Doğru Sakal Traşı Açısı
Komşularım, Geo diye bildiğimiz ünlü traş incelemecisinin kullandığı tutuş açısı dikkatimi çekti de, makineyi yüze düz tutarak başlangıç pozisyonu alıyor. Bu kişi tecrübesinden mi bu şekilde agresif açıdan sakal traşına başlıyor, aklıma takıldı.

aGHMZT.png
OHJjyf.png
Sabit açılı güvenli makinelerimiz yine aynı pozisyonda sakalları yakalayacaktır ama agresif açıklığı olan makineler için jiletin değdiği yerde elimizin ayarına göre yumuşak açı üzerinden de traş olabiliriz, daha dik açı üzerinden de olabiliriz.

Örnek gösterirsem;

j8mF2J.png
iPTTfO.png
wSHg4C.png
Sakalları köpürtme konusunda da çoğu yabancı youtuberda gördüğüm üzere fırçalama tekniğiyle gereken yerleri köpürtüp bırakıyorlar. Extra sakalı yumuşatmak için bizler gibi dairesel hareketle yüzde çalışmıyorlar. Sorduğunuz soruya gelirsek ben aynı bu köpürtme konusunda olduğu gibi alışkanlık olduğunu düşünüyorum. Belki de dik açılı agresif bir tıraş, aldığı zevki bir üst seviyeye taşıyordur.
(13/02/2021, Saat: 03:50)Tıraşolog Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sakalları köpürtme konusunda da çoğu yabancı youtuberda gördüğüm üzere fırçalama tekniğiyle gereken yerleri köpürtüp bırakıyorlar. Extra sakalı yumuşatmak için bizler gibi dairesel hareketle yüzde çalışmıyorlar. Sorduğunuz soruya gelirsek ben aynı bu köpürtme konusunda olduğu gibi alışkanlık olduğunu düşünüyorum. Belki de dik açılı agresif bir tıraş, aldığı zevki bir üst seviyeye taşıyordur.

@Tıraşolog komşum, sağolun ilginize teşekkürler.
Bazı yabancı konularda tutuş dik açılı olduğu zaman makinenin daha akıcı olduğu söyleniyor. Benim demeye çalıştığım bu yöntemde kullanmak, yani agresif makineyi agresif açıyla kullanmayı denemek.

Biz daha ziyade ise, yatık tutuşun daha güvenli olduğunu biliyoruz, duyuyoruz. Özellikle sabit açılı makinelerde eğer çok dik tutulursa ve geniş aralıklarla sakallar kesilirse, yanakların alınamazken, çene kıvrımına gelindiğinde birdenbire makinenin açısına uyacağını ve bu nedenle çeneyi sıyırıp tahrişe neden olacağını bir eğitim videosunda izlemiştim.

Mesele şu ki, sabit açılı başlangıç önerisi makineleri yanında bir parantez de agresif makinelere açmamızın gerektiğini düşünüyorum. Farklı makinelerin traş yakınlığı birbirinden ayrılıyor. Mesela, ilk mesajdaki sondan ikinci resim(large blade gap 1) şeklinde kullanırsak, makine sipersiz ustura gibi oluyor; bu bilinen en korunmasız kesim başlığı gibi işliyor. Son resimde ise, her ne kadar açısı agresifleşse bile, yine normal siperli bir makine oluyor. Jileti yüzden uzaklaştırarak, siperi yüzümüze yaslayarak, kesim yakınlığımızda belli bir aralık bırakarak jiletin hiç yüzümüze değmeden traş etmesini sağlarız. Elimiz traşla beraber aşağı yönlü hareket ederken bileğimizi bükersek, bu sefer mesafe artacaktır; jileti yüzümüze yakınlaştırıp, daha çok tahrişe yol açmayacaktır.
Benim yabancı kanallarda en çok dikkatimi çeken köpürtme tarzları. Kevy, paul vsvs tüm yabancı kanalları izledim adamlar köpürtme bile yapmıyor kremi yüzüne yayıp tıraşa başlıyor. Ben öyle tıraş olsam pancar gibi gezerim heralde.
(13/02/2021, Saat: 13:48)Mustafa40 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim yabancı kanallarda en çok dikkatimi çeken köpürtme tarzları. Kevy, paul vsvs tüm yabancı kanalları izledim adamlar köpürtme bile yapmıyor kremi yüzüne yayıp tıraşa başlıyor. Ben öyle tıraş olsam pancar gibi gezerim heralde.

Evet komşum, bir kez geçtiği yerin üzerinden köpüksüz 3 perde traş oluyorlar resmen. Bir de köpükleri kabarmıyor.
(13/02/2021, Saat: 13:48)Mustafa40 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim yabancı kanallarda en çok dikkatimi çeken köpürtme tarzları. Kevy, paul vsvs tüm yabancı kanalları izledim adamlar köpürtme bile yapmıyor kremi yüzüne yayıp tıraşa başlıyor. Ben öyle tıraş olsam pancar gibi gezerim heralde.

Bu durum bana da başta çok saçma gelmişti. Hala geliyor gerçi. Onların tarzına göre hem eksik olan yastıklama ve korumayı geçtim, hem köpük kolay gitmiyor, hem tıraş makinesi tıkanıyor, hem de tahrişe davetiye çıkarıyor. Belki bilmediğimiz bir artısı vardır veya tamamen kolayına kaçıyorlar işin kim bilir.
(13/02/2021, Saat: 20:32)hasanandnexus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu durum bana da başta çok saçma gelmişti. Hala geliyor gerçi. Onların tarzına göre hem eksik olan yastıklama ve korumayı geçtim, hem köpük kolay gitmiyor, hem tıraş makinesi tıkanıyor, hem de tahrişe davetiye çıkarıyor. Belki bilmediğimiz bir artısı vardır veya tamamen kolayına kaçıyorlar işin kim bilir.

Bence tahriş yaşamamalarının tek nedeni sakallarının çok seyrek ve yumuşak olması
(13/02/2021, Saat: 20:32)hasanandnexus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu durum bana da başta çok saçma gelmişti. Hala geliyor gerçi. Onların tarzına göre hem eksik olan yastıklama ve korumayı geçtim, hem köpük kolay gitmiyor, hem tıraş makinesi tıkanıyor, hem de tahrişe davetiye çıkarıyor. Belki bilmediğimiz bir artısı vardır veya tamamen kolayına kaçıyorlar işin kim bilir.

Evet, çok kalın köpük tıkandığı için akan suda değil sıcak su dolu küvette çalkalıyorlar.

(13/02/2021, Saat: 21:24)Mustafa40 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence tahriş yaşamamalarının tek nedeni sakallarının çok seyrek ve yumuşak olması
Hocam sana özel birşey de buldum. Kensurfs'ün oğlu köpüksüz traş oluyor R41 ile.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sakal kaşıntısı cosinus30 18 8,746 24/10/2020, Saat: 02:28
Son Yorum: Tiyatrocu
  Sakal çıkış yönünün çaprazını alırken yüzü kesmek Gungordum 17 3,198 17/02/2020, Saat: 23:20
Son Yorum: Gungordum
  Uzun sakal için tavsiye Devil67 23 6,582 12/08/2019, Saat: 11:09
Son Yorum: Sh@dow
  Boyun Kısmındaki Yana Doğru Sakallar sfiber 9 4,520 28/05/2018, Saat: 09:04
Son Yorum: dikdik_s
  Hassas Cilt İçin Doğru Tıraş Sonrası Ürünler Oguzhan53 9 5,774 27/11/2017, Saat: 15:49
Son Yorum: Ferman
  Tıraş Öncesi ve Esnasında Doğru Yöntemler Mauser 5 6,690 01/11/2015, Saat: 20:03
Son Yorum: msakalli
  sakal tamam. peki ya tüyler? s_iyo 26 24,100 03/06/2015, Saat: 17:26
Son Yorum: protti

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: