Permasharp Jilet Ömrü İncelemesi
@"Mauser" komşum bildiğiniz bilgi için kendinizi feda etmişsiniz. Emeğinize sağlık. Gerçekten gayet fikir verici bir çalışma olmuş jiletlerin kullanım sayısı olarak adet fiyatı pahalıda olsa geleneksel yöntemde tıraşın ekonomik olmasının bir farklı sebebini açıklama maiyetinde.
20. TIRAŞ

Yoğunluktan dolayı foruma giriş yapamadım. Son 3 tıraşın bilgilerini yeni girebiliyorum.

Keskinlik: Orta-alt. Sanki 4-5 kere kullanılmış standart shark jilet gibi. İlk perde tıraşta sakalı almaması bariz şekilde belli oluyor.
Konfor: Kötü. Zevk almak zorlaştı.
Çekme: Bu tıraşta sakal uzun olmadığı için çekme yaşamadı ama ne yöne kesersem keseyim biraz zorlanma yaşıyorum.
Takılma: Sakal kısa olduğu için takılma olmadı. Köpüğün biraz ıslak hazırlanmasıda etkili.
Tahriş: Maalesef var. Artık ne yaparsam yapayım fayda etmiyor. Jilet iyi kesmediği için özellikle çene bölgemde (çenem ileri doğru çıkıktır) birden fazla geçiş yapmak ve istemsiz olarak basınç uygulamak zorunda kalıyorum. Bu durumda tahrişi arttırıyor.
Paslanma: Artık jilete bakınca kesici kenarlara yakın yerde birikim oldukça fazla. Bariz şekilde pas diyemiyorum ama kir, kireç, deri artığı vs. ne ararsanız tabaka halinde var. Hijyenik olmaktan çok uzakta.
21. TIRAŞ

Keskinlik: Artık düşük diyebilirim. Sebepine gelince bu tıraşta çene bölgesinde sakalı alsın diye çok uğraştım. Aynı yerden 4-5 kere geçince birşeye benziyor ama aynı bölgeden 4-5 kere geçmek geleneksel tıraşın mantığına, zevkine ters bir durum.
Konfor: Yok öyle birşey. Eziyet oldu bu tıraş.
Çekme: Bir kaç önceki tıraş gibi kökten çekme olmadı. Bu durumda sakalın uzunluğuda önemli. Eminim ki sakallar 4-6 günlük olsaydı ciddi derecede çekmede yapardı takılmada.
Takılma: Boyun altı ATG kesimde takıldı iki kere. Açıyı ATG-XTG arası değiştirerek sorun çözüldü.
Tahriş: Kralı var Smile
Paslanma: Durum kötü. Jilet üstünde tabaka oluştu.
22. TIRAŞ

Keskinlik: Düşük
Konfor: Artık tıraşı birşeye benzetmek için özel bir çaba gösteriyorum.
Çekme: Kökten kılı çekme gibi bir durum yaşamadım ama kullandığım alet ağır kafalı slant olmasına rağmen keserken zorlandığını hissettiriyor. Standart bir alet kullansaydım çekmeyi daha iyi hissettirirdi.
Takılma: Boyun bölgesi ATG kesimde takılma problemi yaşadım.
Tahriş: Artık ciddi anlamda rahatsızlık veriyor tıraş sonrasındaki saatlerde bile.
Paslanma: Kötü. Jiletin üstünde ki tabakayı görünce beni hijyen açısından rahatsız etti.

Artık jilet hakkı rahmetine kavuştu diyebiliriz. Yaptığım şey tıraş olmaktan çıktı, eziyet oldu. Ama merakımdan dolayı bu halde ki bir jiletin 5-6 günlük sakalda ne yapacağını merak ettiğimden sakalları uzatıp, yapabileceğim en dikkatli tıraşı olup durumu gözlemlemek istiyorum.
(07/06/2021, Saat: 16:40)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Mauser"  komşum bildiğiniz bilgi için kendinizi feda etmişsiniz. Emeğinize sağlık. Gerçekten gayet fikir verici bir çalışma olmuş jiletlerin kullanım sayısı olarak adet fiyatı pahalıda olsa geleneksel yöntemde tıraşın ekonomik olmasının bir farklı sebebini açıklama maiyetinde.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Yapım gereği bu tip testler veya garip girişimler nedense ilgimi çekmiştir. Normalde bende bir jileti maksimum 4-5 kere kullanırım. Amacım 20-30 lara çıkınca ne olacağını gözlemlemekti.
(07/06/2021, Saat: 16:37)Murathan Kurt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum 20.tıraşa dayanmışsınız maşallah. Buradan bu jiletin oldukça uzun süre dayandığını anlayabiliyoruz diye düşünüyorum. Çok güzel bir çalışma yapmışsınız jilete dair. Kutluyorum. Bilgilendirme ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Teşekkür ederim. Yani jilet dayanmasına dayandı ama belirli bir noktadan sonra buna değer mi veya güzel bir tıraş zevki verir mi diye sorguladığımızda forumda ki insanların %99 u bir jileti 20-30 kere kullanırım diyeceğini düşünmüyorum. Maksat sınırları zorlamaktı, denedik gördük.
Üstad elinize sağlık arşiv niteliğinde güzel bir çalışma oldu . ancak içerisinde fezyalan alam çok kişi olacaktır
(14/06/2021, Saat: 00:48)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstad elinize sağlık arşiv niteliğinde güzel bir çalışma oldu . ancak içerisinde fezyalan alam çok kişi olacaktır

Edit

Zaman içerisinde feyz alan çok kişi olacaktır
23. TIRAŞ (SON)

Beyler kusura bakmayın, yorumu yeni girebiliyorum. 5-6 günlük sakala olduğum 2 perde + rötuş tıraş. Sırf bu halde ki jiletin uzun sakalda ne yapacağını merak ettiğim için yaptığım bir tıraş. Jileti kötülememek için son derece dikkat ile olduğum, özendiğim ve ağırdan aldığım bir tıraştı.

Keskinlik: Alt seviye. İlk perdede alınmayan bölgeler olmasını normal karşılayabiliriz ama ikinci perdede çene bölgesinde bir bölgeden bir çok kez geçmek zorunda kalmamın izahatı yok.
Konfor: Normalde keskinliği düşük jiletler hatayı daha rahat kaldırır diye daha konforlu olarak nitelendirilir. Benim görüşüm bu jiletin ikinci ve üçüncü tıraşında ki akıcılık, iş bitiricilik ve yanağımda hissettirdiği his, bu tıraşta tamamen yoktu. Resmen jiletin ismi cismi huyu suyu değişti. Kesim esnasında zorlanmalar, bazı bölgelerde yarattığı sıkıntılar neticesinde jiletin konforu düşük diyebilirim.
Çekme: Garip ama kökten kıl çekme gibi bir durumla karşılaşmadım. Karşılaşırım diye bekliyordum. Ama genel olarak kesim aşamasında zorlandı, biraz baskıyı arttırmak ve bazı yerlerde açıyı değiştirmek durumunda kaldım.
Takılma: Bu tıraşı dikkatli ve ağırdan aldığım için ATG kesimlerde ufak hareketlerle ilerledim. Rahatsızlık hissi yaratsada takılma yaşamadım.
Tahriş: Ne kadar dikkatli ve ağır olsamda, yine tıraş bittikten sonra yanma ve rahatsızlık oldu.
Paslanma: Önceki tıraştan bir farkı yok. Durum iyi değil.
- Özet olarak bu jiletin tam anlamıyla kendine gelip açılması 2. tıraşta oldu diyebilirim.
- İlk 5 tıraşta jilet iyi performans verdi, iyi iş gördü. Bence yaklaşık 5 tıraş başarılı şekilde kullanılabilir.
- Benim çok kalite beklentim yok bir şekilde kessin yeter diyenler için 9-10'a kadar gider.
- Yaklaşık 9-10 dan sonrası zorlama oldu benim için. Bu seviyeden sonrası gereksiz.
- Biraz daha zorlasam, her tıraşta tıraşı bir şeye benzetmek için uğraşsam ve tıraş sonrası sıkıntılara da eyvallah desem 30-35'e kadar gideri var ama işin cılkını çıkarmak anlamsız.

Genel olarak iyi jilet, ben şahsen beğendim.

Sağlıcakla,

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Astra Super Platinum Yeşil Kullanım Ömrü Ömer t. Katı 10 4,434 06/05/2021, Saat: 13:44
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Permasharp Kullanım Ömrü Ömer t. Katı 10 5,089 06/05/2021, Saat: 03:32
Son Yorum: Naci Erdem
  Derby Usta Kullanım Ömrü Ömer t. Katı 16 7,397 03/05/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: TA1OZH
  Kai Jilet Ömür Testi rock83 21 20,124 11/09/2020, Saat: 16:10
Son Yorum: Mustafa40
  Jilet değişimi timdr 10 7,166 14/08/2020, Saat: 12:33
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Jilet Yorgunluğu pilotic 20 14,885 20/02/2020, Saat: 21:45
Son Yorum: umok
  Derby Jilet Ömür Testi Mauser 50 48,159 19/03/2019, Saat: 22:03