Tıraş sabunu Yapımı.
(13/10/2021, Saat: 16:21)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu da Martin De Candre Original sabunu için birinin hazırladığı reçete. Dün yaptım bakalım nasıl olacak874c598f9cf53b19f285a752ac6eb5eb.jpg

Bunuda deneriz komşum. Esansını nasıl bulacağız tek sorunum o. Olduğum yerde esansçı yok maalesef.
(13/10/2021, Saat: 16:21)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu da Martin De Candre Original sabunu için birinin hazırladığı reçete. Dün yaptım bakalım nasıl olacak874c598f9cf53b19f285a752ac6eb5eb.jpg

Komşum bu tarifi yaptım ancak 50 50 oranda h. cevizi ve kakao yağı olarak yaptım, cella gibi ama daha yapışık bişey oldu. İğde esansı kullandım çok hafif kokulu bişey oldu. Köpük performansına yarın bakacam.
Ben de arko modifiyesi denedim 2-3 defa ama kafadan atma yöntem ve miktarlarda ama tabi hiçbir verim alamadım. Arko modifiyeye pek uygun değil gerçekten.
Verilen oranlar vesaire çok iyi sağolun. Denemek istiyorum

JSN-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Her belirleme değillemedir.
(15/10/2021, Saat: 18:09)Schumi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de arko modifiyesi denedim 2-3 defa ama kafadan atma yöntem ve miktarlarda ama tabi hiçbir verim alamadım. Arko modifiyeye pek uygun değil gerçekten.
Verilen oranlar vesaire çok iyi sağolun. Denemek istiyorum

JSN-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rica ederim komşum ne demek. Tıraş kozmetiği olarak kıt bir ülkeyiz maalesef, medarı iftarımız arko bile çeşit çıkarmıyor, eee ithal ürünler artık bir çoğumuza göre değil malum kur yüzünden, o sebep kendimiz bir şeyler yapıp ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Ah bide ortaya çıkacak sabuna ortaklar bulabilsem daha iyi olacak, değişik yağ denemeleri ve esanslarla sabun yapmak epey masraflı oluyor çünkü Smile
Konuyu çok beğendim. Ben köyde yaşıyorum. Doğada bazı ağaçlar ve bitkiler öyle muhteşem kokuyor ki hayran oluyorum. Özellikle sandal ağacının çiçeklerini koklaya koklaya her yer sandal kokuyor. Smile İnternette bu bitkilerin yağlarını çıkarma yöntemlerini araştırdım. Ama bazıları pahalı bir yöntrm.

Acaba bu çiçeklerin kokusunu sabuna nasıl ilave ederiz? Sağolsun Creator komşum kokuyu içine koyduğun yağ belirliyor dedi. Bu bitklierin yağını nasıl çıkartabiliriz bilgisiolan var mı?
Ya İstanbul beni alacak ya ben İstanbul'u. Fatih Sultan Mehmet
(15/10/2021, Saat: 20:26)EmrahEray Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konuyu çok beğendim. Ben köyde yaşıyorum. Doğada bazı ağaçlar ve bitkiler öyle muhteşem kokuyor ki hayran oluyorum. Özellikle sandal ağacının çiçeklerini koklaya koklaya her yer sandal kokuyor. Smile İnternette  bu bitkilerin yağlarını çıkarma yöntemlerini araştırdım. Ama bazıları pahalı bir yöntrm.

Acaba bu çiçeklerin kokusunu sabuna nasıl ilave ederiz? Sağolsun Creator komşum kokuyu içine koyduğun yağ belirliyor dedi. Bu bitklierin yağını nasıl çıkartabiliriz bilgisiolan var mı?

Düdüklü tencerede distilasyon yolu ile çıkarabiliriz. Rakı yapan tanıdığınız varsa distilasyona uygun düdüklü tenceresi muhakkak vardır. Benim kendi distilasyon imbiğim var ancak ben uğraşamam epey zahmetli iştir esansiyel yağ çıkarmak.

Birde meserasyon yöntemi vardır, kokusunu çıkarmak istediğin çiçek bitki yaprağı bir kavanoza basarsın, sabuna çevrilecek yağlar ne ise onuda üstüne ekleyip hava almayacak şekilde kapatırsın, ortalama 30 gün bu şekilde bekletirsin, kokusunu çıkarmak istediğin bitkinin tüm esansiyel yağları sabun yapılacak yağın içine karışmış olur.
(15/10/2021, Saat: 21:38)SertAdam Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Birde meserasyon yöntemi vardır, kokusunu çıkarmak istediğin çiçek bitki yaprağı bir kavanoza basarsın, sabuna çevrilecek yağlar ne ise onuda üstüne ekleyip hava almayacak şekilde kapatırsın, ortalama 30 gün bu şekilde bekletirsin, kokusunu çıkarmak istediğin bitkinin tüm esansiyel yağları sabun yapılacak yağın içine karışmış olur.

Bu yöntemin farklı versiyonu olan kavonoza su dolduruyorlar ve yaprak ve çiçekleride içine atıyorlar kapağını kapatıp bekletiyorlar yağı yukarıda birikiyor. Bu yöntemiduydunuz öu? deneyeceğim.
(15/10/2021, Saat: 21:58)EmrahEray Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu yöntemin farklı versiyonu olan kavonoza su dolduruyorlar ve yaprak ve çiçekleride içine atıyorlar kapağını kapatıp bekletiyorlar yağı yukarıda birikiyor. Bu yöntemiduydunuz öu? deneyeceğim.

Su esaniyel yağı çözermi bilmiyorum, ne kadar steril bir ortamı olur onuda bilmiyorum. Sıvı yağlar asidiktir, o yüzden iyi çözücülerdir ama kendi cinsinden olan şeyleri çözerler yani diğer yağları. Asidik ortam olduğu içinde bakteri üreyemez nispeten steril bir ortamda esansiyel yağlar çekilmiş olur. Sabunlaştırma işleminde esansiyel yağlar sabuna dönüşmediği için sabuna kokusunu verir.
Peki kavonoza bitkileri koydum. Misal zeytin yağını ne kadar koyacağım. Çünkü çok zeytinyağı koyarsam o bitkidende az yağ çıkarsa koku ne kadar hissedilir?
Şahane bir konu olmuş, geçen yıl beş altı parti deneme yaptım, ama sanıyorum termometre kullanmanmadığım için başarısız oldu. Habaz komşum, MDC denemesi ne oldu? Dört gözle bekliyorum.... Distilasyonla uğraştığım için biraz biliyorum, basitçe bir düdüklü tencere ve bakır aparatlarla yapılabiliyor. Sadece bitki yağları için alta su, üzerine bitki koyacak bir düzenek lazım. Su kaynayacak buharı bitkinin içinden geçecek ve o buhar hızla soğutulup yağa dönüşecek. Böyle anlatınca basit ancak yağlar çok küçük miktarlarda, hızlı soğutma ayrı bir düzenek gerektiriyor ve yağların buharlaşma derecelerini bilmek gerekiyor. Örneğin alkol yapımında metil alkol 65, etil alkol 78 derecede buharlaşmaya başlıyor. Bitki yağlarında bu detaya bakmak gerekiyor. Distilasyon için hazır sistemler çok pahalı. Sadece bitki için düşünürsek 3-5 litrelik bir düdüklü tencere, bir metre civarı bakır boru gerekir. Boruyu rekor ve ünyonlarla tencerenin düdük sistemini söküp oraya takıyorsunuz. Boruların ve rekorların bir de bağlantı parçalarının çapları önemli. Borular inç ve mm olarak satılıyor. İkisi her zaman birbirini tutmuyor. Rekor ve ünyonlarda öyle. Bu sistemle buharın çıktığı U ya da V biçiminde bir düzenek yapıyorsunuz, buhar tencerede kaynayan suyla üzerine tutturulmuş (tencere içinde) bitkilerin arasından geçiyor, yukarı çıkıyor ve dönüp aşağıya doğru iniyor, aşağı indiği noktada 20 derecelere kadar soğutmak gerekiyor. Bu soğutma işini yine bakır borularla uzun bir helezon yapıp, bu helezonu soğuk su içinde tutarak yapmak mümkün, bir de buhar borusunun çevresine suyun hızla girip çıkacağı ve borunun o bölümünü hızla soğutacağı bir düzenek. Burada suyun ziyan olmaması için kapalı devre yani bir fana sahip düzenekler daha mantıklı. Distilasyon zevkli bir iş, herkese tavsiye ederim. Ayrıca saf su, kolonya ya da aftershave yapımı için alkol, içimlik alkol ya da bitki yağları arıtmak mümkün.

Sabun konusunda da beni zorlayan sıcak ve soğuk yöntemler arasında tercih yapmak oldu, soğuk yöntem daha kolay ama sabunun kürlenmesini beklemek gerekiyor, sıcak yöntem için mutlaka 0-100 arası çalışan hassas termometre lazım. Sabun hesaplama sitelerinden kayganlık yoğunluk köpük gibi faktörleri hesaplamak mümkün. Başlığı görünce yeniden bir heves oluştu, ben de ilk fırsatta denemelere yeniden başlayıp sonuçları burada paylaşırım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? baduruk 434 450,691 18/10/2023, Saat: 23:18
Son Yorum: Zayn
  El Yapımı Tıraş Kremleri Efrasyab 35 14,360 09/10/2023, Saat: 23:39
Son Yorum: DeaKeN
  Dove shea butter katı sabunu tıraş sabununa dönüştürme SertAdam 6 3,057 05/06/2023, Saat: 18:54
Son Yorum: mustafa03
  El Yapımı Traş Çantası Seuy 9 2,038 10/04/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Aleti Sapı İmalatı habaz 24 7,739 26/03/2023, Saat: 03:44
  Tıraş Aleti ve Ekipman İmalatı hk. Kasis Medya 5 2,295 26/03/2023, Saat: 03:41
  Kendi Tıraş Sabunumu Yaptım klasik63 17 7,827 15/10/2021, Saat: 01:33
Son Yorum: SertAdam
  Hazır Tıraş Dolabı Önerisi dikdik_s 69 62,656 07/09/2021, Saat: 19:38
Son Yorum: fatiherol54
  DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı Straht 51 58,863 25/06/2021, Saat: 18:19
Son Yorum: XauPau
  Yuma ve SJ Tıraş Aleti Boyama Ömer t. Katı 7 3,893 23/11/2020, Saat: 14:03
Son Yorum: Ömer t. Katı

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: