Pfeil doğal belçika taşı
(02/08/2012, Saat: 14:24)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bu konu cok tartisilmis. arkansas ve turingenlerde bu bariz goruluyor ama kotikullerin stratalari daha farkli bir gidisat gosteriyor toplam 13-14 damar var damarlar diklemesine derine inerken bir noktadan sonra kivrilarak tekrar yukari yoneliyor ve stratalarin olusma zamani hepsinde 480 milyon yil. dolayisiyla bir damarin kaliteli olup onceden cikarilip bitirilmesi soz konusu degil. yapilan calismalarda da sonuclar bu yonde. aradaki farklar cok ufak.
bazilari ise eski kotikullerde garnet orani %65 e kadar cikiyor (olcme yapildigina dair belge yok) bu yuzden kaliteli oldugu iddiasinda bulunmuslar ama garnet oraninin fazla olmasi sadece hizini belirler kanisina varmislar.
coticule layers
hatirlarsan vintage kotikul hakkinda sana danismistim. bence vintage olanlarin iyi izlenimi vermesi berberler tarafindan yillarca laplanmadan touchup yapilarak kullanilmasi sonucu yuzeyinin maksimum puruzluge ulasmasi yuzunden. gerci bu tartisilabilir ama benim de kanaatim eski ile yeni cikarilmis kotikuller arasinda cok fark olmadigi yonunde.

komşum forum yazılanlarına bakarak karar verme. Sana iki farklı koti gösteririm biri yeni biri eski, ulaştırdıkları sonuç farkını görünce ağzın açık kalır. Bir damarın daha kaliteli olması durumu var,damarın belirli bir kısmının daha kaliteli olması var, ve eskiden çıkan taşlar bugün pek çıkmıyor. Bugün 1. sınıf diye satılan taşlar en iyi ihtimalle 2. sınıf taşlar. Profesyonel bileme yapanlara bakın hepsinde en az bir antika kotikül bulunur. Pek çok çeşit koti arasında deneyler yaptıkça ileride bana hak verirsin.

Granat oranı ile sonuç kalitesi doğrudan ilintili değil, hızla alakalı.

Bunun dışında laplanmadan uzun süre kullanıldığı için maksimum pürüzsüzleşmesinden olabilir demişsin. Söyle söyleyeyim kotikül o kadar sert bir taş değil. Her bilenme esnasında yüzeyini yeniliyor zaten. Granat kristalleri bileme anında yuvalarından kopup taş ve metal arasında yuvarlanarak bileme yapıyorlar. Bu taşa her bir metal cisim sürdüğünüzde yineleniyor. O çıkan granat kristalleri kullanıldıkça ufalıyorlar, yerlerine tıpkı köpüekbalığının kopan dişlerine arkadan yenilerinin çıkması gibi yüzyden yeni taze granat kristalleri ortaya çıkıyor, ki bu zaten hemen hemen tüm sulu bileme taşlarının karakteri.

Ayrıca yeni temizleyip, düzlediğim antika bir kotikül'ün modern bir versiyonuna göre çok çok daha iyi sonuçlar verdiğini pek çok kez gördüm. Zaten dikkat edin bu taşlarla yakından ilgili olanların çok taşı ve belirli favorileri vardır. Sürekli alıp satıp takas ederek taş sirkülasyonunu devam ettirirler ama hiç ellerinden çıkarmadıkları belirli taşları vardır ki bu da taşlar arasındaki ciddi farklar olduğuna bir örnektir.

2 tane king 1k su taşı birebir aynı performanstadır, ki zaten sentetik taşların en büyük olayı bu tutarlılıklarıdır. Neyse odur, her taşta aynıdır. Doğal taşlar ise aynı ahşap malzeme gibidir, biri birine uymaz ki bu da onları özel kılar. Her bir taşı ayrı ayrı denemek, incelemek ve değerlendirmek gerekir. Aldığınız bir kotikül hızlı, biri yavaş bileme, biri daha iyi, biri daha vasat bileme yapabilir. Biri klasik kotikül konforunda ağız verirken kimi daha keskin gevrek bir ağız verebilir. Şans işi. Yani bir tane kotikül aldım olayı bitirdim olayhı profesyonel anlamda geçerli değil. Amatör kullanıcılar içinse 8k ve üzeri herhangi bir taş'da tatminkar tıraşları vermeye başlamada makul bir adım zaten.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Edit: mukerrer mesaj oldugu icin sildim
(03/08/2012, Saat: 03:10)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02/08/2012, Saat: 14:24)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
Amatör kullanıcılar içinse 8k ve üzeri herhangi bir taş'da tatminkar tıraşları vermeye başlamada makul bir adım zaten.

benim dedigim de bu zaten ustad konu basligiyla ilgili olarak. derine indikce zaten farkli taslara ve tedarik noktalarina ulasiliyor zamanla. yoksa mutfak bicagini1000 gritle de 1200 gritle de bileseniz eline bicak almamis biri icin fark az. veya jiletli usturaya alismis biri icin de 10k ile 12k gibi iki koti icin de fark az zira ikisi de kesmiyor diyecektirSmile
Yorumlarınız için teşekkürler, ben bursada oturuyorum yakın zamanda gidip bu taşı elden alma imkanım yok. Daha önce çelik usturalar bölümüne de gönderdiğim bir çelik ustura aldım fakat tıraş olmak nasip olmadı.
Kol kıllarını çok rahat alıyor fakat bir tıraş denememde kesinlikle oldukça kör olduğunu gördüm. Resmen can yakıyor.
Bileme işini bu usturada kendim öğrenmek istiyorum. Sanırım taş bulmak ciddi bir sıkıntı.
Elinizde kullanmadığınız veya gözden çıkarabileceğiniz fazla bir taşınız varsa talibim.
Astrayı usturaya takıp, tıraş olurken gözümün önünde duruyor güzelim eskilstuna, içim yanıyor.
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
eskilstunalar cok iyi. son zamanlarda sadece eskilstuna kullaniyorum. iki ay once 10000grit civari 40a yakin tas gonderdim forumdaslarima. simdi elimde kalmadi.
Konu açılalı bir seneden fazla olmuş.Bu gün bahsi geçen e-hırdavat mağazasına gittim. Üyesi olduğum diğer forumda konuyu ve fotoğrafları paylaştım.
http://www.bicaksanati.com/forum/index.p...#msg104882
Bu işlerde acemiyim. Taşın dokusundan bahsedilmişti.Ustura bileme işi için bu taş uygun mudur?

İki ay beklemek istemiyorum.Aşağıdaki linkteki taş ne taşı ve işimi görür mü?
http://ustura2013.blogspot.com/2013/06/u...e-tas.html
(23/12/2013, Saat: 22:27)Rıza Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu açılalı bir seneden fazla olmuş.Bu gün bahsi geçen e-hırdavat mağazasına gittim. Üyesi olduğum diğer forumda konuyu ve fotoğrafları paylaştım.
http://www.bicaksanati.com/forum/index.p...#msg104882
Bu işlerde acemiyim. Taşın dokusundan bahsedilmişti.Ustura bileme işi için bu taş uygun mudur?

İki ay beklemek istemiyorum.Aşağıdaki linkteki taş ne taşı ve işimi görür mü?
http://ustura2013.blogspot.com/2013/06/u...e-tas.html

Bıcaksanatında fotografını çektiğiniz taş coticule, bout diye geçiyor sanırım dikdörtgen olmayan tipleri. Daha çok kotikülde slurry oluşturmak için kullanılan parça gibi görünse de boyutu slurry stone için fazla büyük.

Burak beyin sattıgı taş hakkında benim de bilgim yok merak ediyorum bende. 8000 grit olması açısından yola çıkarsan bu taşın yanı sıra 10k 12k bitirme taşına ihtiyaç olabilir.

Bendeki kotikül mesela şu

w8t0sg.jpg
www.BarbarosRazors.com

Bu tasi forumdan bir arkadasimiz almisti. Tas coticule ve ustura bilemeye cok uygun. Fakat biraz yavas bir damardan cikmis. Elimdeki tas ile karsilastirdiginda (la grise) biraz yavas demisti. Yinede oldukca guzel bir tas.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Pfeil taşlar e-hirdavat'ta ön siparişte tekrar satışa sunulmuş. Nisan 2018 gibi sevkiyat sorun değil.derseniz sipariş verilebiliyor, bilgilerinize.

SeckinB

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Artvin biley taşı zanshin 53 68,700 10/03/2022, Saat: 18:55
Son Yorum: okaragoz
Photo yeşim bileme taşı simyager 8 3,143 29/01/2022, Saat: 01:07
Son Yorum: simyager
  bilinmeyen biley taşı sailor06 6 3,125 07/09/2021, Saat: 20:03
Son Yorum: sailor06
  Bileme Taşı Avcılığı habaz 18 11,284 23/03/2020, Saat: 22:53
Son Yorum: EmrahEray
  Koyangi Ustura ve Girit taşı EzyRyder 5 6,951 12/01/2017, Saat: 14:03
Son Yorum: taskind
  12000 grit çin biley taşı hakkında bilgi arıyorum taskind 3 9,094 06/11/2014, Saat: 14:24
Son Yorum: Chinaski
  Kösere Taşı / Kösüre Taşı / Köstüre Taşı theunnamed 3 14,159 19/12/2013, Saat: 12:48
Son Yorum: Rıza
  Arkansas Taşı ozguroner26 3 10,739 23/02/2013, Saat: 20:31
Son Yorum: linguist
  Su Taşı-Yağ Taşı sifujack 2 11,737 16/09/2012, Saat: 19:40
Son Yorum: Lord Sparhawk
Wink Nostaljik ustura tasi fiyatlari linguist 1 9,150 17/08/2012, Saat: 04:12
Son Yorum: linguist

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: