İnceleme: Yaqi Excalibur SE 50mm Tıraş Aleti
Yaqi Excalibur SE

51708278184_4d95d5fab3_b.jpg

Geleneksel tıraşa başlamış tecrübeli-tecrübesiz herkesin öyle veya böyle bir şekilde yolunun kesiştiği markalardan birisi Yaqi. Menşei malumunuz Çin. Marka üzerinde çok fazla durmayacağım ancak fiyat performans odaklı ürünleriyle ön plana çıkan bir üretici.

Tanıtacağım ürün Yaqi'nin Excalibur modeli. Alet 50mm jiletle kullanılan, tek taraflı (single edge) aletlerden. Markayı takip edenlerin bildiği üzere Yaqi'nin standart yaprak jilet kullanan tek taraflı Katana isimli bir modeli daha bulunuyor.

Tasarım:

51707599276_31576c11fe_b.jpg

Ürünün incelemeyi yazdığım an itibariyle alüminyum ve pirinç olmak üzere iki farklı sap seçeneği bulunuyor. Alüminyum sap siyah renkli, pirinç sap mat-parlak krom olmak üzere yine iki farklı renk seçeneğiyle satılıyor. Başlıklar çinko alaşımlı malzemeden üretilmiş. Yine mat-parlak krom renk seçeneği bulunuyor.

51707599346_42526389ff_b.jpg

Ağırlık pirinç saplı model için başlık dahil 68 gramken, alüminyum saplı seçenek için 38 gr. gibi oldukça hafif bir seçenek olarak kalıyor. Benim kullanmakta olduğum alet mat krom kaplama pirinç saplı model.

Tasarım da Blackland markasının ürettiği Vector modelinden esinlenildiği aşikar ancak detaylara bakıldığında firmanın kendi dokunuşları da bulunuyor. Mat krom model için konuşmak gerekirse işçilik son derece düzgün, jilet tutuş töleransları kusursuz değil ancak iyi. Bariz bir rijidite sorunu gözlemlemedim. Jileti taktıktan sonra orta-üst tabla konumlandırması karıştırılmaya müsait ancak birkaç kez kullandıktan sonra eliniz alışıyor.

Yaqi üretim töleranslarında iyileşme yoluna giderek V2 isimli güncellediği kafa tasarımını sürdü piyasaya. V3 isimli bir prototip den de söz ediliyor.

Tıraş?

51708273084_061566d71e_b.jpg

Orta karakterli bir tıraş aleti. Günlük tıraş için Feather AC 50mm jiletle son derece konforlu tıraşlar çıkardım. 50mm jiletlerin kalın küt yapısı nedeniyle konfor odaklı kesimi malumunuz. Sekiz ardışık tıraşa kadar keskinlik kademeli olarak azalmasına ve ilk tıraşla sekizinci tıraş arasında takdir edeceğiniz üzere hissedilir keskinlik farkı olmasına karşın konforlu tıraşlar çıkardım. (Daha da fazla tıraş olabilirdim ancak daha fazlasını deneme gereksinimi duymadım) Aletin orta agresif karakterli yapısı gereği tıraş olma periyodunuz tek jiletle uzadıkça konforunun düşeceğini belirteyim. Jilet-tabla arası pozisyonlama kısa olmasına karşın, jilet üst tabla arası boşluk agresiflik/konfor denklemine olumlu anlamda etki ediyor. Kafa yapısının ince olması nedeniyle harika bir açı avantajı bulunuyor. Burun altı dahil her noktada çok rahat çalışıyorsunuz. Sapın alt kısmındaki iç kısma doğru olan oyuk  güzel bir tutuşu destekleyici yardımcı dokunuşlardan ama kendi tutuş tercihime göre biraz daha sapın ortasına doğru konumlandırılabilirdi. Ağırlık dengeli ve açıkcası alüminyum alet benim için biraz fazla hafif olması nedeniyle tercih edeceğim bir seçenek olmayacaktı. Yine aynı şekilde korumalı 50mm jiletle ( proguard) çok keyif vermedi ancak bu jileti normalde de sevmediğimi belirterek tercihi zevkler ve renkler doğrultusunda siz değerli okuyuculara bırakmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Netice?

Uygun fiyatlı, konforlu tıraş olabileceğiniz 50mm bir alet arıyorsanız bence Yaqi Excalibur günlük tıraş için güzel bir seçenek. Çin satış fiyatı pirinç/zamak model için 25 usd'ken, alüminyum model için 18 usd. Türkiye satış fiyatı da 380 tl. 50mm jilet fiyatlarının ülkemiz döviz kuru nedeniyle pahalı olması, iç piyasadan tedarik olanağının bulunmasına karşın her zaman stokta bulunamıyor olması bu aleti kullanırken önünüze çıkacak engeller. (Benim de marka model farketmeksizin 50mm tıraş aleti/ustura vs. satın alıp kullanmama nedenlerimden.)

Tıraş aletini sahibine geri göndermiş olmam ve incelemeyi daha sonra yazmam nedeniyle şu an fotoğraf çekme imkanım bulunmuyor. Bundan dolayı görsellerin bazıları üreticinin kendine ait görseller, bazıları da shaveden forumunda ürün tanıtımını yapmış bir başka arkadaşımızın çektiği görsellerden oluşuyor. Görsellerini kullanmış olmam nedeniyle o incelemenin linkini de aşağıya bırakıyorum.

https://theshaveden.com/forums/threads/y...ter.65398/

Bu ürünü bana denemem için gönderen değerli dostum @Timor1322 'ye minnetlerimi sunar, incelemeyi okuduğunuz için teşekkür ederim.
Güzel Türkçeniz ve incelemenizi için teşekkürler hocam, klavyenize sağlık.
May the good shave be with you.
İnceleme için teşekkürler @"marv"
Yine kullanmış kadar olduğumuz bir inceleme olmuş. Elinize sağlık üstadım.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tekrar kontrol ettim. Bu ürün Türkiye’ye gönderilmiyor Ali Express’te.
@"orhansolo" @"cenkcenk" @"mertyılmazer" Zaman ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

@"Hexciter" Bu ürünü bana gönderen arkadaşım Şubat ayında sipariş vermiş, Mart gibi teslim edilmişti. O dönem AliExpress den temin noktasında bir problem yoktu. Daha sonra AliExpress standart kargo Türkiye'ye gönderilen birçok tıraş ürününü (tıraş aletinin yanı sıra usturalar, ustura kayışları vs de dahil) artık Türkiye'ye göndermiyor. Bu satıcı kaynaklı değil, kargo şirketi kabul etmiyor. Bu yüzden şu an iç piyasadan temin etmek daha mantıklı çünkü Çin'de de şu anki kurla 325 TL + gümrük vergisine mal olan bir ürün için bir ay kargo beklemenin pek bir mantığı yok. (benim açımdan)
@"marv" her zaman ki gibi ayrıntılı inceleme için çok teşekkürler.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendinden Jelli Tıraş bıçağı mustbe 11 7,139 02/02/2024, Saat: 11:57
Son Yorum: BigHillMe
  MVLTİPLEX 5 BIÇAKLI ISLAK TRAŞ ALETİ yeniden11 1 2,762 13/04/2023, Saat: 23:17
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Shavent Tıraş Aleti Soner 6 4,912 29/10/2022, Saat: 11:39
Son Yorum: Soner
  Leaf Tıraş Aleti DelikanliTiras 38 26,060 15/05/2021, Saat: 01:25
Son Yorum: Soner
  Yaqi SE 50mm (Vector kopyası) habaz 1 2,549 22/02/2021, Saat: 13:23
Son Yorum: sohayli
  Broman SE yarım jiletli tıraş aleti saintdumas 2 2,512 14/02/2021, Saat: 21:03
Son Yorum: saintdumas
  Yaqi Katana SE (Yarim Jiletli) CK89 56 35,798 05/02/2021, Saat: 09:22
Son Yorum: ekindgn
  Farklı tıraş aleti "comet" Devil67 23 13,017 13/04/2020, Saat: 13:52
Son Yorum: Devil67
  Supply SE Custom İnceleme corpus36 16 12,707 14/09/2019, Saat: 16:28
Son Yorum: asunbul
  COLLİNS MEKANİK TRAŞ ALETİ yeniden11 1 3,360 12/05/2019, Saat: 05:20
Son Yorum: donniebrasco

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: