Permasharp Jilet Ömrü İncelemesi
Arkadaşlar herkese selam,

Uzun bir aradan sonra tekrar denemelere başlamak istiyorum. Bu sefer permasharp marka jilet için denemelerde bulunacağım. Kullanacağım ekipman aşağıdaki gibi olup, sabit kalacaktır.

- Merkur 39C Slant
- Tabac Stick Sabun
- Omega 10049 Domuz Kılı Fırça

Tıraşlarım iki günde bir yatmadan önce yapılacak. Her tıraş duş öncesi yapılıp, önceden herhangi bir preshave ürün kullanmayacağım. Tıraş öncesi hazırlığı sadece ılık su ile yüzümü iyice ıslatmak olacaktır. Her tıraş iki perde olup ilk perde WTG ikinci perde ATG-XTG karışımı olacak bölgesine göre. İkinci perde ATG olacağı için tıraş beni iki gün götürür.

Köpürtme sabunu önce yüzüme sürüp sonra fırça ile yüzde köpürtme şeklinde olacaktır. Aletin temizlenmesini ılık suyun altına tutup yapacağım.

Amacım kaçıncı tıraşta jiletin tamamen bitik halde olacağını anlamak. Bitik derken sakalı bariz bir şekilde almayıp, ciddi anlamda çekme yaptığı zaman olarak tanımlayabiliriz.

İki gün başlıyorum.
İyi fikir.

YouTube - Berberbey
youtube.com/Berberbey
Açıkçası kullanım ömrünü merak ettiğim bir jilet komşum. Bazı arkadaşlar super olan eski üretimi daha çok seviyor bazısı ise yeni üretimleri daha çok beğeniyor. Açıkçası daha yeni ikisinden de aldım ve merak ediyorum hangisi daha başarılı diye. Takipteyim konunuzu. Smile
Çok zaman alacak, kolay gelsin
Çok bilimsel bir yaklaşım, tebrik ediyorum. Cilt yapınızı, sakal yoğunluk ve sertlik derece izi, yüz hatlarınızı da belirtirseniz daha da ayrıntılı olacaktır diye düşünüyorum. Saygılar komşum.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tıraş araları için paslanmaya karşı önlem almayı unutma komşum.
1.TIRAŞ

Öncelki yazımda belirtmeyi unutmuşum, berberimin demesine göre sakallarım çok olmasada sert ve cildim hassas sayılabilir.

Keskinlik: Klasik permasharp keskinliği. Keskinlik iyi.
Çekme: Yok.
Yüzde Akma: Akışı iyi, bir problem yok.
Takılma: Yok.
Tahriş: Yok.
Tıraş Yakınlığı: İkinci perdede ATG yaptığım için yakın bir tıraş oldu. (9/10)

Bu ilk tıraş olduğu için yazılacak fazla birşey yok. İki gün sonra tekrar yazacağım.
2. TIRAŞ

Bugünkü tıraşta hafta sonu olduğu için ATG kesim yapmadım. WTG-XTG kesim ile tıraşı bitirdim.

Keskinlik: İlk tıraş ile pek bir fark göremedim. Halen güzel bir keskinliği var.
Çekme: Yok
Yüzde Akma: Akışı iyi, bir problem yok.
Takılma: Yok
Tahriş: Yok
Tıraş Yakınlığı: İlk perde WTG, ikinci perde XTG yapıldı. Boyun bölgesine ATG yapmadığım için elimi sakal yönünün tersine gezdirdiğimde sakal hissettim. İlk tıraşta yaptığım gibi boyunda da ATG yapsaydım eminim yakın bir tıraş elde ederdim. ATG olmadığı için tıraş yakınlığına (7.5/10) puan verdim.

Zevkli bir tıraştı, memnun kaldım. İki gün sonra tekrar yazacağım.
Komşum, çalışmanızı başarılı buluyorum ve merakla takip ediyorum.

Kalıntı bıraktığı hissine ben de katılıyorum, Merkur 37C ile benim de tecrübe ettiğim izlenim sizinkini destekler nitelikteydi.

Bu arada jilet sesi düşük makinalarla daha temiz traş olduğu bilgisini okumuş bulundum. Bu sayede Merkur'lardaki sessiz kesimin, permasharp için sağlam bir deneme tahtası olacağını düşünüyorum.
(16/04/2021, Saat: 23:11)mtcn77 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum, çalışmanızı başarılı buluyorum ve merakla takip ediyorum.

Kalıntı bıraktığı hissine ben de katılıyorum, Merkur 37C ile benim de tecrübe ettiğim izlenim sizinkini destekler nitelikteydi.

Bu arada jilet sesi düşük makinalarla daha temiz traş olduğu bilgisini okumuş bulundum. Bu sayede Merkur'lardaki sessiz kesimin, permasharp için sağlam bir deneme tahtası olacağını düşünüyorum.

ATG yapmadan kalıntı her makinada kalacaktır ancak benim eski kafa Fatip Grande (agresif bir alettir) ile daha düşük seviyede kalıntı hissetmişimdir. 37C kullanmadım ama 39C ile ATG yapmadığım her tıraşta kalıntı hissetmişimdir. Sakallarımın yönü ile mi ilgilidir yoksa başka bir sebep midir bilemiyorum. Herşeye rağmen 39C'yi aldıktan sonra bu alete hayran kaldım. En dandik jileti bile düşük-orta kaliteli bir köpük olmasına rağmen adam edebilecek bir alet.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Astra Super Platinum Yeşil Kullanım Ömrü Ömer t. Katı 10 4,431 06/05/2021, Saat: 13:44
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Permasharp Kullanım Ömrü Ömer t. Katı 10 5,089 06/05/2021, Saat: 03:32
Son Yorum: Naci Erdem
  Derby Usta Kullanım Ömrü Ömer t. Katı 16 7,387 03/05/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: TA1OZH
  Kai Jilet Ömür Testi rock83 21 20,113 11/09/2020, Saat: 16:10
Son Yorum: Mustafa40
  Jilet değişimi timdr 10 7,165 14/08/2020, Saat: 12:33
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Jilet Yorgunluğu pilotic 20 14,870 20/02/2020, Saat: 21:45
Son Yorum: umok
  Derby Jilet Ömür Testi Mauser 50 48,135 19/03/2019, Saat: 22:03