gold dollar 66 ustura ve bileme taşları hakkında??
selam forum sakinleri forumdaki arkadaşların paylaşımlarını görüp gaza geldim ve artık çelik usturaya geçiş zamanın geldiğine karar verip çelik ustura arayışlarına girdim .... forumdaki yazılanları okuyup kendimi de geliştirme konusunda usturanın en ucuzundan başlamaya karar verdim çünkü yapacağım yanlışlıklardan usturayı feda etsekte gözümüz arkada kalmaz...... çinden 2 adet gold dollar 66 model ustura sipariş verdim onlar gelene kadar siz değerli ustalarımda danışayım dedim elimde 3 çeşit taş var biri grit taşı zamanında istanbul dan bi arkadaşa aldırmıştım yaklaşık 2   2,5 kilo ağırlığında kare bi taş zaman zaman bıçaklarımıda biliyorum.... ikinci taşıda zamanında işportacılardan almıştım 5 liraya oda dik dörtgen bi taş 3 taş ise arkadaşın rahmetli dedesinden kalan belçika bileme taşı... ilk ağız açmayı grit taşı ile yapa bilirmiyim acaba  daha sonra tek taşla belçika bileme taşıyla usuturayı kullanılacak hale getire bilirmiyim????  taşların resimleri aşağıdadır siz değerli ustalarımızın yorumlarını bekliyorum......

emkm2ng.jpg

oqo9ve7.jpg

6uyo2xp.jpg

me5u8zv.jpg

licgint.jpg
@"TA1OZH" Hocam selamlar.

Elinizde kotikülü tanımanız için epey bir zaman olacak. Ağız açılır, açılmaz diye bir kaide yok ancak uğraştırır. Bileme konusunda tecrübeli bir kullanıcı olmadığınızdan yerinizde olsam doğal taş yerine sentetik Naniwa Chosera 1k veya ucuz yollu King, Makita 1200 gibi bir taş kullanarak ağız açma sürecine girişirdim. Kotikülün kendisi zaten başlı başına bir öğrenme tecrübe serüveni. Tecrübe gerektirdiği gibi elinizdeki taşın grit değerleri-hızı vs taştan taşa değişiklik gösterecektir. Bundan dolayı başlangıç için sentetik taşlarla başlamayı tercih ederdim ama elinizde hali hazırda kotikül olduğundan şu an sadece ağız açmak için bir taş edinebilirsiniz. Girit taşının orjinalini bulmak zor, bulsanız da ucuz değil. Ayrıca açıkcası çok da gerekli değil sunacakları açısından. Yağ taşı tercihi yerine dediğim gibi bence sentetik taşlara yönelmeniz süreç ve öğrenme eğriniz açısından lehinize olabilir. Tekraren belirteyim . ağız açılır mı? sorunuzun cevabı evet açılır. Ne denli ve hızlı sağlıklı neticeler alacağınız sorusunun cevabıysa size bağlı bir muamma. Nalburdan aldığınız taşı da bıçak bileme de kullanıp usturaya hiç sürmemenizi tavsiye ederim.

Şimdiden başarılar diliyorum serüveninizde.
Usturanızı grit taşına sürmenizi pek tavsiye etmem. Sağlıklısı bir adet 1200kum makita bileme taşı almanız ve bununla temiz ağız açmanız olacaktır. Ağzı tam olarak açtıktan sonra yüzeyini güzelce düzleştirdiğiniz kotikülde bitirmeye kadar götürebilirsiniz.Bir slurry taşı olsaydı iyi olurdu işlemi hızlandırma için ama bastırmadan makitayı da sürterseniz güzel slurry verecektir diye düşünüyorum.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
bugün beklediğim kargo sonunda çinden gelebildi ayın 1 de sipariş vermiş olduğum 2 adet gold dollar 66 model usturalar ürünlerde gözle görülme herhangi bir problem gözükmüyor düz bir camın üzerine koyup atıklık varmı diye baktım sorun yok usutralar bilenmiş şekilde geldi fakat kılları kesecek kadar değil yarın birini bilemek için çalışmalara başlayacaz bakalım becere bilecekmiyiz...... usturaların üretim tarihi yeni ve üzerlerinde paslanmasın diye yağ tabakası var.....

mosk6ge.jpg

kh5b9z6.jpg

kjcaojp.jpg
Bugün bı usturamizi gözümüze kestirip bileme işine başlamadan önce dremel ile üzerinde ufak düzeltmeler yaptım. Daha sonra usturanin ağzını cam bardağa birkaç defa sürterek korelttim. İlk olarak makinanin sulu bileme taşınla agizini açtıktan sonra kıl testini yaptım kolumdaki kıllara sürünce kesmeye başladığında Belçika bileme taşına geçmenin zamanı geldiğini düşündüm ve Belçika bileme taşına geçtim. Elimde 1500 grit sulu zımpara kağıdı vardı onu kullanarak Belçika taşında köyü bı kıvamda çamur hazırlayıp biraz sulandirtiktan sonra bileme işine başladım çamuru sulandira sulandira deva ettim en sonunda taşı ve usturayi yıkayıp sadece su yardımıyla bilemeyi sonlandırdım kıl testi yaptigimda kolumdaki kıllara değer değmez kesmeye başladı daha sonra elimde deri kayış olmadığı için gazete kağıdı üzerinde 100 tur git gel yaptım yüzeyinin ışıl ışıl parladığını gördüm emen bir tirasta denedim jilet kadar keskin olmasada sakalları iyi kesti şimdi sıra bir kayış alıp kayislamak ve gerekirse yeşil parlatma macunlarından alıp kayislamadan önce birkaç tur onun üzerinde gezdirmek lazım bilen arkadaşların yorumlarını bekliyorum daha iyisini nasıl yapmam gerekir.. usturanin çeliği bana göre iyi çünkü daha önce iyi ustura görmedim...

86ya0u5.jpg

kkgrwyg.jpg
Resimler tam çıkmamış galiba... Birde ustura sakalı keserken tin tin diye ötüyor bu normal mi acaba ???

din5wxz.jpg

86ya0u5.jpg

kkgrwyg.jpg
Tebrik ederim, ilk deneme için çok başarılı!
O çıkan ses de çelik usturanın melodisi, çok normal Smile
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
(23/06/2021, Saat: 14:11)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tebrik ederim, ilk deneme için çok başarılı!
O çıkan ses de çelik usturanın melodisi, çok normal Smile

Sağolun usta sizin çekmiş olduğunuz video çok öğretici oldu onu bikac kere seyredip iyice bileme fikir sahibi oldum..
(23/06/2021, Saat: 18:51)TA1OZH Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sağolun usta sizin çekmiş olduğunuz video çok öğretici oldu onu bikac kere seyredip iyice bileme fikir sahibi oldum..
Bu arada usturanın ağzı çok güzel açılmış. Bravo
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
(23/06/2021, Saat: 18:53)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu arada usturanın ağzı çok güzel açılmış. Bravo

Sayenizde usta böyle eğitici videolarımızın devamını bekliyoruz bizde birşeyler öğrenmiş oluyoruz....

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 705 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,133 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,183 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,671 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,543 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,154 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,715 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,026 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,808 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,275 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: