Cam jilet
Sizce Hammadesi cam olan jillet yapılabilir mi? Kullanılabilir mi?

YouTube - Berberbey
youtube.com/Berberbey
https://www.bulldogskincare.com/uk/shop/...lass-razor

GERİ dönüştürülmüş cam vs ürünlerden üretilmiş bir ürün mevcut ama dediğiniz üzere jiletin kendisi camdan olması bende de soru işareti Smile
Tamamen cam olursa istenilen özellikleri sağlayamaz diye düşünüyorum.
https://amp.reddit.com/r/askscience/comm..._knife_be/
ingilizce kaynaktan kör-topal okuduğuma göre; cam, çelikten çok daha keskin, ama dayanıksız olduğu için bıçaklarda tercih edilmiyor. sadece elektron mikroskobu bıçaklarında cam kullanılıyormuş, bilemeye gerek olmadan kırılana-çatlayana kadar kullanılabiliyormuş. aslında jilet de olur, ama kesti mi çok derin keser diye düşünüyorum.
Camdan jilet için üretmek için 1930 ve 1984 yıllarında patent alınmış fakat uygulamaya geçmemiş. Camdan bıçak yapımı denenebilir. Belki de ben denerim Smile
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
Cam jilet binlerce yıldır kullanılagelen bir malzeme. Doğduğu topraklar da Anadolu toprakları.
Volkanik bir cam olan obsidyen, Anadolu'nun bilinen ilk ihraç ürünlerinden biridir. Tüm Akdeniz Çanağı çevresinde kozmetik ve medikal amaçlarla kullanılmıştır.
Doğru şekilde kırıldığında bilinen en keskin ustura ya da neşterden daha keskin olabilen obsidyen Mısırlılar'ın tahnit ve ameliyat çalışmalarında önemli bir yere sahipti.
Bugün hala çok önemli ameliyatlarda obsidien neşter kullanmayı tercih eden cerrahlar var.
Obsidyen bıçak, neşter üreten firmalar olsa da camın aşırı soğutulmuş bir akışkan olması sebebi ile o efsane keskinliği koruyabileceği bir süre var. Taze taze kullanılması gereken bir kesici obsidyen.
Tarih boyunca tıraş olmak için de kullanıldığı biliniyor obsidyenin.
''Sizce Hammadesi cam olan jillet yapılabilir mi? Kullanılabilir mi? ''

Yapılabilir ve kullanılabilir. Youtube ' da sürüyle video görebilirsiniz obsidyenle tıraş olan. Hatta forumda da bu konu üzerine baya bir konuşulmuştu. Başlık hala duruyorsa bakabilirsiniz. ( eski birçok başlık forumda artık yok ) Yeterince keskinse ve doğru teknikle yağ tenekesiyle de tıraş olunur ama şöyle bir gerçek var üstadım. Bu tür denemeler tamamen show , fantezi amaçlı denemeler. Yani youtube ' da satırla müşterisini tıraş eden berberden tutun , katanayla sakal tıraşı yapan berbere kadar envai çeşit video mevcut. Bunlar realitede hane halkının yapacağı , uygulayabileceği genel geçer uygulamalar olmaktan uzak işin fantezi boyutu. Cam' ın kırılganlığı , kırıldığı zaman dağılgan bir yapıya sahip olması da pratikte kullanım imkanını azaltıyordur diye düşünüyorum.

Cam çok sert yapıda bir malzeme olduğu için (ne kadar sert, o kadar kırılgan) keskinleştirilebilse dahi çok hızlı körelip tahriş etmesi kaçınılmaz olabilir. Ayrıca keskinleştirilme işleminin metalden daha zor olduğunü düşünüyorum. Yani üretimi zahmetli ve maliyetlidir herhalde.
Detaylı anlatımlarınız için teşekkür ederim. Sonuç olarak cam jilet imal edilebilir ve tıraş olabilir. Ama dezavantajları daha çok. Kullanması daha riskli.

YouTube - Berberbey
youtube.com/Berberbey
(07/02/2021, Saat: 23:04)BalPorsuğu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cam jilet binlerce yıldır kullanılagelen bir malzeme. Doğduğu topraklar da Anadolu toprakları.
Volkanik bir cam olan obsidyen, Anadolu'nun bilinen ilk ihraç ürünlerinden biridir. Tüm Akdeniz Çanağı çevresinde kozmetik ve medikal amaçlarla kullanılmıştır.
Doğru şekilde kırıldığında bilinen en keskin ustura ya da neşterden daha keskin olabilen obsidyen Mısırlılar'ın tahnit ve ameliyat çalışmalarında önemli bir yere sahipti.
Bugün hala çok önemli ameliyatlarda obsidien neşter kullanmayı tercih eden cerrahlar var.
Obsidyen bıçak, neşter üreten firmalar olsa da camın aşırı soğutulmuş bir akışkan olması sebebi ile o efsane keskinliği koruyabileceği bir süre var. Taze taze kullanılması gereken bir kesici obsidyen.
Tarih boyunca tıraş olmak için de kullanıldığı biliniyor obsidyenin.

(07/02/2021, Saat: 23:41)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ''Sizce Hammadesi cam olan jillet yapılabilir mi? Kullanılabilir mi? ''

Yapılabilir ve kullanılabilir. Youtube ' da sürüyle video görebilirsiniz obsidyenle tıraş olan. Hatta forumda da bu konu üzerine baya bir konuşulmuştu. Başlık hala duruyorsa bakabilirsiniz. ( eski birçok başlık forumda artık yok )  Yeterince keskinse ve doğru teknikle yağ tenekesiyle de tıraş olunur ama şöyle bir gerçek var üstadım. Bu tür denemeler tamamen show, fantezi amaçlı denemeler. Yani youtube ' da satırla müşterisini tıraş eden berberden tutun , katanayla sakal tıraşı yapan berbere kadar envai çeşit video mevcut. Bunlar realitede hane halkının yapacağı , uygulayabileceği genel geçer uygulamalar olmaktan uzak işin fantezi boyutu. Cam' ın kırılganlığı , kırıldığı zaman dağılgan bir yapıya sahip olması da pratikte kullanım imkanını azaltıyordur diye düşünüyorum.

Aynen size katılıyorum show amaçlı denemeler bunlar..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bugün Hangi Jilet Atık Kutusuna Gitti? broraso 224 49,330 16/06/2022, Saat: 00:08
Son Yorum: Amokachi
  Jilet Fiyatlatı Hakkında gkhn.exe 3 2,378 01/07/2021, Saat: 00:18
Son Yorum: gkhn.exe
  Jilet Kaplamaları Hakkında m y r 24 23,112 21/04/2020, Saat: 10:12
Son Yorum: Oldstyle
Question Soru: Jilet üzerindeki sabun kalıntılarını jilete zarar vermeden nasıl çıkarırım? mvorun 19 8,018 06/10/2019, Saat: 19:31
Son Yorum: Sh@dow
  İki yarım jilet ile test posicor 1 3,228 22/03/2019, Saat: 15:08
Son Yorum: JohnLocke
  Jilet açıklığı problemi JohnLocke 7 3,718 20/03/2019, Saat: 17:13
Son Yorum: select
  DE makineye yarım jilet takmak korgunv 61 60,374 02/11/2018, Saat: 19:25
Son Yorum: abdussamedy
  How It's Made ( çift kenarlı jilet ve Merkur DE ) Efrasyab 6 4,775 15/09/2018, Saat: 19:33
Son Yorum: Efrasyab
  Allegro jilet bileme makinesi turkrazor 6 4,163 18/01/2018, Saat: 07:29
Son Yorum: turkrazor
  The independent 'ın Jilet tutucu sıralaması Zonachy 5 7,143 30/12/2016, Saat: 17:45
Son Yorum: Niko

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: