Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi
0499ae582e56d35dea40323b29de2ec0.w510.h510.jpg

Parker sektörün en eski üreticilerinden olup Hindistan menşeili bir üretici. 40 yılı aşkın süredir sektörde faaliyetlerini sürdürüyor. Ürün gamında tıraş aletlerinin yanı sıra tıraş fırçaları , jiletli usturalar , tıraşa dair kozmetik ürün ve sarf malzeme grubu ( köpürtme kasesi , stantlar , kayışlar vs ) gibi muhtelif birçok ürünü bünyesinde barındırmaktadır.

Parker ' ın ayarlanabilir tıraş aleti üreteceğini duyduğumda çok heyecanlanmıştım. 2016 yılı sonlarıydı. O yıllarda piyasada bulunabilen ve güncel üretimi söz konusu olan ayarlanabilir tıraş aletleri oldukça az sayıdaydı. Üretici sosyal medya üzerinden isim yarışması gerçekleştirmiş ve Variant isminde karar kılmışlar. Variant' ın üretiminde referans alınan tıraş aleti de takip edenlerin bileceği üzere Merkur Progress.

Parker-variant-adjustable-safety-razor-b...1583980454

Pirinç üzeri saten krom ve yine pirinç üzeri siyah grafit- pembe altın kaplı üç ayrı renk seçeneği bulunuyor. Ürünlerin bugün itibariyle satış bedeli renk seçeneğine göre değişmekle birlikte ortalama 600-650 tl arası bir fiyata sahip. Bu bedel yurtdışında da ortalama 60 usd civarında.

Elimde bulunan alet saten krom model. Aleti ilk elime alıp incelediğimde ilk dikkatimi çeken detay kaplama kalitesi oldu. Kendisinden önce kullandığım muhtelif Parker modellerinde gördüğüm üretimsel hatalı teknik-işçilik-kaplama kusurlarını bir kenara bırakmış son derece kaliteli bir Parker modeli bu.

Kusursuz mu? Hayır değil. Elimdeki alet için tahliye kanallarında tesfiye isteyen ince hatalar bulunmakta ancak eski modellerle mukayese ettiğimde üretimsel anlamda Parker'ın oldukça mesafe kat ettiği bir gerçek. Buna karşın yurtdışında ürünlerin ilk çıktığı dönemlerde özellikle siyah grafit kaplamalı modellerde boya hataları  , boyanın dökülmesi problemleri yaşanmış.  ( daha sonradan bu sorun giderilmiş) . Elimdeki alet için söz konusu olmasada jilet tutuş problemleri, Merkur Progress ' lerden alışageldiğimiz kalibrasyon ( ilk ayarın 0 dan başlamaması ) hataları, alt tabla simetri problemleri rastlanan problemler arasında. Bizim forumda dahil olmak üzere birçok yerde değinilen hususlar. Benzer problemler Merkur Progress ' ler için de yine rastladığımız ortak üretimsel sorunlar.

Adjustable_Razor_Insert_4_x_62__97962.15....12801.jpg

Ayarlı tıraş aletlerini bilmeyenler- tecrübe etmemiş kişiler için biraz çalışma mekaniğinden bahsedeyim ? İki parçadan oluşan bu tıraş aletinde aletin sap kısmında yer alan sola doğru dönen sap kısmı vasıtasıyla 1' den 5'e kadar olan ayarlardan istenilen ayara getirilerek tıraş aletimizi ayarlamış oluruz. 1 en düşük ayar olup 5 e doğru bıçak aralığı yükselerek agresiflik seviyesi artmaktadır.

Ürün 100mm uzunluğa ve 110 gram ağırlığa sahip. Kısa sap seçeneği bulunmuyor. Sap ergonomisi fiziki yapımız, el büyüklüğümüz ve tutuş biçimimize göre kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir. Küçük ellere sahip kimseler için biraz büyük ve ağır bir sapı bulunuyor. 100 gramın üzerindeki tıraş aletlerini kendi günlük rutinim ve kişisel tercihlerim doğrultusunda gereksiz bulmakla birlikte şayet elinize çok büyük gelmiyorsa bir süre sonra bu ağırlığa alışacağınızı ve rahatsızlık vermeyeceğini belirtmek isterim. Kullandığınız aletler 65-85 gram ağırlığında ve rotasyonla birden fazla tıraş aletini sürekli değiştirerek kullanıyorsanız alışmakta biraz güçlük çekebilirsiniz. Sap üzerindeki tırtıklı desen gayet güzel bir tutuş hissiyatı vermekte , tıraş esnasında elden kayma riskini azaltmaktadır.

1. ayarla birlikte ortaya yakın agresiflik düzeyiyle tıraşa başladığımız Variant  , 5. ayarda muntazam bir agresiflik sunmaktadır. Günlük rutinimde ilk perdeyi sakal çıkış yönüme doğru düz 3. ayarla , ikinci perde de 1-1.5 ayarlarla yanaklar çapraz ve boyun ters alıyorum. Bir hafta ve üzeri sakallarda 4 ve 5. ayarlar da oldukça etkili tıraş veriyor ancak teknik anlamda koruma barı ve üst tabla açıklığı fazlasıyla artacağı için dikkati elden bırakmadan tıraşa devam etmeniz önemle arz olunur. Günlük ve gün aşırı tıraşlar için cilt yapınızı ve sakal sıklığınızı da göz önüne alarak 1-3 arası bir ayarı, haftalık ve daha uzun süreli tıraşlarda 3. ayar ve sonrası bir ayar tercih edilerek kendinize uygun ayarları bulacağınızı düşünüyorum. Kafa yapısının büyük olması burun altında fiziki nedenlerden ötürü problem yaşayan kullanıcıların aleyhine olsa da yan çekişler veya burun ucunu hafif kaldırarak sorunsuzca geçiş yapabilirsiniz. Yine de daha ince kafa tasarımlı aletler kadar rahat bir kesim olmayacağını belirtirim. Bu sorunu yaşayan kullanıcılar Progress ve Futur' la da sorunu yaşayacaklardır. Onu da belirtmeden geçmeyelim. Yine aleti satın alacak kişilere tavsiyem eğer bulunduğunuz ilde şebeke suyunuz kireçliyse tıraş sonrası temizliğe ekstra özen göstermeniz. Kaplaması kireç ve sabun lekelerini belli ediyor ve temizlemesi çok zor.

Çok merak edilen soru.

Progress vs Variant ? Smile

Merkur-Progress-vs-Parker-Variant.jpg

Neden bu soruda değişken Progress yerine Futur değil ? Çünkü alet Progress ' den esinlenilerek üretilmiş.Bu incelemeyi yazdığım tarih itibariyle elimde hem kısa sap Progress, hem uzun sap Progress hem de Variant mevcut. Bu soruya kendimce şöyle cevap verebilirim. Kitabın ortasından konuşmak gerekirse benim tercihim Progress olur. Mekanik mantığı olarak Variant zaten çok benziyorlar. Aletin üst tablasında yer alan çentik- üçgenle birlikte ayar mekanizmasının doğru ayarı tutturması detayı dahil olmak üzere başlığın ayar dereceleri arasındaki agresiflik seviyeleri de benzer nitelikte. Onun dışında kafa tasarımından tutun , üst tablayı sökmek için sapı tamamen gevşettiğimizde sapın düşmemesi için iç vida da yer alan halka dahil olmak üzere mekanik birbirine çok benziyor.

Neden Progress ?

Her ne kadar Variant Progress 'i referans alarak ondan esinlenilmiş bir alet olsa da tam olarak aynı alet değiller. Evet başlık ayarları ve tabla açıklıkları da benzer ayarda birbirine yakın nitelikte ancak Variant tüm ayarlarda Progress 'den daha agresif ve tıraş konforu daha geride.  Bunu tek tıraş esnasında aynı jiletle çok kez tecrübe ettim. Jilet hissiyatı da daha fazla. Peki buradan Variant ' ın dengesiz ve konforsuz bir alet olduğu sonucu mu çıkıyor ? Hayır. Tüm ayarlarıyla gayet güzel tıraşlar oldum. Ve tamamı sorunsuzdu. Kullanıcıların Progress lehine seçim kararını etkileyecek bir diğer detay da tutuş sitiline göre uzun saplı aletleri sevmeyen veya elleri nispeten küçük kimseler için Variant ' da kısa sap seçeneğinin olmayışı. Ağır ve uzun sap herkese hitap etmiyor ne yazık ki... Oysa ki Progress ' de bunun karşılığı mevcut. Kullanıcı eğer büyük ellere ve daha ağır bir Progress' i olsun isterse uzun saplı Progress ' i satın alarak yoluna devam edebilir. Tabi dürüst olmak gerekirse kendi adıma uzun sap Progress ' i çok çirkin bulduğumu itiraf etmeliyim Smile Bir diğer konu da Variant'ın fiyatının Progress le hemen hemen aynı aralıkta olması da yine birçok kullanıcıda Progress lehine seçim kriterini etkileyen detaylardan diye düşünüyorum.

Neden Variant ?

Uzun saplı bir tıraş aleti alacaksınız ve Progress ' i görsel olarak beğenmiyorsunuz ? Alt kısmındaki o sarı ayar butonundan da nefret ediyorsunuz? Elinizi sipariş butonuna götürüp farklı renk seçeneklerini de bünyesinde barındıran Variant' lardan sevdiğiniz bir rengi sipariş edebilirsiniz. Doğru adrestesiniz.

Yukarda saydığım görsel beğeni ve beklentiler dışında bana göre eğer elinizde kısa-uzun sap Progress varsa Variant gereksiz , Variant varsa da Progress gereksiz olacaktır. Fiyat faktöründen bağımsız olarak Mergress varsa üçü de gereksiz olabilir Smile

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Variant tasarım ve efektif tıraş performansıyla tecrübeli tecrübesiz ayırt etmeksizin gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğim bir tıraş aleti. Üretici tarafından yapılacak biraz aşağı yönlü bir fiyatlamayla çok daha fazla tüketiciye ulaşacağını düşünüyorum.

Teşekkür ederim.
harika bir inceleme,emeğinize sağlık.
Sap görünüş ve kalite olarak variant daha iyi gözüküyor.
Komşum çok hoş bir inceleme olmuş, elim sipariş butonuna variant için gittiğinde stokta yoktu bende bir futur sahibi olmuştum bu sayede. İyiki stok yokmuş.
@"zorsakal"  Çok teşekkür ederim dostum. Zevkler ve renkler diyelim. Benim esasen tercihim kısa sap Progress. Ellerim küçükte sayılmaz ancak alıştım ve mevcut tutuş şeklimle problem yaşamıyorum. Uzun saplı bir alet olacak olsam tıraş karakterinden bağımsız olarak Variant' ı alırım. Uzun Progress' i almazdım. Progress ' i estetik kaygılarla günümüzde değerlendirmek kolay. Bir tanesi 1955 ' den beri üretilen bir modelken , diğeri 2016 dan beri üretilen güncel bir tıraş aleti. Herkesin takıldığı sarı ayar plastiğinin o yıllarda uzay çağı çağrışımını yaptırdığı ve daha modern bir görüntüyü temsil ettiğini söylesem bana inanır mısın ? Apollo Mikron' ların Walbusch ların vs. de yine aynı mantıkla üretildiğini ? Dediğim gibi 65 yıl toplumun estetik beklentileri için çok uzun bir süre. Ben  Progress 'in vintage görüntüsünü beğeniyorum. Beğenmeyenleri de anlayabiliyorum.

@"Dr.TomFord"  Envanter de Futur da mevcut hocam. Hatta Rex Ambassador, Gibbs ve Gibbs replikaları da var. Komple ortaya bir karışık da yapabiliriz ilerleyen süreçte. Sadece vakit sorunum var Big Grin
@"marv" uzay çağı mevzusunu bilmiyordum,değerli bir bilgi.
Sizde neredeyse bütün ayarlılar mevcutmuş..ortaya karışık harika olur :-)
@"marv" komşum çok güzel inceleme oluş, elinize sağlık.

@"Dr.TomFord" komşum, doğru seçim, tebrikler Smile
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@"marv" komşum, hakikaten şahane incelemişsiniz. Ben bir tek kireçlenme sorununa yorum getirmek isterim: bir kaşık cif katılmış sıcak suda şöyle birkaç kez çevirmenin yararını görmez misiniz?
@"marv" komşum, bu ayrılı inceleme için teşekkürler.
@"onurcakmak" Teşekkürler Onur hocam.
@"mtcn77" Teşekkür ediyorum hocam. Benim o noktada problemim yok hocam. Sadece genel bilgi vermek istedim , çünkü maalesef kaplamadan ötürü kireç lekesi ve sabun kalıntılarının temizliği kullandığım birçok aletten daha zor. Cif mevzusuna bir parantez açayım. Çok yakın zamanda forumdan bir arkadaşımızın Above To Tie marka çelik tıraş aletinde leke bıraktı. Ve maalesef polisaj haricinde çıkması mümkün değil o lekelerin. Dikkat etmek gerekiyor. Elma sirkesi de yine aynı şekilde krom kaplamalarda leke yapabiliyor. Ben şahsen ılık su ve çok az miktarda sıvı sabun haricinde birşey kullanmamaya gayret ediyorum. Tıraş sonrası gerekli temizliği yaptıktan sonra pek birşey kalmıyor zaten temizleyecek.
@"ati19" Adnan abi teşekkür ederim. Senden de bir Rockwell Model T incelemesi bekliyoruz Smile
@"marv" biraz daha tecrübeedeyim nasipse neden olmasın.
Selamlar

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,319 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  SATILIK: Pearl SS-04 Jiletli Tıraş Makinesi asrnnn 1 1,245 24/04/2023, Saat: 18:48
Son Yorum: asrnnn
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 5,814 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  Parker 91r btncl 2 1,586 24/02/2023, Saat: 00:09
Son Yorum: btncl
  R41 vs Parker 65R Erdka 2 1,603 08/02/2023, Saat: 03:28
Son Yorum: boldpilot17
  Parker Semi Slant Chefkara 41 13,827 17/01/2023, Saat: 15:40
Son Yorum: Shavettin
  Parker Variant Kaan EKİNCİ 1 1,646 19/11/2022, Saat: 21:02
Son Yorum: marv
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 95,564 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,193 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower
  Rex cut tıraş makinası Lawdilemma 18 11,986 10/06/2021, Saat: 14:00
Son Yorum: Oldman

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: