Tıraş sabunu Yapımı.
Komşularım kendi sabununu yapmak isteyipte yapmaya korkanlara memnuniyetle yardımcı olurum. Sabunu oluşturacak yağların temini ve formülasyonunu yapabilirim ancak daha önce hiç tıraş sabunu yapmadığım için kıvamına garanti veremem. Atom parçalama işi değil bu aslında çok kolay. Bu işe gönül vermiş bir çok arkadaşın kendi sabununu yapma isteği eminim vardır. Hiç çekinmeden sorularınızı sorabilirsiniz. Asla ticari kaygım yoktur, amacım canından bezmiş ülke insanlarıma bir nebze olsun fayda sağlayarak mutlu edebilmektir, 2 dua almaktır.
7ty9w6j.jpg

Merak edenler için sabunun resmi, hafif sarımtırak bir renk aldı.
Karaman'da yaşayan komşum varsa verebilirim 1 kiloya yakın sabun oldu Big Grin
Kolay gelsin komşum. Ben de şu aralar denemeler yapıyorum tıraş sabunu için. Sakıncası yoksa hangi yağları koyduğunuzu paylaşabilir misiniz?
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
(13/10/2021, Saat: 14:58)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kolay gelsin komşum. Ben de şu aralar denemeler yapıyorum tıraş sabunu için. Sakıncası yoksa hangi yağları koyduğunuzu paylaşabilir misiniz?

162,5 gr zeytinyağı
162,5 gr stearic asit
62,5 gr kakao yağı
62,5 gr hindistan cevizi yağı
50 gr potas kostik
25 gr sodyum kostik
135 gr su

Bu sabunun formülü bu. Sadece pişirirken değişik bir yöntem oldu hepsini birden karıştırmadım, 100 er gr stearic asit ile zeytinyağını ayrı bir kapta 25 gr sodyum kostik ile karıştırıp, potasyum kostik ile daha önce pişirmeye başladığım sabunun içine o şekil ilave ettim.
Ben çeşitli yağların sabuna etkisini araştırdım. Tıraş sabunu açısından Steraic asit, Hindistan cevizi yağı ve Hint yağı sabun kalitesini oldukça iyi etkiliyor gibi gözüküyor. Ben bu üçlü ile denemeler yapıyorum. Bir de potasyum ve sodyum kostik oranları ile oynamalar yapıyorum.
Bakalım sonuç ne olacak Smile
(13/10/2021, Saat: 15:55)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben çeşitli yağların sabuna etkisini araştırdım. Tıraş sabunu açısından Steraic asit, Hindistan cevizi yağı ve Hint yağı sabun kalitesini oldukça iyi etkiliyor gibi gözüküyor. Ben bu üçlü ile denemeler yapıyorum. Bir de potasyum ve sodyum kostik oranları ile oynamalar yapıyorum.
Bakalım sonuç ne olacak Smile

Hocam sabuna çevrilen yağlarda tıraşa en çok etkileyeni stearic asit diyebiliriz. Ne kadar çok stearic asit o kadar krema öyle diyim. Zeytinyağı kullanmamın sebebi ise kayganlık amaçlı. Hindistan cevizi temizleme özelliği en yüksek olan yağ. Kakao yağı ise kıvam artırıcı gibi. Benim deneyimim bu yönde oldu. Don yağı kullanacağım bir dahaki denemede. Yalnız ne yapacağım ben bu kadar sabunu sittinsene bitmez bu. Birilerine bağışlamam lazım Big Grin
Ben 100-150 gramlık denemeler yapıyorum. Bir de thesoapcalculator.com sitesinde bir sabun hesaplayıcısı var. Onu kullanarak yağ oranlarını belirliyorum ve hemen çıkacak sabunun özelliklerini gösteriyor. Yani daha sabunu yapmadan nasıl bir sabun olacağını görmek mümkün. Tavsiye derim.
Bu da Martin De Candre Original sabunu için birinin hazırladığı reçete. Dün yaptım bakalım nasıl olacak874c598f9cf53b19f285a752ac6eb5eb.jpg
Güzel konu. Herkese kolay gelsin. Bakalım tıraş sabun çeşitliliği nasıl olacak. Ben de bazen kendi tıraş sabunumu yapayım diye düşünüyorum. oranlar hep kafamı karıştırıyor. Hayalden öte gidemedik.

YouTube - Berberbey
youtube.com/Berberbey
(13/10/2021, Saat: 16:27)Berberbey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel konu. Herkese kolay gelsin. Bakalım tıraş sabun çeşitliliği nasıl olacak. Ben de bazen kendi tıraş sabunumu yapayım diye düşünüyorum. oranlar hep kafamı karıştırıyor. Hayalden öte gidemedik.

YouTube - Berberbey

Komşum oran yapmana gerek yok. Hassas terazi al yukarıdaki gramajları hesapla sonra koy tencerenin içine pişir. Arko modifiye etmekten daha kolay. Gramajları sıkı tutman lazım yoksa fazla kostik koyarsan yakan sabun yaparsın.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? baduruk 434 453,164 18/10/2023, Saat: 23:18
Son Yorum: Zayn
  El Yapımı Tıraş Kremleri Efrasyab 35 14,501 09/10/2023, Saat: 23:39
Son Yorum: DeaKeN
  Dove shea butter katı sabunu tıraş sabununa dönüştürme SertAdam 6 3,100 05/06/2023, Saat: 18:54
Son Yorum: mustafa03
  El Yapımı Traş Çantası Seuy 9 2,084 10/04/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Aleti Sapı İmalatı habaz 24 7,839 26/03/2023, Saat: 03:44
  Tıraş Aleti ve Ekipman İmalatı hk. Kasis Medya 5 2,329 26/03/2023, Saat: 03:41
  Kendi Tıraş Sabunumu Yaptım klasik63 17 7,887 15/10/2021, Saat: 01:33
Son Yorum: SertAdam
  Hazır Tıraş Dolabı Önerisi dikdik_s 69 63,119 07/09/2021, Saat: 19:38
Son Yorum: fatiherol54
  DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı Straht 51 59,195 25/06/2021, Saat: 18:19
Son Yorum: XauPau
  Yuma ve SJ Tıraş Aleti Boyama Ömer t. Katı 7 3,949 23/11/2020, Saat: 14:03
Son Yorum: Ömer t. Katı

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: