İnceleme: Klar Seifen Sandelholz / Sandawood - Tıraş Sabunu
Merhaba sevgili dostlar.

Bugün sizlere bir Alman tıraş sabunundan bahsetmek istiyorum. Üreticinin adı Klar Seifen. Çok eski geçmişe sahip, köklü bir firma, 1840 yılından bugüne ayakta. İsterseniz firma tarihine kendi sitesinden kısa bir alıntı ile göz atalım.

1840

1840 yılında Philipp Klar sabun yapma sanatına başladı. Bir kalfalık olarak, zanaatını mükemmelleştirmek için bir yolculuğa çıktı ve bu da onu St.Petersburg'a götürdü. Orada en kaliteli sabunları üretmek için bilmesi gereken her şeyi öğrendi. 1840'ta döndükten sonra, Heidelberg'de usta bir sabun üreticisi olarak bir dükkanda el işi sabun üretim işi açtı.

1900

Yüzyılın başından sonra oğlu Theobald Klar, sanayileşme sürecinde mevcut şirketi büyütmeyi ve Güney Almanya'da kurmayı başardı. Deneme ve yenilik yapma konusundaki istekliliği sayesinde, bugün hala çeşitli ince ve işlevsel sabunlar üretmek için kullanılan birçok tarif oluşturuldu. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra oğulları Hans, Klaus ve Theobald sabun işine devam ettiler ve büyük ölçekli reklam kampanyaları yoluyla Klar Seifen şirketinin farkındalığını artırmaya başladılar. İkisi de pazarlamanın nasıl çalıştığını, iyi biliyordu.

1970

1970'lerin başında Hans'ın oğulları Theo ve Klaus sabun üretimini devraldı. Satış becerileri ve üst düzey teknik anlayışıyla yeni satış kanalları açarak üretimi artırdılar. Eski tarifleri ve süreçleri unutmadan, piyasanın gerçeklerine nasıl tepki vereceklerini biliyorlardı ve böylece fason üretim yelpazesini sürekli olarak genişletebildiler.

Firma normal sabun üretiminin yanı sıra, tıraş sabunu, after shave, DE jilet, tıraş fırçası, DE tıraş aleti ürünlerini biz erkeklerin kullanımına sunmakta.

Tıraş sabunu dışındaki ürünlerini, fason olarak başka firmalara yaptırıyor. Tıraş fırçasını Mühle den, DE jileti Souplex ten, DE tıraş aletini ise Yıntal firmasından temin ettiği kanısındayım. Çünkü ürünler birebir çok benziyor. After shave i hangi firmaya yaptırdığı konusunda bir fikrim yok doğrusu.

Firmanın 7 çeşit tıraş sabunu mevcut.

Aktif kömür tıraş sabunu
Klasik tıraş sabunu
Limon otu tıraş sabunu
Sandal ağacı tıraş sabunu
Badem tıraş sabunu
Spor tıraş sabunu
Kadınlar için tıraş sabunu

Sabunlar 65mm çapında disk şeklinde alüminyum, vidalı kapağa sahip kaplarda sunulmakta. 110gr ağırlığında. Aktif kömür versiyonu hariç diğer tüm sabunların yedek şeklinde satışı mevcut. Sabun triple milled denilen, üç öğütme tekniği şekilinde üretildiği için, sert bir yapıda ve çok uzun ömürlüdür.

Firmanın ürünleri tamamen vegan ve bitkisel yağlar kullanılarak üretiliyor. Hayvansal hiçbir katkı yok. Tıraş fırçaları sentetik. Ambalaj ürünlerde asla plastik kullanılmıyor. Ürünlerin üretiminde hayvanlar üzerinde deney yapılmıyor.

Benim kullandığım tıraş sabunu, sandal ağacı versiyonu. İçeriği aşağıdaki gibidir.

Potassium Palmate, Potassium Palm Kernelate, Potassium Stearate, Sodium Palmate, Aqua, Glycerin, Sodium Palm Kernelate, Sodium Stearate, Palm Kernel Acid, Parfum, Sodium Coco-Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Limonene, Pentasodium Pentetate, Tetrasodium Etidronate, Benzyl Benzoate, Benzyl Cinnamate, CI 77891, Sodium Benzoate

Şimdi gelelim sabun hakkında hissettiklerime. Sabunu gerçekten çok beğendim. Daha önce Proraso nun sandal ağacı kremini ve sabununu kullandım. Bu sabununun kokusunu onlardan çok daha başarılı buldum. Köpük yapmakta hiç zorlanmadım, çabuk köpük oluşturuyor. Kayganlığı ve koruyuculuğu çok başarılı. Tıraş sonrası hissiyatı mükemmel, yumuşacık. Old school denilen bir tarzda hafiften bir koku kalıyor yüzde.

Sevmediğim yönleri, kabı küçük. Üzerinde çalışması biraz zahmetli. Diğer eksi yönü fiyatı 20€ ile 25€ arasında bir fiyatı var. Refil alınırsa 2€ daha ucuza alınabilir. Fakat bu fiyatlar Tabac ile kıyaslandığında verilirmi bilemedim. Tabac a yakın bir fiyatı olsa 3-4 daha fazla verip tercihim olabilir ama bu fiyatla değil.

Sabunu ben Tabac tan daha üstün bulduğumu belirtmek isterim. Almanlar arasında bir kıyaslama yaparsak: Tabac Volkswagen Passat ise, Klar Mercedes E-Serisi diyebilirim.

Keyifli tıraşlarınız olsun...

https://www.klarseifen.de/
https://www.facebook.com/klarseifen/
https://www.instagram.com/klarseifen/
IMG-20210419-221418.jpg
IMG-20210419-221451.jpg
IMG-20210419-221533.jpg
IMG-20210419-221605.jpg
IMG-20210419-221631.jpg
IMG-20210419-221701.jpg
IMG-20210419-221731.jpg
IMG-20210419-221808.jpg
IMG-20210419-221841.jpg
IMG-20210419-221908.jpg
IMG-20210419-221943.jpg
IMG-20210419-222011.jpg
IMG-20210419-222034.jpg
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Elinize sağlık Soner hocam. Klar' ın güncel üretim sabunlarını denemedim ama üretildiği dönem de Klar Kabinett denemiştim. Berber sabunu olarak üretiliyordu ve gül esanslıydı. Feminen kokuları seven biri değilim ama performansı şaşırtıcı derecede iyiydi. Şimdi sizin incelemenizi görünce bir bakayım dedim. Üretimi duralı epey olmuş. O dönem 250x2= 500 gramlık paketler halinde satılıyordu ve fiyat olarak da 20-25 euro bandındaydı diye hatırlıyorum. Şu an tabi fiyatlar gramaja göre daha pahalı ama Almanya'dan gelip giden birileri varsa deneme imkanı olanlara mutlaka denemelerini tavsiye ederim. Bir dönem İmpa'da getirmişti.
Çok zaman merak edip, ancak hiç alıp kullanmadığım ürün. Bu güzel inceleme için teşekkürler Soner üstadım.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Elinize sağlık Soner üstadım, çok detaylı ve güzel bir inceleme olmuş
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
@"Soner" hocam tesekkurler,
Yazi da beni meraklandiran Limon otu sabunu oldu, cok ilgimi cekti Smile
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
Teşekkür ederim sevgili dostlar. Ekin komşum sanal mağazalarda limon otu yağı satışı mevcut, belki Arko ile denemek istersin Smile
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Harika bir inceleme yazısı hazırlamışsın, keyifle okudum. Eline sağlık @"Soner" kardeşim.
Devamını bekliyoruz Smile
(27/04/2021, Saat: 22:35)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim sevgili dostlar. Ekin komşum sanal mağazalarda limon otu yağı satışı mevcut, belki Arko ile  denemek istersin Smile

Sesli güldüm Smile Arko yapsa keske, tadindan yenmez.
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
@"Soner" Inceleme icin tesekkurler, keyifle okudum. Elinize saglik.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 95,285 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 635 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Information İNCELEME: Son Samuray-Kadı Kızı'nın Kusuru ahraz 38 11,656 20/12/2023, Saat: 19:35
Son Yorum: xontaq
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 950 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 497,419 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,410 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,236 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,873 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,335 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 82,974 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: