Beyaz Temizlik Sirkesi ile Yüz Hazırlığı
Saygıdeğer üstadlarım,
Size Tıraş aleti öncesi, yüzü Fırça işlemine başlamadan 'pre-shave' adımı olarak sirke uygulamasını tanıtmak istiyorum.
Bu aşamada kolonyayı da denemiş olarak, kolonyanın aksine, sirkenin yüzü kurutup yakmadığı gibi yüzünüzü asitleştirerek sabunun alkali özelliğine bağlı kurumayı ve keçeleşmeyi de engelleyici, nemlilik hissini arttıran bir ön hazırlık adımı olduğu gözlemimi paylaşmak istiyorum.
Sirke olarak bildiğimiz, asetik asitle kişisel merak olarak bir deri tabaklama kitabında karşılaştım. Doç. Dr. Yalçın Dikmelik kaleminden çıkan, "Deri Teknolojisi" kitabına siz de internetten erişebilirsiniz, ilginç olduğu kadar eğlenceli bir eser aynı zamanda.
Konumuza dönersek, cansız derilerde bizim derimizle aynı şekilde olan yüksek pH ve düşük pH'nın etkisini siz de kolayca gözlemleme şansına sahipsiniz: ellerimizi çok sabunla yıkadığımızda derimiz keçeleşiyor ve bollaştığı için yaşlanmış-kurumuş gözüküyor, buna karşın bir zayıf asit olan sirkeyi elimize sürdüğümüz takdirde, derimizin rahatladığını gözlemliyoruz.
Bu gözlemimizi traş olmadan önce değerlendirmeyi ilk defa size yazarken gerçekleştirmiş bulunuyorum. Sirke, yani asetik asit, iki özelliğiyle dikkatimizi çekiyor: sirke hem bildiğim en zayıf asit olması sebebiyle, hem de en 'aktif' asit olması sebebiyle sürmemizle neredeyse eş zamanlı olarak sakallarımızı rahatlatıyor, onları tutan derimizi sıkılaştırıp, gevşetiyor Bunun arkasından cildimizi kolayca ıslatıp, sabunlayarak traşımıza rahat bir cilt ile geçmemize fırsat tanıyor.
Sirkeyi Carrefour'larda 2 litrelik ekonomik paketler halinde alabilirsiniz diye de anımsatayım. Çok miktarda kullanmamıza bile gerek olmayacak, ben bir kapak miktarını avucumdan yüzüme yayarak cildimde yeterli ıslanma hissediyorum.
Sirke konusundaki bir dezavantaj da dile getireyim; bildiğiniz gibi sabunlar köpürmek için yüksek pH alkali aralıkta çalışmaya ihtiyaç duyarlar. Siz de yüzünüzün derecesini sirke ile düşürdüğünüz için, bir miktar köpük miktarınızda sönme olacaktır. Bununla beraber, bu bir avantaj olabilir yerine göre - iyi köpürüp güzel yastıklama özelliği olan bir sabun, bu sayede biraz daha çok su tutarak daha kayganlaşmış bir köpük verebilir, beraberindeki kuruluğu size unutturabilir.
Sonuçta, bir deneyin, kendiniz de görün. Sirke kokusu size kötü gelmiyorsa, sakalınızı hızlıca traşa hazırlamak açısından, sabununuzu çok fazla koyulaştırmaksızın daha kaygan bir köpük denemek için bu çözüm aklınızda olsun. Çok rahat bir traş neticesi göreceksiniz. Sleepy
İlginç.

YouTube - Berberbey
youtube.com/Berberbey
(03/02/2021, Saat: 18:38)mtcn77 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Saygıdeğer üstadlarım,
Size Tıraş aleti öncesi, yüzü Fırça işlemine başlamadan 'pre-shave' adımı olarak sirke uygulamasını tanıtmak istiyorum.
Bu aşamada kolonyayı da denemiş olarak, kolonyanın aksine, sirkenin yüzü kurutup yakmadığı gibi yüzünüzü asitleştirerek sabunun alkali özelliğine bağlı kurumayı ve keçeleşmeyi de engelleyici, nemlilik hissini arttıran bir ön hazırlık adımı olduğu gözlemimi paylaşmak istiyorum.
Sirke olarak bildiğimiz, asetik asitle kişisel merak olarak  bir deri tabaklama kitabında karşılaştım. Doç. Dr. Yalçın Dikmelik kaleminden çıkan, "Deri Teknolojisi" kitabına siz de internetten erişebilirsiniz, ilginç olduğu kadar eğlenceli bir eser aynı zamanda.
Konumuza dönersek, cansız derilerde bizim derimizle aynı şekilde olan yüksek pH ve düşük pH'nın etkisini siz de kolayca gözlemleme şansına sahipsiniz: ellerimizi çok sabunla yıkadığımızda derimiz keçeleşiyor ve bollaştığı için yaşlanmış-kurumuş gözüküyor, buna karşın bir zayıf asit olan sirkeyi elimize sürdüğümüz takdirde, derimizin rahatladığını gözlemliyoruz.
Bu gözlemimizi traş olmadan önce değerlendirmeyi ilk defa size yazarken gerçekleştirmiş bulunuyorum. Sirke, yani asetik asit, iki özelliğiyle dikkatimizi çekiyor: sirke hem bildiğim en zayıf asit olması sebebiyle, hem de en 'aktif' asit olması sebebiyle sürmemizle neredeyse eş zamanlı olarak sakallarımızı rahatlatıyor, onları tutan derimizi sıkılaştırıp, gevşetiyor Bunun arkasından cildimizi kolayca ıslatıp, sabunlayarak traşımıza rahat bir cilt ile geçmemize fırsat tanıyor.
Sirkeyi Carrefour'larda 2 litrelik ekonomik paketler halinde alabilirsiniz diye de anımsatayım. Çok miktarda kullanmamıza bile gerek olmayacak, ben bir kapak miktarını avucumdan yüzüme yayarak cildimde yeterli ıslanma hissediyorum.
Sirke konusundaki bir dezavantaj da dile getireyim; bildiğiniz gibi sabunlar köpürmek için yüksek pH alkali aralıkta çalışmaya ihtiyaç duyarlar. Siz de yüzünüzün derecesini sirke ile düşürdüğünüz için, bir miktar köpük miktarınızda sönme olacaktır. Bununla beraber, bu bir avantaj olabilir yerine göre - iyi köpürüp güzel yastıklama özelliği olan bir sabun, bu sayede biraz daha çok su tutarak daha kayganlaşmış bir köpük verebilir, beraberindeki kuruluğu size unutturabilir.
Sonuçta, bir deneyin, kendiniz de görün. Sirke kokusu size kötü gelmiyorsa, sakalınızı hızlıca traşa hazırlamak açısından, sabununuzu çok fazla koyulaştırmaksızın daha kaygan bir köpük denemek için bu çözüm aklınızda olsun. Çok rahat bir traş neticesi göreceksiniz. Sleepy

Merhaba komşum, ilk fırsatta deneyeceğim. Koku kötü gelirse 1 damla lavanta yağı damlatsak fena olmaz sanırım.
Keyifli tıraşlar...
(21/02/2021, Saat: 19:10)kral tıraş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba komşum, ilk fırsatta deneyeceğim. Koku kötü gelirse 1 damla lavanta yağı damlatsak fena olmaz sanırım.

Komşum,
Şöyle de birşey izledim, onu da söylemiş olayım;
Uçucu yağlarla koku ilave eklemek için onları emülsiyon haline getirecek birşey daha eklemek gerekiyor. Buna sodyum polisorbat diyorlarmış. Kaç damla uçucu yağ kattıysak, çözünmesi için bir o kadar ya da iki katı ölçüde "sodyum polisorbat 20" damlatmamızı öneriyor.

Genel maksatlı temizleyici "beyaz sirke" ben evde bile amacına uygun sağlığa en az zararlı ürünleri kullanmaya gösteriyorum. İlla uğraşıp bir şey yapmak lüzum görüluyorsa sıcak havlu veya duş uygulaması öneririm. Bu konu bana tehlikeli geliyor.
(21/02/2021, Saat: 22:49)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Genel maksatlı temizleyici "beyaz sirke" ben evde bile amacına uygun sağlığa en az zararlı ürünleri kullanmaya gösteriyorum. İlla uğraşıp bir şey yapmak lüzum görüluyorsa sıcak havlu veya duş uygulaması öneririm. Bu konu bana tehlikeli geliyor.

Sirkeyi vücudunuzda üretiyorsunuz zaten. Açık deride %3 üzerinin yakıcı etkisi var, ama yüzümüzdeki kesiklerde sadece açık deri var. Normal deri, saç ve tırnakta bulunan keratinle kaplı olduğu için sirkeden etkilenmiyor. Açık deriye sürerseniz traş kolonyası gibi yakıyor. Aftershave
(21/02/2021, Saat: 23:34)mtcn77 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sirkeyi vücudunuzda üretiyorsunuz zaten. Açık deride %3 üzerinin yakıcı etkisi var, ama yüzümüzdeki kesiklerde sadece açık deri var. Normal deri, saç ve tırnakta bulunan keratinle kaplı olduğu için sirkeden etkilenmiyor. Açık deriye sürerseniz traş kolonyası gibi yakıyor. Aftershave

Vücut daha çok su üretiyor ya ben orda kaldım Big Grin konunuzu kirletmis olmayım. Ben sadece bu kadar meşakkate karşıyım. Çok zor bir sakal cilt tipi varsa uygun ürünler var, hiç bir şey bulunamıyor ise duş var havlu var düşüncesindeyim.
(21/02/2021, Saat: 23:43)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Vücut daha çok su üretiyor ya ben orda kaldım Big Grin konunuzu kirletmis olmayım. Ben sadece bu kadar meşakkate karşıyım. Çok zor bir sakal cilt tipi varsa uygun ürünler var,  hiç bir şey bulunamıyor ise duş var havlu var düşüncesindeyim.

Komşum konu canlanıyor sayenizde. Big Grin
Banyodan, havludan çabuk yüzü yumuşatmak istediğinizde kullanacağınız yöntem bu olsun.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş öncesi doğru yüz hazırlığı Lord Sparhawk 74 56,502 03/02/2020, Saat: 10:28
Son Yorum: mvorun

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: