“Biskerem” Tanışma Başlığı
Öncelikle herkese saygılar ve selamlar. Özgün Bey'in videoları ve internet blogları sağ olsun bugün itibariyle geleneksel tıraş yapmaya başlamış bulunmaktayım. Geleneksel tıraştan önce elektrikli makine ve son birkaç aydır bana hediye edilen bir gillette fusion 5 ile tıraş oluyordum. Birkaç aydır yüzümdeki kılları bazı sebeplerden ötürü olabildiğince yakın kesiyordum, ve bu süreçte aslında kesinlikle yapmamam gereken bir şey yapıp neredeyse her tıraşı sinekkaydı oluyordum. Yaptığım şeyin yanlış olduğunu fark edip tıraş hakkında araştırma yapınca geleneksel tıraşa geçmeye karar verdim, ve bugün ilk defa geleneksel tıraşımı başlangıç için aldığım yuma tıraş aparatı, derby usta yaprak jilet ve arko tıraş kremi ile tamamladım. Bu sefer fusion 5 ile yaptığımın aksine sakalların çıkış yönünün tersine kesmemiş olmama rağmen çok yakın, ve de hasarsız bir tıraş oldu. Ancak 3. perdeyi (çenemden kulağıma doğru) yapasıya kadar pek de yakın bir tıraş olduğunu söyleyemem. Sizlerce,
-Bunun sebebi kılların ters kesilmeye yatkınlaşması mıdır? Yoksa kullandığım tıraş aleti ve jiletle de mi ilgilidir?
-Yuma'yı ucuz olduğu için başlangıç aleti olarak almıştım. "Eğer tıraşlardan memnun kalırsam para verip daha uygun bir alet alanilirim" şeklinde düşünüyordum, ve gayet memnun kaldığıma göre ileride yeni bir tıraş aleti alabilirim. Verecek param var, ancak almam gerekirken nelere dikkat etmem gerektiğinden kesin olarak emin değilim. Bilmem gerekenler neler?

Kendim hakkında: 16 yaşındayım, sakallarım henüz tam gürleşmemiş olsa da bahsettiğim gibi sert, cildim ise sert olmasa da pek hassas sayılmaz.
Genç komşum öncelikle günaydın. Bende genelde 3 perde tıraş oluyorum. Bir çıkış yönüne - bir kulaktan çeneye ve birde çeneden kulağa. Bunun sonucunda bile ters ten elimi sürttüğüm de ufak ufak uçlarını hissediyorum. Bu normal bir durum. Selman bey abimizin dediği gibi yakın tıraş iyidir. Tahrihsiz tıra şdaha iyidir. Teknik tam oturduğunda daha temiz tıraşlar çıkaracağını sende göreceksin. Ve son bir şey söylim. Bende Yuma derby ve arko kombinini çok severek ara ara kullanırım. Burda onemli olan ön hazırlık köpük kalitesi sakalın yeterli yumşaması yuma nın jileti düzgün tutması senini tekniğin gibi tecrübeyle sabitlenecek hususlar. Şimdiden sıhhatler olsun...
(11/03/2021, Saat: 09:26)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Genç komşum öncelikle günaydın. Bende genelde 3 perde tıraş oluyorum. Bir çıkış yönüne - bir kulaktan çeneye ve birde çeneden kulağa. Bunun sonucunda bile ters ten elimi sürttüğüm de ufak ufak uçlarını hissediyorum. Bu normal bir durum. Selman bey abimizin dediği gibi yakın tıraş iyidir. Tahrihsiz tıra şdaha iyidir. Teknik tam oturduğunda daha temiz tıraşlar çıkaracağını sende göreceksin. Ve son bir şey söylim. Bende Yuma derby ve arko kombinini çok severek ara ara kullanırım. Burda onemli olan ön hazırlık köpük kalitesi sakalın yeterli yumşaması yuma nın jileti düzgün tutması senini tekniğin gibi tecrübeyle sabitlenecek hususlar. Şimdiden sıhhatler olsun...

Bunu duymak rahatlattırdı, çok teşekkür ederim Smile
Biskerem komşum hoş geldiniz.

Elinizdeki ekipmanlar fena değil. Belki yuma yerine Rimei önerebilirim, zira jileti daha stabil tutuyor. Yuma'nın agresifliği iki tarafında farklı olabiliyor ve jilet tutuşu pek sağlıklı olmayabiliyor. Temiz ve yakın tıraşa zamanla alışırsınız. Tekniği çözdükten sonra günlük yaşam ve tıraş olma alışkanlığınıza göre size kaliteli bir set yaparız burada.

Derby usta hem yuma da hem de Rimei'de iyi jilettir, başlangıçta bununla devam edebilirsiniz. Biraz daha keskin jilet opsiyonu isterseniz ek olarak permasharp edinebilirsiniz. Ancak başlangıç ve alışma safhasında fazla değişiklik yapmamanızda fayda var.

Yuma hafif alettir. Biz genelde bastırmayın deriz ama hafif aletlerde tatlı bir baskı uygulamanızda fayda var. Yalnız "tatlı" ifadesi önemli, aman diyeyim Smile

Keyifli tıraşlarınız olsun.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Foruma hoş geldiniz.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hoş geldiniz komşum, keyifli tıraşlarınız olsun.
"Bu cihan sanki salaş bir sahne"
Hoş geldiniz komşum
Bence ustura
Hoş geldiniz, genç komşum.
Dum Spiro Spero,
Que Min Cordis...
Geleneksel tıraş aletleri 4 5 bıçaklı kartuşlu bir alet kadar yakın tıraş saglayamaz. Yani sağlayabilir ama bunun için ugrasmalisin. Çünkü 5 bıçaklı her geçişinde kılı 5 kere art arda çekerek kestiği için kil derinin altına girecek şekilde kesiliyor. Bu da nispeten sağlıksız bir şey oluyor. Ben de özellikle boyun altında kalan kılları artık çok dert etmemeye basladim yine de yakın tıraş oluyorum.
SEDEF USTURA + TURUNCU ASCO Jilet

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Selam (Tanışma) Shavettin 8 2,383 02/03/2023, Saat: 08:20
Son Yorum: Shavettin
  Tanışma Mavisakal88 5 2,350 24/12/2022, Saat: 05:25
Son Yorum: iozbay
  "onomasticon" Tanışma Başlığı onomasticon 15 5,945 03/05/2021, Saat: 19:03
Son Yorum: drog
  Tanışma - Merhaba drog 28 8,338 01/05/2021, Saat: 15:11
Son Yorum: drog
  Tanışma: Çağrı Artan artan09 13 4,419 25/04/2021, Saat: 12:38