Ustura İle Boyun Bölgesinde Yatay Hareketler
Selamlar,

Halihazırda tartışılmış bir konuysa ve gözden kaçırmışsam affola. Forumda arama yaptım ama cevap bulamadım.

Boyun bölgesinde sakallarımın çıkış yönü çoğu kişide olduğu gibi bölgeden bölgeye değişiyor. Örneğin benim için şu şekilde;

Boyun bölgemdeki sakallarımı üst ve alt şeklinde ortadan ikiye ayırırsam; üst kısım büyük oranda yukarıdan aşağıya doğru, alt kısım büyük oranda adem elmasından kulağa doğru uzanıyor

Ustura ile WTG tıraş olmak istediğimde üst bölüm için bir sorun yaşamıyorum. Ama alt kısımda WTG tıraş olmak istiyorsam usturayı yatay (elmadan çeneye) hareket ettirmem gerekiyor. Bu hareketi yapamıyorum. Kafamı geri yatırıp ustura ağzı çeneme bakacak şekilde tuttuğumda göğüs kafesim engel oluyor, ağzını aşağı verip tutmaya çalıştığım zaman çenem engel oluyor.

Sonuç olarak bu kısmı WTG tıraş edemiyorum. XTG ya da ATG de yapmak istemiyorum. Biraz kafamı geriye zorlayarak WTG-ATG arası bir açıda, ne sakala paralel ne de dik, ustura ile sakal yönü arasında belki 40-50 derecelik açı olacak şekilde tıraş oluyorum.

Bu konuda siz değerli forum arkadaşlarımın tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.
Benimde sakallarım aynı tarif ettiğiniz şekilde. Usturada her iki elini de kullanmalısın. Sol elinin baş ve işaret parmağınla usturayı  tut. yüzünün sağ tarafını boynundan çeneye doğru al. Sol tarafın için aynı işlemi sağ elinle yap.
Bariz sakal kalıntısı olmuyorsa çok da zorlamayın. Teknik zaten zamanla oturuyor.
Boyun bölgesinde genelde ya yukarıdan aşağı ya da aşağıdan yukarıya olacak şekilde tıraş olunuyor.
Hafifce gerdirme yaparak boyun bölgesini tamamlayabilir siniz. Bu konuda Berberbey çok başarılı. Onun videolarını izleyerek bilgi edinebilirsiniz .
Sağlıcakla kalın
Bence ustura
Aynı şekilde benim de sakallarım anlattığınız yönde çıkıyor hatta üst kısımda çeneden kulağa doğru bende. İki elimi de kullanıp wtg yatay hareketlerle çıkış yönünde birinci perdeyi tamamlıyorum alıştım artık. Tek elle çok zor oluyor. İki elle daha rahat edersiniz bence.
(12/08/2021, Saat: 16:12)Graster Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar,

Halihazırda tartışılmış bir konuysa ve gözden kaçırmışsam affola. Forumda arama yaptım ama cevap bulamadım.

Boyun bölgesinde sakallarımın çıkış yönü çoğu kişide olduğu gibi bölgeden bölgeye değişiyor. Örneğin benim için şu şekilde;

Boyun bölgemdeki sakallarımı üst ve alt şeklinde ortadan ikiye ayırırsam; üst kısım büyük oranda yukarıdan aşağıya doğru, alt kısım büyük oranda adem elmasından kulağa doğru uzanıyor

Ustura ile WTG tıraş olmak istediğimde üst bölüm için bir sorun yaşamıyorum. Ama alt kısımda WTG tıraş olmak istiyorsam usturayı yatay (elmadan çeneye) hareket ettirmem gerekiyor. Bu hareketi yapamıyorum. Kafamı geri yatırıp ustura ağzı çeneme bakacak şekilde tuttuğumda göğüs kafesim engel oluyor, ağzını aşağı verip tutmaya çalıştığım zaman çenem engel oluyor.

Sonuç olarak bu kısmı WTG tıraş edemiyorum. XTG ya da ATG de yapmak istemiyorum. Biraz kafamı geriye zorlayarak WTG-ATG arası bir açıda, ne sakala paralel ne de dik, ustura ile sakal yönü arasında belki 40-50 derecelik açı olacak şekilde tıraş oluyorum.

Bu konuda siz değerli forum arkadaşlarımın tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Üstadım benimde sakallarım bahsettiğiniz gibi. Ben ustura ile 2 perde tıraş oluyorum. Birincisi sakallarımı çıkış yönünde alıyorum herkes gibi. Yanak ve yanak-çene altını gene çıkış yönünde yukarıdan aşşağıya alıyorum. İlk perdeden farklı olarak bütün boyun bölgemi yukarıdan aşşağıya alıyorum ve ilk perdede kısalltığım sakalları kolayca temizlemiş oluyorum. Benim tecrüben ustura ile ilk perdede çapraz veya tersten alım yapılmaması yönünde kıl ne kadar uzun cilt ne kadar güçlü olursa olsun. bir perde alındıktan sonar usturada jilet yüze direk temas ettiği için ikinci perdede çok güzel temizliyor kalanları hangi açıdan alırsak alalım. Doğru yüz hazırlığı ve köpük + keskin konforlu bir jilet ile ali bıyıklı ustura kullanarak harikalar yaratırsın. Bu ustura tıraşı konusunda ''Berberbey'' abimizin ''Efrasyab'' abimizin güzel anlatımları var youtube da. Bir yıldır ustura tıraşı olan biri olarak zaten usturada 2 farklı açıda kesebiliyoruz boyunu. Ya çıkış yönü yada çıkış tersine. Öteki açılarda usutranın malum sap uzunluğundan dolay ıdeğişik el pozisyonları alma kgerekiyor ki bence 2 yöne kesmek gayet yeterli. Belirtmeden edemeyeceğim. Çok sevdiğim bir ustura ile '' Youtube Razorus '' kanalında Özgün Bey abimizin Parker srx tanıtım videosuda çok yardımcı olaca knitelikte. Bu videoları izlediğiniz zaman sorularınızın %99 u yanıtlanacaktır hocam. Ekstara sorularınızı sormaktan lütfen çekinmeyin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Boyun Kısmındaki Yana Doğru Sakallar sfiber 9 9,695 28/05/2018, Saat: 09:04
Son Yorum: dikdik_s

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: