Ustura Traşı Tahriş Hakkında
Komuşlarım selam. Üniversite yıllarında yuma makina arka sabun sentetik fırça ile traş oluyordum. Sonra iş hayatı vs derken tekrar kartuşlu sistemlere döndüm. Fakat hiç bir zaman ıslak traşta aldığım performansı alamadım. Cildim tahriş olmuyordu fakat düzgün de traş olamıyordum. Arko köpük ve Mac 3 kartuşlarla. Akşamdan traş olduğum için tekrar ıslak traşa dönme kararı aldım. Orta kesikin konforlu jiletlerden kesin jiletlere kadar bir kaç çeşit jilet aldım. Voskhod yeşil Astra rapira permasharp crystal feather vs. Porsuk olarak f/p olarak Frank shaving in 23 düğümlü püre badger manchuarian fırçasını aldım. Fırçamdan memnun. Edwin jagger de89 mild bir ürün alıp gilette yeşil veya crystal gibi konforlu bulduğum jiletler ile kombine ettim. Genelde wtg ve xtg olmak üzere 2 perdede traşımı bitiririm. Fakat bir traşımda boyun bölgesini atg alayım dedim ve noktasal sivilceye benzer tahriş oluştu boynumun sağ ve sol tarafında. Öyle olunca el melekeme güvebdiğimden parker srx aldım ve orta kesinlikte jiletler ile konfordan ödün vermeden olabileceğim en yakın traşı hedefledim. Ne kesik yaşadım ne de tahriş. Tek perde ve ufak rötüşler ile traşımı tamamladım. Fakat atg olduğum de makina taşından kalan noktasal tahrikler geçmedi. Yarın bir dermatoloğa gitmeyi düşünüyorum. Açıkçası ustura olsun de makina olsun çok yakın traş beklentim yok. Yani zaten Mak 3 den fersah fersah yakın traşlar veriyorlar ve o da bana yetiyor. Bbeyaz tenliyim. Çok aman aman da hassas bir cildim yok. Çok kuru bir cilt gibi mesela. Ama esmer de olmadığımız için çok sağlam sert bir cilt yapısı da yok. Üstatların bu ufak tahrişler için eğer mümkün ise tavsiyelerini rica ediyorum. Bu arada tek perdede yeterli yakın traş sebebi ile jiletli ustura ile yoluma devam etmek istiyorum. Hem sağ hem sol elimi bir haftada yeterli seviyede alıştırdım. Saygılar. Bu arada dermatolog dan randevu aldım bunun sebebini de soracağım. Ne olursa olsun cildime uygun jileti bularak jiletli ustura ile devam etmek istiyorum nasip olurda. Parker gibi agresif ağır bir modelle tek kesik bile atmadıysak bu işi yaparım diyorum.
(07/09/2021, Saat: 03:51)yigit Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komuşlarım selam. Üniversite yıllarında yuma makina arka sabun sentetik fırça ile traş oluyordum. Sonra iş hayatı vs derken tekrar kartuşlu sistemlere döndüm. Fakat hiç bir zaman ıslak traşta aldığım performansı alamadım. Cildim tahriş olmuyordu fakat düzgün de traş olamıyordum. Arko köpük ve Mac 3 kartuşlarla. Akşamdan traş olduğum için tekrar ıslak traşa dönme kararı aldım. Orta kesikin konforlu jiletlerden kesin jiletlere kadar bir kaç çeşit jilet aldım. Voskhod yeşil Astra rapira permasharp crystal feather vs. Porsuk olarak f/p olarak Frank shaving in 23 düğümlü püre badger manchuarian fırçasını aldım. Fırçamdan memnun. Edwin jagger de89 mild bir ürün alıp gilette yeşil veya crystal gibi konforlu bulduğum jiletler ile kombine ettim. Genelde wtg ve xtg olmak üzere 2 perdede traşımı bitiririm. Fakat bir traşımda boyun bölgesini atg alayım dedim ve noktasal sivilceye benzer tahriş oluştu boynumun sağ ve sol tarafında. Öyle olunca el melekeme güvebdiğimden parker srx aldım ve orta kesinlikte jiletler ile konfordan ödün vermeden olabileceğim en yakın traşı hedefledim. Ne kesik yaşadım ne de tahriş. Tek perde ve ufak rötüşler ile traşımı tamamladım. Fakat atg olduğum de makina taşından kalan noktasal tahrikler geçmedi. Yarın bir dermatoloğa gitmeyi düşünüyorum. Açıkçası ustura olsun de makina olsun çok yakın traş beklentim yok. Yani zaten Mak 3 den fersah fersah yakın traşlar veriyorlar ve o da bana yetiyor. Bbeyaz tenliyim. Çok aman aman da hassas bir cildim yok. Çok kuru bir cilt gibi mesela. Ama esmer de olmadığımız için çok sağlam sert bir cilt yapısı da yok. Üstatların bu ufak tahrişler için eğer mümkün ise tavsiyelerini rica ediyorum. Bu arada tek perdede yeterli yakın traş sebebi ile jiletli ustura ile yoluma devam etmek istiyorum. Hem sağ hem sol elimi bir haftada yeterli seviyede alıştırdım. Saygılar. Bu arada dermatolog dan randevu aldım bunun sebebini de soracağım. Ne olursa olsun cildime uygun jileti bularak jiletli ustura ile devam etmek istiyorum nasip olurda. Parker gibi agresif ağır bir modelle tek kesik bile atmadıysak bu işi yaparım diyorum.

Bu arada proraso sandal sabun veya kremini kullanıyorum. Yine traş öncesi proraso sandal krem ve traş sonrası Zaza şap ve proraso sandal krem ile traşımı sonlandırıyorum.
Komşum benzer bir sorun bende de vardı. Taa ki 2 3 gün cildimi dinlendirene kadar. Boyun altı sağ tarafta sivilce tarzı lekeler oluşmuştu. Cildimi dinlendirdim ve hepsi kayboldu. O bölgeyi çok zorlamadan tıraşlarıma devam ediyorum ve sorun ortadan kalkmış durumda. Bir haftasonu cildinizi dinlendirmeyi deneyin derim. Sorun geçmezse dediğiniz gibi bird ermatoloğa görünmekte fayda var. Keyifli tıraşlar dilerim...

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Şu elimde görmüş olduğunuz jileti taçsız kral Pele, Bakenbauer, Nadya Komanaççi, Biricit Bardo, İngiltere Kraliçesi Elizabet, Kaleci Mıyer, Fenerbahçeli Cemil kullandı.”
Forumda ki bilgili üstatlar her zaman derler, yakın tıraş iyidir ama damat tıraşı gibi olmanıza gerek yok. Cildinizi yormayın, sadece özel günlerde sakal çıkış yönünün tersine olabilirsiniz derler, hatta forumda ki en bilgilimiz Özgün abi (nam-ı diğer Lord Sparhawk) bununla ilgili çok güzel yazılar yazdı grupta. Tıraş konuları altında bulabilirsiniz.
Keyifli tıraşlar
Bence ustura
@"yigit" Usturaya başlamanız nedeniyle gazanız mübarek olsun öncelikle Smile

Çeşitli nedenleri olabilir. Cilt genellikle adapte olmadığı bir rutine reaksiyon gösterebilir. Sizin durumunuzda kıl yönünün tersine çekişlere gösterdiği gibi. Bunun devamlı olup olmayacağı aslında sizin cilt hassasiyetinize, sakal yapınıza bağlı değişebilir. Cilt adapte olup herhangi bir tepki de vermeyebilir. Bunu gözlemlemek gerekiyor. Yine de eğer lokal olarak bu kızarıklıklar geçmiyorsa o bölge için yakın tıraş ısrarını bırakmak (önceden böyle bir sorun yoksa en azından iyileşene kadar) iyileşme sürecini pozitif etkileyecektir. Haricinde jilet kaynaklı da kızarıklık vs olabilir ama jiletler sizin sürekli kullandığınız jiletler sanırım.

Dermatolog randevusu yerinde olmuş.

Geçmiş olsun
Aslında de89 kibar bir alet onda da tahriş yaşamadım xtg ve wtg traşta. Atg traşta meydana gelen tahrişler geçmemişti. Ustura ile şuana kadar sorun oluşmadı cildimde. Bakalım bir doktora görünelim. Tüm komşularıma teşekkür ederim.
(07/09/2021, Saat: 09:23)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"yigit" Usturaya başlamanız nedeniyle gazanız mübarek olsun öncelikle Smile

Çeşitli nedenleri olabilir. Cilt genellikle adapte olmadığı bir rutine reaksiyon gösterebilir. Sizin durumunuzda kıl yönünün tersine çekişlere gösterdiği gibi. Bunun devamlı olup olmayacağı aslında sizin cilt hassasiyetinize, sakal yapınıza bağlı değişebilir. Cilt adapte olup herhangi bir tepki de vermeyebilir. Bunu gözlemlemek gerekiyor. Yine de eğer lokal olarak bu kızarıklıklar geçmiyorsa o bölge için yakın tıraş ısrarını bırakmak (önceden böyle bir sorun yoksa en azından iyileşene kadar) iyileşme sürecini pozitif etkileyecektir. Haricinde jilet kaynaklı da kızarıklık vs olabilir ama jiletler sizin sürekli kullandığınız jiletler sanırım.

Dermatolog randevusu yerinde olmuş.

Geçmiş olsun

Teşekkürler komşum.
@"yigit" Komşum ben 1 buçuk yıldır 2 güne 1 ustura tıraşı olurum. Hala çene altımın sol yanını testen alamam. Minik bir bölge Merkür 41 c efsane mild bir alettir De89 un yarısı kadar mild oderece bana göre. Onunla aldığımda bile 2cm ye 2cm bir bölge mahvoluyor. Bazen sakal çıkış yönlerimiz gerçekten ihtimal bazı şeylere. @"marv" üstadımla baya bir muhabbetini yaptık yüzümü bile çekip atmıştım kendisine hatta çene bölgem için.
(07/09/2021, Saat: 13:33)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"yigit" Komşum ben 1 buçuk yıldır 2 güne 1 ustura tıraşı olurum. Hala çene altımın sol yanını testen alamam. Minik bir bölge Merkür 41 c efsane mild bir alettir De89 un yarısı kadar mild oderece bana göre. Onunla aldığımda bile 2cm ye 2cm bir bölge mahvoluyor. Bazen sakal çıkış yönlerimiz gerçekten ihtimal bazı şeylere. @"marv" üstadımla baya bir muhabbetini yaptık yüzümü bile çekip atmıştım kendisine hatta çene bölgem için.

Komşum ben zaten de89 ile sadece 1 kez tersten aldım. O sebeple tahriş oldu onlar geçmedi. Yanma yok kaşınma yok. İz gibi bir kaç tane leke. De89 makinamı da seviyorum srx usturamı da seviyorum. Srx in avantajı orta kesinlikle jiletler ile tek perdede konforlu traş sunuyor. De89 da crystal siyah gilette gibi konforlu jiletlerle 2 perdede güzel sonuç veriyor. Ben ikisini de seviyorum. İkisinin de traşı benim için güzel.
[quote='yigit' pid='293261' dateline='1631013073']

Komşum ben zaten de89 ile sadece 1 kez tersten aldım. O sebeple tahriş oldu onlar geçmedi. Yanma yok kaşınma yok. İz gibi bir kaç tane leke. De89 makinamı da seviyorum srx usturamı da seviyorum. Srx in avantajı orta kesinlikle jiletler ile tek perdede konforlu traş sunuyor. De89 da crystal siyah gilette gibi konforlu jiletlerle 2 perdede güzel sonuç veriyor. Ben ikisini de seviyorum. İkisinin de traşı benim için güzel.
Ancak atg traş hiçbir zaman bana uymadı. Kartuşlularda da uymuyordu ıslak traşta da uymuyor. Benim yapacağım ustura ile çok özel bir gün olursa gilette superthin ile tek perde. Günlük kullanımda orta kesinlikte Astra yeşil ile tek perde. Ya da Ed de89 u crystal veya sarı gilette gibi kombine edip 2 perde. Benim özel günler dışında sinekkaydı gibi bir hedefim yok. Konfor birinci planda benim için. Konforu önde tutarak ondan ödün vermeden olabileceğim en yakın traş benim amacım. Ama özel bir gün olur takarız srx in üzerine feather ı Big Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,447 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Bir Türlü Kurtulamadığım Tahriş Sorunu esatakgul 22 5,613 19/07/2023, Saat: 00:27
Son Yorum: Murathan Kurt
  İlk (Son) Jiletli Ustura Tıraş Maceram Johny White 19 4,475 05/09/2022, Saat: 16:40
Son Yorum: Johny White
  mavi site hakkında archer_boi 2 1,429 06/09/2021, Saat: 21:39
Son Yorum: archer_boi
  Jilet Fiyatlatı Hakkında gkhn.exe 3 2,379 01/07/2021, Saat: 00:18
Son Yorum: gkhn.exe
Photo Bunlar batik mi tahriş mi burakceetn 5 2,779 28/06/2021, Saat: 01:05
Son Yorum: Murathan Kurt
  Ustura İle Tıraşa Başlama ve İlgi Konusunda Azalma mı Var? manuple 34 14,012 11/05/2021, Saat: 18:20
Son Yorum: Laylaylom
  Tıraşta Tercihiniz: Ustura mı DE mi? mavi 37 21,231 03/05/2021, Saat: 00:56
Son Yorum: Alpp
  Jilet Kaplamaları Hakkında m y r 24 23,113 21/04/2020, Saat: 10:12
Son Yorum: Oldstyle
  Egzema ve sakal tıraş hakkında Fenotip 20 11,430 01/03/2020, Saat: 16:02
Son Yorum: seydibaba

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: