Ustura Kayışı Hk.
@yigit Olacak hocam. Herkesin başına bu ve benzer şeyler geliyor. Bilhassa çelik ustura da daha fazla. Yarın öbürgün bileme serüveniniz başladığında da benzer tecrübeler edineceksiniz. Temennimiz ne kadar az, o kadar iyi. O yüzden bir uygulama yapmadan önce foruma soru sormanız lehinize olacaktır.

Kayışın çift taraflı olduğunu biliyorum. Sizin kromoksitlediğiniz kısım kayışın arkasına vs temas edecek. Kayışlarken de istemsizce elinize kromoksit temas edebiliyor. Bundan dolayı eğer sıfırdan alınacaksa kromoksit için ayrı bir masat alınması veya sizin durumunuzda olduğu gibi hali hazırda kayış varsa ayrı kayış kullanılması daha yerinde olur.

Kullanacağınız sabunlar donyağlı olsun. Ve tekraren belirtiyorum kuruma öncesi muhtelif aralıklarda 6-7 saatte bir olabilir oklava, cam şişe yardımıyla düzleyin kayışı. Kayışın arka kısmıyla bir işiniz yok.
(24/10/2021, Saat: 18:10)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @yigit Olacak hocam. Herkesin başına bu ve benzer şeyler geliyor. Bilhassa çelik ustura da daha fazla. Yarın öbürgün bileme serüveniniz başladığında da benzer tecrübeler edineceksiniz. Temennimiz ne kadar az, o kadar iyi. O yüzden bir uygulama yapmadan önce foruma soru sormanız lehinize olacaktır.

Kayışın çift taraflı olduğunu biliyorum. Sizin kromoksitlediğiniz kısım kayışın arkasına vs temas edecek. Kayışlarken de istemsizce elinize kromoksit temas edebiliyor. Bundan dolayı eğer sıfırdan alınacaksa kromoksit için ayrı bir masat alınması veya sizin durumunuzda olduğu gibi hali hazırda kayış varsa ayrı kayış kullanılması daha yerinde olur.

Kullanacağınız sabunlar donyağlı olsun. Ve tekraren belirtiyorum kuruma öncesi muhtelif aralıklarda 6-7 saatte bir olabilir oklava, cam şişe yardımıyla düzleyin kayışı. Kayışın arka kısmıyla bir işiniz yok.

Teşekkürler hocam. Şimdi benim kayışım iki parça halinde. Birisi deri kısım ikincisi keten kısım. Deri kısımda kayışlama yaparım, keten kısımda da krom oksit kullanırım diye düşündüm. Krom oksiti çok az balista yağı kullanarak keten yüzeyi kaplayacak şekilde sürdüm. Kromoksit deri kısmın arkasına bulaşmıştı aslında. Ön yüzeyde yani kayışlama yapılan yüzeye bulaşmamıştı. Aslında orayı temizlemesem de olurdu. Suyla yıkamam büyük hata oldu. Doğal olarak deri sertl şti. Sonra çözüm olarak fırça ile proraso traş sabununu yüzümü hazırlar gibi köpürttüm. Sonra derinin ön ve arka yüzüne dairesel hareketlerle yüzümü hazırlar gibi sürdüm. Suyla durulamadan bir mikrofiber bez ile sildim. Baya bir toparladı. Sonra kurumaya bıraktım. Kuruduktan sonra oklava il iyice düzledim ve avucumun için az miktarda balista yağı alarak kayış boyunca yağladım. Şimdi baktım esnekliğini geri kazanmış gibi duruyor. Belki eskisi gibi olmayacak ama iş görür gibi duruyor. Bileme taşları olarak Makita 1200- zwilling 3000/8000 ve naniwa 12000 düşünüyorum. El becerime az da olsa güveniyorum. Yıllar önce de ıslak traşa jiletli ustura ile başlamıştım. Sonra iş hayatına girince bırakmıştım. Sonra tekrar jiletli ustura ile geri döndüm. Çelik usturayı da merak ediyorum inşallah memnun kalırım. Burda Usturayı kullanmaktan ziyade bileme kayışlama konularında acele etm den deneyim kazanmam gerektiğinin farkındayım.
Komşularım son olarak şu videoyu eklemek istedim. Sizler mutlaka biliyorsunuzdur kayış yenileme işlemini ama bu benim takip ettiğim bir kullanıcı. Güzel bir video olduğunu düşündüğüm için ekledim. Sandal sabunu, Obenauf's LP yenileyici krem ve sıcak hava tabancası ile güzel bir işlem gerçekleştirmiş. Obenauf's LP dışında tüm gereçler var bende. ama kuruduktan sonra bakıyorum şuan için pek gerek yok gibi. Razorustan özgün beyin verdiği tavsiye ile proraso sandal ağacı sabunla güzelce fırçaladım ve durulamadan kurumaya bıraktım. Kendisine de burdan teşekkür ederim.

Bahsettiğim video: https://www.youtube.com/watch?v=sKuWHTLsWd4
Deri ürünlerde petrol türevi yağlar kullanmak uzun vadede kurumasına sebep olur, doğal deri bakım ürünleri, naturel hindistancevizi veya badem yağı uygulayabilirsiniz.

Video da saddle soap kullanmış, deri içindeki yağları az miktarda söken bir sabun tipi yinede uygulamadan sonra deri bakım yağı kullanmak gerekli. Sizdeki sertleşen deriyi de bakım yağı veya kremi eser miktarda uygulamalarla yumuşatabilirsiniz. Zamanla deri içine nüfus eden metal toz parçacıkları beni daha fazla endişelendiriyor, eskidikçe kayışı yenilemek daha iyi bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Örnek olarak link paylaşıyorum, reklam gibi alınırsa lütfen moderatör arkadaşlar kaldırsın;" https://www.elvederisanatlari.com/vaketa...i-Genislik" kemer yapımı için şerit halinde vaketa deri parçalar satılmakta, ucuza bu tür ürünleri alıp ufak modifiye ile kullanabilrsiniz.
2 sene önce başladığım ustura ile tıraş maceramda henüz kayış eskitemedim, eğer eskitebilseydim kayışı sırasıyla yüzeysel temizlik, temizliğin fayda etmediği durumda ince zımpara ile yıpranan yüzeyi kaldırıp devam ederdim.

Ayrıca krom oksit aşındırıcı bir malzeme, araba cilası gibi düşünün dikkat edildiğinde zararlı bir ürün değil, kayış üzerine sürdüğümüz pastalar krom oksit 'ten yapılmakta.
Merhaba hevesle aldığım dovo inox usturam ve prima kayışımı satıyorum yanlız 1 kere kullanılmaya çalışılmıştr ilgilenenler 05385731789 whatsapp üzerinden bnmle iletişime geçebilirler ise çok sevinirim

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 642 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,088 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,161 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,649 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,334 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,092 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,250 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,548 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,246 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: