi çok iyi, elde ağırlık hissi hiç yok. Kesim verimi de muhteşem. Merkur 37C daha çok yoruyor karşılaştırınca, bunla açı düzeltme yapmak hem lazım değil hem de tahriş için sakıncalı.
Aliexpresstekiler herhalde makinenin alt tablasına inanamadılar, kimse alt desteği bu kadar eksene yakın tutmayı düşünmemiştir. Ben ters çevirip denemeyi de düşündüm, alt destekler o kadar yakın ki, vida için yer kalmıyor.
(31/01/2021, Saat: 13:53)mtcn77 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum, elimdeki ürünün isim babasıyla tanıştığıma memnun oldum. Sleepy
Bugünkü traşımı shimi çıkartarak oldum, hakikaten shime meğer gerek yokmuş. Makineyi kendi esnekliği çok iyi tamamlıyor. Permasharp'ı 3. kez kullanınca hiçbir rahatsızlığım olmadı, ama ağız kenarındaki sakalları yine olması gerektiğinden yakın aldı.
Ben size ikinci mesajımdaki deri taşınabilir set çantası da gelebilir mi diye de sormak istiyorum. İnternette gördüm aklıma takıldı. Çok güzel takım olurdular - ne de olsa taşınabilir bir makine. Pantolonun telefon ön cebine bile sığacak şık bir set.
Bu dediklerinize de harfiyen katılıyorum, uzun ve hafif gövde sapının dengesi çok iyi, elde ağırlık hissi hiç yok. Kesim verimi de muhteşem. Merkur 37C daha çok yoruyor karşılaştırınca, bunla açı düzeltme yapmak hem lazım değil hem de tahriş için sakıncalı.
Aliexpresstekiler herhalde makinenin alt tablasına inanamadılar, kimse alt desteği bu kadar eksene yakın tutmayı düşünmemiştir. Ben ters çevirip denemeyi de düşündüm, alt destekler o kadar yakın ki, vida için yer kalmıyor.

Permasharp malum biraz hırçın bir jilet. Makine zaten çok agresif olduğundan daha küt jiletlerle çok iyi iş çıkarıyor. Misal croma, personna eddison, personnal platinum, asco vs gibi. Ben biraz önce personna eddison ile iki perde oldum, cildim mermer gibi. Çelik ustura tıraşını andıran bir sonuç oldu tıraş sonrası pürüzsüzlük anlamında.

Seyahat çantası için konuşuyorsak eğer olabilir ama uyacağından emin olmak lazım. Çünkü çoğu seyehat makinesinde saplar ayrıldıktan sonra birbirlerinin içlerine giriyorlar yer kaplamamak için, agamemnon'da bu yok sadece sap ikiye ayrılıyor dolayısıyla biraz daha genişçe bir çanta lazım. Biz de yakında hakiki deriden kılıf modellerimizi sunacağız şu an üretimde.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(31/01/2021, Saat: 19:01)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Permasharp malum biraz hırçın bir jilet. Makine zaten çok agresif olduğundan daha küt jiletlerle çok iyi iş çıkarıyor. Misal croma, personna eddison, personnal platinum, asco vs gibi. Ben biraz önce personna eddison ile iki perde oldum, cildim mermer gibi. Çelik ustura tıraşını andıran bir sonuç oldu tıraş sonrası pürüzsüzlük anlamında.

Seyahat çantası için konuşuyorsak eğer olabilir ama uyacağından emin olmak lazım. Çünkü çoğu seyehat makinesinde saplar ayrıldıktan sonra birbirlerinin içlerine giriyorlar yer kaplamamak için, agamemnon'da bu yok sadece sap ikiye ayrılıyor dolayısıyla biraz daha genişçe bir çanta lazım. Biz de yakında hakiki deriden kılıf modellerimizi sunacağız şu an üretimde.

Tekrar teşekkürler görüşlerimizi dikkate aldığınız için.
Ben birşeyi daha farkettim, makinenin ağzı iki çapraz yönde yatık, bunlara karşı iki yönde de başlık dik duruyor. Traş olurken bir dahaki sefere dik sol tarafı ile yatık sağ tarafının iyi aldığı yerlere odaklamaya çalışacağım. Videolarınızda da isabetli bir şekilde söylemişsiniz; herşeyi tek perdede yapmaya çalışmak cildi fazla yoruyor.
(31/01/2021, Saat: 19:38)mtcn77 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tekrar teşekkürler görüşlerimizi dikkate aldığınız için.
Ben birşeyi daha farkettim, makinenin ağzı iki çapraz yönde yatık, bunlara karşı iki yönde de başlık dik duruyor. Traş olurken bir dahaki sefere dik sol tarafı ile yatık sağ tarafının iyi aldığı yerlere odaklamaya çalışacağım. Videolarınızda da isabetli bir şekilde söylemişsiniz; herşeyi tek perdede yapmaya çalışmak cildi fazla yoruyor.

Makinayı tanıyıp alıştıkça tıraşlarınız daha iyi hale gelecektir. Ben kendi cildimde açıkcası yaqi slant kafa ile tersten tıraşlarda hafif tahriş yaşıyorum. Zaten çoğu zaman tek perde yetiyor ama ikinci perdede de çapraz kesim fazlasıyla yeterli. 3. perdeye çıkmak ya da tersten alkmaya çalışmak benim cildime fazla geliyor ki düzenli yapmam imkansız 2-3 tıraş sonra ciddi cilt yorgunluğu olur. Zaten bu durum bu kadar agresif tüm kafalarda böyledir. Ben o yüzden uzun yıllar çok agresif makinelere uzak durmuşumdur hala da sevmem ama bu Yaqi kafadaki kesim hissi ve sesi çok tatmin edici olduğu için bir de yakışıklı olunca estetik olarak, kısa zamanda favorim oldu. Yoksa misal beast başlık da gayet başarılı olmasıan rağmen benim için normal düz çok agresif bir kafa. Özel yapan bir kısmı yok benim için.

Ben yine de uzun vadede her zaman orta agresiflikte makinelerle devam edilmesi taraftarıyım. Fazla öyle ya da böyle cildi yoracaktır.
(31/01/2021, Saat: 20:36)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Makinayı tanıyıp alıştıkça tıraşlarınız daha iyi hale gelecektir. Ben kendi cildimde açıkcası yaqi slant kafa ile tersten tıraşlarda hafif tahriş yaşıyorum. Zaten çoğu zaman tek perde yetiyor ama ikinci perdede de çapraz kesim fazlasıyla yeterli. 3. perdeye çıkmak ya da tersten alkmaya çalışmak benim cildime fazla geliyor ki düzenli yapmam imkansız 2-3 tıraş sonra ciddi cilt yorgunluğu olur. Zaten bu durum bu kadar agresif tüm kafalarda böyledir. Ben o yüzden uzun yıllar çok agresif makinelere uzak durmuşumdur hala da sevmem ama bu Yaqi kafadaki kesim hissi ve sesi çok tatmin edici olduğu için bir de yakışıklı olunca estetik olarak, kısa zamanda favorim oldu. Yoksa misal beast başlık da gayet başarılı olmasıan rağmen benim için normal düz çok agresif bir kafa. Özel yapan bir kısmı yok benim için.

Ben yine de uzun vadede her zaman orta agresiflikte makinelerle devam edilmesi taraftarıyım. Fazla öyle ya da böyle cildi yoracaktır.

Komşum, önceki mesajimda da dedim ama siz de dikkat ettiniz mi cihazın sağı yatık, solu ise dikik. Bir deneme traşı oldum Big Grin, solu hakikaten ATG daha iyi alıyor, cilde daha az yatıyor dik olduğu için. Burun altı ise sağ tarafla şahane akıp gidiyor. Siz de dener misiniz? Bence istisna olamayacak kadar çok belirgin özellikte ustura karakterli bir alet.
Komşum slant kafa zaten eğik kafa, jiletin eğimli olması. Tablalar da eğik haliyle. Bunun dışında bir şey kast ediyorsanız tam anlamadım.
(31/01/2021, Saat: 20:59)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum slant kafa zaten eğik kafa, jiletin eğimli olması. Tablalar da eğik haliyle. Bunun dışında bir şey kast ediyorsanız tam anlamadım.
DVBj8b.jpg
Şu resimde gördüğümüz şekliyle hiç bakmış mıydınız komşum? Sol tarafın alt tablası daha kısa ve geride, açık gibi; sağda ise daha ileride, kapalı karakterli. Aslında ilk mesajınızda da scallop dediğinizde bunu ima etmiş oldunuz, ben tam anlamamış olabilirim.
Bu sağ sol farkı, sanki sağ kapalıymış gibi bir karakter sağlıyor. Yüzü kesmekten korktuğum yerleri makinenin orta hattından sola yatırarak, sadece sağ tarafı ile aldım. Solla ise, tersten yatık çıkan çene ve çene altını aldım. Makineyi hep bir yana yatık tutmak ama ekseri dikkat gerektiriyor.
Şimdi kafaya tam yandan bakınca ne demek istediğinizi anladım. Üst tabla her iki tarafta da bir köşeden az bir miktar daha geride duruyor doğru ama bu zaten jileti belli bir kıvrıklıkta tutabilmesi için olması gereken bir geometrik tasarım. Açıkcası tıraş olurken benim çok dikkat ettiğim bir durum olmamıştı.

Scalloped bar dediğim jilet tablasının siper tasarımıdır. İstiridye kabuğu gibi geniş dalgalı tırtıklara sahip olan ama önü kapalı olan koruma barlarına scalloped bar denir. Misal Yaqi Slant böyle işte. Ya da Edwin Jagger klasik kafalar. Mesela R41'de closed comb bardır ama dişleri çok belirgin hibrit denilebilecek yapıdadır. Open comb'a da benzer. Standart düz modellere straight bar denir misal 3one6 ,futur. Standart açık modellere de combed ya da open comb denir Yani taraklı; misal Fatip taraklı.

Scalloped bar ile Closed comb kafalar çok karıştırılır. Bir siperin gerçek anlamda closed comb olması için adı gibi bariz taraklı görünüme sahip dişleri olması lazımdır. Ki böyle makineler fiyasada oldukça nadirdir. Bir örnek olarak Fatip Gentile kafalar gerçek kapalı tarak kafalardır. Scalloped tabiri çok yaygın olmadığından bazı firmalar her gördükleri tırtıklı siperi closed comb olarak pazarlarlar ama bu teknik olarak yanlıştır. Basitce; belirgin diş yapısı varsa closed comb, yoksa scalloped olarak anlaşılmalıdır.

Closed comb ve özellikle scalloped siperler daha yeni nesil modern tasarımlardır. İkisi de taraklıyı imite eden ama daha korunaklı ve konforlu siper tipleridir. Agresiflik olarak düz bar, scalloped, closed comb ve open comb olarak gider. Scalloped çok versatil ve konforlu bir siper tasarımı olduğu için günümüz makinelerinde sıkca kullanılıyor. Şöyle bir resim koyayım net anlaşılsın.

What-Are-The-Different-Safety-Razor-Head-Types.png
(01/02/2021, Saat: 09:20)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdi kafaya tam yandan bakınca ne demek istediğinizi anladım. Üst tabla her iki tarafta da bir köşeden az bir miktar daha geride duruyor doğru ama bu zaten jileti belli bir kıvrıklıkta tutabilmesi için olması gereken bir geometrik tasarım. Açıkcası tıraş olurken benim çok dikkat ettiğim bir durum olmamıştı.

Scalloped bar dediğim jilet tablasının siper tasarımıdır. İstiridye kabuğu gibi geniş dalgalı tırtıklara sahip olan ama önü kapalı olan koruma barlarına scalloped bar denir. Misal Yaqi Slant böyle işte. Ya da Edwin Jagger klasik kafalar. Mesela R41'de closed comb bardır ama dişleri çok belirgin hibrit denilebilecek yapıdadır. Open comb'a da benzer. Standart düz modellere straight bar denir misal 3one6 ,futur. Standart açık modellere de combed ya da open comb denir Yani taraklı; misal Fatip taraklı.

Scalloped bar ile Closed comb kafalar çok karıştırılır. Bir siperin gerçek anlamda closed comb olması için adı gibi bariz taraklı görünüme sahip dişleri olması lazımdır. Ki böyle makineler fiyasada oldukça nadirdir. Bir örnek olarak Fatip Gentile kafalar gerçek kapalı tarak kafalardır. Scalloped tabiri çok yaygın olmadığından bazı firmalar her gördükleri tırtıklı siperi closed comb olarak pazarlarlar ama bu teknik olarak yanlıştır. Basitce; belirgin diş yapısı varsa closed comb, yoksa scalloped olarak anlaşılmalıdır.

Closed comb ve özellikle scalloped siperler daha yeni nesil modern tasarımlardır. İkisi de taraklıyı imite eden ama daha korunaklı ve konforlu siper tipleridir. Agresiflik olarak düz bar, scalloped, closed comb ve open comb olarak gider. Scalloped çok versatil ve konforlu bir siper tasarımı olduğu için günümüz makinelerinde sıkca kullanılıyor. Şöyle bir resim koyayım net anlaşılsın.

Harika anlattınız - başlık hem scalloped, hem de slant oluyor. Ben ikisini ayrı ayrı gördüğüm bir tasarım olmadığı için, ikisini de birlikte anmış oldum kaza eseri.

558158-cf30b11bdc6415055df8bc7486ccdfd6.jpg
Cihaz, özellikle ağız çevresinde, sağıyla almaya çalışırsam başlığı yatıştırmışım gibi bana bir özgüven veriyor, elim rahatlıyor. Ben sakala ilk önce hangi yönünü değdirirsem, makinenin hep o tarafı sakalı kesmiş gibi bir farklılık alıyorum makineden. Resimle bahsettiğim hareketi göstermek için bunu bulabildim. Soluyla bana çok agresif bir hissiyat verdiğini söyleyebilirim, kendimce böyle bir çözüm buldum. Cool
Jiletin şu ana kadar çapaklandığını hiç hissetmediğimi söyleyebilirim, ne kadar çapraz çeksem bile. Makineyle tekniğim, yavaş yavaş ilerliyor.
Anladım siz çapraz çekiş yapıyorsunuz. Bu aslında bir ileri tıraş tekniğidir ama düz tablalı makinelerde kullanıldığında etkilidir ve özelliği aynı slant kafa gibi giyotinvari bir kesim sağlamasıdır.

Ama siz zaten eğik olan slant kafayı bu şekilde çapraz çekiyorsanız onu bir nevi düz kullanıyorsunuz ve slantı slant yapan eğik kesimden faydalanamıyorsunuzdur demek. Dolayısıyla ben doğrudan aşağı sap yönünde çekerek tıraş olmanızı öneririm aksi taktirde slant'ın nimetinden faydalanamamış oluyorsunuz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaqi Taraklı Mellon ismailinbiri 48 28,776 19/05/2023, Saat: 03:41
Son Yorum: Andreichu
  Fatip Slant Açık ve Kapalı Tarak Nazikas 5 4,677 15/03/2023, Saat: 02:08
Son Yorum: inter
  DLC Yaqi Klasik ismailinbiri 95 67,526 14/03/2023, Saat: 23:26
Son Yorum: kaankkaraman
  Parker Semi Slant Chefkara 41 13,978 17/01/2023, Saat: 15:40
Son Yorum: Shavettin
Thumbs Up İNCELEME: Pearl Shaving SSH-05 Close Comb Tayyare Pilotu 15 6,334 09/01/2023, Saat: 21:26
Son Yorum: layken
  R41 vs Yaqi Knight Helmet howardroark 7 2,669 20/12/2022, Saat: 17:12
Son Yorum: Bakkal
  King C Gillette Double Edge Safety Razor hlkkzn 75 38,552 23/05/2022, Saat: 12:32
Son Yorum: abdussamedy
  Yaqi Gibbs Replica CK89 87 38,233 24/03/2022, Saat: 19:35
Son Yorum: Hseyin
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 301,526 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Yaqi mellon Chefkara 5 2,830 24/02/2021, Saat: 18:37
Son Yorum: Soner

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: