Her traşta yüzümü kesiyorum
Merhaba komşularım. Geleneksel traşa başlayalı 2 sene oldu. İlk olarak gilette black beauty ile başladım. Daha sonra bu güzel aleti elimden çıkararak fatip grande gentle kullanmaya başladım. Halende bu aleti kullanıyorum. Tüm videoları izledim 2 senedir de forumu okuyorum ama ne yaptıysam yüzümü kesmeden bir traş olamadım. Her traşta yüzüm hacemat olmuş gibi kanıyor ertesi traşa kadar yüzüm yanıyor sonra yine yüzümü kesiyorum yine yanıyor. Böyle bir kısır döngü içine girdim. Meslek icabı herhün traş olmak zorundayım. Şöylede değişik bir durum var çene alt kısmında ve boyun bölgesinde sakalım soldan sağa doğru yönde çıkıyor ençokta burada zorlanıyorum. İlk perdeyi çıkışyönünde ikinciperdeyide çıkış yönünün tersine , haliyle boyun bölgemde sağdan sola doğru kesiyorum. Bu süreçte timor,borzana,astra yeşil,nacet in eskisinide yenisini de,persona,crystal kullandım. Sonuç hiç değişmedi her seferinde itinayla kendimi doğradım. Eşim artık traş olma kendini kesiyorsun diyor. Kızım görmesin diye kızımdan gizli traş oluyorum lütfen yardım edin
(13/12/2021, Saat: 23:36)FatihTopal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba komşularım. Geleneksel traşa başlayalı 2 sene oldu. İlk olarak gilette black beauty ile başladım. Daha sonra bu güzel aleti elimden çıkararak fatip grande gentle kullanmaya başladım. Halende bu aleti kullanıyorum. Tüm videoları izledim 2 senedir de forumu okuyorum ama ne yaptıysam yüzümü kesmeden bir traş olamadım. Her traşta yüzüm hacemat olmuş gibi kanıyor ertesi traşa kadar yüzüm yanıyor sonra yine yüzümü kesiyorum yine yanıyor. Böyle bir kısır döngü içine girdim. Meslek icabı herhün traş olmak zorundayım. Şöylede değişik bir durum var çene alt kısmında ve boyun bölgesinde sakalım soldan sağa doğru yönde çıkıyor ençokta burada zorlanıyorum. İlk perdeyi çıkışyönünde ikinciperdeyide çıkış yönünün tersine , haliyle boyun bölgemde sağdan sola doğru kesiyorum. Bu süreçte timor,borzana,astra yeşil,nacet in eskisinide yenisini de,persona,crystal kullandım. Sonuç hiç değişmedi her seferinde itinayla kendimi doğradım. Eşim artık traş olma kendini kesiyorsun diyor. Kızım görmesin diye kızımdan gizli traş oluyorum lütfen yardım edin
b

Merhaba geçmiş olsun.
ben de yaklaşık 1 senedir ustura ıle geleneksel tıraş oluyorum. Senin yaşadığın problemin aynısını yaşadım her gün yüzümün birkaç noktasını ya çiziyordum ya da noktasal kesikler oluyordu ama ben çözümü buldum sana da fikirlerimi paylaşayım.
Ben başlarda sorunu jilet tercihimin yanlış olduğunu düşünerek başlamıştım 15 adate farklı markaların jiletlerini aldım ama sorun tamamen çözülmedi yine kesik ve çizikler jilet değiştirmeme rağmen tam istediğim gibi olmadı. Ben hala yeni jilet markalarına falan bakıyorum tabi. Form da bir üyenin bir yazısı vardı sağolsun çok işe yaradı. Birinci öncelliğiniz kesinlikle kayganlık olmalı. Ben arko yeşil yağlı kremi var şuan 5 lira falan fiyatı. Tıraştan önce yüzümü iyice yıkadıktan sonra yüzüme biraz arko yeşil kremi sürüyorum. Özellikle jiletin pek akmayan yani çene kısımlarıma kremi dağıtmadan. Daha sonra sıcak su tıraş sabunu yüzüme masaj etkisi ile çok iyi dağıtıyorum. Köpük tatmin edici olmalı. Konforlu denilecek çok aşırı keskin olamayan jilet tercih ediyorum. konforlu jiletler iyidir küçük hataları görmezden geliyor. Yüzümde oluşan küçük sivilce tarzı çıkıntıları kesmiyor.
Kayganlığı iyi yaklarsanız tıraşınız kesinlikle daha keyifli ve daha konforlu olacaktır. Bence her gün tıraş oluyorsanız kesinlikle konforlu jilet tercih edin. çok keskin jiletleri tercih etmeyin.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine
Merhabalar,
Hiç fatip alet kullanmadım ama sanırım sizdeki alet agresif tarafta. Günlük tıraş oluyorsanız yumuşak tıraş veren bir alet daha kullanışlı olacaktır. Ve mild olarak oldukça fazla seçenek var.
Tahrişi önlemesi bakımından sentetik bir Yaqi fırça da öneririm. Günlük tıraşta sentetikler oldukça iyi.
Son olarak da koruyuculuğu yüksek nemlendirme ve bakım etkisi güzel bir sabun çok fark yaratacaktir. Her cilt farklı olduğu için biraz deneme yanılma yoluyla doğru sabunu bulursunuz.
İnşallah tıraşlarınız keyifli ve sorunsuz olur.
Şöyleki proraso traş öncesi krem ve proraso yeşil sabın kullanıyorum. Sikkat ettiğimi düşünüyordum fakat dediğiniz gibi yapıp traş öncesi ve kayganlık konusunda daha dikkatli olacam. Jilet konusunda da yarın impa ticarete uğrayacam belli markalar var kafamda bunlar - [ ] Ladas
- [ ] Rapira swedish
- [ ] Rapira voskhod
- [ ] Asco mavi-kırmızı
- [ ] Mavi astra
- [ ] Gilette 7oclock
- [ ] Elios
- [ ] Rapira platinium lux
Bakalım çözüm olacakmı. Şuan aleti değiştirmeye durumum yok umarım bunlarla çözülür
(14/12/2021, Saat: 00:50)FatihTopal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şöyleki proraso traş öncesi krem ve proraso yeşil sabın kullanıyorum. Sikkat ettiğimi düşünüyordum fakat dediğiniz gibi yapıp traş öncesi ve kayganlık konusunda daha dikkatli olacam. Jilet konusunda da yarın impa ticarete uğrayacam belli markalar var kafamda bunlar - [ ] Ladas
- [ ] Rapira swedish
- [ ] Rapira voskhod
- [ ] Asco mavi-kırmızı
- [ ] Mavi astra
- [ ] Gilette 7oclock
- [ ] Elios
- [ ] Rapira platinium lux
Bakalım çözüm olacakmı. Şuan aleti değiştirmeye durumum yok umarım bunlarla çözülür

Bana konforlu gelen jiletlerden birkaç örnek vereyim ben bastırsam çok dikkatsize jileti vursam bile kolay kolay kesmiyor.
eğer makineniz çok agrasif ise bence ustura da deyin derim. bir berberden kolaylıkla 10 liraya alabilirsiniz
derby premium
derby extra
Gilette 7oclock yeşil
ladas
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine
(14/12/2021, Saat: 01:19)BitikEfsane Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bana konforlu gelen jiletlerden birkaç örnek vereyim ben bastırsam çok dikkatsize jileti vursam bile kolay kolay kesmiyor.
eğer makineniz çok agrasif ise bence ustura da deyin derim. bir berberden kolaylıkla 10 liraya alabilirsiniz
derby premium
derby extra
Gilette 7oclock yeşil
ladas

Listeme ekledim. Teşekkür ederim
Uygun fiyatlı olarak yumayı deneyim birde.
(14/12/2021, Saat: 01:43)cenkcenk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Uygun fiyatlı olarak yumayı deneyim birde.

Teşekkür ederim deneyecem
@"FatihTopal" Komşum güzel günleriniz olsun. Fatip agresif bir makinedir. Eğer ki her gün tıraş oluyor iseniz eğer; Fatip size pek uygun bir makine olmadığı yönünde düşünmekteyim. Sakalı sert ve alerjik ciltli biri olarak bende her gün tıraş olamayacağımı düşünüyordum. İlk tıraş aletim Parker 89R dı ve agresif olduğundan koleksiyona katıldı. Merkür 41C v eej DE89 ise aşırı mild geldiğinden kolaksiyona katıldılar. Aşırı mild deme sebebim sakal yapımdan dolayı perde sayısını çok tutmam gerekiyordu. 2 yıl sonunda alet jilet kombinasyonundan ziyade doğru yüz hazırlığı doğru fırça ve sabun kombininin daha sağlıklı olduğunu gördüm. En favori jiletim forumda sevmeyende yoktur GİLETTE SİLVER BLUE denemenizi tavsiye ederim. Sıcak banyo sonrası tıraş öncesi kullanmanıza gerek yok cildi aşırı hassas yapıyor. Tek perde artı düzeltme şeklinde uygulama yapabilirsiniz yüzünüze. Yüzde köpürtme yapıyorsanız cildinizi zorluyor olabilirsiniz.
Sadece fırçayı ıslatırken bile soğuk su kullanarak Yüzü mermer gibi yapmaya çalışmadan tek perde + düzeltme olarak sakalları çıkış yönünde tıraşınızı icra etmeniiz tavsiye ederim. Ben tıraş öncesi kullanıp tek perde artı düzeltme şeklinde 2 güne bir ustura tıraşı olurum ve fırçamı kesinlikle tasta köpürtürüm. Fırça sabun cilt hazırlığı tamam olduğund amakina ve jilet seçimi önemli oluyor bana göre. Önce doğru cilt hazırlığı daha sonra uygun makine jilet kombinasyonu.
A. Bıyıklı ustura
Silver blue jilet
Yaqi sentetik fırça
Wood and spacve krem.
Bunlarda en sonki tıraş ekipmanlarım.
Ve soğuk su ile tıraş oluyorum. Domuz kılı fırça kullanırsam fırçayı bile soğuk suda bekletiyorum. Yaklaşık 20 dakika kadar.
Merhabalar,

eğer ortalamanın çok üstünde hassas bir cilde sahip olmadığınızdan eminseniz ve iki senedir gentile gibi bir makineyle bu problemden kurtulamadıysanız benim size fazla zorlamayın şeklinde bir önerim olacak. Fatip Gentile son derece yumuşak kesimli bir modeldir, 34c ve Edwin Jagger makinelerden dahi daha yumuşaktır. Bu makineyle kesik atmanız, hele bu şekilde anlattığınız şekilde olması için olağan üstü bir şeyler olması lazım. Ya aşırı bastırarak tıraş oluyorsunuz, ya alt tablayı ters takıp tıraş oluyorsunuz, Ya aynı yerden defalarca geçerek, kazıya kazıya tıraş oluyorsunuz, başka bir sebebi olamaz. -cildinizde çok özel bir sıkıntı olmadığını varsayıyorum-

Çok yumuşak makinelerde doğru açıyı bulamama durumundan aynı yerden çok fazla geçme hatası sık görülen bir durumdur. Zaten "tahriş, yanma" diyorsunuz. Bu net olarak bir teknik hatasını gösteriyor. Ancak kesme olayını anlayamıyorum. Yani bu makineden kendinizi kesebiliyorsanız başka makinelerde ortalığı kan gölüne çevirirsiniz. İki senedir tablayı ters takıyor olma ihtimaliniz bence oldukça düşük, teknikten desem yine iki senede hayli hayli oturmuş olması gerekirdi.

Burada iki alternatif var, ya jileti daha net olarak hissedebileceğiniz bir makineye geçip, cildi zorlamadan konfor tıraşına yönelmek. Ya da eğer el melekenize hiç güvenmiyorsanız bence artık fazla zorlamayıp, ıslak köpükle tıraşa izin veren bir elektrikli tıraş makinesine geçmek. Bu, benim çok nadir yaptığım bir tavsiyedir ancak bazı durumlarda böyle bir seçenek daha mantıklı olabiliyor. Herkes geleneksel tıraş olmalı diye bir kaide yok, eğer bu sisteme bir türlü alışamıyorsanız ya da cildiniz alışamıyorsa o zaman elektrikli makineler bir çıkış yolu olabilir.

Yok eğer daha net kesimli bir makine ile son kez şansımı denemek istiyorum diyorsanız Yaqi Mellon, Yaqi Flipside, Yaqi Klasik, Yaqi Excalibur+feather pro guard jilet, Edwin Jagger standart modellerinden birini deneyebilirsiniz.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: