Naniwa 12K inceleme (çünkü ben inceledim zaten :) )
Naniwa 12k  birçok tıraş forumunda ustura için çok beğenilen bir bitirme taşı olarak öne çıkıyor. 1cm ve 2cm kalınlığında iki ayrı formatta satılıyor.

Ben usturalarımı Coticule ile biliyor ve bitirme işini de (finishing) Coticule ile yapıyorum. Tıraşından da çok memnunum. Fakat doğal taş olduğu için kaç grit değerinde olduğunu söylemek pek mümkün değil. Bir kıyaslama imkanım olsun düşüncesiyle Maggardrazors.com sitesinin yaptığı bir indirimden de faydalanarak kargo dahil 90USD ödeyerek Naniwa 12k (1cm kalınlığında olan) siparişini verdim. Gümrük vergisi dahil bana 750TL'ye maloldu. Açıkçası bir biley taşı için ödediğim en yüksek meblağ oldu.

Taş elime geçtiğinde, biraz ıslattıktan sonra 500 grit zımpara ile yüzeyini düzelttim ve kurumaya bıraktım. 2 gün sonra kontrol ettiğimde taşta neredeyse 1mm'ye yakın bir bükülme olduğunu gördüm. Sonra forumlarda araştırdığımda meğer 1cm kalınlığında olan ince Naniwa taşlarda ıslandıktan sonra oluşan bükülme çok şikayet edilen genel problemlerden biriymiş. 2cm kalınlığında olanlarda bükülme sorunu pek yaşanmıyor gibi. Çoğu insan bu sorunu taşı sert ve düz bir zemine yapıştırarak çözmüş. Ben de taşın boyutlarına uygun 6mm kalınlığında bir cam kestirerek taşı bunun üstüne yapıştırdım. Sonra tekrar yüzeyi düzleştirerek kurumaya bıraktım. İşe yaramış gözüküyor. Bu camın bir faydası da bu ince ve pahalı taşı son milimine kadar kullanmama imkan vermesi olacak.

Dün taşın performansını deneme imkanım oldu. Daha önce Coticule ile bilediğim fakat son günlerde artık hafif çekme yapmaya başlayan usturamı Naniwa 12k üzerinde tazeleyim dedim. Usturayı taşın üzerinde hiç baskı yapmadan 25 tur geçirdim. Taş gerçekten çok hızlı, hemen üzerinde siyah çelik izleri belirdi. Daha sonra deri kayış üzerinde 50 tur geçtikten sonra tıraş oldum.

Oldukça keyifli bir tıraş oldu. Keskinlik sanki Coticule'den bir tık daha yüksek gibiydi ama fark tıraş kalitesini etkileyecek kadar da yüksek değildi. Tıraş sonrası kullandığım alkollü tıraş sonrası losyonda herhangi bir yanma hissi yaşamadım. Yani konfor açısından da Coticule' e oldukça yakın.

Taşın artı ve eksilerini kısaca şöyle özetleyebilirim :

Artılar :
- Çok hızlı aşındırıyor (veya parlatıyor diyelim)
- Usturaya keskin ve komforlu bir uç veriyor
- Kullanımı kolay. Kısa bir deneme sonrası herkes rahatlıkla kullanabilir

Eksiler :
- Yüzeyi çabuk kirleniyor. Her usturadan sonra temizlemek lazım
- Bükülme problemi var. İnce olan 1cm kalınlığınıda olanı aldıysanız sert bir zemine yapıştırmak gerekiyor
- Fiyatı yüksek

Tavsiye edermiyim?
Eğer Coticule kullanabilecek azime ve beceriye sahipseniz gerek yok, üstüne çok bir şey katmıyor.
Fakat kardeşim ben Coticule ile uğraşamam kolayca ve hızlı bir şekilde usturamı bilemek istiyorum derseniz mutlaka almanızı öneririm. Fakat bu durumda 3k,8k ve 12k 'yı birlikte almanız lazım çünkü Coticule tek başına bu üç taşın yaptığın yapıyor.

Karar sizin Smile
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
Bir kaç da resim ekleyim istedim.
Bu arada @onurcakmak üstada bir ricamız olsun. Yazdığımız mesajlara en azından ilk bir iki saat içinde Edit imkanı verilse çok iyi olacak.91b521a95d859818b1054f6594616dd0.jpga60f9926468e8ea448ece998f75cb164.jpg04e20b7159f74e2ac3ec005a79eda3bf.jpg
Çok güzel bir inceleme olmuş komşum, ben de çok meraklıyım japon taşlarına. Henüz kullanmak fırsatı olmadı.
İnternette bir yapon incelemeciyle karşılaştım, çok yüksek dereceli taşların fazla ıslatılmadığını aksi takdirde çatladığını söylüyor. Bitirme taşlarının işi bitince hemen kuruladığını söylüyor.
Youtube zaman aralığı '3:32'
Elinize sağlık;
1. Kotükül “garnet”lerden oluştuğu için partikül küçülmesi limitlidir. Bu sebepten kotikülün 12k yerine geçebileceğini sanmıyorum.
2. Bitirme taşı, kullandığımız sabunlar ve fırçalar gibi, kişiye göre değişir düşüncesindeyim. Kimine kotikül yeter, kimi üstüne Escher/12k gerekli der, kimi 12k’yı yetersiz bulur üzerine Ozuku (tomonagura ile) ekler, kimi CrOx kayışlama yapar, kimi de balsa üstünde elmas pasta progresyonu yapar. Deri ve sakal durumuza göre değişir, tıpkı yaprak jiletlerde olduğu gibi
Teşekkürler
(01/02/2021, Saat: 20:25)Hexciter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık;
1. Kotükül “garnet”lerden oluştuğu için partikül küçülmesi limitlidir. Bu sebepten kotikülün 12k yerine geçebileceğini sanmıyorum.
2. Bitirme taşı, kullandığımız sabunlar ve fırçalar gibi, kişiye göre değişir düşüncesindeyim. Kimine kotikül yeter, kimi üstüne Escher/12k gerekli der, kimi 12k’yı yetersiz bulur üzerine Ozuku (tomonagura ile) ekler, kimi CrOx kayışlama yapar, kimi de balsa üstünde elmas pasta progresyonu yapar. Deri ve sakal durumuza göre değişir, tıpkı yaprak jiletlerde olduğu gibi
Teşekkürler

Teşekkürler
1. Aslında Coticule'de partikül küçülmesiyle üst gritlere çıkılmıyor. Sadece su hatta bazen akan su kullanılarak taşın yüzeyine çıkan partiküller hemen uzaklaştırılıyor. Böylece büyük kısmı taşın içinde gömülü kalan patiküllerin sadece yüzdesel olarak ufak bir kısmı çeliğe değiyor. Bu da yüksek grit etkisini görmemize neden oluyor. Benzer şey aslında Arkansas taşlarda da yüzey çok ince zımparalanak ve perdahlanarak sağlanıyor ve 2000 gritlik taş sanki 12000 grit etkisini gösteren bitiş taşı olarak kullanılabiliyor. Bu bence doğaltaşların avantajı. Coticule ile iyi bilenmiş bir ustura ile Naniwa 12k ile bitirilmiş bir ustura tıraş sırasında bence ayırdedilemez.

2. Haklısınız. Aslında hayatta herşey için geçerli. Ev, araba, tekne vs. İmkanlar ve beklentiler çeşitliliği getiriyor. Hayat da çeşitlilikle güzel değil mi zaten Smile
(01/02/2021, Saat: 20:42)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler
1. Aslında Coticule'de partikül küçülmesiyle üst gritlere çıkılmıyor. Sadece su hatta bazen akan su kullanılarak taşın yüzeyine çıkan partiküller hemen uzaklaştırılıyor. Böylece büyük kısmı taşın içinde gömülü kalan patiküllerin sadece yüzdesel olarak ufak bir kısmı çeliğe değiyor. Bu da yüksek grit etkisini görmemize neden oluyor. Benzer şey aslında Arkansas taşlarda da yüzey çok ince zımparalanak ve perdahlanarak sağlanıyor ve 2000 gritlik taş sanki 12000 grit etkisini gösteren bitiş taşı olarak kullanılabiliyor. Bu bence doğaltaşların avantajı. Coticule ile iyi bilenmiş bir ustura ile Naniwa 12k ile bitirilmiş bir ustura tıraş sırasında bence ayırdedilemez.

2. Haklısınız. Aslında hayatta herşey için geçerli. Ev, araba, tekne vs. İmkanlar ve beklentiler çeşitliliği getiriyor. Hayat da çeşitlilikle güzel değil mi zaten Smile

Haklısınız, Ozuku ile 30k ya çıkılabildiğini söylüyorlar
@habaz üstad yine çok iyi bir inceleme olmuş. Emeklerinize sağlık. Taşları araştırmaya başlamışken de iyi oldu Smile Ben de sıfır tecrübe ve çok az bilgiyle nereden başlasam diye düşünüyorum son zamanlarda. Coticule mü Naniwa set mi (önce 12K ile alıp bir süre sadece tazelemeyle idare ederek) yoksa lapping film mi alsam diye günde yaklaşık 25 kere fikir değiştiriyorum Smile
Haldun bey kaleminize sağlık, epey bir emek harcamışsınız. Bundan sonra size, taşlara fısıldayan adam demek geçiyor içimden Smile
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
(01/02/2021, Saat: 22:30)atmacao Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @habaz üstad yine çok iyi bir inceleme olmuş. Emeklerinize sağlık. Taşları araştırmaya başlamışken de iyi oldu Smile Ben de sıfır tecrübe ve çok az bilgiyle nereden başlasam diye düşünüyorum son zamanlarda. Coticule mü Naniwa set mi (önce 12K ile alıp bir süre sadece tazelemeyle idare ederek) yoksa lapping film mi alsam diye günde yaklaşık 25 kere fikir değiştiriyorum Smile
Bu merak varsa yakında hepsine bulaşacaksınız demektir. Bana öyle oldu da Smile

(01/02/2021, Saat: 22:44)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Haldun bey kaleminize sağlık, epey bir emek harcamışsınız. Bundan sonra size, taşlara fısıldayan adam demek geçiyor içimden Smile
Teşekkürler, güldürdünüz beni Smile
@"habaz" Ben incelemiyorum o zaman Big Grin Elinize sağlık.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Naniwa 12k Alımı İçin Yardım Niko 27 18,208 01/02/2018, Saat: 15:22
Son Yorum: Delidumrul
  Naniwa Super Stones dt.krst 18 25,951 24/07/2017, Saat: 11:00
Son Yorum: finwe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: